Роїння бджіл. Природний процес або проблема бджоляра?

Під роїнням розуміють— здатність до розмноження бджіл шляхом відокремлення частини сім’ї з маткою. Зазвичай бджоли рояться навесні, коли чисельність бджолиного сімейства максимально велика. При цьому пасічники втрачають прибутки, адже в період роїння бджіл куди менш продуктивні в процесі медозбору, до того ж, в результаті роїння, бджоляр ризикує втратити значну частину свого сімейства, при цьому вулик покидають самі продуктивні молоді бджоли. Саме тому в сучасному бджільництві існують заходи і методи боротьби з таким явищем, як роїння бджіл і його наслідками.

Багато пасічників воліють викликати цей процес штучно, або ж заздалегідь готуються до роїння готуючи нове житло для знову сформованого роя. Процес роїння в одному вулику може бути одноразовим або повториться кілька разів.

З метою мінімізувати ризики і втрати від процесу роїння, сучасне бджільництво намагається зробити цей процес повністю керованим і як показує практика йому це вдається. Що ж необхідно робити, щоб повністю підпорядкувати собі роїння бджіл? Ознаки ройового стану, різновиди, фази цього процесу — це мінімум знань, якими повинен володіти сучасний ефективний пасічник.

Ознаки роїння бджіл, різновиди і вихід бджолиного рою

Роїння — природний процес відокремлення частини бджолиного сімейства і вихід з гнізда з метою подальшого самостійного існування і розмноження. Найчастіше цей процес спостерігається у бджіл навесні. Це пояснюється великою кількістю молодих активних особин в сім’ї. При цьому чим ближче початок сезону медозбору, тим менше розплід, відповідно у цих бджіл з’являється вільний час, вони не зайняті медозбором і з них знято тягар відповідальності по догляду за розплодом.

Влітку, восени, вкрай рідко взимку роїння теж може відбуватися, але це пов’язано швидше з несприятливими умовами життя бджіл. Тоді вони змушені роїться з метою не стільки розмноження, скільки виживання на новому місці.

Багаторічні спостереження апиологов і бджолярів дали сучасній науці абсолютне розуміння процесу роїння. В першу чергу він підпорядкований таким правилам:

 • Процес роїння складається з певних фаз, про які ми поговоримо нижче.
 • Проходження всіх цих фаз є обов’язковим. Якщо якась з них за певних причин буде зірвана — роїння не відбудеться, або відбудеться, але в інших масштабах.
 • Ройовий процес ніяк не прив’язаний до часу. Може статися в будь-який момент, найчастіше трапляється навесні. Проходження всіх фаз процесу роїння відбувається також індивідуально у кожного бджолиного сімейства. Прогнозувати дату виходу рою з житла дуже складно.
 • Щоб спрогнозувати старт процесу роїння хоча б приблизно необхідно знати основні ознаки роїння бджіл:

 • зростання трутневого розплоду.
 • різке зростання чисельності бджолиних сімей.
 • падіння темпів яйцекладки матки.
 • поява у вулику великої кількості трутневих бджіл здатних до відкладання незапліднених яєць. З чим пов’язане зростання їх кількості ми розповімо дещо пізніше.
 • поява в сотах особливих клітинок майбутніх ройових маточників, які називають роевыми мисочками. Туди матка буде відкладати яйця для формування нового рою.
 • 2942fcf9cb94320534158541380ee248 Роїння бджіл. Природний процес або проблема бджоляра?

  З цими ознаками безпосередньо пов’язані і періоди процесу роїння. Для бджоляра важливо виявити старт роїння на ранній стадії.

  Періодизація роїння:

 • Відділення роя. Цей період характеризується зростанням трутневого розплоду, необхідного для формування нового рою. Цей етап зазвичай стартує приблизно за місяць до виходу рою з житла. Поведінка бджіл на цьому етапі залишається переважно незмінним. Вони продовжують медозбір, ось тільки замість підготовки сот, вони частіше займаються доглядом за трутневим розплодом. Поступово активність кладки яєць падає, матка перед роїнням знижує темпи відкладання яєць. В результаті у бджолиній сім’ї утворюється надмірна кількість членів, які позбавлені від необхідності турбується про розплоді. Вже через два тижні з початку старту процесу роїння на кожну личинку припадає 2 і більше бджіл-годувальник, утворюється надлишок маточного молочка, яким бджоли починають годувати один одного. В результаті вони набувають здатність до яйцекладки. Правда запліднити ці яйця вони як і раніше не в змозі (це трутневі бджоли, про яких ми говорили вище, обіцяючи пояснити механізм їх появи в сім’ї). Саме на цьому етапі пасічники несуть основні втрати. Трутневі бджоли не займаються збором меду, не доглядають за вуликом і не будують стільники. Саме після появи трутневих бджіл починається друга фаза роїння.
 • Закладка ройових мисочок. На початку другого етапу роїння в сотах з’являються спеціальні ройові мисочки, які матка буде відкладати яйця для формування нового рою. На цій стадії процес роїння може припинитися у разі відмінного хабар. Тоді решта робочі бджоли віддадуть перевагу збір меду на зиму, а маткові мисочки з часом будуть просто знищені. Якщо ж в силу погодних та інших умов зібраного меду в цей період вистачає виключно для підтримки життєдіяльності сім’ї, і запаси робити не представляється можливим процес роїння переходить у третю фазу.
 • Закладка яєць в ройові мисочки. Визначити початок цього етапу можна по зростанню споживання меду бджолами, з метою накопичення сил та енергії для майбутнього роїння. На цьому етапі всі члени сім’ї тіснять матку до країв сот, до роевым мисочкам, куди вона починає відкладати яйця. Приблизно за тиждень до формування роя можна помітити виліт з вулика бджіл-розвідниць. Вони покидають оселі в пошуках нового будинку. Приблизно в цей же час матка завершує кладку яєць, її свита розпадається, вона змушена переходити на медове харчування, відповідно втрачає у вазі і готується покинути вулик разом з роєм. Так починається процес виходу бджолиного рою.
 • Вихід бджолиного рою

  Вихід бджолиного рою відбувається приблизно через 10 днів з моменту відкладання яєць у ройові мисочки. Цей процес супроводжується хвилюванням бджіл. Незадовго до вильоту з вулика можна почути дзижчання, що є наслідком так званого «ройового танцю».

  Бджоли починаються клубочитися в вулику, прискорюючись і залучаючи до формування роя все більша кількість членів сім’ї. Для життєзабезпечення в перші кілька днів після вильоту бджоли перед виходом з вулика наповнюють медові зобики медом. Так утворюється рой-первак, який перший час може влаштуватися на найближчому дереві в той час, як бджоли розвідниці активно підшукують нову житлоплощу.

  Вага роя-первака може становити до півтора кілограм. При цьому в основному він складається з молодих продуктивних бджіл. Саме тому пасічнику важливо спробувати зберегти цей рій на своїй території. Крім роя-первака існує ще кілька різновидів роїв:

 • Рой-вторак — з’являється через 8-10 днів після першого. Пов’язано це з тим, що матка червила після основної кладки. Рой — вторак зазвичай летить слідом за першою ж трутневий бджолою вийшла з маточника. Він менш цінний для пасічника через відсутність у ньому матки і набагато меншого розміру, хоча питання збереження в господарстві молодих активних бджіл, все ще актуальний.
 • Поройка — будь-рій, що вийшов після роя — вторака. Як правило, він характеризується невеликим розміром і не представляє цінності для пасічника оскільки навряд чи зможе сформувати нову повноцінну сім’ю.
 • Звальним рой — об’єднані місцем проживання декілька різних роїв.
 • Вимушені рої – бджоли залишають помешкання через несприятливі умови для життя.
 • Роїння бджіл. Мінуси для бджоляра

  Бджільництво від роїння бджіл швидше тільки втрачає. Пасічнику куди простіше розводити бджіл штучним шляхом, ніж втрачати в продуктивності сім’ї під час роїння, а також зберегти літаючих довкола бджіл в господарстві.

  Деякі все ще займаються побудовою нових вуликів, поряд з тим, в якому йде роїння, заманюють туди бджіл-розвідниць, в надії що нова сім’я облюбує саме це житло, але ніякої гарантії цього, немає, а витрати часу і сил на це колосальні. Тому в промислових масштабах воліють роїння бджіл — повністю підпорядковувати людині. Але як же впоратися з природним роїнням? Для цього необхідно знати все про роїння бджіл і заходи його попередження.

  9841a920b945d711e6e68fcdbdcdd065 Роїння бджіл. Природний процес або проблема бджоляра?

  Заходи попередження роїння:

 • забезпечення бджіл роботою в період коли вони схильні до роїння — переміщення вуликів ближче до джерел медозбору, додавання в центр гнізда стільників із розплодом, збільшенням розмірів гнізда, забезпечення бджіл запасом меду, у разі якщо хабарів навесні невеликий.
 • боротьба з матками, схильними до відкладання личинок трутнів і будівництві мисочок.
 • підрізання крил матки.
 • закриття льотки ґратами під час процесу роїння.
 • забезпечення максимально комфортних умов життя бджіл для запобігання появи вимушеного роя.
 • Племінне розмноження бджіл не схильних до роїння.
 • Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради