Народні прикмети на 9 грудня (Юріїв день, Георгія Побідоносця) – звичаї, забобони

Серед церковних свят 9 грудня – дата освячення храму Георгія Побідоносця, який шанувався за мужність, відвагу і вірність християнству. А також цей день називають Юр’євим, оскільки Юрій – одна з древніх форм ім’я Георгій.

7d4b60d8c70fd4c50fbdec49ffead861 Народні прикмети на 9 грудня (Юріїв день, Георгія Побідоносця) – звичаї, забобони

Народні прикмети на 9 грудня пов’язані з настанням холодів та підготовкою до Зими.
У давнину існувало повір’я, що в цей день святий Георгій випускає на волю волков, тому це час вважалося періодом вовчих весіль.

Народні прикмети

Кінець осені означав завершення сільськогосподарських робіт. Тому в XVI столітті 9 грудня селянам дозволялося переходити від одного пана до іншого. В ті часи було багато бажаючих пошукати щастя. Про це перехід попередньо домовлялися на Михайлів день. Так з’явилася важлива прикмета: якщо найнятися на роботу 9 грудня, то роботодавець буде добре ставитися до працівника.

Народні прикмети 9 грудня про погоду і врожай

 • Випало багато снігу – народні прикмети обіцяють раннє тепло. До травня розтане сніг і виросте трава.
 • Холодний день – морозна зима.
 • Стійка заметіль – до відмінного роїння бджіл.
 • Згідно з прикметами, якщо вовк виє поруч з житлом – до сильних морозів.
 • Іній – передбачає хороший урожай вівса і проса.
 • Дме північний вітер – прикмети прогнозують морози.
 • 9 грудня річки вкрилися льодом – 19 грудня морози посиляться, лід зміцниться.

Щоб визначити, якою буде зима, люди слухали воду з колодязів. Якщо було тихо – це віщувало добру зиму, теплу, без хуртовини та сильні морози. Якщо ж чувся шум колодязя – прикмета говорила, про вьюжной, морозної зими.

Прикмета по даті народження: якщо людина народилася 9 грудня, він буде замкнутим і нетовариським, йому важко сходитися з людьми. Щоб виправити становище, таким людям в якості талісмана потрібно використовувати камінь хризоберил, який допомагає в особистому житті і залучає удачу в справах.

Забобони в Юріїв день

 • Щоб 9 грудня був вдалий шлях, потрібно перед подорожжю замовити молебень в церкві. Інакше не пощастить в дорозі.
 • Якщо не розплатитися з боргами до Юр’єва дня, очікує рік злиднів. Це марновірство пов’язано з переходом до нового панові. Щоб змінити поміщика, селянину потрібно було повністю розрахуватися з колишнім господарем. Не віддати борги – означало залишитися в тяжкому становищі у старого пана.
 • 9 грудня не можна ходити на полювання, щоб не постраждати від дикого звіра – це час вовки близько підходять до житла, намагаються поцупити худобу, здатні напасти на людину. А ведмеді в цей день міцно засипають у барлозі.
 • Народ поблажливо ставився до вовків, іноді навіть з часткою поваги. Вважалося, Юрій Холодний їздить верхи на вовку.

e2c0ff7f7f7870160a6ddf15fec5c123 Народні прикмети на 9 грудня (Юріїв день, Георгія Побідоносця) – звичаї, забобони

Звичаї

У народі 9 грудня – це свято сили і мужності, день вшанування усіх воїнів, нагороджений Георгіївським хрестом.

Щоб надати сили слабким хлопцям і чоловікам, їх парили в лазні, дудлили дубовими віниками, а потім змащували тіло вовчим жиром. Люди вірили, що після такої процедури вони стануть володарями звірячої сміливості й твердості дуба.

9 грудня найстарші мешканці села кидали палаючі вугілля в ополонку, щоб ті ввібрали в себе цілющу силу річкової води. Потім люди похилого віку долонями вичерпували з річки угольки та підкидали їх до корита, з яких їсть домашня живність. Вважалося, що так тваринам буде легше пережити зиму.

Жінки пекли печиво у вигляді коників. Чоловіки з цієї випічкою ходили по двору, а потім закопували печива у відкритій місцевості, щоб задобрити Егорія, нагодувати його спеченими кіньми, вберегти худобу.

В цей день утеплювали житло і сараї (оббивали повстю дверей, конопатили вікна, вхід в льох). Це робили не тільки з практичних міркувань, так намагалися забити зиму, не дати їй «розгулятися», послабити морози і вітер.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради