Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

Головне завдання городників не скільки посадити і виростити свій урожай, скільки захистити його від шкідників і хвороб. Більше шкідників, ніж на капусті, немає ні на одному овоче. Шкідників багато, але сьогодні піде мова про такий небезпечний, як капустяна міль. Причому вона поїдає будь-без розбору, будь то білокачанна, брюссельська, кольрабі, цвітна або брокколі.

kapustnaya mol – kak s nejj borotsya narodnye sredstva i insekticidy61 Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

Ще 2-3 дні тому моя росла капуста чудово, вже почали зав’язуватися качанчики, а вчора побачила, що на листках з’явилися дірочки. А це перша ознака, що її почали пожирати личинки молі. Доведеться знову приймати термінові міри, інакше взагалі можна втратити врожаю. І це незважаючи на те, що посадки постійно посипалися деревною золою, оприскувались нашатирним спиртом, і Интавиром. Але постійні дощі всі мої зусилля зводили нанівець. І хоча я противник застосування інсектицидів, але все-таки з ранку довелося знову зайнятися боротьбою з цим злісним шкідником. Заспокоює те, що до збору врожаю ще далеко, так що думаю овочі я все-таки спасу.

Подібна проблема може бути у всіх, тому вирішила сьогодні детальніше зупинитися на тому, як з нею боротися. І взагалі, що це за шкідник, і чим він небезпечний. Все докладно в статті.

Зміст

 • 1 Капустяна міль – як виглядає, фото
 • 2 Чим небезпечна капустяна міль
 • 3 Як позбутися від капустяної молі
 • 4 Народні засоби боротьби з капустяною міллю
 • 5 Інсектициди від молі на капусті
  • 5.1 Актара
  • 5.2 Інтавір
  • 5.3 Алатар
  • 5.4 Актеллік

Капустяна міль – як виглядає, фото

Капустяна міль – дуже дрібна метелик. Можливо, хтось і помічав, що, підходячи до грядці, з трави розлітаються маленькі метелики, схожі на моль. В принципі, це і є моль, але побільше, ніж звичайна, яка буває в квартирі. Сама метелик невелика, з розправленими крилами її довжина не більше 14 мм. Комаха в сидячому положенні має вузьке сірувате тіло, а на голові 2 довгих вуса. Як виглядає шкідник, подивіться на фото.

kapustnaya mol – kak s nejj borotsya narodnye sredstva i insekticidy62 Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

Самі личинки теж дрібні, їх відразу і не приметишь, тим більше вони знаходяться на нижній стороні листа. Але зате дірки на листі можна помітити відразу.

kapustnaya mol – kak s nejj borotsya narodnye sredstva i insekticidy63 Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

Повний цикл розвитку молі триває 30-35 днів. Яйцекладка триває 10-20 днів. Самки відкладають по 1-4 яйця на нижню сторону або черешок листа. Яйце овальне, довжиною до 0,5 мм, з дрібними крапками на поверхні. Довжина гусениці старшого віку 7-11 міліметрів. Лялечка довжиною 7 міліметрів, спочатку блідо-зелена, потім темніє. Знаходиться в сріблясто-білому пухкому коконі довжиною до 8 мм, достатньо міцно прикріплена до субстрату.

На відміну від білокрилки, іншого шкідника, яка живиться всім підряд, моль віддає перевагу виключно рослини сімейства хрестоцвітних. Це всі види капусти, редис, редька, ріпа, гірчиця і ріпак. Але більше всього шкідник завдає шкоди саме капусті.

Чим небезпечна капустяна міль

Якщо не боротися з метеликами, можна вмить позбутися врожаю. Головна небезпека саме в цьому і полягає.

Літ метеликів відбувається у сутінковий чи нічний час. Якщо побачили, що вони літають навіть вдень, це ознака того, що шкідників розвелося занадто багато і потрібно терміново вживати заходів. Вірніше сказати, шкоди рослинам приносять не самі метелики, а їх личинки – маленькі зелені гусениці, які дуже швидко, тому що їх дуже багато, виїдають спочатку маленькі отвори на капустяних листках.

Крім пошкоджених листків про наявність шкідника говорять наступні ознаки:

 • плями на листках,
 • поїдена нирка зав’язування качана,
 • листя починають підсихати,
 • поганий ріст рослини.

Велика кількість личинок-гусениць і згаяний час можуть призвести до того, що буде з’їдений повністю весь аркуш, зав’язь качана, залишивши одні прожилки.

В результаті такого нашестя шкідників втрачається товарний вигляд, овоч погано зберігається і швидко псується. Особливо сильно уражуються рослини в жаркий час.

kapustnaya mol – kak s nejj borotsya narodnye sredstva i insekticidy64 Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

Як позбутися від капустяної молі

Боротися зі шкідником досить складно, так як навіть деякі хімікати на неї не діють, ось така стійка моль. Але щоб впоратися з нею, треба знати її біологічні особливості.

Літ метеликів відбувається тривалий час – це подовжена за часом стадія. При цьому повний цикл розвитку шкідника від відкладання яєць до окукливания має скорочений період. Тому на посадках хрестоцвітих культур зазвичай спостерігаються всі віку даного шкідника, як яйця, так і гусениці, лялечки та дорослі шкідники. Щоб побороти цього шкідника не допоможе якась разова обробка. Боротьба має тривати постійно і комплексно.

Крім того, обробивши посадки від молі на своїй ділянці, вона може зникнути на деякий час. Але знову до вас повернутися з сусіднього занедбаного ділянки, де в бур’янах є хрестоцвіті рослини і їжу для неї.

kapustnaya mol – kak s nejj borotsya narodnye sredstva i insekticidy65 Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

Важливу роль у боротьбі з нею грають профілактичні заходи.

 • Необхідно утримувати свою ділянку у порядку, тобто скошувати траву, виполювати бур’яни, щоб не було можливості плодитися вредителю. Слід врахувати, що капустяна міль з’являється рано, коли температура підвищується вище +10?С. І якщо на грядках немає для неї прожитку, вона спокійно уживається в бур’янах.
 • За літо цикл розвитку від кладки яєць до залялькування відбувається кілька разів. З осені до зими лялечки зимують в основному на качан і листах, що залишилися на грядці. Великою помилкою є залишення капустяних залишків на грядці під зиму. Тому після повного зняття врожаю з грядок восени необхідно повністю видалити всі рослинні залишки.
 • Глибоко перекопуйте після збирання врожаю грядки, де вирощувалася капуста, перевертайте великими грудками, щоб вимерзли всі шкідники.
 • Дотримуйтесь сівозміна, хоча це не завжди є можливість це робити. Крім того, на загущених посадках рослини не отримують достатньо живлення, рослини ростуть болючими, кволими, а на таких рослинах в першу чергу охоче селиться моль і швидше розмножується.
 • kapustnaya mol – kak s nejj borotsya narodnye sredstva i insekticidy66 Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

  Народні засоби боротьби з капустяною міллю

  Раніше не було таких сильних засобів боротьби з шкідниками, як інсектициди, тому люди не менш успішно боролися з ними за допомогою народних засобів. Заради справедливості, слід зауважити, що народні засоби краще застосовувати заздалегідь, щоб не допустити прильоту молі або коли комах ще зовсім трохи. У цих способів є недолік: їх дія припиняється після дощів і тому обробки потрібно буде знову повторювати.

  Що є в арсеналі народних способів?

  • Обприскування рослин 10% розчином нашатирного спирту. 2 ст. л. нашатырки розводять в 10 л води і відразу ж зрошують капусту. Крім боротьби з шкідниками, ви ще й підгодуйте рослини азотом, рослина відгукнеться на таку підгодівлю бурхливим зростанням листової маси. Повторну обробку проведіть через 10-14 днів.

  kapustnaya mol – kak s nejj borotsya narodnye sredstva i insekticidy67 Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

  • Опудривание рослин сумішшю золи з тютюновим пилом. Подібний спосіб спрямований на винищення хрестоцвітної блішки.
  • Моль боїться різких запахів. Тому між посадками можна розкласти ганчірки, змочені березовим дьогтем, або гілки полину, м’яти, лаванди, подрібнений лавровий лист, кірки цитрусових.
  • Розсипте під аркушами суміш борошна з содою, деревної золи з содою або соду, змішану з меленим червоним пекучим перцем. Сода, крім того, допомагає раскислять грунт, а кислий грунт, як відомо, сприяє розвитку кили на капусті.
  • Щоб молі не було можливості відкласти яйця, опудривайте рослини просіяної деревною золою. А ще краще зробіть таку суміш для опудрювання. До 2 л золи додайте коробочку зубного м’ятного порошку, по 2 ст. л. чорного і червоного меленого перцю (їх можна застосовувати і окремо) і гірчичного порошку. Суміш ретельно розмішайте, щоб вийшла однорідний порошок, і розсипте під кущиками капусти. Цей спосіб краще підійде, як профілактичний засіб.

  Опудривание рослин і підсипку слід повторювати після кожного дощу і поливу.

  • 2 кг листя бадилля помідорів, які, наприклад, залишилися після формування куща томату, залийте 5 л води, прокип’ятіть на повільному вогні півгодини, потім відвар остудіть і процідіть. Отримане кількість відвару розведіть водою в 3 рази, додати натерте на тертці 60 г господарського мила, добре розмішайте. Залийте в ємність розбризкувача і отриманим відваром обприскати посадки.
  • 500 г подрібненого листя кульбаби залийте 10 л води, додайте 1 ст. л. рідкого мила, дайте настоятися 3 години. Отриманим настоєм обприскати рослини з усіх боків, особливу увагу приділіть нижній стороні листя, де можуть бути гусениці.
  • Залучіть на ділянку пернатих друзів – птахів, змайструєте їм шпаківні, птахи допомагають позбутися від капустяної молі, так як це їх головні вороги.

  Зараз у продажу з’явився екстракт хвої – це інсектицид – імуномодулятор, біологічний засіб, яке також захищає наші рослини від шкідників. Звичайно, його дія може бути слабшою, до якоюсь мірою екстракт також допоможе стримати загальне масове розмноження шкідників.

  kapustnaya mol – kak s nejj borotsya narodnye sredstva i insekticidy68 Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

  Інсектициди від молі на капусті

  Незважаючи на те, що шкоди рослині приносять личинки – гусениці, боротися треба і з самими метеликами, щоб вони не могли відкладати яйця на листках. А коли багато метеликів і народні засоби не можуть допомогти, на допомогу приходять хімічні препарати – інсектициди. Тоді які хімічні засоби найчастіше використовуються городниками для боротьби з капустяною міллю?

  Актара

  Препарат відноситься до контактно-кишковим інсектицидів, високоефективний, економічний, діє швидко. Ефективність не залежить від погодних умов. Застосовується проти широкого спектру комах-шкідників, не діє на корисних комах, дощових черв’яків і птахів. Але для комах-запилювачів отруйна, тому застосовувати препарат під час цвітіння рослин не рекомендується.

  Випускається у вигляді порошку, гранул, таблеток. Для застосування на капусті розводять 3 г засобу на 10 л води і поливають розчин під корінь рослини. Застосовується відразу після розведення, зберіганню не підлягає. При обробці Актара добре справляється з гусеницями – личинками.

  kapustnaya mol – kak s nejj borotsya narodnye sredstva i insekticidy69 Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

  Інтавір

  Також контактно-кишковий інсектицид, головне його достоїнство, що не токсичний по відношенню до рослин і стійкий до сонячних променів, тому їм можна користуватися в денний час при сонячному світлі. Більш докладно про нього я вже писала, якщо зацікавить, пройдіть по посиланню.

  Оскільки капустяна міль дуже стійка до інсектицидів, то застосовуючи Інтавір, слід розвести 2 таблетки на 5 літром води і обприскати рослини. Повторну обробку проводять через 7-10 днів. Препарат можна використовувати не більше 3-х разів, шкідник просто звикає до препарату.

  kapustnaya mol – kak s nejj borotsya narodnye sredstva i insekticidy70 Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

  Алатар

  Засіб знищує 28 видів шкідників, серед них і капустяну моль. Випускається у вигляді концентрованої емульсії в ампулах по 5 мл і флаконах по 25 мл Для боротьби з міллю ампулу розводять 3-4 л води, і розчином обприскують рослини рано вранці, ввечері після заходу сонця або в похмуру погоду.

  Згідно відгуками городників, це засіб є найбільш ефективних з усіх інших інсектицидів кишково-контактної дії. Активна речовина викликає параліч личинок і дорослих особин. Крім того, в складі є спеціальна речовина – прилипач, яке перешкоджає змивання засобу з листя під час дощу, тобто препарат виявляє свою дію досить тривалий час.

  kapustnaya mol – kak s nejj borotsya narodnye sredstva i insekticidy71 Капустяна міль – як з нею боротися? Народні засоби та інсектициди

  Актеллік

  Засіб контактно-кишкової дії, активна речовина діє як на літаючих комах, так і на повзаючих гусениць. Випускається у вигляді маслянистої емульсії в ампулах та каністрах. Зручний у застосуванні, економічний, досить розвести 1 ампулу засоби (2 мл) на 1-2 л теплої води, обприскати рослини. Кількість розчину витрачають на 10 кв. м.

  З недоліків – висока токсичність кошти. Актеллік – сильнодіючий засіб, тому його дозу перевищувати не рекомендується. Інший недолік полягає в сильному різкому запаху.


  Дорогі читачі, боротися з капустяною міллю досить складно, але все-таки краще попередити її появу. А якщо ви помітили перші ознаки, терміново починайте вести з нею боротьбу, інакше потім буде вже складніше її побороти.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради