Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Прощена неділя — християнське свято, яке відзначається в останній день масляного тижня і останній день перед початком Великого посту.

У це свято прийнято прощати образи, відпускати всі сварки і засмучення, давати прощення всім своїм кривдникам. Головна ціль, яка переслідується в цей день – це пробудження в людях високих почуттів, прагнення до всього хорошого. А ще, господині печуть млинці, і пригощають своїх рідних і близьких.

У 2020 році прощену неділю очікується 14 березня.

66080be9caa2bf6ab183df218e67960d Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Кожен рік дата свята суттєво відрізняється і залежить від дати Великодня. Свято починається в сьоме неділю перед Великоднем, у день, який вважається останньою неділею перед Великим постом.

Історія свята Прощена неділя

Традиція просити у всіх пробачення прийшла в Україну з Єгипту. 2000 років тому це держава змогла дати притулок Матір Божу та Ісуса Христа і захистити від нападок Ірода. Ця подія підштовхнула до відкриття християнських монастирів.

Перед Великоднем ченці залишали свої притулку і йшли в пустелю на 40 днів. Там вони були на самоті, щоб духовно очиститися перед зустріччю з Ісусом Христом. Весь свій час вони присвячували молитвами.

6d8b511b40635c9a228d2f21754fed0c Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Важливо відзначити, що настільки тривалий період часу залишатися одному в пустелі було вкрай важко.

Через деякий час ця традиція міцно закріпилася і широко поширилася. У давні часи навіть Царі приймалися просити вибачення у свого народу, війни припиняли проведення боїв, щоб висловити свою участь у цьому звичаї.

Ченцям загрожувала небезпека практично на кожному кроці. Це були голодні дикі звірі, отруйні змії та павуки. Затворники припускали, що могли більше не повернутися назад з пустелі і, тому намагалися просити вибачення у всіх, кого знали, за свої вчинки і думки.

Традиції та обряди

В самій назві свята укладено його сенс. Прийнято було звертатися з проханням про прощення до близьким і рідним за все, що було зроблено і сказано.

Обов’язково необхідно було поговорити з тими людьми, які з тієї чи іншої причини заподіяли злість і душевний біль.

aaa04f9edb1f9e634185f05312ed2c52 Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Також необхідно просити вибачення навіть у незнайомих людей, так як всі гріхи, зроблені людиною, переносяться на все людство. Вимовлені слова повинні бути добрими і щирими, сказаними від чистого серця.

Необхідно від душі покаятися у своїх провинах. Тільки тоді будуть прощені всі гріхи.

Важливо вміти прощати всіх, хто звернувся з подібним проханням. Потрібно уважно вислухати людину, якщо він кається і просить його пробачити за вчинені проступки та дії.

Буває складно це забути, якщо мучать душевні терзання. Тому потрібно відповісти: «Бог простить».

0c6559b21b947699cd89008ec7dc42d8 Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Необхідно відмовитися в цей день від важкої фізичної праці. Важливо відкласти всі роботи. Не можна сваритися і ображатися один на одного. Також не варто приховувати в собі образу і гріх.

Церковні звичаї

У святковий вечір віруючі приходять у храм, де проходить служба. Священики згадують кілька рядків з Євангеліє, що розповідають про не благоверном вчинок Адама і Єви.

56731409eb70e8482d8cec59718127e3 Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Вони були вигнані не за їхню провину, а за те, що вони не визнали своєї провини і не попросили прости їх. По закінченню всього процесу всі моляться і звертаються один до одного з проханням пробачити їх.

Пам’ять про померлих

Важливо згадати про померлих родичів, висловити своє співчуття. Люди приїжджають на могилки, моляться, просять вибачити їх. Якщо за життя померлого людині була заподіяна злість і біль, важливо покаятися у своїх поганих вчинках, як слід попросити прощення.

Іноді на могилки кладуть частування. За церковним звичаям так робити не рекомендується. Краще помолитися та згадати про мертвих родичів.

Сімейна вечеря

Прийнято збиратися всією сім’єю за великим столом. Дорослі діти відвідують своїх батьків. На столі повинні бути присутніми звичні частування, не слід занадто переїдати. Перед трапезою всі моляться.

189fbb571343090feb5a905cce3ebe29 Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Народні традиції

Так як свято відзначається на сьомий день гулянь, то прийнято проводити посиденьки в цей час. У програму розваг входить поїдання млинців, різноманітні конкурси та інші не менш цікаві заняття. В кінці гулянь опудало повинне бути спалене. У більш великих містах влаштовують ярмарки.

Як правильно просити прощення у день Прощеної неділі

Просити, щоб вас пробачили потрібно, якщо заподіяли кому-небудь образу, кому-то якимось чином нашкодили. Робити це краще особисто, зустрівшись з людиною. Якщо не виходить побачитися особисто, то можна зателефонувати або написати листа з проханням про примирення.

785d0fd1da9d8bdf60514657b8489e1e Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Важливо говорити про свої почуття щире і від усього серця. Перестаньте бути гордою і зарозумілою, просіть прощення від душі. Необов’язково чітко формулювати свою провину.

Почніть розмову зі слів: “Прости мене”. Співрозмовник повинен зрозуміти вас. Подумки вимовляєте все те, що накопичилося у вас в душі і відпустіть. Пообіцяйте більше не завдавати нікому зла і не повторювати помилок.

Постарайтеся прощати людей щиро, відверто поговоривши з ними, забувши всі образи і печалі. Ставтеся серйозно до слів людей, які звертаються до вас.

98f1d33f84744d53fb2ac8abfe604638 Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Цей метод допомагає налагодити стосунки з близькими, висловити свої теплі почуття і викреслити всі образи.

За що просити пробачення і в кого

Найкраще просити прощення у всіх людей, забути всі погані вчинки і спробувати ніколи не робити попередніх недомовок і сварок.

0aae88b0d83da68d0276a62553234362 Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Начальники згадують свої погані дії, які вони заподіяли підлеглим, також можуть попросити їх пробачити за телефонної розмови.

У свято найлегше пробачити боржників, особливо тих, у кого важка матеріальна ситуація. Таким чином люди починають Великий піст без нічого, з чистою совістю.

Що не можна робити в день Прощеної неділі

Не треба ображати і злитися на інших. Не рекомендується прощати їх від усього серця, таїти в собі образи. Забороняється сваритися один з одним, сперечатися і думати про нехороші речі, не допомагати або відмовляти в подаянии.

Потрібно відкласти прання та інші клопоти. Забороняється вживати м’ясні страви.

Народні прикмети та повір’я

Перед Великим постом треба було гарненько підкріпитися. За столом подавалися страви м’ясного походження. Трапезувати покладалася 7 разів в день.

fbc95bee40212aa3861d0f01f0ac2e1b Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Все це було необхідно для того, щоб було легше перенести піст, так як в цей час їжа суворо обмежувалася. Після святкової вечері зі столу нічого не забиралося.

Всі страви прикривалися білою тканиною, зверху укладали шкуру вівці, причому хутряна сторона повинна бути зверху. Так у родині прийдешній рік буде сповнений любові і доброти.

Прикмета на врожай

Якщо у цей день спостерігається сонячна погода, то літо буде теплим, очікується високий урожай.

Якщо при випічці млинців у господині вийшли пишні і хороші, то весь наступний рік буде врожайним, а якщо млинці не вийшли, то попереду очікується низка неприємностей.

Прикмети на сім’ю

По тому, яким виходив перший млинець судили, про події у майбутньому році:

1. Якщо млинець легко перевертається, то в цьому році дівчину чекає заміжжя.

2. Не відходить від сковорідки те, протягом трьох років весілля не буде.

3. Скільки дірочок в блін, стільки й діточок з’явитися в сім’ї.

4. Млинці з рум’яною скоринкою обіцяють здоров’я, а бліді за кольором — до хвороб.

5. Тонко спечений млинець говорить про те, що життя буде щасливе, а товстий млинець означає майбутні негативні зміни в житті.

75639aac22be302e8abf1af2c51973fb Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Якщо перша дівчина спробувала млинці, то в родині очікується народження дівчинки. Тарілки залишилися порожніми і всі млинці з’їдені — майбутній рік буде повний приємних звісток. Кількість млинців говорить про те, скільки років дівчина ще буде незаміжньою.

Увечері дівчата, взявши спечені млинці, виходили на вулицю і пригощали проходять повз чоловіків. Вони запитували імена незнайомців, щоб дізнатися ім’я майбутнього чоловіка.

d7a85cdaf7abcd08c75de382b7cbfc80 Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Інша прикмета означала поїздку на кладовище до померлих родичів. Там необхідно просити прощення у мертвих родичів, і залишати солодощі. В цей день під забороною алкогольні напої. Якщо зовсім не виходить відмовитися від алкоголю, то його повинно бути дуже мало.

Існують повір’я

У свято всім пропонували смачні свіжі млинці. Якщо перший млинець покуштує представник чоловічої статі, то це до появи в родині хлопчика, а якщо жінка, то варто чекати дівчинку. Якщо млинці були швидко розібрані, то це означає щасливу долю і благополуччя в родині.

Найголовніше в святковий день постаратися попросити прощення у всіх близьких і родичів, спокутувати свою вену. Важливо забути всі образи, які колись були зроблені, вміти прощати.

Адже образа — це душевна травма, хвороба, яка потребує обов’язкового лікування, інакше вона може з’їсти вас зсередини. Тому необхідно все відпустити, жити в мирі і злагоді з іншими людьми, щиро віддячивши за те, що вони є на цьому світі.

Привітання з неділею Прощеним

Вітання в цей свято є суто символічними побажаннями здоров’я та щастя. Весь основний акцент робиться на вибаченнях.

Привітати людину можна особисто при зустрічі або написати йому смс-повідомлення з теплими словами, зателефонувати або відправити анімаційні листівки з привітаннями.

3ff7ffccf5546216285bacc0748a2a69 Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Будь-якій людині буде приємно почути слова з привітаннями в цей святковий день.

Прощену неділю дозволяє дізнатися для себе, що не можна бути єдиним і жити у світі з невидимим Богом, поки існує ворожнеча між реальними людьми.

aafbdaece379e7c7e04b1a5349e1f762 Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Важливо принести свої вибачення перед сусідами, рідними і близькими, позбавити свою душу від зла, наповнити серце добротою, забути всі образи і сварки.

12d41bbb75641ee0dae92cbe1d37f1ef Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Тільки духовно очистившись від всього негативного, щиро попросивши вибачення один у одного, можна з чистою совістю і чистим душею вступити у Великопісний період.

pinit fg en rect red 28 Коли Прощена неділя в 2021 році у православних? Як правильно просити прощення

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради