Чому не можна змітати крихти зі столу рукою: народні прикмети

Щоб дізнатися, чому не можна змітати крихти зі столу рукою, потрібно звернутися до історії. У язичницькі часи у слов’янських народів виробилася шанобливе ставлення до столу. Він вважався центром будинку, оскільки за ним збиралася вся сім’я як для їжі, так і для вирішення важливих питань. Недбале ставлення до обіднього столу провокувало гнів домовика – зберігача вогнища та сімейного затишку. Це ставлення залишилося і після приходу на наші землі християнства.

Чому не можна витирати стіл рукою

Існує кілька причин, по яких неприпустимо змахувати крихти рукою згідно прикметам і забобонам:

  1. Зневажливе звернення зі столом як з божою долонею. Для його прибирання завжди були передбачені спеціальні рушники і чисті ганчірки. Руки людини вважалися за замовчуванням брудними, їх дотик наче оскверняло центр будинку.
  2. Неповага до хліба, якщо його крупиці зметені рукою на підлогу. До хліба у слов’ян було особливе ставлення, оскільки він вважався при язичництві джерелом життя, а після приходу християнства – часткою божого тіла.
  3. У голодні часи люди змітали зі столу крихти рукою у другу долоню і з’їдали їх. Повторюючи такий жест рукою не в годину потреби, люди виявляли невдоволення наявними благами, прибеднялись, вимагали собі більшого. Покарати за таке могли зануренням сім’ї в справжню злидні, щоб навчити провинилися цінувати наявний у них достаток.

Загальні прикмети

Незалежно від статі і віку людини, ризикнув осквернити рукою стіл, за провину йому передбачалися злидні і невдачі в якості покарання. Деякі прикмети та забобони встановлювали традиційний термін для неприємностей – сім років. Інші більш жорстоко пророкували не тимчасові негаразди, а злидні до самої смерті.

32469595fd788bf349560f259b666e9f Чому не можна змітати крихти зі столу рукою: народні прикметиТакож вважалося, що за звичку змахувати крихти рукою людина отримає травму або зовсім позбудеться «провинилася» кінцівки.

Для чоловіків

Наважуючись прати крихти рукою, чоловік ображав не тільки бога або будинкового, але і головну жінку в сім’ї – свою дружину або мати. Подібна неповага могло, згідно з повір’ями, спровокувати бажання вищих сил позбавити людину цієї жінки. Як варіант – покарати господиню за те, що допустила подібна неповага з боку своїх близьких.

Незалежно від мотивів, повір’ями передбачалася в якості покарання хвороба або навіть смерть жінки, яка відповідає за зберігання вогнища в цьому будинку.

Чоловікам, які шукали собі наречених, прикмета пророкувала марнотратну, вітряну дружину, яка доведе людини до безгрошів’я і смерті в злиднях.

Для жінок

Покарання жіночої половини родини за порушення правил прибирання столу залежало від віку та сімейного статусу:

  1. Якщо крихти візьметься струшувати рукою незаміжня дівчина, їй обіцяють або відсутність нареченого, або сватання з боку дуже бідних хлопців.
  2. Для літніх жінок кожна впала зі столу крихта символізує втрату одного року життя.

2519b2f391908cef53a72dd8e36cf46f Чому не можна змітати крихти зі столу рукою: народні прикметиНе можна змахувати хліб рукою на підлогу і заміжнім жінкам – цей крок призведе до сварок, як з чоловіком, так і зі свекрухою.

Як правильно витирати зі столу для залучення удачі

Незалежно від того, які сили вірять господарі хати, стіл і їжа потребують дбайливого і шанобливого ставлення. Щоб не розгнівати вищі сили, будинкового або інших мешканців потойбічного світу, необхідно при прибирання столу дотримуватися ряду правил:

  1. Прибирання крихт проводиться чистою ганчіркою або губкою. Для стільниці повинна бути відведена спеціальна ганчірка – це вимога не тільки візьме, але і правил гігієни.
  2. Крихти краще змести в тарілку або миску. Так вдасться уникнути негативного впливу, який обіцяють повір’я, і зайвої прибирання підлоги.
  3. Замість того, щоб викинути крихти у відро для сміття або раковину, краще віддати їх птахам, домашнім тваринам.

Ганчірку після прибирання необхідно ретельно обтрусити від крихт, не просипаючи їх на підлогу. Якщо прибирання проводилася вологою тканиною, необхідно висушити її. Неприпустимо залишати ганчірку на стільниці, оскільки будь-які предмети, крім їжі та посуду, сприймаються вищими силами як сміття і знак неповаги до них.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради