Народні прикмети про погоду на кожен день жовтня

Кожен місяць в році має певну назву для календарного обчислення і кілька народних найменувань, які конкретизують погодні умови. За допомогою спостережень і довгого аналізу предки склали особливий календар, де вказані народні прикмети про погоду на жовтень, листопад, грудень і далі на кожний місяць.

c0571c83087d6aaf5e8c67fe42d5384f Народні прикмети про погоду на кожен день жовтня

Як з’явилися жовтневі прикмети

Народні покажчики про погоду на кожен день жовтня з’явилися в ході ретельного вивчення протягом кількох сотень років. Поступово утворилася ціла календарна система, в якій замість дат використовуються святочні назви.

Щоб нащадки могли розуміти, з якими труднощами зустрічаються в жовтні, його називають «грязником», «позимником», «свадебником». Характеристика в такому вигляді вже свідчить про дощовій погоді, бруду на дорогах, ну і про весілля.

 • жовтень розпочався – на крок ближче до зими;
 • до початку місяця урожай повинен бути в засіках;
 • листя землю одягає для зігріву, а людина постоли купує. У разі сучасного світу прикмета вказує на необхідність придбати речі для зимівлі;
 • на жовтень плануйте свататися, щоб в середині жовтня – листопаді весілля зіграти;
 • перший сніг не провісник заморозків, але хлів повинен бути утеплений.

В основному по зимнику робили висновки про майбутню зиму: чого чекати, яких заготовок зробити більше.

Загальні прикмети у жовтні

Народні прикмети жовтня про погоду часто поєднували з іншими відомими прогнозами, які робилися з твариною, пернатим, природним явищам. Як кажуть в народі: хто не вірить у прикмети, ходу не має. Велика частина передбачень і прогнозів робилася про зимівлі, майбутньому врожаї. Сучасним городянам вони, можливо, не стануть в нагоді. І все ж, цікаво знати заздалегідь, які чекають погодні зміни на такий тривалий період.

 • чим раніше пройшов листопад, тим тепліше зима, а осінь буде хорошою. Пізній падолист – готуйтеся до затяжної зими;
 • день Іони і Фоки, який припадає на 5 жовтня, передбачить, коли випаде сніг: березовий лист опал повністю – чекай сніг рано. На гілках берези листя залишилася – зима пізня і малосніжна, сніг ляже пізно;
 • чекати треба холодну зиму з сильними морозами і хуртовинами, якщо на Покрову на дубі й березі листя залишилася;
 • до рясного урожаю наступного року вказують опале виворотом листя. Чим їх більше, тим врожайніший рік.

54efedcc295b96118b83a0f141501519 Народні прикмети про погоду на кожен день жовтня

Передбачення на першу половину місяця

Прикмети погоди по днях дачники досі використовують як шпаргалку. Перша половина місяця – підготовка до холодів:

 • І починати вивчення повір’їв треба з 1 числа – дня Орисі-шиповницы. День визначали як перше зазим’я, момент збору шипшини. Починаючи з 1 жовтня плоди володіють цілющими властивостями. Арінін день також вважається днем, коли відлітають журавлі. Відліт 1 жовтня – перші заморозки ляжуть до Покрови, 2 жовтня – до листопада морозів можна не чекати.
 • Зосим і Саватій – 2 число місяця. До цього моменту необхідно попрощатися з бджолами, відправити вулик на відпочинок. Уважно спостерігати за їх поведінкою: чим міцніше заліплений льоток воском, тим зліші зима прийде. Починаючи з Зосима, 9 днів їли вранці мед. Прикмета вказувала, що так людина і бджоли точно перезимують без проблем і хвороб. Також 2 жовтня хороший день для сватання: любов і розуміння між подружжям триватиме все життя.
 • 3 жовтня, або день мельника ознаменовывали походом на млин з частуваннями. Щоб віднадити нечисту силу, задобрити.
 • На Кіндрата (4 жовтня) слід працювати не присідаючи. Прикмета каже, що трудівники будуть винагороджені багатством. Заодно можна було провести оглядини у справах і роботі молодих дівчат. Погоду на зиму теж передбачали: вітер з півдня – тепла зимонька, з північного сходу- студена.
 • 5 числа завжди був вітер. З дому не виходити, інакше біду накличеш. Зимовище визначали по опалому листі на наступний день.
 • З 7 по 14 проходив збір грибів та ягід. Чим більше додому принесеш, тим багатше наступаючий рік буде.
 • До 9 числа завершувалися роботи на полях, але про погодні умови пам’ятали: тепло і сонячно – червень холодний і дощовий; дощ і сніг випав – січнева відлига тричі льодом землю покриє.
 • На 12 жовтня, на день Феофана дивилися наскільки яскраві зірки і скільки їх. Чим більше, тим суші осінь.

f98a6727da1695920ded9676ffb0f788 Народні прикмети про погоду на кожен день жовтня

Прогнози на другу половину місяця

Народні прикмети про погоду на кожен день другої половини жовтня відрізняються від першої. Тим більше, що на цю половину припадає найважливіше свято – Покров Пресвятої Богородиці. Тільки після нього настає справжня зима. У дні Покрови прикмети про погоду вказували, наскільки серйозною буде зима:

 • вітер з півночі або сходу – холод та снігопади обіцяє;
 • південний вітер – зима тепла з численними відлигами;
 • листя облетіла або журавлі відлетіли до 14 жовтня – зиму чекають люту.

На Устинин день (15 жовтня) звертають увагу на небо. Якщо ясна і без хмар, тепло ще 2-3 дні протримається, але за ними морози йдуть.

До 18 числа повинен випасти сніг. За умови, що ліг на суху землю – швидко зійде. Сніг пішов після дощу – зиму варто очікувати сніжну й сувору.

Такі народні прикмети про погоду стосувалися Фоми (19) і Сергія зимового (20):

 • сухий сніг – літо тепле, плодюче;
 • відсутність вітру – швидке похолодання;
 • до Сергія сніг ляже – плоди влітку будуть соковиті;
 • випадає сніг на 19 жовтня – зима не піде ще довго;
 • сніг ліг, а листя на деревах є – зима грає. Сніг розтане, а холод не раніше грудня чекати треба.

З 22 дні Якова Студеного потепління не чекайте. Сніг вказує на літній врожай добротний круп і зернових культур. Сонячні години скорочуються, ніч наближається.

Євлампія Зимоуказательница, 23 жовтня, покаже, наскільки морозної буде зима. Для цього спостерігають за ріжками місяця: дивляться в південну сторону – зимушка сльотава, малосніжна. Місячний ріг повернутий на північ – сувора зимова пора, тривалі снігопади.

Таке ж значення набував за прикметами сніг на Пилипа (24). А місяць в серпанку – покажчик на негоду, яскраве нічне світило – швидкі морози.

25 жовтня народні прикмети вивчають осіннє небо, а саме зірки:

 • багато зірок – врожай бобових буде великим, а літо сприятливим для всіх рослин;
 • синього кольору – багато снігопадів, тьмяні – морози нестійкі, яскраві – зима морозна та сніжна.

На 27, Параскев день, народні повір’я говорили: «Параскева грязнуха, не несе сухо». Якщо бруду немає, то зима наближається. При наявності великої бруду і рясних дощів відраховували 28 днів. Стільки доби залишалося до цієї зимушки.

До чого грім у жовтні

Грози в жовтні – не рідкість, і у них теж є значення в народному календарі, в залежності від того, коли саме гримить грім і виблискують блискавки.

Якщо гроза трапляється на першому тижні жовтня – чекають на холодну зиму без снігу. Це погана прикмета, адже після безсніжної зими незахищену від холодів грунт складно зорати, земля промерзне, вірогідні погані врожаї.

Гуркіт грому в середині місяця обіцяє теплу, коротку зиму. Починати посіви можна буде з початку березня.

Якщо ж грози затягнулися до кінця жовтня-початку листопада, то зима буде затяжна, ранніх посівів чекати не варто.

 

Чи випадкові спостереження предків? Навряд чи. Адже за ним і сьогодні можна прогнозувати погоду на кілька місяців вперед. Такі знання потрібні не тільки дачникам або хліборобам. Власникам приватних будинків це допоможе підготуватися до зими, утеплити фасади. Для решти покажчики, залишені стародавніми народом, служать нагадуванням, що помічати і примічати – однозначна користь для себе і нащадків.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради