Народні прикмети, звичаї, традиції на 11 листопада – день Аврамия Овчара та Анастасії Овечницы

Одинадцятий день листопада вважається професійним святом овчаров. В цей день закінчувався випас овець, починалася стрижка поголів’я. З цього приводу влаштовувалися масові гуляння – люди вшановували пастухів, дякували за збережене стадо. Вважалося, що таким чином, можна задобрити духів, які охороняють овець, і надихнути овчаров на краще виконання своїх обов’язків на майбутній рік.

7d35d7af75c30396018582ca0bc19bb5 Народні прикмети, звичаї, традиції на 11 листопада – день Аврамия Овчара та Анастасії Овечницы

Народні прикмети на 11 листопада велять йти в церкву, запалювати свічки і просити про збереження худоби, захист хлівів та кошар від пожеж і псування. Православна церква в цей день вшановує двох святих Аврамия Ростовського і Анастасію овечницу – вони обидва вірні християни.

Анастасія визнана покровителькою овець. Вона, як вважається в народі, піклується про баранів, пастухів і про тих, хто виготовляє різні речі з овечої вовни. Авраамій – захисник овчаров, володар жезла з хрестом і засновник храму Іоанна Богослова. Цілеспрямовано перед іконами святих Авраамія і Анастасії селяни ставили свічки 11 листопада, саме їх просили, захистити худобу і дарувати удачу вівчарів.

Що вас чекає в найближчому майбутньому

З одинадцятим листопада днем пов’язано чимало вірувань:

 • Існує думка, що в цей день народжуються пастухи. Тобто народжений 11 листопада людина буде розуміти мову тварин, стане володарем всіх якостей, необхідних овчару, таких як уважність, витривалість, сумлінність та інші;
 • Народжений 11 листопада людина обов’язково буде довгожителем;
 • В цей день дикі звірі не чіпають домашніх тварин;
 • Якщо у полях помічені вовки – це предречение про наближення біди великого масштабу (війни, голод і подібних);
 • Провести цей день в незнайомій галасливій компанії – стати учасником великої сварки;
 • Якщо залишити дитину одну в цей день – неминучі неприємності.

Помічено, що 11 листопада посилюється вітер. Старожили в цей день роблять прогноз погоди на найближчий час і кілька місяців вперед.

Прикмети на 11 листопада про погоду:

 • Йде мокрий сніг або дощ – 21 листопада очікується потепління;
 • Низьке положення хмар прогнозує похолодання;
 • Воркування голубів – до хорошої погоди;
 • Якщо вночі іній покрив землю – вдень не буде снігопад.

72a0cc191b6513a27395f45c0c77886d Народні прикмети, звичаї, традиції на 11 листопада – день Аврамия Овчара та Анастасії Овечницы

Звичаї

У цей день починали стригти овець в північних районах, а в південних закінчували стрижку.

Жінки готували смачний обід, пекли пироги з доброї муки і пригощали овчара. Вони вірили, що таке підношення забезпечить їм особливе ставлення пастуха, який буде краще охороняти стадо, отже, в наступному році його вівці будуть в цілості й схоронності під пильним наглядом.

Інші звичаї:

 • Щоб задобрити духів, ножиці вкладали шматок руна перед тим, як торкнутися ними вовни на тварину;
 • Йшли до церкви, ставили свічки біля ікони Анастасії, молилися про здоров’я, просили захистити худобу;
 • Пасовища обходили з ликами святих Аврамия і Анастасії, читали молитви і замовляння, залишали на полях ікони. Це повинно було вберегти овець від звірів і хвороб, забезпечити гарний приплід;
 • День Анастасії проводили в колі сім’ї. Вважалося, що так рідня стане міцною, дружною і здоровою;
 • Дівчата одягали коралові намиста. Це допомагало зустріти гарного нареченого і знайти щастя;
 • Якщо повісити такі буси вдома на видному місці – цей оберіг захищає оселю від злих духів.

Згідно з повір’ям лісовик псує домашню худобу, згодовує її диким звірам, але може і допомагати овчару, охороняти стадо. Пастух домовлявся з лісовиком, щоб той не чіпав худобу, натомість обіцяючи не збирати ягоди, не руйнувати мурашники, не руйнувати життя лісових мешканців. Володар звірів в подяку міг подарувати овчару магічний предмет або дати помічника.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради