Чому морква росте кострубата і рогата – причини і що робити?

Всі ми любимо, коли морква виростає рівною, великої, має солодкий смак. Але витягнувши з землі, з сумом помічаємо, замість великого і рівного коренеплоду витягуємо кострубатий потворний овоч. Наче й насіння купували в магазині елітні, і грядки готуємо вчасно, і поливали її кожен день, а морква росте кострубата. А коренеплоди часом набувають таку химерну форму, що просто диву даєшся.

pochemu morkov rastet koryavaya i rogataya – prichiny i chto delat 131 Чому морква росте кострубата і рогата – причини і що робити?

Звичайно, така морква все одно піде у справу: її можна пустити в осінні заготовки або просто пропустити через комбайн, а потім заморозити на зиму. Або соковижималкою вичавити сік. Варіантів багато. Але все одно приємніше працювати з рівним, соковитим і солодким коренеплодом. Думаю, що з цим погодяться багато.

Чому таке відбувається, від чого овоч виростає потворним? Виявляється, цьому явищу сприяє ряд причин, про які я розповім в цій статті. А також ви дізнаєтеся, як виростити її соковитою і солодкою.

Чому морква росте кострубата – шукаємо причину

Іноді при вирощуванні моркви виходить так, що коренеплід стає розгалуженим, кострубатим, виглядає досить непрезентабельно. Та й смак у неї стає набагато гірше, навіть стає гірким. Давайте розберемося, чому при належному догляді, вона виростає виродком. Основними причинами є наступні.

 • Поверхневий шар грунту сильно ущільнений. Головний вертикальний корінь не може пробитися крізь щільний шар землі, і починає відрощувати бічні корені.
 • Частий, але поверхневий полив призводить до утворення бічних коренів. Справа в тому, що в несприятливих грунтових умовах головний корінь відмирає або згинається, а ріст бічних коренів, навпаки, посилюється. У цьому випадку коренеплоди розвиваються нерівномірно, товщають, деформуються.
 • Оранжевий овоч не терпить свіжого гною і надлишок азотних добрив. Лише через 2 роки після внесення свіжого гною можна висівати на це місце морквяних насіння.
 • Не можна допускати великих відстаней між рослинами при проріджуванні сходів. У цьому випадку площа живлення коренеплоду збільшується, бічні корені неконтрольовано розростаються, морква стає рогатої.
 • Читайте також:  Катріна блискуча і урожайна: як виростити невибагливий томат. Докладний опис і рекомендації

  Фото потворною моркви

  А тепер подивіться, що може утнути матінка-природа. Які тільки химерні форми може створити помаранчевий коренеплід.

  pochemu morkov rastet koryavaya i rogataya – prichiny i chto delat 132 Чому морква росте кострубата і рогата – причини і що робити?

  У моркві багато коренів – що робити?

  Розібравшись з причинами утворення додаткових коренів, перш за все, необхідно їх усунути. На що насамперед слід звернути увагу?

  Грядки необхідно підготувати з осені. Після того, як прибрані овочі, грядку, куди плануєте сіяти насіння моркви, необхідно перекопати на глибину багнета лопати. З осені, якщо потрібно, внесіть для розкислення грунту доломітове або вапняне борошно, деревну золу. Засійте грядку сидератами, це поліпшить структуру грунту, зробить її більш пухкою. З осені в грунт вносять суперфосфат. Він вкрай необхідний для того, щоб морква зростала рівною, великої і солодкою.

  pochemu morkov rastet koryavaya i rogataya – prichiny i chto delat 133 Чому морква росте кострубата і рогата – причини і що робити?

  Другий раз перекопайте грунт навесні за 2-3 тижні до посіву насіння.

  Якщо грунт протягом місяця після сходів пересушена, коренеплід починає випускати бокові корені, тому не слід допускати пересихання грунту. Зазвичай городники поливають грунт щодня або через день, зволожуючи лише поверхневий шар. Подивіться після поливу, наскільки земля стала вологою. Копните трохи глибше і побачите, що ґрунт зволожений всього на 2-3 см, особливо якщо стоїть спекотна погода. Поливати потрібно не часто, але рясно, щоб волога проникла до самих кінчиків коренеплоду. Після поливу необхідно розпушити міжряддя і прополоти від бур’янів.

  Як виростити велику і довгу моркву

  Щоб виростити велику моркву необхідно врахувати два важливих моменти.

  pochemu morkov rastet koryavaya i rogataya – prichiny i chto delat 134 Чому морква росте кострубата і рогата – причини і що робити?

  Перший небезпечний момент виникає на ранніх стадіях розвитку. Головний корінь повинен зберігатися під час всього періоду вегетації у вигляді центрального стрежневого кореня. Якщо рослина в момент розвитку і набору довжини і маси потрапить в умови посухи, надмірного азотного живлення або інших стресових ситуацій, наростання головного кореня в довжину зупиняється. А ріст бічних коренів, навпаки, стимулюється.

  Читайте також:  Огляд кращих робочих столів Linux

  Другий критичний момент, який може привести до деформації коренеплодів, настає при вторинному зростання коренів, тобто в другій половині вегетації. В цей період в коренеплодах починають відкладатися поживні речовини і починають активно відростати нові листя. Якщо в цей час довго тримається посушлива погода, ріст головного кореня призупиняється. У пошуках вологи рослина утворює бічні пагони. У цей період потрібно рясно поливати грунт на всю глибину коріння, щоб виключити утворення потворних коренеплодів.

  Хороший полив необхідно забезпечити особливо на перших порах вегетації, особливо коли варто довго суха погода. Як тільки листя бадилля зімкнуться, немає сенсу поливати моркву. Щоб волога із землі менше випаровувалася міжряддя необхідно замульчувати.

  Відео про вирощування солодкої і соковитої моркви

  Щоб виростити велику і солодку моркву, треба знати секрети її вирощування. Як правильно і коли проріджувати сходи, чим підгодовувати – про це розказано в відео.

  Чим підживити моркву, щоб була солодка

  Для вирощування солодкої моркви необхідні підгодівлі. Як вважають багато городники, солодкість додасть деревна зола. Калій, що міститься в її складі, впливає на смак. Золу вносять у грунт перед перекопуванням, а також нею опудривают рослини або підсипають в міжряддях. Тим самим вбивають відразу «двох зайців»: зола забезпечить рослина калієм і в теж час захистить від морквяної мухи. Досвідчені городники також вважають, що таке добриво покращує лежкість коренеплодів.

  Крім того, соковитість і солодкість дає правильний полив. Звичайно, частота поливів залежить від погодних умов (велика кількість або відсутність дощів), від структури ґрунту. На піщаних і супіщаних ґрунтах необхідно поливати кожну тиждень і дуже рясно. Родючий і жирну грунт поливають теж щотижня, але потроху.

  Але думки на рахунок частоти поливу моркви є різні. У коментарях до однієї статті я знайшла такий відгук.

  Морква належить до тих культур, які не потребують додаткового поливу. Як тільки у неї зімкнуться між рядами листя (до цього моменту слід поливати, якщо дуже сухо). Корінь у неї прагне вниз (коренева система стрижнева) – так закладено природою – вода завжди є в нижніх шарах грунту, незважаючи на те що зовні може бути сухо. Поливаючи морква, ми порушуємо природну програму росту – їй немає сенсу прагнути вниз, коли ближче до поверхні є вода – так і народжуються виродки. А брак вологи в сухий період я просто компенсую наявністю мульчі між рядами моркви.

  Не знаю, як ви поставитеся до цієї думки, хоча частка істини тут теж є. Але я на своїй ділянці я поливаю саме так, як вам розповіла. І у мене дуже рідко виростає потворна моркву.

  Читайте також:  4 простих і ефективних способів знезараження грунту для розсади

  Морква гірка на смак – можна її їсти?

  Іноді моркву виростає великої, рівною і довгою. Але виникає інша проблема – вона стає гіркою. Чому таке відбувається, як це попередити?

  Гіркою вона стає з-за того, що плічка коренеплоду визирають з землі, піддаються впливу сонячних променів. У результаті верхня частина набувають зеленувато-бурий колір, в них утворюється гіркоту. При подальшому зберіганні гіркоту поширюється по всьому коренеплоду і вся морква стає гіркою.

  Щоб цього не відбувалося, необхідно восени і навесні перекопувати глибоко грядку, щоб земля була рихлою. Інакше коренеплід утворюється в щільній землі не зможе пробитися донизу, тому починає він починає випирати наверх.

  Можна їсти таку моркву? Якщо вживаєте моркву в їжу восени, то досить обрізати верхню частину коренеплоду, де змінено її колір. Смак готової страви від цього не постраждає. А ось після тривалого зберігання чи ви захочете використовувати гіркий плід в їжу. Тому вживайте таку моркву, додаючи в страви або заготівлі, з осені.

  pochemu morkov rastet koryavaya i rogataya – prichiny i chto delat 135 Чому морква росте кострубата і рогата – причини і що робити?

  Дорогі читачі, тепер ви знаєте основні причини потворності моркви і зможете уникнути помилок при її вирощуванні.

   

  Подобається? Поділіться з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради
  Залишити відповідь

  ×
  Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
  Спасибі, я вже з Вами!