Прикмети на похороні: що не можна робити родичам і близьким

Похорон — подія, з яким рано чи пізно стикається кожна людина. Воно викликає страх, біль від втрати і трепет. Прикмети, пов’язані з похоронами, живуть не одне століття і по своїй суті є неукоснительними правилами, які уважно дотримувалися предки, щоб уникнути сумних наслідків та убезпечити себе.

1cf925e26b9b8ff0a200fb37cee84edf Прикмети на похороні: що не можна робити родичам і близьким

Прикмети і забобони, пов’язані з померлою людиною

Втрата близького родича або знайомого — значуща подія. В давнину люди знали, що смерть несе в собі руйнівну енергетику. Щоб померлому було добре на тому світі, а живі залишалися неушкодженими, предки дотримувалися прикмети про небіжчиків і похорон. Ці старовинні традиції, забобони і звичаї народ накопичував роками, слідуючи їм, захищав будинок та рідних від поганих подій і смерті. І так, що не можна робити коли померла близька людина?

Поки покійний будинку

Енергетика кінця життя важка і руйнівна, несе негатив і печаль. Якщо трапилося нещастя у вигляді втрати близької людини або друга, слід правильно організувати поховання і дотримати загальноприйняті звичаї. Недотримання похоронних прикмет і забобонів загрожує сумними результатами — від недуг до загибелі родичів і друзів.

Після смерті члена сім’ї потрібно негайно завісити дзеркала скляні поверхні. В іншому випадку душа заплутает в задзеркаллі і не залишить світ, незримо присутня у домі.

Крім цього, поки в оселі стоїть труна, не можна робити такі речі:

 • Спати там, де розташований труну. За прикметами, якщо заснути з мерцем, то небіжчик забере сплячого.
 • Залишати покійного — у помешканні має бути хоча б одна людина. Народні звичаї та прикмети говорять, що вхідні двері повинна бути відчинена, інакше душа померлого не піде.
 • Прати, прибирати і викидати сміття. Це трактується як події, що притягають смерть в квартиру.
 • Підкидати чуже майно в труну або брати що-то з нього. За народним повір’ями, якщо до покійного покласти чужий скарб або фотографію, то ця людина помре.
 • Предмет, на якому стояла труна, перевертають після того, як небіжчика відвезуть для поховання. Якщо цього не зробити, душа повернеться в будинок.
 • Багато сумувати й плакати в день похорону і після. Численні сльози не дадуть небіжчикові спокійно піти, і душа його залишиться в цьому світі. Не можна плакати так, щоб сльози падали на мерця.
 • Використовувати похоронну воду, якою обмивали небіжчика. Така рідина зберігає в собі негативну енергетику і здатна принести людині сильні хвороби і смерть.
 • Категорично не можна святкувати весілля, якщо в будинку проходять похорони. Вважається, що закохані, зв’язали себе узами шлюбу в такий день, будуть жити нещасливо.
 • Говорити погано про померлого — цього категорично не можна робити ні на похоронах, ні після них.
 • У місце, де стоїть труна, не пускають домашніх вихованців — їх звуки лякають померлого. Згідно з повір’ями, якщо кіт ускочить в труну, то це обіцяє великі нещастя.

За загальновизнаною традиції не можна ховати небіжчика раніше, ніж через 3 дні зі смерті.

4c9ecdd471458a767573aca4dd31bf0b Прикмети на похороні: що не можна робити родичам і близьким

Навіщо закривають очі мертвим

Похорон — день скорботи, який приносить багато душевного болю. Незважаючи на втрату, люди повинні подбати не тільки про померлих, але і про живих. За звичаєм покійному після смерті закривають очі. У хаті повинен знаходитися людина, яка зможе прикрити небіжчикові очі, якщо вони розкриються. Прикмета свідчить, що той, хто подивиться в очі покійного, помре.

Слід звернути увагу на вираз обличчя померлого. Якщо він виглядає спокійним, то душа знайшла спокій. Помітивши відкритий рот, не треба силою зачиняти його.

Якщо небіжчик не застиг

Прикмети про небіжчиків, що передаються з покоління в покоління, вважають поганою ознакою наступні явище:

 • якщо у вмираючого теплі ноги або руки;
 • тіло покійного не оклякло і м’яке на дотик.

За старими повір’ями, якщо в будинку не застиглий небіжчик, то душа померлого не пішла і хоче ще однієї смерті. Щоб уникнути друге похорону, слід задобрити покійного, підклавши в труну хліб і сіль.

Одяг покійного і предмети

Після смерті залишається багато особистих речей мерця, і нерідко рідня не знає, що з ними робити. Давні забобони і прикмети, пов’язані з похоронами, попереджають про заборонах і обмеженнях:

 • Не можна підкладати до небіжчика чужі речі: одяг, скарб, фото. Це неминуче призведе до смерті володаря предметів. Забороняється одягати на померлого людини чужий одяг або речі червоного кольору — з приймете цей колір обіцяє загибель рідних.
 • Заборонено брати здачу у вигляді дрібних монет або купюр, купуючи щось для похорону, інакше бути в сім’ї нещастя.
 • Особисті речі, якими небіжчик часто користувався — окуляри, запальничку і тому подібне — кладуть в домовину. Суворо заборонено ховати небіжчика з обручкою і іншими прикрасами.
 • Не дозволяється позбавлятися від речей мертвого до закінчення 40 днів — буде біда.
 • До виносу труни не можна позичати сіль та інші речі. Згідно з прикметами, це обіцяє злидні і бідність.

Особливості виносу труни

Похоронні обряди теж оточені безліччю традицій і забобонів:

 • Не можна забивати кришку труни, коли він у житло, або заносити кришку всередину, інакше покійний повернеться.
 • Небезпечно виносити небіжчика головою вперед — дух не отримає заспокоєння.
 • Люди, що несуть труну, повинні бути акуратними, щоб не зачепити іншої людини або двері. Крім цього, нести ящик можуть не тільки рідні люди — друзі, знайомі, колеги, робітники.
 • Заборонено обертатися назад або йти перед процесією. Забобони кажуть, що перейти дорогу небіжчикові — привернути смерть.
 • Не можна повертатися за чим-то після того, як з квартири винесли гробової ящик. Згідно з повір’ями, повернутися — означає привести смерть назад.

Прикмети на похоронах і на кладовищі

Один з найсумніших моментів — поїздка на цвинтар і прощання з покійними. У той час, коли труну везуть, щоб віддати тіло землі, потрібно дотримати деякі похоронні прикмети.

25f735e1ca48b52ae8cd14fccab4cc8d Прикмети на похороні: що не можна робити родичам і близьким

Як вести себе у тіла

Після смерті вхідні двері до будинку розкривають, що душа покійного вільно покинула колишнє житло. Крім того, це роблять, щоб бажаючі могли попрощатися безперешкодно увійти. На порозі житла родичі повинні залишити пару ялинових гілок, щоб приходять люди не забрали смерть в свою квартиру.

Інші прикмети свідчать:

 • Не можна голосно розмовляти біля тіла покійного, сміятися і розпускати плітки.
 • Після того як чоловік помер, його обмивають, одягають хрест і переодягають в чистий одяг.
 • Обмивати мерця можна тільки вдовам. Закінчивши обмивання, жінка повинна зігріти руки над вогнем або вимити в гарячій воді. Тіло вкривають спеціальним покривалом.
 • Обходити гробової ящик, де покоїться померлий, можна тільки у головах, при цьому кланяючись небіжчикові. Забороняється вголос вітатися з зайшли людьми — потрібно просто кивнути.
 • Старовинні прикмети кажуть, що не можна забиратися в житло, де лежить покійний — навіть якщо ненавмисне розбили вазу або пролили воду.

Можна фотографувати небіжчика

Іноді люди хочуть зафіксувати останні хвилин перебування покійного в цьому світі і роблять фотографії померлих людей або ж знімають процес поховання на відеозйомку. На думку езотериків, робити цього категорично не можна.

За прикметами зроблені під час похорону фотографії і відео несуть в собі згубну енергетику, якої немає місця у світі живих людей. Якщо через незнання фото або відео вже зроблено, їх потрібно знищити.

Можна цілувати покійного

Існує багато думок про те, чи можна цілувати небіжчика на похоронах. У різних країнах дотримуються різних традицій. В Європі не прийнято доторкатися до обличчя покійного, мусульманський народ висловлює повагу поцілунком в лоб. Згідно з давньоруським прикметами, на похороні у православних людей при прощанні з близьким родичем слід цілувати не особа, а вінець на лобі. Це широка паперова або тканинна стрічка, яка дається в церкві при відспівуванні.

Лікарі також не рекомендують чіпати небіжчика у домовині — це негігієнічно і може спричинити неприємні наслідки. Звичайно, якщо загинув коханий чоловік, багато хто в цей момент не замислюються про гігієну і цілують покійного куди завгодно. Слід утриматися від поцілунку в губи. Згідно забобонам, такий поцілунок віщує швидку смерть.

Чому не можна дивитися у вікно на похорон

Прикмети стверджують, що заборонено стежити за похоронною процесією через вікно. Здавна люди вірили, що дух преставившегося знаходиться поруч з останками. Поглянувши на труну крізь віконне скло, можна розсердити покійного. Наслідки будуть серйозними — сильна хвороба або смерть дивиться.

Якщо людині не пощастило, і він випадково подивився таким чином на мертвого, потрібно 3 рази перехреститися, подумки забажати покійному спокою і помолитися.

4d75f4cdb6f7e64d140c2cf9bfa6c396 Прикмети на похороні: що не можна робити родичам і близьким

Поховання

Поховання — останній момент прощання з померлим, тому воно повинно пройти гладко і без пригод. Будь недогляд або недбалість можуть згубно позначитися на близьких небіжчика, тому важливо дотримати наступні прикмети:

 • Кожен кидає жменю земельки на труну. Це потрібно для того, щоб «закрити» двері померлому в світ живих. Інакше дух небіжчика не знайде спокою і потривожить близьких.
 • Згідно прикметам і забобонам, на цвинтар не можна ходити вагітним жінкам, оскільки енергетика похорону може погано відбитися на дитині в утробі матері. Маленьких дітей теж краще залишити вдома.

Що залишають на могилі

Після поховання прийнято залишати на могилах подарунки, які допоможуть задобрити дух померлої людини і виявлять повагу. Старовинні прикмети на похоронах кажуть, що можна і не можна залишати на могилі:

 • На наступний день після траурної церемонії потрібно принести небіжчикові сніданок: варені яйця, солодощі, нарізки.
 • У день поховання заборонено залишати живі квіти на могилі.
 • Небезпечно забирати будь-які речі і предмети, що знаходяться на кладовищі. Не можна брати буквально нічого: землю, листя, рослини і навіть річ, яку зронив прийшов чоловік. Іншими словами, якщо хтось впустив гроші або телефон, піднімати це не можна.

Навіщо труну забивають цвяхами

Останнім часом втратив актуальність старовинний російський звичай — забивання кришки труни цвяхами. Зараз для закріплення кришки використовують спеціальні замки чи засуви. Роблять це з чисто практичною метою: щоб небіжчик не вивалився з гробового ящика при опусканні вниз.

У старовину на Русі цвяхи забивали хрест-навхрест, що символізувало накладення хресного знамення і «відрізало» душу від живих людей.

Як вести себе на похоронах

Поховання — містичне і лякає подія, коли дух померлої людини відправляється в останній шлях. Щоб не затьмарити хвилини прощання і виказати шану покійному, народні прикмети забороняють робити такі речі:

 • Голосно розмовляти, матюкатися, насмешничать, співати, багато плакати — небіжчика заллє сльозами.
 • Спускатися в могилу, якщо щось упустили, і стояти на краю — неповага до мертвого.
 • Плюватися — це обіцяє серйозні проблеми з зубами.
 • Піднімати квіти з землі, а також забирати що-небудь з цвинтаря.

Можна з місячними на кладовищі

У колишні часи жінкам заборонялося відвідувати церква, святі місця і цвинтар під час менструації не можна було пекти паски або готувати їжу на поминки. Зараз багато пані не дотримуються ця заборона, однак езотерики схиляються до думки, що з місячними на цвинтар ходити не можна. Згідно з давньою прикметою, в цей період жінка здатна перешкодити душі відійти в інший світ, і дух покійного залишиться неприкаяним.

Погані прикмети на похоронах

Втративши близького родича або друга, багато людей не звертають уваги на дрібниці і події, що відбуваються навколо, та марно. Неуважність або навіть недбалість в цьому питанні можуть призвести до сумних наслідків, тому вкрай важливо знати прикмети про похорон, обіцяють погані події.

Зустріли посеред вулиці

Багато люди, зустрівши похоронну процесію, лякаються і не знають, як правильно себе повести. Побачивши труну або катафалк, треба перехреститися і подумки висловити пошану покійному. За прикметами і традицій не можна робити наступне:

 • Перетинати дорогу перед процесією на цвинтар — це віщує загибель.
 • Якщо ситуація сталася на дорозі, не варто випереджати кортеж або якимось чином заважати руху.
 • Не можна йти спиною вперед до труни. Якщо чоловік йшов по вулиці і, обернувшись, помітив позаду труну, потрібно встати і дати процесії пройти вперед.
 • Згідно з давнім марновірству, зустріти похорон — до несподіваних змін.

913650dc7670ed8655992f0ee9828f99 Прикмети на похороні: що не можна робити родичам і близьким

Труну впав

Самою поганою прикметою, пов’язаної з похованням, вважається падіння гробу. Якщо це сталося, скоро буде ще одна смерть, яка трапиться в найближчі три місяці. Щоб відвести погибель, роблять наступне:

 • Через день родичі в тиші повинні спекти млинці. Потім треба піти на цвинтар і, відшукавши 3 могилки з власним ім’ям, прочитати «Отче наш».
 • Після молитви млинці роздають біля церкви.

Труну великий небіжчикові

Будь-які відступи від загальноприйнятого порядку, прикрі дрібниці, які порушили звичних хід подій, передвіщали ще одну смерть:

 • Труну виявився завеликим для покійного — в найближчому часі загине друг або родич.
 • Могила обвалилася — до смерті.
 • Місце для поховання виявилося мало для гробового скриньки — земля не хоче приймати душу.

Прикмети після похорону

Попрощавшись з небіжчиком, слід згадати про звичаї після похорону. Це вбереже сім’ю від помилок і сумних пригод. Наші предки роками накопичували мудрість, щоб передати нащадкам, тому нехтувати традиціями нерозумно.

Чи можна митися

У старовину люди після поховання милися тільки на 41-й день після смерті. У наш час мало хто зможе не митися більше місяця, тому купатися дозволено тоді, коли родичі знімуть тканина з дзеркал і інших поверхонь. Зняти матерію з дзеркала можна:

 • відразу після поминок та захоронення;
 • на третій день після поховання;
 • на дев’ятий або через 40 днів після смерті.

Згідно забобонам, перший, хто побачить себе в дзеркалі після зняття тканини, помре, тому першою до відбиття підносять кішку — містичного тварині прикмети не страшні.

1ce3f6c985bfe13a615e079371fa9dcb Прикмети на похороні: що не можна робити родичам і близьким

Коли забиратися в квартирі

Поки тіло небіжчика знаходиться в квартирі, забиратися заборонено — можна «замести» домочадців на кладовищі. Приступити до прибирання можна і потрібно відразу, як тіло померлого винесуть і повезуть на цвинтар. Для цього в будинку залишається один член сім’ї, який вимете негативну енергетику з житла і замоет сліди, щоб преставився не повернувся.

Що робити з хусткою після похорону

Відома традиція роздавати носові чорні хустки на похоронах. Проте багато людей не замислюються про те, навіщо це потрібно. Хусточки вручають, щоб:

 • витирати сльозинку;
 • обернути свічку під час відспівування;
 • згадувати покійного всякий раз, дивлячись на хустку.

Повернувшись із похорону, хустинку можна зберегти пам’ять про померлого, віддати бідним або в церкву. Побутує думка, що такі аксесуари потрібно залишати на кладовищі. Це в корені невірно і образить небіжчика.

Можна робити ремонт

Ремонт в квартирі робити можна, але тільки через 40 днів після загибелі людини. І якщо оновлення інтер’єру робиться за бажанням, то деякі речі виконують обов’язково:

 • Позбавляються від ложа, на якому спав покійний. Постіль за прикметами залишається джерелом зла і руйнівної енергії.
 • Якщо небіжчик помер на дивані або кріслі, ці предмети потрібно викинути і замінити новими.
 • Речі померлого віддають на благодійність або спалюють. Ні в якому разі не можна зберігати в будинку особисті предмети небіжчика — вони притягують негативну енергію.

Зберігати фото померлих

Згідно древнім прикметами, фотографувати або знімати померлих людей не можна, а от зберігати фото, зроблені за життя, можна. Це допоможе зберегти пам’ять про покійного і, що ще більш важливо, розповісти і показати родича дітям і онукам. Один важливий момент: зберігати такі фотографії потрібно окремо від фото живих людей. Не можна прикрашати ними стіни кімнат, ставити в рамки на столах. Не рекомендується часто розглядати фото небіжчика — це «дражнить» душу преставившегося.

23a21f65638919f4d6298f3715ccfef4 Прикмети на похороні: що не можна робити родичам і близьким

Що не можна робити після похорону

Згідно старовинних традицій і забобонів, пов’язаних із таїнством поховання, після передання землі небіжчика протягом 40 днів не можна робити такі речі:

 • Святкувати весілля, дні народження та інші події, що припускає веселощі.
 • Шити. Якщо потрібно терміново підлатати одяг, зайнятися легкою лагодженням можна. Якщо шиття або ремонт можна відкласти, то краще взяти в руки голку і нитку через 40 днів. Зайнятися шиттям до сороковин — до нещастя в будинку.
 • Якщо голитися і стригтися, то згідно з прикметами, небіжчик прийде попрощатися і не впізнає близьких людей через зміну іміджу.
 • Заборонено ходити в гості після поминок. Це правило стосується тільки того дня, в який був поминальний обід. Вважається, що, прийшовши в гості з поминок, людина призводить разом з собою смерть.
 • Не варто розпивати спиртне — алкоголізм вважається найстрашнішим гріхом, тому не можна гнівити Бога і душу небіжчика, вживаючи міцні напої. Це правило стосується і поминок — на них алкоголь заборонений.

Прикмети, пов’язані з похоронами, допомагають правильно попрощатися з близькою людиною і одночасно захистити живих людей. Слідуючи народній мудрості, можна бути впевненими в тому, що душа покійника знайшла спокій, а рідні та близькі в безпеці.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради