Народні прикмети на 27 листопада (день Філіпа) – звичаї й традиції, обережная лялька Пилипівка, тлумачення снів

На дату 27 листопада, яка в народі названа Філіпповим вдень, доводиться заговини на Різдвяний піст. Цього дня присвячені традиції, дотримання яких обіцяє щастя й добробут. 27 листопада народні прикмети розповідають про майбутню погоду і про майбутній урожай.

d941033e9bea66ff7fc3a1d3ce9bb17d Народні прикмети на 27 листопада (день Філіпа) – звичаї й традиції, обережная лялька Пилипівка, тлумачення снів

Звичаї і традиції Филиппового дня

У ніч на 27 листопада господар повинен почастувати духа, який оберігає домашніх тварин. Їжу для будинкового брали зі столу і виносили за межі хати, читаючи при цьому змову: «Батюшка Домовик, спробуй мою гостину, а за це мені дай благословення жити в добрі і багатство». Повернувшись в будинок, слід вклонитися у всі кути і випити чарочку. При цьому залишки вечері зберігали – вранці по дорозі в церкву їжу віддавали бідним.

У день святого Філіпа жінки заготовляють куделя – конопляне або лляне полотно. Звідси і народна назва – Куделица. Матеріал, який необхідно було ретельно зачистити від багаття, призначався для прядіння.

27 листопада весіль вже не святкували. Незаміжні дівчата відвідували церкву, де читали молитву, в якій просили Господа зустріти судженого. А вечорами збиралися в одній із хат і ворожили. Той, хто хотів побачити уві сні нареченого, потай брав зі столу шматок яловичини і клав його під подушку.

У заговини – останній день перед Різдвяним постом – за звичаєм завжди накривають пишний стіл. Як правило, старше покоління 27 листопада відпочивало, а домашніми справами займалися молоді. Сини, дочки й онуки готували їжу і зустрічали гостей.

Традиційними стравами для Філіппова дня вважаються домашні ковбаси і пельмені зі свининою.

Пельмені призначені не тільки для частування, але і для своєрідного ворожіння – передбачення залежало від знайденої начинки:

 • попався перчений пельмень – до неприємностей;
 • солодкий – до любовної пригоди;
 • солоний – до сліз;
 • м’ятний – обіцяв спокій;
 • з кропом – ревнощі;
 • з петрушкою – порожні турботи.

a3da61fe4587c82a02dd764f46486c9d Народні прикмети на 27 листопада (день Філіпа) – звичаї й традиції, обережная лялька Пилипівка, тлумачення снів

Прикмети на Пилипів день

 • Якщо день 27 листопада видався ясним – прикмети кажуть, що на хороший урожай можна не розраховувати.
 • Йде сніг – у травні очікуються тривалі дощі.
 • Чути, як ворони каркають – прикмети обіцяю відлига.
 • Дерева оповиті інеєм – наступний рік буде врожайним.
 • Згідно з прикметами, якщо цвірінькають горобці – погода незабаром зміниться.
 • Йде дощ – прикмети обіцяють багатий врожай пшениці.
 • За народними прикметами, якщо на Куделицу водойми вкриті морозом – чекайте достаток риби.
 • Кішка занадто довго вмивається в будинку, де живе неодружена дівчина чи неодружений чоловік – відбудеться весілля. Інші прикмети про кішок дивіться в статті – Як тварини передбачають погоду.
 • 918d86cc29135e879d8ccf231ba4a134 Народні прикмети на 27 листопада (день Філіпа) – звичаї й традиції, обережная лялька Пилипівка, тлумачення снів

  Обережная лялька Пилипівка

  Пилипівка була своєрідним оберегом для жінки і обіцяла щастя. Цих ляльок робили самостійно на Куделицу – тільки так Пилипівка могла виконати пряме призначення. У неї було шість рук, якими вона по наданню перетворювала виснажлива праця в задоволення і при цьому захищала пальці рукодільниць від травм. Господині вірили, що за допомогою Пилипівки вони швидше і легше справлятися зі справами, і їх будинок наповниться радістю, щастям і затишком.

  Якщо дівчина вийшла заміж недавно, то ляльку їй робила мама. Разом з цим оберегом вона передавала дочки вміння управлятися з справами, щоб та встигала подбати і про чоловіка.

  Щоб Пилипівка допомагала, особи їй не робили. У ляльки були лляне волосся, які символізували чисті помисли. Вважалося, що вони здатні захистити господиню від витівок заздрісників. Голову прикрашали квітковим вінком, щоб жінка цвіла і ні про що не думала.

  Одягали Пилипівку в червоний сарафан, на грудях якого повинен бути кишеньку. У нього поміщали монетку, яка ставала запорукою ощадливості і достатку в домі.

  Пилипівку клали на піч. Дітям її не давали. Цю ляльку шанували і плекали: берегли, розчісували їй волосся і лагідно розмовляли, щоб вона приносила в будинок лише добро.

  c63b3c134fc139528b360320ae7f9be3 Народні прикмети на 27 листопада (день Філіпа) – звичаї й традиції, обережная лялька Пилипівка, тлумачення снів

  Тлумачення снів 27 листопада

  Сон, побачений на Куделицу, говорить про непомірності. Зверніть увагу на ситуації, в яких дозволяєте собі зайвого. Одночасно такі сновидіння повідомляють про наявність або відсутність змін у духовному плані.

  Настав час проаналізувати поведінку та події, що відбуваються у вашому житті. І якщо прислухатися до інтуїції, то вона допоможе знайти вирішення тієї чи іншої ситуації.

  Доброю ознакою є сни пов’язані з дорогою, в той час як важкі сновидіння вкажуть на проблеми зі здоров’ям. Якщо приснилося, що ви плачете – це говорить про очищення душі.

  27 листопада – це останній день перед Різдвяним постом і день цього глухозимья. Сьогодні початок так званого вовчого місяці, коли хижаки збираються в зграї і тому стають більш сміливими. Вовк може напасти на самотнього перехожого або зайти у двір і зачаїтися там в очікуванні господаря.

  А ще люди кажуть, що 27 листопада нечиста сила в останній раз гуляє по світу і цієї ж ночі ховається під землю, де пробуде до початку святок.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради