Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Починаючи розмову про підгодівлі, деякі городники запитують: «Навіщо потрібна підживлення томатів, адже перед тим, як висадити розсаду у теплиці, землю добре підготували і удобрили?» Фахівці на це питання відповідають, що без регулярних підгодівлі і правильного догляду виростити багатий урожай здорових і красивих помідорів не вийде.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat24 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

По мірі того, як рослина розвивається, воно забирає на себе всі необхідні корисні речовини і мінерали з грунту. А щоб довше рости, цвісти і плодоносити йому вже не вистачає цих корисних речовин. Тому наша, городників, завдання заповнити цей дефіцит з допомогою внесення добрив, тобто потрібно проводити підживлення. При цьому важливо не переборщити з дозами підживлень, інакше помідори взагалі можуть загинути.

Тоді виникає інше питання: тоді-якими добривами і як часто треба підгодовувати томати? Про це йтиметься в сьогоднішній статті.

Підживлення томатів під час цвітіння

Томати зараз почали рясно цвісти, і де-то вже зав’язалася перша кисть, де-то ще тільки починається цвітіння. Картина у всіх, можливо різна і залежить від сорту і погодних умов. Але в цілому, зараз якраз той час, коли треба починати підгодівлю кореневі та позакореневе підживлення.

Зазвичай першу підгодівлю проводять через 10-15 днів після висадки розсади в теплицю, яку проводять азотними добривами. Це необхідно для того, щоб рослина швидше адаптувалася і наростило вегетативну масу і кореневу систему. З початком цвітіння рослини вже менше потребують азоту, упор йде вже на фосфорно-калійні добрива.

Щоб томати краще цвіли, їм необхідний фосфор. І якщо ви побачили, що на квітучих рослинах з’явилися фіолетові листя і стебло, значить рослинам не вистачає фосфору, і вони його забирають звідки тільки можна. Таке ще може бути, коли в теплиці занадто холодно. У цьому випадку фосфору може бути багато, але він не засвоюється рослиною з-за низької температури.

З томатами проблема в тому, що практично весь фосфор отримують з підгодівлею. Тобто скільки цього елемента отримало рослина, стільки і буде потім на ньому плодів.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat25 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Дріжджова підгодівля для помідор

Самі по собі дріжджі не мають у складі тих важливих для росту рослин корисних мікроелементів, таких як азот, калій, фосфор і магній. Дріжджі – це найпростіші одноклітинні гриби. При попаданні в грунт, вони починають переробляти органічні залишки, які при розкладанні починають активно виділяти в ґрунт ті самі потрібні для росту елементи, тобто азот і фосфор.

Тому першу підгодівлю краще проводити саме дріжджами, через 10-14 днів після висадки розсади в теплицю. Візьміть 100 г пресованих дріжджів і розведіть їх в невеликій кількості теплої води. Додайте 1-2 ст. л. цукру і поставте в тепле місце на пару годин. Як тільки підніметься пінка і з’являться бульбашки, розведіть опару в 10 л води, вода повинна бути тепла, в холодній воді дріжджі працювати не будуть. Потім 1 л розчину розведіть у 5 л води і поливайте томати під корінь за 1 л під кожну рослину.

Докладніше як правильно застосовувати дріжджі і робити з дріжджів добриво, прочитайте, пройшовши за посиланням.

Кореневе підживлення зеленим добривом

Кореневу підгодівлю краще провести зеленим добривом. Для цього ємність наповнюють на ¾ скошеною травою, кропивою і заливають звичайною водою зі шланга. Ємність ставлять у тепле місце, краще всього її поставити безпосередньо в теплиці. Там і тепло, що виділяється при бродінні вуглекислий газ як раз теж потрібен рослинам. Залиште добриво настоюватися на 3-5 днів, воно повинне добре закиснути, щоб на поверхні з’явилися пухирці і з’явився неприємний запах від настою.

Літак своїми руками з паперу та підручних матеріалів для дітей

Важливо пам’ятати, що підгодівлі проводяться по вологій землі, тобто спочатку поливають рослину чистою водою, тільки після цього проводять кореневу підгодівлю. Після землю знову поливають чистою водою.

Готовий настій розводять з розрахунку 1 л на 10 л води, а потім по 1 л розведеного настою виливають під кожну рослину.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat26 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Позакореневе підживлення борною кислотою

Позакореневе підживлення при рясному цвітінні проводять борною кислотою. Я писала про підгодівлю полуниці борною кислотою під час цвітіння. Дія у томатів аналогічне, тобто борна кислота сприяють кращій зав’язуваність плодів. А значить урожай помідорів буде набагато краще.

Пакетики з порошком борної кислоти (по 10 г) продаються в будь-якій аптеці і садівничих магазинах, причому в останніх вона коштує дешевше. Для наведення робочого розчину беруть половину чайної ложки (0,5 ч. л.) порошку і спершу розводять у невеликій кількості гарячої води, наприклад, у склянці. У холодній воді кристали борної кислоти дуже погано розчиняються. Як тільки порошок розчинився, розчин виливають у відро з 10 л води, заправляють його в розпилювач і обприскують рослини, намагаючись потрапити розчином на квітучі пагони.

До речі, часто в теплиці огірки і помідори вирощуються разом, так що не забудьте заодно обприскати квітки у огірків.

Деякі городники радять для кращого зав’язування плодів кущики томатів злегка трусити. І краще це робити в ранкові години, коли пилок максимально важка і вона краще запилюється.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat27 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Чим підживити томати під час плодоношення

Під час плодоношення томатам вкрай важливий калій. Його нестача відразу видно по зовнішньому вигляду. На кінчиках нижніх листків починається некроз, який поступово поширюється по всьому периметру. Потім з’являються бурі п’ятка, а листя починають скручуватися, опадають, а стебло ставиться млявим. Розумієте, що в такому стані чи рослина зможе цвісти і плодоносити.

І навіть не маючи подібних ознак нестачі калію, цей мінерал вкрай необхідний в період формування і дозрівання плодів. Саме підживлення добривами з калієм роблять плоди соковитими і смачними.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat28 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Деревна зола для кращого цвітіння і зав’язування плодів

Зола має багатий набір корисних для овочів мінерали – калій, фосфор, кальцій, магній та ін З усіх добрив – це екологічно натуральне мінеральне добриво.

Для томатів робимо кореневу підгодівлю зольним настоєм. Готують його так. На 10 л води беруть 1 л сухої золи, розмішують золу в воді, щоб вийшла однорідна субстанція. Залишають для настоювання на 2-3 години. По закінченні цього часу настій проціджують, якщо там залишилися великі жарини. Отриманим настоєм поливають томати під корінь, виливаючи під кожну рослину по 0,5 л.

Підгодівля золою дає збільшення квіткової маси, рослини краще цвітуть і зав’язують плоди. Таку підгодівлю краще проводити 2-3 рази за сезон, чергуючи її з дріжджовий або обприскуванням борною кислотою.

Взагалі, всі підживлення проводяться з інтервалом в 1,5-2 тижні, і вони повинні чергуватися.

Суху золу можна розсипати під рослинами по вологій землі, полити водою і злегка подрихліть. Це не тільки збагатить грунт корисними мікроелементами, але одночасно позбавить від слимаків.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat29 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Також під час формування зав’язей необхідно провести позакореневе підживлення. Для цього ввечері або в похмурий день розпорошити по сухим листям настій деревної золи. Готують його так: 2 склянки просіяного попелу розчиняють в 2 л гарячої води, залишають настоюватися на 12 годин. Потім отриманий настій проціджують. Отримане кількість рідини доводять водою до 10 л і таким розчином обприскують рослини.

Як пофарбувати шкіряну куртку в домашніх умовах:

Підживлення томатів мінеральними (фосфорними) добривами

Достатня кількість фосфору в ґрунті підвищує імунітет рослин до грибкових хвороб та погодних стресів. Здорові рослини краще цвітуть, зав’язуються, відрізняються кращим смаком.

Фосфорні мінеральні добрива погано розчиняються у воді, а для підгодівлі краще застосовувати водний розчин. Тому добрива спочатку розводять у невеликій кількості гарячої води, лише потім об’єм доводять до потрібної кількості води.

Підгодівля сульфатом магнію

Багато сортів дуже добре відгукуються на підгодівлю сульфатом магнію. 15 г добрива (приблизно 0,5 ст. л.) розчиняють у 10 л води. Отриманим розчином обприскують бадилля томатів. Витрата – 1,5 л на 1 кв. м.

Суперфосфат для зав’язування плодів

Для активного зав’язування плодів помідори добре реагують на суперфосфат. Простий суперфосфат краще вносити в грунт і восени. А для підгодівлі візьміть подвійний суперфосфат і з нього зробіть витяжку. 3 ч. л. гранул суперфосфату залийте 0,5 л окропу, залиште на 6-8 годин, періодично помішуйте розчин. Потім верхню рідку частину з банки зливають. Половину витяжки розводять в 10 л води. Отриманим розчином поливають під корінь, з розрахунку 0,5 під кожен томат.

Для відомості. Якщо помідори вирощуються в теплицях, необхідно врахувати, що рівень вологості в ній вища, ніж на відкритому грунті. Тому процес поглинання корисних речовин відбувається швидше. І щоб рослина встигала їх засвоїти, треба трохи зменшити їх концентрацію добрив.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat30 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Комплексне мінеральне добриво «Майстер»

Майстер – це комплекс добрив з самим різним складом мікроелементів. Кожен з видів містить їх певний набір, який підходить конкретному рослині на різних етапах його розвитку.

Добрива дуже зручні в застосуванні, достатньо лише визначити, в яких мікроелементах потребує рослина.

Підживлення томатів під час плодоношення визначають за формулою (азот-фосфор-калій) NPK 15-3-30, що означає:

 • 15% – азоту,
 • 3% фосфору
 • 30% калію.

Азот під час плодоношення не настільки важливий, проте він необхідний, так як всі сили віддані на розвиток плодів, але стебла бувають ослаблені і догори стоншуються, що говорить про брак азоту, а калій необхідний для наливу плодів.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat31 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Але застосовуючи одне це добриво ефект буде невеликий, так як потрібен ще кальцій, він необхідний для підвищення обміну речовин в рослині, щоб інші мікроелементи змогли краще засвоюватися. Тому на наступний день після підгодівлі «Майстром» проводити підгодівлю Кальценитом. Ці підживлення проводяться протягом 6 днів, за схемою

 • 1-й день – Майстер NPK 15-3-30,
 • 2-й день – Кальценит,
 • 3-й день – Майстер,
 • 4-й день – Кальценит,
 • 5-й день – Майстер,
 • 6-й день – Кальценит.

Кальценит не можна змішувати з іншими комплексними добривами, інакше утворюється осад розчинний, тобто всі властивості кальцію губляться.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat32 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Органічні добрива для підживлення томатів у теплиці

Органічні добрива багаті азотом. Азот – це найважливіший елемент для розвитку рослин. Він підтримує обмін речовин, знаходиться в складі всіх клітин рослини, в білках, амінокислотах, хлорофілі, рослинні гормони, вітаміни. Він відіграє величезну роль у харчуванні рослин. Його дефіцит зачіпає життєво важливі функції.

Особливо він вкрай необхідний молодим рослинам, коли йде активний ріст листя і стебел. Але по мірі росту потреба в азоті знижується. Тому першу підгодівлю молодим рослинам проводять саме органічними добривами. Для цього використовують будь-які рідкі органічні добрива:

 • гнойова рідота,
 • настій курячого посліду,
 • трав’яний настій.

Застосовуючи рідкі органічні добрива їх розводять з розрахунку 1 л настою на відро води (10 л) і поливають за 1 л під кожну рослину.

Томат середньостиглий Рожевий цар: переваги і недоліки, опис агротехніки, реальні відгуки

Як альтернатива органічних добрив можна застосувати мінеральні добрива (сечовина, аміачна селітра, сульфат амонію), так як в їх складі є достатня кількість азоту. Ці добрива розводять 1 ст. л. (10 г) на відро води, норма витрати 20 г (2 ст. л.) на 1 кв. м.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat33 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Нашатирний спирт – як підгодівля для томатів

Нашатирний спирт добре себе зарекомендував при нестачі азоту, як швидка допомога. Перевага його використання полягає в тому, що азот знаходиться тут в легкозасвоюваній формі.

Розводять 2-3 ст. л. нашатырки на 10 л води, поливаючи під корінь не менше 1 л на кожен кущ. Повторно підгодовують через 2-3 тижні, і цього буває достатньо, щоб швидко впоратися з нестачею азоту.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat34 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Підживлення томатів перекисом водню в теплиці

Перекис водню – гарна підгодівля для помідорів. Результат її застосування можна побачити буквально через кілька днів. Пероксид покращує структуру грунту і знезаражує її. При правильному застосуванні засіб не справляє негативного впливу ні на плоди, ні на грунт.

Для профілактики хвороб томатів проводять позакореневе підживлення обприскуванням кущів. Розводять 10 ст. л. перекису водню на 10 л води, повторні обробки проводять через 2 тижні. Обробку проводять мелкодисперстным розбризкувачем так, щоб листки були оброблені з усіх боків. Обробку проводять ввечері або вдень в похмуру погоду, або у відсутність дощу для томатів, рстущих у відкритому грунті.

Для обробки грунту застосовує кореневої полив 1 раз в тиждень, розчиняючи 50 мл перекису на відро води. Під час процедури уникайте попадання розчину на листя. Перед поливом грунт спочатку пролийте чистою водою, а потім приготованим розчином. Важливо, щоб земля була пролита мінімум на 10 см, тому на одну рослину потрібно не менше 1 л розчину.

podkormka tomatov pomidorov v teplice – kakie udobreniya i kogda ispolzovat35 Підживлення томатів (помідорів) в теплиці – які добрива і коли використовувати

Йод для підживлення томатів

Йод не менш важливий для нормального росту і плодоношення, так як він прискорює дозрівання плодів, збільшує кількість з на кущах. Велика його заслуга в тому, що він має антимікробну дію. Регулярно обприскуючи кущі помідорів йодним розчином, можна попередити розвиток фітофтори на томатах. Крім того, завдяки специфічному запаху комахи-шкідники близько не будуть залітати у теплицю.

Для отримання хорошого врожаю проводять позакореневе підживлення розчином молока (краще взяти жирне) і йоду. У літрову банку наливають 1 склянку молока, доводять об’єм водою до 1 літра, і капають 4-5 крапель йоду. Склад розмішують і обприскують по листю. Обробку краще проводити ввечері після заходу сонця, рано вранці або в похмуру погоду. Дотримуйтесь дозування йоду, інакше можна обпалити листя.

Полив томатів з йодом проводять 3-4 рази за сезон. Перший раз проводять після висадки розсади на постійне місце у теплицю.

В даному випадку така обробка виявиться дуже корисною, адже після пересадки рослина відчуває стрес, що погіршує стійкість до різних інфекцій. Полив куща томату даним складом підвищить імунітет і захистить від виникнення грибкових інфекцій.

Друга обробка проводиться, коли почнуть зав’язуватися зав’язі. Наступні обробки проводять, коли почнуть наливатися плоди.

Висновок

Як бачите, існує багато різних підживлення томатів. Всі вони, безумовно, корисні. Щоб забезпечити рослини необхідними поживними речовинами і не заплутатися, складіть графік підживлень, де буквально за датами розпишіть що і за чим будете проводити.

Зрозуміло, оберіть для себе більш зручні і розумні варіанти, виходячи з того, які добрива у вас є в наявності. Важливо тільки дотримувати баланс азоту, калію і фосфору в добривах. І пам’ятайте, що азотні підживлення необхідні на початку вегетації, а пізніше будуть корисні фосфорно-калійні.

Подобається? Поділіться з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
Залишити відповідь

×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!