Чищення димоходу народними засобами і хімічна

Опалювальні агрегати засмічуються в процесі їх експлуатації, внаслідок чого чищення димоходу обов’язково знадобиться. Навіть якщо конструкція опалювальної системи близька до досконалості, правил експлуатації і техніки безпеки дотримані, все одно рано чи пізно знадобиться почистити димохід від сажі. Застосовуються методи механічної (ручний), сучасної хімічної та чищення за перевіреними народними рецептами.

chistka dymokhoda narodnymi sredstvami i khimicheskaya4 Чищення димоходу народними засобами і хімічна

Щоб не викликати професійного сажотруса і заощадити, можна самостійно позбавитися від сажі в димоході.

Як зрозуміти, що потрібно чистити?

Під час топлення печей, камінів, котлів та інших опалювальних пристроїв у приватному будинку, більша частина продуктів горіння вигоряють в процесі топки. Але при тривалому використанні сажа має властивість накопичуватися на стінках каналів і димаря. Піч поступово стає неефективною, коефіцієнт корисної дії істотно знижується. Після засмічення опалювального пристрою якість його роботи значно погіршується, тепловіддача знижується. Зрозуміти, що потрібно очистити трубу димоходу нескладно, оскільки різниця в роботі буде відчутна відразу. Але є основні ознаки того, що потрібно почистити димохід від сажі:

 • Помітне погіршення тяги. При нормальній роботі печі під час топлення повинен чітко прослуховуватися шум і потріскування, в іншому випадку тяга недостатня і на це варто звернути увагу.
 • Задимлення і неприємні запахи. Якщо в приміщенні під час топлення відчутний навіть трохи слабкий запах диму, це вже сигнал того, що незабаром знадобиться чищення труб. Після першого задимлення процедура повинна бути проведена негайно.
 • Чорний наліт і кіптява. Якщо на будь-якій ділянці опалювального пристрою виявляється гар, великі скупчення сажі, це свідчить про забрудненні.
 • Зміна інтенсивності і кольору полум’я. Насичене темно-червоне полум’я і низькі мови характеризують недостатню кількість кисню, що надходить у топку.

Способи очищення

chistka dymokhoda narodnymi sredstvami i khimicheskaya5 Чищення димоходу народними засобами і хімічнаВиконати чищення димаря можна декількома методами .

Пропонується 3 основних варіанти, які слід застосовувати залежно від ступеня засмічення. Народними способами оптимально користуватися для профілактики. Хімічна очистка трохи ефективніше, але теж не гарантує 100% результат. Оптимальним варіантом усунення засмічення є механічне чищення димоходу від сажі.

Механічне очищення

Цей вид робіт виконується вручну двома можливими варіантами: через топку і через дах. Шляхом прочищення з топки видаляється бруд з каналом і самого топкового пристрою. Також можна прочистити димар використовуючи спеціальний інструмент або пристосування. В якості останнього виступають покупні елементи, але можна зробити йорж для чищення димоходу своїми руками. Для цього знадобиться йорж (варто використовувати сантехнічний), гнучкий шланг (підійде трос для прочищення зливних труб). Після з’єднання всіх елементів, отримане пристрій готовий до використання. Такий спосіб зручний, якщо будинок має велику кількість поверхів і складну многоскатную дах, з якої важко дістатися до димоходу.

Якщо ж провести чистку через дах, можливо, цей варіант буде оптимальним. Алгоритм дій при такій чищенні наступний:

 • Дочекатися повного вигоряння дров і остигання печі.
 • Щільно закрити заслінки і топку, щоб уникнути попадання сажі в будинок.
 • Підніматися на дах в гарну погоду, використовуючи спеціальне кріплення і страховку.
 • Щільний нагар чистити скребком або віником. Для глибокого очищення використовувати йоржик або інше миючий пристрій з діаметром не набагато більше ніж у димоходу.
 • Виявивши в каналі затор, використовувати ядро металева куля, закріплений на тросику, обережно опустивши його в димохід, намагаючись не пошкодити стінки.
 • Після завершення процедур спуститися вниз, акуратно відкрити заслінки і вичистити залишки сажі.
 • Якщо після механічного очищення потяг посилюється незначно, це свідчить про скупчення сажі на стінках каналів. Для усунення необхідно частково розібрати центральний канал, таку процедуру рекомендується довірити професіоналам.

  Хімічна чистка

  chistka dymokhoda narodnymi sredstvami i khimicheskaya6 Чищення димоходу народними засобами і хімічнаЗастосування хімії для видалення сажі не вимагає багато сил і часу.

  Цей спосіб передбачає використання спеціальних покупних препаратів. Купувати засіб для чищення димоходів рекомендується в профільних магазинах, звернувши увагу на інструкцію з експлуатації та рекомендації виробника. Особливості цього методу в легкості застосування — засіб просто запалюється в печі, по мірі згорання виділяються активні гази, від яких обсипається сажа і вилітає назовні через димар.

  У залежності від частоти і способу застосування хімічні реагенти можуть випускатися у формах:

  • брикетів із засобом;
  • пакетиків з тирсою і мідними ошурками;
  • порошку;
  • полін, оброблених препаратом.

  Чистка народними засобами

  Цей варіант можна проводити різними способами, головне — не забувати, що це швидше профілактика, ніж панацея проти засмічення. Варіанти народних рецептів:

  • Картопляні очищення або сиру картоплю. Засіб найбільш поширене, максимальний ефект досягається при використанні сухого лушпиння на розігрітій до напруження поверхні в дозі 1,5 кг на топку з періодичністю в 3-4 дня.
  • Кам’яна сіль. Додавати в розпечену піч 400-500 г солі. Сажа почне відділятися і вилітати з труби.
  • Осикові дрова. Застосовуються тільки при невеликому заторі. Засіб не надто популярний, так як використання підвищує ризик загоряння скупчень сажі та руйнування або пошкодження димоходу.

  Висновки по темі

  Прочистити димар своїми руками реально, головне — дотримувати техніку безпеки. При підтримці чистоти пристрою і застосування народних засобів в якості профілактики, частота проведення процедур знизиться. Після правильної чистки покращиться тяга, термін служби триватиме, опалювальна система підвищить тепловіддачу і залишиться безпечною.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради