Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинку

Утеплити свердловину на вулиці на зиму необхідно незалежно від того, в теплому або холодному регіоні вона розташована. Однак від середньорічного показника температури залежить технологія робіт, а також вибір підходящої теплоізоляції. Ще одним нюансом є частота користування водопостачанням. Роботи оптимально виконувати на етапі монтажу свердловини, але якщо цього не зроблено, доведеться пізніше виправляти помилки.

Чи потрібно утеплювати свердловину

Необхідність теплоізоляції свердловини обумовлена її конструкцією і місцем розташування. Зараз стало модно здійснювати буріння безпосередньо всередині приміщення для облаштування автономного домашнього водопостачання. Тут джерело води не замерзне навіть взимку. Однак більшість свердловин розташоване на вулиці. Відкриті вузли водопостачання взимку мороз здатний «прихопити» навіть у південному регіоні.

ac3274b23c7fb8cc754f93b42ac056c7 Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуУтеплення вимагає навіть джерело водопостачання, має занурювальний насос, розташований у кесоні

Обов’язково утеплювати на вулиці джерело води потрібно в наступних випадках:

 1. Якщо верхня обсадна труба виходить не утеплений оголовок кесона, а з неї виведений трубопровід в будинок. Взимку вода в трубі замерзне, і її розірве при розширенні.
 2. Коли дзеркало води високо розташоване, взимку відбудеться швидке замерзання. Від розширення пошкодиться обсадна труба.
 3. При встановленому на вулиці в приямку насосному обладнанні і автоматики утеплювати артезіанський джерело потрібно. Без теплоізоляції насос поверхневого типу зими розірве розширенням, так як вода постійно знаходиться всередині його. Навіть якщо справа стосується заглибного насоса, то з обсадної труби виходить подаючий трубопровід. Всередині його постійно знаходиться вода, так як зворотний клапан перешкоджає її витікання. Занурювальний насос взимку не постраждає, а от що виходить на вулицю подаючий трубопровід взимку розмерзнеться.
 4. У разі невикористання взимку водопостачання свердловину на вулиці обов’язково утеплюють, піддають консервації до настання літнього сезону.
 5. Якщо обсадна труба виходить на поверхню ґрунту і відсутня кесон, її треба утеплити, інакше неможливо забезпечити взимку безперебійне водопостачання.

b55e0cabdb6c4f321f66666c80fc833d Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуУтеплювати потрібно обов’язково оголовок у свердловини без кесона

Надійність утеплення залежить від клімату регіону. Для півдня досить поверхневої теплоізоляції. Найчастіше ставлять оголовок, де всередині розташовують обладнання. У холодних регіонах джерело водопостачання на вулиці ретельно утеплюють, заглиблюючись до рівня промерзання грунту взимку.

Як підготувати свердловину до утеплення

Підготовчі роботи починають з розрахунків. Потрібно проаналізувати всі дані, від яких залежить технологія процедури. Насамперед враховують кліматичні умови місцевості.

c12f120f0e0cff696b93f7d2cbf82b98 Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуСпосіб підготовки до утеплення залежить від кліматичних умов місцевості і частоти користування водопостачанням

Аналізуючи кліматичні умови, з’ясовують:

 • глибину промерзання грунту взимку;
 • середньорічний показник температури;
 • тривалість зими й самі низькі температури, характерні для місцевості в холодну пору року.

Важливо знати глибину водяного дзеркала, не розташовується воно вище рівня промерзання грунту.

Увага! Під час аналізу кліматичних умов дізнаються глибину розташування грунтових вод. Якщо вони з приходом потепління на вулиці навесні здатні затопити свердловину, одночасно з утепленням потрібно вжити заходів гідроізоляції.

Наступним етапом підготовки проводять аналіз режиму користування свердловиною:

 1. При цілорічному водопостачанні вода постійно рухається всередині системи. Ризик її замерзання взимку знижується. Достатньо для утеплення свердловини та водопроводу у приватному будинку укласти всередину короба йде по вулиці трубопровід, поставити оголовок над джерелом.
 2. При періодичному водопостачання в момент простою вода здатна замерзнути всередині трубопроводу, що проходить по вулиці. Ризику піддається насосне обладнання та автоматика всередині холодного кесона. Тут додатково по коробу можна прокласти гріючий кабель. Включати його взимку, коли відбувається цей момент простою.
 3. При користуванні водопостачанням взимку, йде по вулиці трубопровід надійно утеплюють. Джерело води консервують, теплоізоляцію закладають на глибину промерзання грунту.

Підготовка до консервації вимагає чіткого виконання всіх заходів. В першу чергу із системи повністю зливають воду. Її не повинно залишитися навіть в бойлері, бачку унітаза і інших побутових приладах. Насосне обладнання з автоматикою продувають високим тиском повітря. Якщо водопостачання здійснювалося заглибним насосом, його можна залишити всередині свердловини. Взимку він не потребує воді.

Чим утеплити свердловину з водою

Джерело забору води асоціюється з постійною вогкістю. З цієї причини і матеріали вибирають вологостійкі для утеплення. Вони не повинні втрачати свої теплоізоляційні властивості від впливу екстремальних температур.

Винятком є південні регіони. Зима тут коротка, а температура на вулиці рідко опускається нижче — 15 оС. Тимчасово оголовок свердловини можна засипати природним матеріалом: тирсою, соломою, сосновою хвоєю. Якщо обсадна труба виходить вище рівня ґрунту, а біля неї встановлено насосне обладнання, весь вузол ховають під дерев’яним ящиком, прихованим зверху не промокающим матеріалом.

Рада! Непоганим утеплювачем для обсипання з зовнішньої сторони стінок кесона вважається керамзит.

5a862981896de3c5dee85b3415613bf9 Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуДля утеплення трубопроводу оптимально застосовувати шкаралупу або рукав зі спіненого поліетилену

Для холодних регіонів до вибору теплоізоляції підходять відповідально. Для трубопроводу оптимально використовувати спеціальну шкаралупу. Фасонні вироби виконані з пінопласту, пінополіуретану та інших матеріалів. Зі спіненого поліетилену випускають еластичні рукави, які теж легко надягати на трубопровід.

Кесон зсередини і зовні утеплюють пінопластом, але краще всього підходить Пеноплекс. Для внутрішнього утеплення ще підійде рулонний спінений поліетилен з фольгованим покриттям. Всі види мінеральних ват є не кращим вибором. Утеплювач при контакті з вологою втрачає свої теплоізоляційні властивості. Мінвату можна укласти тільки всередину герметичного оголовка, укривши обсадну трубу з трубопроводом.

24a18204d3a97d68be2281ada5b3c34f Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуНапилюваний пінополіуретан вважається найкращим утеплювачем на сьогоднішній день

Найстійкішим і якісним матеріалом є пінополіуретан. Утеплювач напилюють спеціальним обладнанням по стінках кесона і трубопроводу. Після застигання свердловина надійно утеплена і додатково захищена гідроізоляцією, так як матеріал не пропускає вологу.

5cf1cb9eef72b54ffae74b5b5b26a0d9 Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуГріючий кабель дає можливість запобігти замерзанню, а також відтанути замерзлі ділянки системи водопостачання

Одночасно з теплоізоляційним матеріалом застосовують гріючі кабелі. Вони бувають резистивні та саморегулівні. Перший тип гріє за методом звичайної спіралі. Другий тип здатний змінювати температурний режим, підлаштовуючись під температуру обігрівається об’єкта.

Як правильно утеплити свердловину при монтажі

Щоб двічі не облаштовувати одну і ту ж щілину, утеплити її на вулиці краще під час монтажу. Оптимальним рішенням є установка кесона. Усередині ємності мають насосне обладнання, автоматику, а за її межі виводять підвідний до будинку трубопровід.

e8894a25953c4cd6758a361918cf3fc2 Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуПластиковий кесон забезпечить зручний доступ до насосного обладнання, захистить свердловину взимку від замерзання

Кращим вважається пластиковий кесон. Ємність не боїться грунтових вод, корозії, легка для самостійної установки без залучення спецтехніки. Серед інших варіантів можна вибудувати кесон з цегли, шлакоблоку, бетонних кілець. Такі конструкції зовні вимагають надійної гідроізоляції. Утеплювач по стінках кесона кріплять зовні, зсередини або відразу з обох сторін. Разом зі стінками утеплюють кришку.

Рада! Для підтримки взимку всередині кесона позитивної температури застосовують гріючий кабель з терморегулятором.

Як утеплити свердловину на зиму своїми руками

Технологія проведення робіт залежить від обраних матеріалів і конструктивних особливостей джерела водопостачання. Найчастіше свердловина являє собою на вулиці стирчить із землі шматок обсадної труби. Ось її то і доведеться до настання зими ретельно утеплити.

Як утеплити приямок для свердловини

Технологія буріння зазвичай влаштована так, що спочатку викопують приямок глибиною близько 1 м. По центру ями бурять шахту. Коли дійдуть до шарів води, вставляють обсадну трубу. Надалі цей приямок господар може закопати, але краще його залишити і утеплити.

1460a59484e1be5dd4a7052de93beb36 Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуСпочатку зводять стіни приямка, а потім їх утеплюють

Щоб земляні стінки приямка не обсипалися, навколо обсадної труби зводять капітальний короб. Стінки споруджують з цегли, шлакоблоку, монолітного бетону. На гірший випадок збивають дерев’яний короб. Виходить своєрідний кесон. Зверху його накривають щитом з люком. Всі елементи конструкції утеплюють пінопластом або Пеноплэксом.

Утеплення кілець свердловини

Якщо кесон на вулиці викладено з бетонних кілець, утеплити його до зими в холодному регіоні потрібно ретельно. Теплоізоляцію можна кріпити зсередини, але вона забере корисний простір. Під час виконання ремонтних робіт існує ризик її ушкодження.

Краще всього застосувати технологію зовнішнього утеплення. Справа в тому, що бетон тягне з землі вологу. При утепленні свердловини з високим рівнем грунтових вод ця технологія дозволяє захистити кесон від затоплення.

b217f9fa0fc9c46b97cad849a5ac6946 Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуНайнадійнішим вважається зовнішнє утеплення бетонних кілець

Якщо кільця вже встановлені, їх доведеться відкопати. Яму копають на 50 см глибше рівня промерзання грунту. Бетонні стінки зачищають від бруду, грунтують, покривають гідроізоляцією. Зверху кріплять утеплювач. Тут вибір невеликий: пінополіуретан або Пеноплекс. У першому випадку виходить монолітна оболонка. При використанні Пеноплэкса плити приклеюють піною до бетонної поверхні, обв’язують по колу дротом. Стики задувають піною. Зверху Пеноплекс можна нічим не закривати або для надійності обмотати шаром гідроізоляційного матеріалу. Виритий котлован назад засипають землею.

Рада! Щоб від свердловини відвести талу і дощову воду, навколо кільця по землі викладають вимощення.

Як утеплити оголовок свердловини на зиму

У південних регіонах взимку немає екстремально низьких температур. На вулиці оголовок джерела водопостачання закривають коробом. Конструкція являє собою наземне утеплене будова для свердловини, вибудуване зазвичай з дощок. Рідше зустрічаються цегляні конструкції з дерев’яною або металевою дахом.

cdbe25a2f691607a0250df7c04baaef0 Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуКороб роблять з дощок або цегли

Дах короби відкривається або має люк для доступу до насосного обладнання. Зсередини стінки конструкції утеплюють пінопластом. Можна просто оголовок свердловини з настанням зими прикривати матом мінвати.

2b93034bff7e7838e99727de3951ddf2 Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуОбсадну гільзу заглиблюють на 30 см глибше точки промерзання грунту

Другий спосіб утеплення оголовка – це установка гільзи навколо обсадної труби. Її діаметр трохи більше, щоб вийшов зазор. Простір між стінками обсадної гільзи і обсадної труби заштовхують скловатою. Зазори, що утворилися між обсадами, герметизують сальником. Зверху обсадних гільзу закривають утепленою кришкою.

Як утеплити трубу від свердловини до будинку

Підвідний трубопровід аналогічно вимагає надійної теплоізоляції. Варіантів два. Складним способом утеплення є спорудження короба, куди укладають трубу. Пустоти заштовхують мінватою. Короб гідроізолюють, інакше утеплювач від вологи втратить свої властивості.

7c97973ae8c3175bc3362a0286b75799 Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуУтеплюючі рукави і шкаралупа спрощують процес теплоізоляції труби

Найпростіше підвідний трубопровід утеплити фасонної шкаралупою або рукавами. Причому це роблять не тільки на вулиці, але і всередині не опалювального підвалу. Якщо зими суворі, під шкаралупою по трубопроводу прокладають гріючий кабель.

Поради професіоналів

Трапляється так, що ділянка купили перед настанням зими. Господар ще не встиг обжитися, а свердловина на вулиці вже замерзла. Професіонали радять тверезо оцінити ситуацію:

 1. При утворенні тонкої кірки по дзеркалу води, її просто розбивають довгим прутом або вантажем, прив’язаним до мотузки.
 2. Коли морозом «прихопило» трубопровід, а дзеркало води в свердловині не замерзле, для відтавання використовують гарячу воду. Трубу ще можна прогріти феном або тепловентилятором.

174249f8eb038955e099955278cc8d25 Свердловина на вулиці: як утеплити на зиму приямок, кільця, оголовок і трубу до будинкуЗамерзання води взимку вже сигналізує про необхідність утеплення на вулиці джерела водопостачання

Коли вода замерзла всередині обсадної труби, насоси, автоматиці, підвідному трубопроводі, реанімувати систему взимку безглуздо. Доведеться чекати закінчення морозів та природного відтавання, після чого ретельно зайнятися теплоізоляцією.

Висновок

Утеплити свердловину на вулиці на зиму необхідно, навіть якщо вона призначена тільки для поливу городу. Насос та інше устаткування зазвичай по закінченню сезону витягають. Однак здатне замерзнути дзеркало при високому рівні розташування. Для обсадної пластикової труби це закінчиться утворенням тріщин.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради