Бджоли осмии: опис, різновид, розведення та переваги

Осмії — рід бджіл з сімейства Megachilidae, що включає в себе понад 350 видів, з яких в Європі зустрічаються близько 150. Особливість цих комах, у тому, що вони не дають мед і супутні продукти. При цьому людина давно користуються їх послугами запилення.

Пчелы осмии вважаються найбільш продуктивними запилювачами. Вони збільшують врожайність багатьох культур, запилюючи рослини на великій площі в короткі терміни, а головне, що негода не є для них перешкодою, ці бджоли трудівниці готові вилітати на запилення в будь-яких погодних умовах.

У зв’язку з цим, не так давно навіть з’явився спеціальний термін, що означає розведення осмій, яким все частіше займаються фермери — осмійництво. Останнім часом розведення осмій практикується тепличними фермерськими комплексами в теплицях, що дозволяє значно збільшити врожай. Для пчелы осмии характери наступні характеристики:

 • Географія поширення — повсюдно, залежно від виду, змінюються і переваги до клімату. Мабуть рідкістю цих бджіл можна вважати лише в Південних районах (Африка, Південно-Схід Азії), звідси можна зробити висновок, що їм не підходить лише дуже теплий тропічний клімат. В інших умовах успішно існують різні види цих комах. Поширення їх на території Росії обмежена сотнею видів.
 • Розмір — середній, від 9 до 16 мм, самці зазвичай трохи менше на тлі самок, але їх розмір також знаходиться в цьому діапазоні.
 • Забарвлення — пух на поверхні тіла коричневий з металевим відтінком; У самців на лобі є білі трикутники і довгі вусики, на черевці самки — особливі щіточки для збору пилку.
 • Ставлення до людині і тваринам абсолютно миролюбне. Щоб така бджола вжалила, необхідно міцно стиснути її в руці. Фахівці пояснюють це тим, що на відміну від звичайних бджіл осмії, не захищають своє житло, як медоноси. Підвищену агресивність у них можна спостерігати лише навесні, під час яйцекладки. До речі селяться осмії в будь-яких вільних порожнинах (пустоти в деревині, грунту, стебла рослин).
 • Флоромиграция надзвичайно швидка, осмії часто міняють місце розташування тим самим запилюючи рослини різних видів на великій площі в короткі терміни
 • Яйценосність маток — 20-45 яєць.

А ось ще кілька цікавих фактів життя цих комах.

Характерні риси бджіл осмій

Тривалість життя пчелы осмии — 1 рік. Цикл починається навесні. З настанням теплоти бджоли активно спаровуються, шукають місце для гніздування, відкладають личинки. Для житла їм підходять будь-які порожнини, поглиблення в рослинах (пустоти в стеблах, корі і т. д.). Там формуються так звані трубочки Зазвичай їх 3-4 на 1 самку.

9e489807281822565a60f861ab60352b Бджоли осмии: опис, різновид, розведення та переваги

Кожна з них ретельно прибирається, обладнується осередками, заповнюється яйцями і поживним набором для них (пилок, нектар). Після цього осмії вирушають на збір пилку. Для цього в самки є спеціальне пристосування у вигляді щіточки на черевці. Не гребують осмії ніякими рослинами-медоносами в саду і в полі. Улюбленими є яблуня, абрикос, слива, люцерна, звіробій, конюшина, кмин.

Бджоли осмии та їх різновиди

Сьогодні відомо понад близько 350 різновидів бджіл осмій. Найпоширенішими, по праву вважаються:

 • крючковатая;
 • блакитна;
 • настінна;
 • руда;
 • синя;
 • рогата;

На території Росії, України і Білорусії найчастіше зустрічаються руда і синя

Особливості розведення бджіл осмій

Дачникові, який задумався про осмійництві варто знати, що він сам повинен зробити так, щоб до нього на ділянку оселилися жити пчелы осмии. Купити таких комах практично нереально, дуже волелюбні ці бджоли.

Залучити і приручити їх можна лише за допомогою оптимальних умов існування і великої кількості рослин-медоносів. Для залучення пчелы осмии необхідно зробити кілька дій:

 • Посадка великої кількості рослин-медоносів.
 • Створення житла для бджіл. Найчастіше для цього використовують трубочки з річкового очерету. Їх зв’язують у пучки і розвішують по території господарства. Поруч встановлюють мисочки з водою, вона необхідна бджолам для створення осередків із землі.

Бджоли осмии — основні переваги та недоліки розведення

Про переваги розведення бджіл осмій сьогодні відомо дуже багато. А що з недоліками? Невже ці комахи ідеальні? Давайте розбиратися.

Явними перевагами в дружбі людиною з бджолою осмией є:

 • продуктивність їх роботи. Особлива щіточка на черевці цих бджіл дозволяє чіпляти велику кількість пилку. У підсумку 1 осмію прирівнюється за обсягом опыленных рослин до 5-6 звичайним бджолам;
 • простота змісту, житло для таких бджіл можна легко спорудити з підручних матеріалів, а підгодовувати цих комах і зовсім не потрібно;
 • невибагливість до погодних умов і стійкість до захворювань;
 • миролюбність;
 • можливість використання їх праці у теплицях.

c4865653b1469f0885e8d571cb941a59 Бджоли осмии: опис, різновид, розведення та переваги

А недоліків у пчелы осмии дійсно немає. Звичайно, можна причепитися і заявити, як недолік, що вона не дає мед, але ми не вважаємо це необхідністю, оскільки у цій бджоли зовсім інший рід діяльності. Вона приносить набагато більше користі у вигляді збільшення врожаю овочевих, фруктових, злакових культур, які потребують якісному запиленні.

Таким чином пчелы осмии можуть і повинні стати на службу людині, а їх розведення, скоро має стати на потік, тим самим зводячи на новий щабель розвитку сільського господарства нашої країни. Платити при цьому необов’язково. Залучення бджіл на садові і городні ділянки — процес не дорогий, практично безкоштовний, при наявності високої концентрації рослин-медоносів на невеликій території і елементарних знань особливостей життя і розведення цих комах.

Залучивши на свою територію десяток активних самок, вже через кілька років можна отримати цілу армію комах, готових стати на службу і посилювати свою присутність з кожним роком, нарощуючи чисельність родини (якщо можна так сказати, адже осмії — бджоли одинаки), в рази.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради