Чи можна стригти волосся дитини до року – прикмети розкажуть чому не можна підстригати немовляти

Питання: можна чи не можна стригти волосся дитині до року стає актуальним в сім’ї, де нещодавно народився малюк. Батьки стикаються з масою проблем: в спеку через «потужної шевелюри» головка дитини покривається потом, довга чолка лізе в очі, потилицю немовляти облисів, а в інших місцях з пасм можна робити хвостики.

fc555d090afd1ef5ec9e0dba443325b8 Чи можна стригти волосся дитини до року – прикмети розкажуть чому не можна підстригати немовляти

Виникає непереборне бажання, стригти зайві локони, але лякає заборона про те, що не можна цього робити, поки малюк не подолає річний рубіж. Варто розібратися, як з’явилася ця прикмета, щоб зробити для себе правильний вибір.

Про дитячих волоссі

У деяких діток дуже ріденькі і м’які волосинки, а інші народжуються з густим покривом на голові. Відповідно не можна всіх «стригти під одну гребінку». Отже, якщо немовляті заважають довгі пасма, їх потрібно підстригти. Але старовіри радять потерпіти стригти кучері малюка до тієї пори, поки йому не виповниться 40 днів.

Обрізані дитячі волоссячко до року вважаються «чарівними» (вони можуть повернути здоров’я своєму маленькому господареві), тому обрізані пасма багато мам не викидають.

Що ще роблять зі стриженим волоссям дитини:

 • Відрізані волосся скручують в джгут і зберігають в медальйоні – так виходить оберіг для малюка і мами.
 • У деяких країнах (наприклад, в Азербайджані, Вірменії, Грузії) зістрижене у дитини пасма розміщують між сторінками товстої книги (світської чи релігійної). Вважається, що це зробить нащадка розумним, так як локони мають зворотний зв’язок з людиною.
 • Щоб запобігти використання дитячих волосиків магами (які можуть наслати порчу) або птахами (які використовують будь-який матеріал для витья гнізд), зрізані пасма спалюють або закопують.
 • З метою залучення до дитини багатства і успіху обрізки волосків закопують у мурашнику, на грядці або в лісі.
 • Деякі знавці прийме рекомендують закапувати дитячі волоссячко на перехресті.
 • Сучасні мами не знають старих обрядів, тому стрижуть, і зберігають «дитячий пух» як сімейну реліквію. Для цієї мети існують спеціальні конвертики, мішечки, які прикріплюються до дитячого альбому з фотографіями та іншими артефактами.

  Прикмети і забобони про стрижку до року

  Не тільки сучасні фахівці з езотерики, але і древні слов’яни вважали, що волосся володіють сильною енергетикою. Вони навіть називали локони «патлами» від слова «космос».

  Волосся були сполучною ланкою між людиною і небесними силами. Може бути, з цієї причини в давнину всі ходили з довгими пасмами, незважаючи на стать і вік.

  У багатьох народів було не прийнято стригти дівчат з моменту появи на світ до заміжжя. Хлопчики обходилися без стрижки тільки протягом самого уразливого періоду їх життя.

  У минулі часи дітей народжували багато, і вмирали вони часто в дитячому віці. Позначалися погані умови життя і відсутність медичної допомоги. Так з’явилося переконання, що протягом першого року життя душа малюка «придивляється» до сім’ї, щоб покинути рідних, якщо вони їй не сподобаються.

  8e7371c55f1d63393518f74739bb2b23 Чи можна стригти волосся дитини до року – прикмети розкажуть чому не можна підстригати немовляти

  Щоб матері довго «не побивалися» горем, народна мудрість не рекомендувала їм занадто прив’язуватись до немовлятам у цей час. Ось чому не можна було стригти дітей до 1 року. Постриг однорічного малюка символізував його повноцінне «вливання» в сім’ю.

  Крім того, в однорічних дітей закладалися гендерні відмінності. Наприклад, дівчаток не стригли коротко (обрізали прядки з чотирьох сторін). Вважалося, що стрижка завадить зустріти жіноче щастя.

  А хлопчиків стригли дуже коротко, після цього саджали на коня, давали потримати кинджал чи іншу зброю.

  Забобони про те, чому не можна стригти дітей до 1 року:

  • Будуть проблеми з мовленням. Укорочення волосся дитини до року асоціювалося з підрізанням мови. Забобонні люди стверджують, що обстрижений раніше часу малюк не зможе розмовляти.
  • Підстригання викличе сильний переляк. Дійсно, малюки не розрізняють волосся, які мають здатність відростати, і інші частини тіла. Маленькі дітки сприймають себе як єдине ціле. Невипадково під час процесу стрижки малюки кричати зі сльозами. Нікому не сподобається відрізання руки або ноги – а саме так дитина сприймає процедуру з участю ножиць. Та й після стрижки дитина відчуває себе некомфортно – так само, як і доросла людина, яку підстригли коротше, ніж хотілося б. Багато народів не стрижуть дітей до трирічного віку.
  • Потреба замучить. Стародавні люди вважали, що підстригання нігтів і волосся у дитини до року привертає до нього злидні. Пасмо дозволялося відрізати тільки під час хрещення.
  • Погіршиться здоров’я.
  • Волоски будуть погані.

  Що стосується останнього пункту, то існувала і протилежна думка: чим раніше постригти дитині волоссячко, тим краще вони будуть.

  Інше питання: чи можна і чи потрібно стригти дитину до року наголо, не дає спокою батькам хлопчиків. Варто подивитися в корінь цієї традиції. Якщо відкинути важкий період, коли стрижка дітей «під нуль» здійснювалася через гігієнічних міркувань (щоб полегшити боротьбу з педикульозом), стає зрозумілим сенс ритуалу – це посвячення в чоловіки.

  Обряд стрижки дитини в один рік придумали, щоб позначити перехід з дитинства в дитячий вік. Адже в цей час малюк починає ходити. Ось і обрізають волоссячко, щоб вони не «тягнули» крихітку вниз, не плуталися під ногами, не заважали робити перші кроки.

  Щоб стригти дитину в один рік, у селянських родинах існував цілий ритуал першої стрижки. Її виконували в чистий четвер або в річницю життя чада. Підстригання відбувалося в присутності повитухи, яка приймала пологи, і хрещених батьків.

  Дитину садовили посеред кімнати на овечу шкуру, а ножиці віддавали самому шанованому гостю або старшому чоловікові в сім’ї. Сьогодні право відстригти першу символічну прядку надається хрещеним.

  ed5b5beaa8f29085053b08d12651503b Чи можна стригти волосся дитини до року – прикмети розкажуть чому не можна підстригати немовляти

  Батьки прагнули захистити малюка від впливу темних сил, тому пасма на голові выстригались хрестоподібно. Обрізані пасма перев’язували червоною ниткою і зберігали до повноліття сина. Ці волосся володіли магічною силою.

  Коли приходив час хлопцеві вирушати на службу в армії, йому відрізали пасмо волосся й оправляли її з дитячими волосинками. Виходив потужний оберіг, який підшивали в одяг призовнику. Вважалося, що амулет допоможе уникнути страждань, хвороб, загибелі та поранень.

  У давньослов’янської культури примусове гоління було покаранням за серйозні провини, так як повна відсутність волосся на голові вважалося принизливим. Так і пристосувань, що дозволяють безпечно виконувати гоління голови, в ті часи не існувало.

  Традиція оголення голови хлопчиків з’явилася в часи козацтва. Починаючи з XVIII століття, голена голова – невід’ємний атрибут армійської дисципліни.

  Пізніше, коли «процвітали» примусові рекрутські набори, вираз «забрить» було синонімом «забрати в солдати». Але і тоді не існувало питання: чи можна стригти перші волосся дитині до року, і потрібно голити малюка. Дітей стригли набагато пізніше, вже у свідомому віці.

  Чому лисіє потилицю?

  Існує мусульманська традиція, підстригати немовляті волосся на сьомий день життя. Крім релігійного підґрунтя є ще практичне пояснення доцільності цього ритуалу. У багатьох дітей волосся до року викочуються, лисіє потилицю, утворюється лисина в області шиї.

  Є думка, що це ознака рахіту. Але досвідчені люди заспокоюють батьків «облисілих» малюків: оголення потилиці відбувається, тому що дитина багато часу проводить на спині, але при цьому, виявляючи цікавість, крутить головою в різні боки. Ніжні волоски скочуються, залишаються на подушці.

  Не потрібно переживати. Замість «пуху» на голові дитини незабаром з’являться нові міцні волосся. Таким чином, стригти малюка до року немає необхідності, якщо волосся йому не заважають (не провокують підвищену пітливість голови, не лізуть в очі).

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради