Кріплення балясин і стовпів сходи своїми руками

При влаштуванні сходів важлива надійність і безпеку кожного елемента. Особливо важливо правильно закріпити огорожу. Як кріпити балясини до східцях та поручнях, способи і варіанти установки кріплення — розберемо нижче.

Чим кріпити балясини до сходів і поручнів

Конструкцій сходів і способів установки балясин багато, але при кріпленні стійок перил і опорних стовпів використовують тільки два типи кріплення:

 • Дерев’яні нагелі або шканты.
 • Металеві шпильки або штифти і втулки.

Обидва варіанти не ідеальні. Хтось вибирає дерев’яні шканти або нагелі. Але деревина з часом марніє, тріскається, що призводить до того, що перила починають хитатися. Варіант з металевим кріпленням не краще: приминається деревина, так що з’єднання теж розбовтується. При деяких способах кріплення є можливість шпильки/гвинти потроху затягувати, повертаючи поручнів стійкість.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami44 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиУстановка поручнів і балясин своїми руками можлива. Треба знати, як збирати вузли

Застосовувати для кріплення балясин саморізи можна лише як додаткові фіксатори. У саморізів часто відламується капелюшок, так що для сходів це не варіант. Такий кріплення використовують тільки для встановлення або в додаток до перерахованих вище.

У будь-якому випадку, для більшої стійкості, додатково використовують клей. Перед тим, як кріпити балясини до східцях та поручнях, промащують з’єднання клеєм. Ставите штифт — промазуєте його. Фіксуєте балясину до ступеня або підлозі, промазуєте. Кріпите стійки до перил — теж додатково використовуєте клей.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami45 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиКріплення балясин до підлоги може бути виконано різними способами. Треба вибрати найбільш підходящий для вас

Для установки балясин підходить столярний клей, якщо клеять деревину з деревиною. Традиційний варіант, але є більш сучасний. Клей Tiebond II. Це універсальний склад, який схоплюється через 20 хвилин. Чекати занадто довго, в той же час, все встигаєте зробити. Тримає відмінно — тріскатися може деревина поруч, але з’єднання залишається цілим. Перед тим, як кріпити балясини до східцях та поручнях змажте цією сумішшю торець деталі і сам кріплення.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami46 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиВологостійкий столярний клей Titebond II Premium — однокомпонентний клей ПВА для роботи з деревиною. Відмінно підходить для дерев’яних сходів

Як кріпити балясини до підлоги та сходи

Балясини або стійки поручнів можуть бути проміжними та корінними. Останні ще називають опорними стовпами. Вони зазвичай мають більшу переріз, можуть виглядати інакше (квадрат, замість округлих стійок), хоча зберігається стилістика. Корінні балясини стоять на початку і в кінці сходів, на прольотах, в точках повороту. На довгих прольотах ставлять ще додаткові — через три-п’ять ступенів. Все залежить від конструкції сходів.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami47 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиПристрій сходів і спосіб кріплення з накладками

Корінні балясини несуть велике навантаження, тому кріплять їх більш потужним кріпленням. Одночасно роблять більше точок фіксації, використовують додаткові фіксатори.

Як кріпити балясини до східцях та поручнях: наскрізне кріплення балясини через ступінь

Один з найпростіших способів — кріплення балясини до ступеня за допомогою шпильки наскрізь. Шпильки можна використовувати звичайні або сантехнічні. Сантехнічна шпилька може називатися гвинт-шуруп. Іноді додають «комбінований». Це все тому, що у цього кріплення два види різьблення: з одного кінця метрична (під гайку), з іншого кінця самонарезная з гострою пікою (подоба самореза).

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami48 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиЯк кріпляться балясини: через сходинку наскрізь

У ступені свердлять наскрізний отвір, в нього вставляється вибраний тип кріплення. Якщо вибирають сантехнічну шпильку, самонарезную різьблення повертають вгору. Знизу сходи, під шайбу свердлять отвір більшого діаметру — щоб увійшла шайба і гайка. Отвори можна закрити накладками, але необхідно, щоб вони легко виймалися. Через час доведеться підкручувати гайки, так як деревина приминається. Балясину накручують на встановлений гвинт. Щоб деревина не потріскалася, попередньо свердлять по центру балясин отвори.

Щоб балясини менше хиталися, їх з’єднання зі сходинкою промазують клеєм.

Діаметр шпильок для кріплення балясин — 6-8 мм, для стовпів — 10-12 мм. Довжина — чим довше, тим краще. В деяких варіантах роблять суцільну заставу шпильку, яка проходить всю стійку наскрізь.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami49 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиВтулка вклеюється в отвір в балясині або в ступені (два різних типи кріплення)

При використанні звичайної шпильки, балясині роблять отвір, в нього вклеюють різьбову втулку. На фото вище зроблено навпаки — втулка вклеєна в підбалясенник. Так теж можна, але це інший тип кріплення, хоча принцип той же. При установці балясина накручується, різьблення шпильки повинна співпадати з внутрішньою різьбою втулки. Таке з’єднання більш надійне, оскільки бічна навантаження доводиться не на різьбу, а на більш масивні і гладкі стінки гільзи. В результаті приминається деревина менше. Не знаєте, як кріпити балясини до східцях та поручнях щоб вони не надто хиталися? Спробуйте таке з’єднання. Але не забувайте проклеювати стик балясини та поручні і тятиви/сходи хорошим клеєм.

На шпильки

Як кріпити балясини до східцях та поручнях, якщо сходи зроблена на тятивах? У такому разі частіше стояки кріплять до тятиві, хоча і до східців теж можна. При достатній ширині тятиви, можна спробувати закріпитися наскрізь, але часто це нереально — надто мала товщина і занадто велика ширина. Можна закріпитися на шпильку, яку вкрутити однією стороною в тятиву, інший — у нижню частину тятиви.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami50 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиЯк кріпити балясини до східців та перил на шпильки

У центрі нижньої частини стійки (знаходимо провівши дві прямі, що з’єднують кути) свердлимо отвір, яке трохи менше ніж діаметр шпильки. Шпильку змочуємо клеєм, потім вкручуємо до половини в отвір. В тятиві або в ступені також свердлимо отвір і повторюємо операцію. Все просто. Але недолік цього методу — якщо перила почнуть гойдатися, усунути це можна лише перебравши все заново.

На шканти

Шкант — круглий дерев’яний штир. Для кращого зчеплення на ньому роблять вертикальні насічки. Діаметр шканта може бути від кількох міліметрів до 1,5 см. Від звичайної шпильки він відрізняється тим, що тримається за рахунок різьблення, а за рахунок сили тертя.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami51 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиЯк кріпити балясини до східцях та поручнях: збірка на шканти

Весь порядок установки аналогічний установці балясин на шпильки: в середині стійки і в тятиві/сходи роблять отвір. В отвір у тятиві/сходи вклеюється шкант. Він промащується клеєм і забивається молотком (діаметр отвору трохи менше). Важливо стукати не за шканту, а по дерев’яшці, яку покласти на нього. Отвір у балясині промазують клеєм, її насаджують на шкант. Так збираються всі стійки поручнів.

До подбалясенной дошці

Більш простий варіант — з кріпленням балясин не до тятиві, а на подбалясенную дошку. Цей спосіб доступний тільки і виключно для сходів на тятиві. Так як подбалясенная дошка кріпиться до неї. Прядок складання простий — спочатку всі стійки кріплять до подбалясеннику. Кріплять знизу, наскрізь, у стійку. Встановлюють всі стійки, а потім всю конструкцію у зборі кріплять до тятиві. Для кріплення керамічної плитки використовують гвинти, шпильки.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami52 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиТак виглядає сходи з подбалясенником. Це дошку, до якої кріпляться стійки. Вона, у свою чергу, кріпиться до тятиві

Що таке підбалясенник або подбалясенная дошка? Це накладка на тятиву, вона може бути трьох форм. Всі три є на фото нижче:

 • У вигляді букви П, яка охоплює тятиву з усіх боків. Незручний у виконанні, але самий надійний варіант.
 • Дошка, по ширині дорівнює тятиві. Найбільш складний для нормального кріплення до тятиві варіант.
 • Дошка, вирізана за розміром паза в тятиві.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami53 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиЯк закріпити балясини на дерев’яній драбині — використовувати підбалясенник. Найпростіший у виконанні варіант

При такому рішенні, для установки балясин можна використовувати болти, які кріплять знизу до дошки. Для підвищення надійності фіксації, додають клей. В принципі, ніхто не заважає зробити на кожну стійку по два кріплення. Або по три. Підбалясенник потім прибивають цвяхами чи сідає на саморізи зі світлими капелюшками до тятиві. Капелюшки саморезов можна трохи заглибити, потім підходящої замазкою замаскувати, а після висихання обробити наждачним папером.

В край ступенів за допомогою з’єднання шип-паз (ластівчин хвіст)

Як кріпити балясини до східців сходів на косоурах? Є надійний спосіб, але необхідно мати хоч мінімальні навички роботи з деревиною. Потрібно також хороший інструмент — треба буде робити шип і паз особливої форми — ластівчин хвіст.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami54 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиЯк можна кріпити балясини до підлоги на сходах на косоурах

В сходах на косоурах торці сходинок часто закривають декоративними накладками. Це дає можливість закріпити балясини врізавшись в край сходинки. У нижній частині балясини випилюють шип у вигляді ластів’ячого хвоста. У ступені вирізається паз такої ж форми. При монтажі шип стійки заводиться в виріз збоку, для надійності промащується клеєм. Можна використовувати цвяхи, саморізи, які вкручуються/забиваються збоку. Боковина потім закривається накладкою, яку можна кріпити на фінішні цвяхи або на клей. Приховане і надійне кріплення.

До речі, форма шипа не обов’язково «ластівчин хвіст». Просто воно дає найбільшу ступінь жорсткості. Поставлені таким чином перила захитаються нескоро. Виламати такий шип непросто, так і відламати теж.

Заглубление

Іноді в якості балясин використовуються круглі стрижні. У цьому випадку кріплення балясин до підлоги можна зробити поглибивши їх, східці або підлогу, в тятиву. Можна кріпити не тільки круглі стрижні, але і звичайні балясини з круглим підставою. Чому з круглим? Круглі отвори простіше зробити — за допомогою свердла-коронки відповідного діаметру. Можна так ставити і балясини з квадратним або прямокутним підставою, але роботи буде багато. Спочатку вирізують круглий отвір, потім стамескою допрацьовують кути.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami55 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиКріплення стійок перил заглибленням

Зроблений паз промазують клеєм, забивають туди штирі. Так, до речі, можна закріпити і металеві трубки, але клей треба підбирати ретельно.

В сходах на косоурах такий спосіб кріплення реалізувати складніше. Хіба що заглибитися крізь сходинку в сам косоур, якщо дозволяє його товщина.

Як кріпити балясини до поручнів

Найпростіший варіант кріплення поручнів до балясин — за допомогою подперильника, називають ще «подпоручень». Назва сама говорить за себе. Це дошку, до якої зверху наскрізь фіксують стояки. Зверху вона накривається поручнями, в якому зазвичай вирізаний паз за розміром дошки. Але це необов’язково. Є подперильники великої товщини, що надає інший вигляд. Вибирають кому що подобається.

kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami56 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиЯк кріпити балясини до поручнів: подперильная дошка

Поручень/перила можна посадити на клей, додатково знизу прихопивши саморізами або цвяхами. Цвяхи і саморізи можна брати фінішні (саморізи оздоблювальні з маленьким капелюшком теж є).

Також можна використовувати потайний спосіб установки перила на нагелі або шпильки. В цьому випадку порядок дій такий:

 • У центр балясин встановити нагелі або металеві шпильки.
 • Виставити всі стійки строго вертикально, зафіксувати їх.
 • Накласти зверху перила так, як вони повинні бути. Тут знадобиться помічник — треба утримувати перилину і стукати молотком уздовж неї.
 • Беремо молоток і проміжний брусок. Брусок кладемо над стійкою, б’ючи молотком. На нижньої частини поручня з’являється позначка. Тут треба свердлити отвір.
 • Обходимо всі балясини, переносячи позначки на поручень.
 • Свердлимо отвори.
 • Перевіряємо, чи все добре стикується.
 • Знімаємо поручень, промазуємо з’єднання клеєм і знову встановлюємо, осаджуючи молотком через дошку.
 • Все, поручень встановлений. Є ще один простий спосіб прикріпити балясини до поручня — навскоси знизу за допомогою цвяхів або саморезов. З кожної сторони стійки по дві точки кріплення.

  kreplenie balyasin i stolbov lestnicy svoimi rukami57 Кріплення балясин і стовпів сходи своїми рукамиКріплення поручня до дерев’яних балясин сходи

  Якщо в поручні зроблена виїмка як на фото праворуч, кріплення буде малопомітним, тому що прикривається з боків виступами. Якщо планка рівна, бажано підбирати найменш помітний кріплення. Після його установки можна буде закрити шпаклівкою і відшліфувати поверхню.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради