Правила очищення покрівлі від снігу та криги

Очищення покрівлі від снігу стає актуальною темою з настанням зими або випаданням перше опадів. Здійснюючи прибирання льоду і снігу з дахів, ми рятуємо себе і оточуючих від падіння бурульок, снігових лавин, а разом з тим опадає тверді опади можуть заподіяти травму, шкоди майну. Також під час прибирання зберігається цілісність фасаду і покрівельного покриття будівлі.

Правила прибирання дахів від снігу і полою в зимовий період

9b0fc496402a8d63c052be045eee469e Правила очищення покрівлі від снігу та кригиПрибирання снігу з даху не менш важлива, ніж з проїжджої дороги. Оскільки впав грудку льоду може травмувати перехожих

Багато регіонів мають свої регламентовані правила і норми по здійсненню зимового прибирання опадів, що зумовлено місцем положення та індивідуальними кліматичними показниками. Але в середньому по країні висота снігу на даху і довжина від бурульок з неї не повинна перевищувати 10 див.

За дотриманням норм і виконанням прибирання на багатоквартирних будинках, в залежності від форми правління, несуть відповідальність ТСЖ (Товариство власників житла), ЖБК (Житлово-будівельний кооператив), ЖК (житловий комплекс) або підрядні організації. За очищення приватних будинків відповідають самі мешканці.

Але варто пам’ятати, що це не так просто, як здається на перший погляд, адже виконання такої роботи некваліфікованим людиною може нести небезпеку для життя як для працівника (власника будинку), так і для людей, які опинилися поруч. Також може бути нанесено пошкодження покрівельного покриття, водостічних каналів або іншого майна.

Все ж для роботи в приватному секторі варто довірити справу професіоналам, так як вони досить досвідчені, оснащені обладнанням, мають необхідний інвентар, страховку і спеціальну підготовку. До того ж існує певний ряд правил, відповідно до яких проводиться прибирання:

 • На поверхні даху повинен залишатися невеликий шар снігу (близько 5 см), це допоможе зберегти цілісність покриття, уберігаючи його від ненавмисного пошкодження робочим інструментом.
 • Снігоприбиральний інвентар виконується виключно з дерева або пластику, метал не допускається.
 • При знятті снігу або криги не допускається пошкодження нижчерозташованими конструкцій, таких як навіси, балкони, козирки.

Зачистку снігу на даху слід починати від карниза з поступовим переходом до гребеня покрівлі.

Регламент механізованого і ручного чищення

0aa5a97d88d0239fdb9e00011bfa4211 Правила очищення покрівлі від снігу та кригиРучна чистка передбачає великі витрати ресурсів людини

Період зимового прибирання опадів починається з 1 листопада і закінчується 31 березня. За цей час у разі випадання снігу або утворення полою працівниками комунальних служб повинно проводитись обов’язкове очищення обумовленої території шляхом підмітання, згрібання і розчищення опадів.

Для проведення чищення в основному використовується два методи:

 • ручний;
 • механізований.

Перший варіант задіюється на території приватних будинків, громадських установ (дитячі садки, школи, магазини і т. д.), дахах, а також у місцях, куди неможливо під’їхати спеціальної снігоприбиральної техніки.

Для роботи з другим варіантом вдаються до допомоги спецтехніки. А місцем застосування механічної техніки стають майданчики супермаркетів, тротуари, шляхи та інші місця, що дозволяють використовувати транспорт. При цьому там повинні проходити всі снігоприбиральні кошти тому, що прибирання здійснюється в кілька етапів, у яких задіяна не одна механічна одиниця:

 • подгребение снігу на купи або узбіччя;
 • навантаження;
 • вивіз.

Окремої уваги заслуговує спосіб із застосуванням спеціальних хімічних засобів – реагентів. Для роботи з ними також існують обмеження на 1м2 тротуарної площі не може перевищувати 200 г сухої суміші, а дворова зона багатоповерхівок – 30% посипаній території.

При використанні хімічних речовин для дахів важливо, щоб вони сприяли безперешкодному зісковзуванню опадів.

Яка техніка і засоби використовуються

Всі види спецтехніки повинні виконувати кілька функцій, тому для проведення роботи комунальні організації мають:

 • Трактори (міні-трактори) з відвалами і щітками – допомагають швидко і якісно привести в порядок необхідну територію.
 • Роторні, шнекові снігоприбирачі – подрібнюють зледенілий і залежаний сніг.
 • Фронтальні навантажувачі (екскаватори) – збирають купи снігу з узбіч.
 • Причепи, самоскиди, вантажівки – вивозять сніг.
 • Розкидачі реагентів – виконують посипання.

Використовувані матеріали:

 • Абразивні – пісок і крихта різних порід (мармур, граніт). Допомагає зменшити слизькість і не так сильно псує взуття.
 • Рідкі речовини – суміш хлоридів магнію, калію та інгібітори корозії, що знижують вплив реагентів на метал.

Серед засобів хімічного виробництва найчастіше через доступність, легкість в експлуатації, необмежених строків придатності та зберігання використовують тверду суміш солі і піску.

Як часто повинна проводитися прибирання і ким

49bfe997df8cd95e66a15781d8d714e4 Правила очищення покрівлі від снігу та кригиЧастота прибирання багато в чому визначається обсягом опадів

На дворовій території і тротуарах обов’язок по очищенню від снігу лежить на плечах двірників. Прибирання повинна починатися в ранковий час – не раніше 7:00 і закінчуватися не пізніше 23:00. Якщо опади дорівнюють або перевищують 2 см, чистка проводиться кожні 2-3 години, але все залежить від інтенсивності випадання снігу. Повна заміна робочої бригади відбувається один раз на 4 години.

Згідно з нормами, на газонах прибиральники можуть залишати купи снігу, досягають 80 см у висоту. Після перевищення цієї межі, необхідний вивезення опадів.

На проїжджих шляхах і великих відкритих площах прибирання відбувається із застосуванням спецтранспорту.

Зачистка дахів багатоповерхівок – завдання технічних альпіністів, залежить від ступеня і кількості опадів.

Куди подавати скарги в разі поганої організації процесу

Як вже зазначалося вище, своєчасне очищення від снігу і льоду – обов’язок керуючій компанії. Але якщо вона проводиться не якісно, із запізненням або взагалі відсутня, жителі цілком обґрунтовано і законно можуть скаржитися у вищі інстанції.

Щоб подати скаргу на невиконання роботи, спочатку потрібно розібратися, яку саме службу варто писати, адже за кожну територію в місті відповідальність несе різна організація.

За розчищення снігу у дворі, невеликих майданчиках біля будинків садів, магазинів та інших громадських закладів відповідає керуюча компанія і ТСЖ. Тому претензії слід пред’являти їм, але це не стосується вивезення снігу з дворового комплексу. До даної службі відноситься і неякісне обслуговування покрівельних конструкцій, а це регламентується Постановою РФ № 491.

Також винятком стають м’які даху – їх очищають тільки при величезних снігових навісах і якщо звиси утворилися на скатних дахах, обладнаних зовнішнім водостоком.

Перша скарга може бути виражена в усній формі, але, якщо заходи щодо виправлення ситуації не приймаються і далі, варто в письмовій формі зробити звернення.

У разі якщо мешканці будинку, скооперувавшись, самі виконали роботу, то вони можуть вимагати від адміністрації КК відшкодування витрат на проведену прибирання.

Житлова інспекція візьме претензію від громадян у разі невиконання та бездіяльності ТСЖ і КК на першу (усну) і другу (письмову) скаргу за відсутності прибирання снігу на прибудинкових ділянках.

Скарга в прокуратуру області складається при повному ігноруванні претензій жителів в КК і ЖИ. В цьому випадку питання має бути вирішене протягом місяця (30 днів): візьмуться заходи до невиконання відповідальних служб і жителі отримають письмову відповідь на свою скаргу.

Всі заяви повинні бути складені у двох примірниках, мати точну інформацію про заявника та адресата, вагомі підстави і реальні факти про невиконанні або несумлінному виконанні роботи. Повинна стояти дата складання документа, тип заявки – претензія, скарга, реквізити договору з керуючою фірмою і конкретні вимоги.

При виниклій необхідності прибирання снігу з даху головне — не витрачати час на очікування приїзду працівників. Варто відразу ж звернутися в організацію з цією проблемою, адже накопичені опади при таненні завдадуть не тільки шкоду зовнішньому покриттю будови, але можуть призвести до неприємним і навіть трагічних наслідків.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради