Добриво для картоплі при посадці в лунку – види добрива і як правильно підживлювати

Картопля – одна з найважливіших овочевих культур. Якщо дозволяє площа ділянки, його вирощують в кількості, достатній для сім’ї на всю зиму. Якщо ділянка маленький, власники все одно намагаються влаштувати невеличку грядочку, для отримання ранньої картоплі. Зацікавленість у гарному врожаї, коли з однієї і тієї ж площі можна зібрати коренеплодів більше, змушує городників шукати способи підвищити врожайність. Одним з найбільш дієвих способів є внесення добрив.

udobreniya dlya kartofelya pri posadke v lunku  vidy udobreniya i kak pravilno udobryat 63 Добриво для картоплі при посадці в лунку  види добрива і як правильно підживлювати

Добриво для картоплі при посадці в лунку

Скільки добрив потрібно картоплі

Один картопляний кущ протягом життя потребує мінімум 100 г калію, 50 г азоту і 30 г фосфору. Зрозуміло, що в землю необхідно внести набагато більше добрив, оскільки лише мала частина дійде до коренів рослини. Більшу половину «розкрадуть» по дорозі бур’яни. Щось розчиниться в грунті і випарується з вологою.

Кращі врожаї можна отримати на цілині, в перші періоди освоєння і розробки дачної ділянки. Чому? Земля, особливо якщо на ній до цього росли сидерати, багата необхідними картоплі речовинами. Але з роками грунт біднішає, і без підгодівлі стає не обійтися.

udobreniya dlya kartofelya pri posadke v lunku  vidy udobreniya i kak pravilno udobryat 64 Добриво для картоплі при посадці в лунку  види добрива і як правильно підживлювати

Кращі врожаї можна отримати в перші періоди освоєння ділянки дачної

Які добрива потрібні картоплі

Прихильники экоземледелия і противники хімікатів вважають, що вносити під цю культуру треба виключно органіку – гній, перегній і компост. Гній можна додавати в грунт восени під перекопування.

udobreniya dlya kartofelya pri posadke v lunku  vidy udobreniya i kak pravilno udobryat 65 Добриво для картоплі при посадці в лунку  види добрива і як правильно підживлювати

Дуплы в картоплі з-за надлишку тваринної органіки при посадці

ЕКО добриво

Перегній і рослинний компост можна додавати навесні прямо в лунку або борозну, під посадку. Більш бюджетного, ефективного та екологічного добриво для картоплі, ніж компост, просто не знайти. Компост підвищує родючість ґрунтового шару, покращує його структуру, відновлює життєві сили землі і допомагає збільшити врожай.

udobreniya dlya kartofelya pri posadke v lunku  vidy udobreniya i kak pravilno udobryat 66 Добриво для картоплі при посадці в лунку  види добрива і як правильно підживлювати

Перегній — відмінне добриво для картоплі

Краще всього приготувати рослинний компост для удобрення картоплі самостійно. Компост, приготований своїми руками, по-перше, стовідсотково «чистий», а по-друге, робить чистіше і нашу планету.

Приготування компосту

На дно ємності або компостної ями укладають тонкі гілки і тріски дерев – це буде дренаж, що сприяє циркуляції повітря. Потім шарами, чергуючи їх один з одним, йдуть відходи і земля. Шар відходів бажано робити не менше 35 см, а землі – 10 див. Чим більше різноманітних складових відходів використовується в компості, тим якісніше і корисніше для рослин буде кінцевий продукт.

udobreniya dlya kartofelya pri posadke v lunku  vidy udobreniya i kak pravilno udobryat 67 Добриво для картоплі при посадці в лунку  види добрива і як правильно підживлювати

Схема закладання компосту

Крім чергування шарів землі і відходів, необхідно чергувати самі органічні відходи, які діляться на два типи: азотисті і вуглецеві.

Тип відходів Що до них відноситься
Азотисті До них відносяться сирі овочі і фрукти, трава
Вуглецеві До вуглецевої відходів відносять деревні тирсу, солому, сіно, бумажный картон і папір

І ще нюанс, азотисті органічні відходи можуть бути сухі і вологі. У шарах органічних відходів бажано чергувати обидва типи і вологий шар з сухим.

Важливою складовою успіху «компостного справи» є регулярне перемішування сировини. Маса органіки, таким чином, збагачується киснем, і її розкладання проходить набагато швидше. В цей же час можна простежити за вологістю компосту, якщо вона недостатня, потрібно просто полити водою.

udobreniya dlya kartofelya pri posadke v lunku  vidy udobreniya i kak pravilno udobryat 68 Добриво для картоплі при посадці в лунку  види добрива і як правильно підживлювати

Компостний ящик для удобрення картоплі

Готовий компост розсипчастий, вологий і не пахне відходами, а лісовою землею.

«Швидкий» компост

Якщо використовувати ЕМ-препарати, відходи переробляться за два місяці. Відходи беруться 9/10 частин, земля – 1/10 частину. Чим ретельніше подрібнити відходи, тим швидше піде процес. У будь-яку підходящу ємність складаються шарами подрібнені відходи і пересипаються землею. Всі зволожується ЕМ-розчином та щільно закривається. Можна робити взимку, головне, щоб у приміщенні, де готується компост, температура не опускалася нижче +15°С.

Розкислення і харчування

Перед весняним внесенням компосту в картопляні лунки або борозни, необхідно провести важливу підготовчу операцію – розкислення грунту. Картопля не любить кислих ґрунтів. Якщо на ділянці грунт кисла, добрива не допоможуть підвищити урожай.

udobreniya dlya kartofelya pri posadke v lunku  vidy udobreniya i kak pravilno udobryat 69 Добриво для картоплі при посадці в лунку  види добрива і як правильно підживлювати

Доломітове борошно — для удобрення картоплі

Існує кілька способів нейтралізувати кислотність. Один з найпрогресивніших – доломітове борошно. Доломіт являє собою мінерал, що має кристалічну структуру і пофарбований у світлий або червонувато-коричневий колір. Цей представник класу карбонатів, подрібнений в порошок, творить справжні дива з кислотною грунтом, повертаючи її в нормальне лужний стан.

udobreniya dlya kartofelya pri posadke v lunku  vidy udobreniya i kak pravilno udobryat 70 Добриво для картоплі при посадці в лунку  види добрива і як правильно підживлювати

Добриво картоплі доломітового борошном

Застосовується доломітовий порошок не тільки для ощелачіванія грунту. Попутно він збагачує грунт магнієм, калієм і багатьма іншими мікроелементами, потрібними картоплі. Сьогодні це – одне з найцінніших добрив для овочевих культур.

Гніздова підживлення в лунку

Агротехнически грамотним вважається для картоплі проводити гніздові підживлення безпосередньо в лунку, по весні. Це забезпечує точкове вплив, що приносить більше користі рослині. До того ж такий спосіб економічніше.

Будь-якого методу землеробства ви не дотримувалися – екологічного або хімічного, в кожну лунку необхідно внести 1 літр рослинної компосту, підлогу літрову ємність, наповнену сухим перегноєм і жменю доломітового борошна або золи (близько 5 ст. л.).

udobreniya dlya kartofelya pri posadke v lunku  vidy udobreniya i kak pravilno udobryat 71 Добриво для картоплі при посадці в лунку  види добрива і як правильно підживлювати

Чим можна удобрювати картопля

Самим необхідним елементом первинного весняного харчування для посадок картоплі є азот. Крім гною, він присутній в компості, що робить його оптимальним добривом для цієї культури. Але максимального врожаю все ж можна домогтися тільки при комбінуванні органіки і мінералів.

Є кілька «рецептів» комбінованих підживлень. Пропорції – на 1 м2 грунту.

№ суміші Склад
Суміш №1 8 кг компосту, по 30 г аміачної селітри, нітрофоска, сульфату калію
Суміш №2 7-10 кг компосту або перегною, по 20 г калія, селітри, суперфосфату, плюс 450 г доломітового борошна
Суміш №3 Якщо органіки ні в якому вигляді немає, можна застосовувати одну нітрофоску або в суміші з нітроамофоскою, згідно інструкції
Суміш №4 У картопляну лунку можна внести і мікродобрива (мідь, бор, молібден). Вони допоможуть краще засвоїтися іншим, основним речовин

Вегетаційні підживлення

udobreniya dlya kartofelya pri posadke v lunku  vidy udobreniya i kak pravilno udobryat 72 Добриво для картоплі при посадці в лунку  види добрива і як правильно підживлювати

Картопля важливо підгодовувати весь період вегетації

Для отримання відмінного врожаю картопля важливо підгодовувати весь період вегетації.

 • Якщо не хочете використовувати «хімію», підгодуйте сечовиною (1 ст. л. на 10 л води) або саморобним настоєм перебродившей трави кропиви). Цю підгодівлю потрібно зробити в кінці травня, під час активного нарощування бадилля, особливо якщо погода прохолодна. А от далі азотовмісними добривами картопля підгодовувати не треба – вони будуть сприяти нарощуванню гички на шкоду утворення коренеплодів.
 • Під час бутонізації і цвітіння потрібна друга підгодівля. Для неї використовується зола або сульфат калію (посипати поверхню вологою ґрунту під кущами і злегка розпушити).
 • Третя підгодівля проводиться суперфосфатом і повинна доводитися на період цвітіння. Столову ложку гранул добрива розкидають на 1 м2 ґрунту під кущами. Якщо погода суха, після підживлення необхідно провести полив.
 • Не скрізь можна добитися хорошого врожаю цієї культури. Картопля вимогливий до грунтів і клімату, схильний до шкідників і хвороб. Але головне – він дуже любить добрива. Щоб картопляний кущ віддячив вас хорошим урожаєм, виберіть зручний для вас спосіб забезпечити рослина необхідним харчуванням на весь сезон.

  Відео — Як виростити багатий урожай картоплі на городі чи в полі

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради