Чим хворіють огірки під відкритим небом. Види хвороб і способи боротьби з ними

Багато дачники вирощують огірки не в теплиці, а на шпалерах в саду. У цьому є свої плюси і мінуси, проте і такий метод культивування не здатний уберегти врожай від хвороб. Дізнайтеся, як діагностувати і лікувати найпоширеніші недуги огірків, дозріваючих у відкритому грунті.

chem boleyut ogurcy pod otkrytym nebom vidy boleznejj i sposoby borby s nimi4 Чим хворіють огірки під відкритим небом. Види хвороб і способи боротьби з ними

Причини захворювань

Огірки, вирощені на незахищеному ділянці, піддаються практично тим же хвороб, що і тепличні культури. Однак деякі з них частіше проявляються в саду, ніж в парнику. До того ж методи боротьби з недугами можуть трохи відрізнятися при різних способах вирощування огірків. Чому хворіють рослини, які не захищені плівкою:

 • Поганий клімат. Багато сортів різко реагують на зміну погоди, в тому числі і на поворотні заморозки. При дуже низькій температурі культура перестає поглинати поживні речовини і в’яне на очах. У спеку ви помітите, що листя огірка сохнуть.
 • Підвищена вологість повітря. Дощі, сирість є каталізаторами багатьох хвороб огірків. Також цей чинник негативно позначається на імунітеті огіркових кущиків.
 • Дефіцит або надлишок добрив теж послаблює здоров’я рослин.
 • Надмірний полив. З-за великої кількості вологи огірки можуть захворіти кореневою гниллю. Урожай дозріває повільніше, оскільки розчинені живильні компоненти не надходять за призначенням.
 • Увага! Потрібно ретельно стежити за погодою і правильно доглядати за рослинами, щоб не прийняти симптоми починається хвороби огірків за похибки догляду або результат впливу погодних умов.

  Несправжня та справжня борошниста роса

  Прохолодне, мокре літо — головний винуватець освіти на огіркових листках білого нальоту, характерного для пепелицы. Цю хворобу спричиняє грибок, тому в сиру погоду потрібно особливо пильно роздивлятися рослини, щоб не пропустити перші ознаки недуги. Спочатку з’явиться наліт на тильній стороні листової пластини, потім на її верхній частині виникнуть білі плями. З часом вони потемніють. Листя стануть хвилеподібними і засохнуть, плоди можуть гірчити.

  chem boleyut ogurcy pod otkrytym nebom vidy boleznejj i sposoby borby s nimi5 Чим хворіють огірки під відкритим небом. Види хвороб і способи боротьби з нимиНесправжня борошниста роса

  Методи боротьби з хворобою огірків та її профілактика:

  • вибір гібридів, стійких до недугу — Анюта, Амур, Святослав, Юліан та ін;
  • знезараження посівного матеріалу;
  • дезінфекція грунту перед посадкою насіння/розсади;
  • обприскування зараженої плантації содово-мильним розчином;
  • застосування препаратів Бактофіт, Топаз, Хом та ін.

  Увага! Хвороба часто вражає огірки, в грунті яких багато азоту.

  Справжню і несправжню борошнисту росу (синонім — пероноспороз) об’єднує те, що обидва недуги мають грибкову природу. Але ознаки хвороб різні. Ви дізнаєтеся пероноспороз по жовтих плям на верхній частині листя, які згодом темніють. Зворотний бік пластин покриває сіро-фіолетовий наліт.

  Крім погодних умов на розвиток несправжньої роси впливає холодна вода. Для поливу беріть теплий. Дотримуйтесь інші рекомендації для запобігання і лікування хвороби огірків:

  • садіть гібридні огірки, стійкі до пероноспорозу — Алфавіт, Жолудь, Підмосковні вечори та ін;
  • ретельно обеззараживайте насіння і землю;
  • при виявленні перших ознак хвороби використовуйте медьсодержащій фунгіцид (наприклад, бордоська суміш);
  • застосовуйте розчин карбаміду — 1 г на літр води;
  • зібравши останній урожай, спаліть все, що залишилося на грядці.

  Інші грибкові хвороби

  Список хвороб огірків досить обширний:

 • Кладоспориоз. Цю неприємність ще іменують бурої оливковою плямистістю. Симптоми: зелено-бурі виразки на плодах і стеблах, а також плями на листках, що руйнуються при підсиханні. Огірковому врожаю допоможуть Фундазол, Оксихом, бордоська суміш.
 • Біла гниль. На культурах, які зазнали поразки грибка, з’являються білі пластівці. Поступово вони розростаються. Рослини на вигляд і по тактильним відчуттям стають м’якими, водянистими, скоро гинуть. Щоб справитися з хворобою, обріжте всю заражену тканина. Обробіть зрізи вапном або деревним вугіллям. Підгодуйте огірки таким складом: карбамід (10 г), мідний купорос (1 г) і сірчанокислий цинк (1 г). Все це потрібно розчинити у 10-літровому відрі води.

  chem boleyut ogurcy pod otkrytym nebom vidy boleznejj i sposoby borby s nimi6 Чим хворіють огірки під відкритим небом. Види хвороб і способи боротьби з нимиБіла гнилизна

 • Фузаріозне в’янення. Вдень рослини в’януть, а за ніч приймають колишній вид. Після формування зав’язей листя жовтіє, батоги сохнуть. З хімічних продуктів для боротьби з хворобою підійде Превікур і його аналоги. Не забувайте про передпосівної обробки землі, насіння, інструментів.
 • Увага! Загальні превентивні заходи хвороб огірків — дотримання сівозміни і знищення рослинних залишків (обов’язково забирайте їх подалі від грядки і не здумайте класти на компостну купу, щоб не поширювати шкідливі спори).

  Вірусні захворювання

  У цю категорію входить кілька хвороб, причиною яких є вірус огіркової мозаїки:

  • біла — на листочках з’являються світлі зірчасті цятки, жовті кільця;
  • зелена — частіше проявляється на молодих батогах, деформує їх, скорочує кількість зав’язей, згодом викривляє плоди;
  • звичайна хвороба гальмує зростання, листя та плоди зморщуються, деформуються.

  Боротися з мозаїкою агресивними хімічними препаратами марно. Приділіть увагу профілактиці. Купуйте стійкі до хвороби гібриди: Адам, Амур, Гектор і ін. Не ігноруйте дезінфекцію, дотримуйтесь правил посадки і догляду за огіркової плантацією.

  chem boleyut ogurcy pod otkrytym nebom vidy boleznejj i sposoby borby s nimi7 Чим хворіють огірки під відкритим небом. Види хвороб і способи боротьби з нимиОгіркова мозаїка

  Вірусний некроз — ще одна хвороба, яку марно лікувати. Вона проявляється у вигляді бурих плям і смуг уздовж листових жилок. Огірки дрібнішають, покриваються світлими плямами з темно-зеленою облямівкою. Хворі екземпляри кущів потрібно відразу ж видаляти.

  Бактеріальні хвороби

  Однією з найпоширеніших представниць цієї категорії є сіра гниль. Ознаки хвороби: бурі водянисті плями з сірим нальотом покривають практично всю рослину, від стебел до квітів. Активність бактерії викликають несприятливі умови: низька температура, висока вологість. Заражені частини кущів потрібно відразу ж видалити. З хімічних препаратів допоможе Байлетон і його аналоги.

  Бактеріоз з’являється на листках, потім заражає плоди. Характерна ознака — жовті кутасті плями (звідси і синонім хвороби — кутаста плямистість). Листя засихає, на ній стають видно краплі мутно-рожевої рідини. Таке ж вміст криється в коричневих виразках, усеивающих плоди. Побачили симптоми недуги — скоротіть полив, знищіть хворі рослини. Їх препаратів допоможуть бордоська суміш, Фитолавин та ін., для профілактики корисна підгодівля калієм.

  Вирощування огірків вимагає часу і постійного контролю майбутнього врожаю. Тільки так ви зможете запобігти або вчасно діагностувати небезпечні хвороби рослин на городі.

  Хвороби огірків: відео

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради