Пікіровка баклажанів — коли і як пікірувати розсаду баклажанів в домашніх умовах

Баклажани відносяться до теплолюбних і самим примхливим культур в плані вирощування. А пікіровка для них є сильним стресом. Але подібна процедура часом вкрай необхідна. Наприклад, якщо ви посадили для пророщування насіння без землі в равлика або ж посіяли в загальну ємність, в якій їй незабаром стане зовсім тісно. Це обов’язково позначиться на подальшому розвитку розсади. Якщо рослинам буде тісно, вони дуже швидко витягнуться, паростки будуть рости кволими, крихкими. І такі сіянці чи дадуть гарний урожай. А то і взагалі загинуть.

Вирощування баклажанів завжди пов’язане з труднощами в порівнянні з перцями. Вони менш витривалі і більш примхливі, ніж перці. У них тривалий термін вегетації і велика сприйнятливість до хвороб, не комфортним умовам. При недоліку світла вони швидко витягуються. Тому затягувати з пікіруванням не варто.

pikirovka baklazhanov  kogda i kak pikirovat rassadu baklazhan v domashnikh usloviyakh16 Пікіровка баклажанів — коли і як пікірувати розсаду баклажанів в домашніх умовах

Труднощі вирощування синеньких сильно перебільшені, про це скажуть досвідчені городники. Але от для початківців ця процедура здасться досить складною. До процедури пересадки синеньких необхідно поставитися з усією відповідальністю. Тут важливо правильно вибрати ємності, куди ви будете розсаджувати сіянці, а також склад грунту.

Як правильно пікірувати баклажани після сходів, цікавить багатьох городників, особливо початківців. Як правильно провести пікіровку без шкоди рослині, а також, як потім доглядати за розсадою? Про все це буде розказано в статті.

Коли пікірувати розсаду баклажанів після сходів – оптимальні строки

Час проведення пікіровки залежить від сорту і тривалості вегетаційного періоду. Купуючи насіння, читайте терміни від появи сходів і до отримання першого врожаю, подібна інформація завжди є на упаковці. Якщо насіння посаджені вчасно, при правильному догляді для ранніх сортів строк від сходів до технічної стиглості становить 95-105 доби, для пізніх – 100-150 днів. Пересадку саджанців в грунт проводять приблизно в половині цього строку.

Причому, проводячи розсадження сіянців, враховуйте всі плюси і мінуси процедури.

 • До переваг відносять поступове збільшення об’єму грунту, що дозволяє рости саджанцям міцними і здоровими. Висіваючи насіння відразу у великі ємності, може доставка кисню до коренів.
 • Недоліком є затримка розвитку після пересадки протягом тижня. На відновлення часом іде до 2-4 тижнів. Але зате після адаптації синенькі почнуть рости швидше і краще розвиватися.

pikirovka baklazhanov  kogda i kak pikirovat rassadu baklazhan v domashnikh usloviyakh17 Пікіровка баклажанів — коли і як пікірувати розсаду баклажанів в домашніх умовах

В якому віці пікірувати баклажани

Посіявши насіння у другій половині лютого, вже через 30-35 днів на рослинах крім семидольных з’являються перші 2-3 справжніх листочки. І це той самий час, коли необхідно саджанці розсаджувати по окремим стаканчики. Не слід дотримуватися наведені терміни з точністю до дня. Все індивідуально і залежить від зовнішнього вигляду розсади. Але чим вона старша, тим болючіше вона перенесе процес пересадки.

Треба чи ні пікірувати розсаду баклажанів?

Це питання досить спірне. У противників і послідовників є свої аргументи. Оскільки культура баклажанів досить примхлива для вирощування, досвідчені городники радять початківцям вирощувати синенькі все-таки без пікіровки. Тому що під час розсадження мало того, що розсада слабенька, їй інколи не вистачає світла і сонця. І якщо потривожити кореневу систему, то половина посадок може просто загинути.

Тим більше, якщо ви тільки починаєте займатися вирощуванням баклажанів і у вас всього 1 пакетик з 10 насінням, то садіть насіння відразу в стаканчики. Не так складно посадити одне велике насіннячко в горщик або склянку ємністю 0,5 л. І в цьому теж є переваги.

 • Посів проводиться лише один раз і потім залишається тільки доглядати за посадками;
 • Синенький люблять рости один до самого посіву в грунт;
 • Саджанцю буде досить місця під лампою, тому що рослини все одно треба в лютому-березні досвічувати.

Ну, а досвідчені городники, навпаки, воліють вирощувати баклажани через розсаду. Поступове збільшення обсягу грунту дає можливість краще постачання кореневої системи киснем і живильними речовинами.

Пікіровка баклажан за Місячним календарем в 2019 році

Місячний календар садіння городніх культур складається щорічно. Все залежить від фази місяця в той чи інший період. Серед загальних рекомендацій слід звернути увагу на наступні моменти.

 • На зростаючому Місяці рекомендується пересаджувати рослини, обробляти і рихлити грунт, тому розсаджувати розсаду краще в цю фазу;
 • При убуваючому Місяці всі життєві процеси протікають під землею, в кореневій системі. Це будуть несприятливі дні для пересадки і пікіровки. Зате найсприятливіший час прополки бур’янів, проріджування загущених посадок;
 • В новолуння і повнолуння краще зовсім відмовитися від будь-яких робіт на городі.

pikirovka baklazhanov  kogda i kak pikirovat rassadu baklazhan v domashnikh usloviyakh18 Пікіровка баклажанів — коли і як пікірувати розсаду баклажанів в домашніх умовах

Сприятливі дні для пікіровки баклажан

Сприятливими днями в 2019 році будуть –

 • 7, 10 березня – Місяць у сузір’ї Риб,
 • 12 березня – Місяць у сузір’ї Тельця.

Несприятливі дні – 23, 24 березня. У квітні розсада вже повинна бути распикирована, хоча хтось, можливо, ще не встиг.

 • 2 квітня – щербатий Місяць у сузір’ї Риб,
 • 7 квітня – зростаюча Місяць у Тельці,
 • 11 квітня – зростаюча Місяць у сузір’ї Раку.

Як бути, якщо в сприятливі дні не вийшло пересадити рослини з тих чи інших причин? Становище можна виправити, орієнтуючись на альтернативні дні.

Сучасні Місячні календарі орієнтуються не тільки за фазами Місяця, але і її перебування в тому чи іншому сузір’ї. Це так званий Місячно-біо-зодіакальний календар. Знаходження Місяця в тому чи іншому знаку Зодіаку впливає на подальший ріст рослин. Так, до родючих знаків у порядку зменшення плодючості відносяться: Телець, Рак, Терези, Скорпіон, Риби, Козеріг. Тому намагайтеся пересаджувати рослини, коли Місяць знаходиться в цих знаках.

Але все-таки найбільш сприятливий день, коли ви робите свою справу із задоволенням і гарним настроєм!

Як пікірувати розсаду баклажанів в домашніх умовах

Спочатку приготуйте ємності, куди ви будете розсаджувати саджанці. Посуд – стаканчики повинні бути більше, ніж для квітів. Тому що коренева система у синеньких досить потужна, вона повинні відчувати себе вільно, не відчувати нестачі в місці, ні в харчуванні. Цей момент дуже важливий і його не варто ігнорувати.

Справа в тому, що погодні умови інколи не дозволяють вчасно висадити рослини у відкритий грунт. Невеликий обсяг стаканчика і грунту в ньому, не дають можливості розвиватися рослині далі. А посадивши рослини раніше часу в холодну землю, яка б міцна розсада не була, вона буде сидіти в землі, не розвиваючись, і поступово чахнути. Поки грунт не прогріється на достатню температуру (+15+18?С), висаджувати синенькі не можна. Навіть у південних районах країни, баклажани – остання культура, яку висаджують у відкритий грунт.

Тому стаканчики потрібно вибирати більшого обсягу. Краще всього підійдуть пластикові одноразові стаканчики ємністю не менше 0,5 літра. Підійдуть також пластикові пляшки – полторашки з-під газованої води або квасу, обрізавши їх на половину висоти. Важливою умовою посадки в такі ємності – наявність дренажних отворів в дні. Для цього можна трохи зрізати в 2-3 місцях дно у стаканчиків або проткнути гарячим цвяхом дно пляшки.

pikirovka baklazhanov  kogda i kak pikirovat rassadu baklazhan v domashnikh usloviyakh19 Пікіровка баклажанів — коли і як пікірувати розсаду баклажанів в домашніх умовах

Іншою важливою умовою є вибір правильного грунту. Найкраще підійде куплений в спеціалізованих магазинах живильний грунт. Він за своїм складом краще збалансований, рослини в ньому будуть отримувати всі необхідні поживні речовини. Якщо вирішили посадити розсаду у землю зі свого городу, виберіть саму живильну землю, наприклад, теплиці. Або скористайтесь городньої землею, додавши до неї перегній або торф, змішавши їх в рівних пропорціях. Грунт повинен бути повітро – та влагопроницаемым.

За 2 години до пікіровки полийте ємність з сіянцями водою, що полегшить витяг саджанців із загальної ємності. Грунт, куди ви будете пересаджувати рослини, теж повинен бути помірно вологим. Якщо він сухий, постарайтеся його трохи зволожити, щоб він був помірно вологим.

Розсада баклажанів – як правильно пікірувати розсаду у стаканчики

Підготувавши грунт і ємності, приступаємо до безпосередньої пікіровці, яку проводять 2 способами.

1-й спосіб

pikirovka baklazhanov  kogda i kak pikirovat rassadu baklazhan v domashnikh usloviyakh20 Пікіровка баклажанів — коли і як пікірувати розсаду баклажанів в домашніх умовах

У підготовлені ємності – пластикові стаканчики насипає грунт на половину об’єму, поливаємо землю. Підчіплюємо саджанець у загальній ємності виделкою і акуратно дістаємо саджанець, намагаючись не травмувати корінці разом з невеликим грудкою землі.

pikirovka baklazhanov  kogda i kak pikirovat rassadu baklazhan v domashnikh usloviyakh21 Пікіровка баклажанів — коли і як пікірувати розсаду баклажанів в домашніх умовах

Ставимо саджанець в стаканчик на землю. Притримуючи однією рукою рослина, інший підсипаємо грунт.

pikirovka baklazhanov  kogda i kak pikirovat rassadu baklazhan v domashnikh usloviyakh22 Пікіровка баклажанів — коли і як пікірувати розсаду баклажанів в домашніх умовах

Заглубляем саджанець до семидольных листочків, злегка утрамбовуємо землю. Знову поливаємо саджанець теплою водою.

pikirovka baklazhanov  kogda i kak pikirovat rassadu baklazhan v domashnikh usloviyakh23 Пікіровка баклажанів — коли і як пікірувати розсаду баклажанів в домашніх умовах

2-й спосіб

 • В пластикові стаканчики насипати землю на 2/3 об’єму. Робимо поглиблення в землі розміром 1,5х1,5 см;
 • Дістаємо із загальної ємності саджанець разом з невеликим грудкою землі;
 • Ставимо саджанець у заглиблення, злегка притискаємо землю до стволик. Поливаємо водою.
 • Коли саджанець дістається з землі, завжди трохи порушується корінь, що і непогано. Надриваючи кінчик корінця, тим самим стимулює рослина випускати бокові корінці, коренева система в цьому випадку виходить більш розгалужена.

  pikirovka baklazhanov  kogda i kak pikirovat rassadu baklazhan v domashnikh usloviyakh24 Пікіровка баклажанів — коли і як пікірувати розсаду баклажанів в домашніх умовах

  Догляд за розсадою баклажанів

  Якщо в перший час після пікіровки рослина перестало зростати, це нормальне явище. Оскільки коренева система при пересадці трохи порушена, їй необхідно якийсь час для відновлення. Досвідчені городники радять для відновлення поливати саджанці розчином перекису водню. Для цього 1 ч. л. 3% перекису водню додають 100 мл води. Розчином поливають землю під рослинами або ж обприскують зверху. Перекис водню містить підвищену кількість атомарного кисню, який дуже благотворно впливає на ріст рослин і приживлюваність розсади після пікіровки.

  Розсаджені сіянці ставимо в тепле і світле місце. У перший час при поливі рослини можуть завалюватися набік, тому що грунт ще не утрамбувати, пухка. Це цілком нормально. Буквально через 2-3 години рослини піднімуться і приймуть вертикальне положення.

  Догляд за рассаженными рослинами зводиться до регулярного поливу. Але ні в якому разі ґрунт не перезволожують, інакше можливий розвиток кореневої гнилі та поява мошок. Забезпечте саджанцям достатній світло. Щоб розсада не витягнулася, перевертайте ємність навколо осі, сонечко повинно світити на рослину рівномірно, і розсада не витягувалась.

  Посадки час від часу розпушуйте, краще зубочисткою, так коренева система не порушиться, ніж розпушування будемо проводити, наприклад, виделкою.

  Відео (пікіровка з равликів)

  Останнім часом став досить популярним спосіб вирощування розсади в равликів. Він має чимало переваг, серед яких економія місця на підвіконні, і меншу витрату грунту. Крім того, за такими саджанцями легше доглядати і поливати.

  Пропоную вашій увазі відео про те, як правильно пікірувати розсаду баклажанів з равликів в стаканчики, подивіться обов’язково.

  Можна заглиблювати розсаду при пікіровці?

  Варто заглиблювати сильно сіянці баклажана при пікіровці і якщо потрібно, то на яку глибину? Це хвилює багатьох початківців городників. Давайте розбиратися.

  Розберемо в порівнянні з перцями, так як їх практично одночасно садять насінням, а потім пікірують. Якщо при пікіровці заглиблювати розсаду перців, то пізніше на заглибленої частини у перцю утворюються додаткові корінці. Що в свою чергу несе певну користь, оскільки рослина отримає додаткове харчування.

  Зовсім по-іншому йде справа з баклажанами. Заглибивши сіянці до семидольных листя, пізніше викопавши саджанець і подивившись його кореневу систему, можна побачити, що додаткові корінці не утворюються. Звідси робимо висновок, заглиблення ніякої особливої ролі не грає. Хіба що сама рослина при пікіровці вытянувшейся розсади буде більш стійко. В підтвердження цьому подивіться відео.

  Як пікірувати витягнулися розсаду – на яку глибину садити?

  Звичайно, розумніше, не допускати витягування сіянців. Іноді це відбувається з не залежних від нас причин. Основними причинами витягування саджанців є:

  • Нестача світла – головна причина витягування в квартирах, що виходять на північну сторону;
  • Загущені посіви – через брак світла сіянці тягнуться до світла;
  • Порушення температурного режиму, коли сходи ростуть на холодних підвіконнях;
  • Надмірний полив – сухий верхній шар ще не ознака сухого ґрунту. Зазвичай під верхньою сухою кіркою земля залишається досить вологим.

  Ну, а якщо все вже сталося, рослини сильно витягнулися, тоді, як вчинити в такій ситуації? Виправити ситуацію у баклажан складніше, але можна поступити наступним чином.

 • При пікіровці висаджуйте розсаду у більш глибокі стаканчики, або ж сильніше заглибивши саджанці. Хоча це особливої користі рослині не принесе, але все-таки сіянець стане стійкіше і не буде завалюватися набік.
 • На синеньких прищипують верхівку після 5-го справжнього листочка. Це стримає подальше витягування, стовбур потовщується, а на ньому з’являються пасинки. Рослина при цьому не витрачає сили на нарощування верхівки, а розвиває додаткові пагони. Причому, як і у помідорів, залишають пізніше 2-3 верхніх пасинка, видаляючи всі нижні.
 • Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради