Чому тріскається капуста? Причини і що робити?

pochemu treskaetsya kapusta prichiny i chto delat 73 Чому тріскається капуста? Причини і що робити?

Буває таке, ближче до кінця літа ви помічаєте, що у вас на грядках потріскалася капуста. Хоча спочатку раділи, коли після ретельного догляду, добре прижившейся розсади, бачили добре зав’язалися вилки. Але раптом ви виявляєте, що капустяні головки тріснули або зовсім розвалилися на частини. Чому тріскається капуста, як уникнути подібної проблеми, спробуємо розібратися.

Чому тріскається капуста?

Щоб зробити щось для виправлення ситуації, необхідно зрозуміти з-за чого таке відбувається.

Нерівномірний полив

Нерівномірний полив — головна причина. Так може статися, коли після тривалої посухи наступають проливні дощі. Вилки можуть тріскатися, якщо їх довго не поливали. Приїхавши на дачу у вихідні, починають рясно поливати, надолужуючи згаяне.

При дуже високій температурі, тобто вище 25?, зростання вилка сповільнюється, а при нестачі вологи розвиток рослини зупиняється зовсім. Рясно поливаючи, обсяг води, що поглинається коренями, збільшується, зростання вилка поновлюється, але вже в прискореному темпі. А оскільки зростання головки починається з внутрішніх листочків, то маленькі внутрішні листочки починають посилено рости. Зрілі, верхні листки за ними просто не встигають. Результат на лице: верхні листки не витримують внутрішнього натиску і лопаються.

pochemu treskaetsya kapusta prichiny i chto delat 74 Чому тріскається капуста? Причини і що робити?

Різкі коливання температури

Рослина може тріскатися, якщо час наливу качана збігається з різкими перепадами температури і вологістю. Оптимальна температура росту для капусти – 20-22?. Під час перепадів нічної та денної температури, зростання рослини не зупиняється, особливо при підвищеній вологості. В основному це відноситься до ранніх сортів капусти.

Капуста пізніх сортів ростуть повільно і в жаркий період літа вона тільки формується. Налив качана пізньостиглих сортів відбувається зазвичай восени. Це сприятливий час для формування качанів, тому пізні сорти розтріскуються рідше. При купівлі насіння, завжди дивіться на упаковці терміни дозрівання сорту. Звичайно вони збігаються з реальністю.

Як попередити розтріскування качанів?

 1. Організуйте крапельний полив капусти. У цьому випадку капуста буде отримувати воду постійно й рівномірно, вилки не будуть тріскатися при перепадах погоди.
 2. При неможливості крапельного поливу, намагайтеся не лити воду під корінь. Краще поливайте дощуванням (з лійки), тоді вся рослина буде вологим, а волога буде вбиратися рівномірно.
 3. В ідеалі, для попередження розтріскування, приблизно за 2 тижні до збирання зовсім припините полив капусти.
 4. При великих перепадах температур повітря вдень і вночі, прикрийте посадки нетканим матеріалом. Це захистить верхні листочки від пересихання і пожовтіння верхівок у вилка.
 5. Ранньостиглі сорти знімаються, коли качан ще пухкий, намагайтеся не перетримувати таку капусту довго на грядці, прибирайте вчасно.

pochemu treskaetsya kapusta prichiny i chto delat 75 Чому тріскається капуста? Причини і що робити?

Для профілактики розтріскування капустяних головок можна скористатися народними способами.

 • З одного боку качана лопатою треба трохи підсікти кореневу систему;
 • Або повернути трохи качан разом з верхніми листками по осі;
 • Або нахиліть вилок в одну сторону 2-3 рази.

Таким чином пошкоджується частина корінців, зменшується доступ частини вологи до коріння і стрімкий розвиток капустяних головок.

Що можна робити з потрісканими качанами?

Потріскані головки прибирають одразу, як тільки їх помітили. Оскільки така капуста для зберігання не придатна із-за високого ризику загнивання, пустіть її в переробку.

Потріскані вилки можна використовувати для закваски, консервування, начинки для пирогів, використовувати в салати, заправляти щі або борщ. Саме таким чином ваша праця не пропаде.

Дорогі читачі, тепер ви знаєте причини чому тріскається капуста і як вирішити цю проблему. Сподіваюся ці поради вам допоможуть. Бажаю гарних врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради