Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутів

При установці плінтусів важливо правильно оформити кути. Саме вони часто псують загальну картину. Як зробити кут на плінтусі — зовнішній і внутрішній, як і за допомогою чого різати. Все це обговоримо далі.

Види кутів в приміщеннях

При монтажі плінтусів треба якимось чином оформляти кути. За своїм виглядом кути бувають зовнішні (які видаються вперед) і внутрішні (наприклад, кути в кімнаті). В приміщеннях з нормальною геометрією кути прямі, тобто 90°. При стикуванні двох відрізків плинтусной планки в кутку, їх ріжуть так, щоб кожна мала кут 45°.

kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov26 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівЩоб оформити зовнішній і внутрішній кут, плінтус треба різати

Але як зробити кут на плінтусі, щоб він був саме сорок п’ять градусів? Для цього застосовують спеціальний теслярський інструмент — стусло.

Стусло для плінтусів

Теслярська стусло — це пристрій для різання під певним нахилом. Його використовують з ножівкою. В принципі, можна стусло зробити самостійно, зібравши напрямну з дощок і зробивши в стінках пропили. У продажу є різні моделі вартістю від 15$ до декількох сотень доларів. Відрізняються вони можливостями, матеріалами, хоча всі називаються «стусло». Професійні моделі зроблені на основі гарною ножівки, мають шкалу, яка дозволяє виставляти пилку, як треба. З таким інструментом не проблема виставити потрібний кут різу, щоб правильно відрізати плінтус для ідеальної стикування.

kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov27 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівПрофесійне теслярська стусло — інструмент з широким діапазоном

Найпростіше стусло являє собою пластиковий П-подібний профіль, в стінках якого сформовані прорізи. Ці прорізи використовуються як напрямна для ножівки. Вони не дозволяють полотну відхилятися. У будь-якому варіанті присутній два різу — прямий і під 45 градусів. У деяких може бути ще пару варіантів.

kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov28 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівЯк запив плінтус під 45 градусів? Один із способів — використовувати стусло

Іноді ножівка йде в комплекті, іноді ні. Зазвичай ті, що в комплекті, не надто хороші. Ножівку можна використовувати будь-яку, підбираючи полотно під матеріал, який планується різати. Важливо щоб полотно вільно рухалася в прорізах.

Як відрізати плінтус у внутрішніх кутах: план дій по кроках

Починають встановлення плінтусів в одному з кутів. Якщо для вас це перший досвід, виберіть ту частину кімнати, у якій буде щось стояти. Не завжди, звичайно, перший млинець грудкою, але все-таки краще підстрахуватися. Щоб зробити кут на плінтусі акуратно, працюйте без поспіху. Один відпиляли, перевірили, підігнали. Переходимо до наступного. Кріпити краще після того, як зібрано два прилеглих кути. Але занадто відкладати збірку теж не варто.

kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov29 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівПідрізка плінтуса на кутах вимагає певних навичок. Але зробивши кілька стиків самостійно, ви зможете красиво оформляти складні кути

Як користуватися стуслом, щоб відрізати плінтуси? Володієте пристрій перед собою, бажано на столі, але можна і на підлозі. Якою стороною його повернути неважливо, воно симетричне. У профіль вставляєте планку, повертаєте її так, як вона буде стояти біля стіни. При запиле підлогового плінтуса в стуслі, «стіною» є та стінка, яка далі від вас. Ще раз: до задньої стінки щільно притискаєте плінтусну планку в тому положенні, в якому вона буде встановлюватися. Вставляєте в потрібні прорізи ножівку. Можна починати пиляти.

Перший стик в кімнаті

Першу планку плінтуси треба обрізати як можна ближче до краю. У плотніков є свій жаргон і вони кажуть «зарізати» кут. Неважливо як називати, важливо що в стуслі планку виставляємо так, щоб зробити рез в самому початку. За лінію реза висуваємо планку на невелику відстань, для початку можна на 1-2 див. Відрізати менший шматок складніше, тому економію залиште «на потім», коли з’явиться хоч якийсь навик.

kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov30 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівВ стуслі підлоговий плінтус маємо біля дальньої стінки обличчям до себе. Так простіше проконтролювати правильно ви ріжете/пиляйте

Далі робити кут на плінтусі треба так:

 • Укладаємо плінтус в стусло, притискаємо до протилежної від нас стінці. Виставляємо його в монтажному положенні — як він буде стояти біля стіни.
 • Вставляємо ножівку в потрібні прорізи (дивіться на малюнку нижче).
 • Подвигаем планку так, щоб вона трохи виходила за лінію реза.
 • Відрізаємо.
 • Беремо другий шматок плінтуса, повторюємо ті ж операції, але положення пили на стуслі міняємо на протилежне. Планку вставляємо з іншого боку. Тут будьте уважні, інакше доведеться переробляти кілька разів, так як з’єднання не вийде.
 • kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov31 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівЯк правильно відрізати підлоговий плінтус в стуслі: для зовнішнього і внутрішнього стику

  Ми отримали два відрізка запилених для стикування у внутрішньому куті. Щоб зробити стик ідеальним, приміряємо деталі за місцем. Швидше за все, є деякі огріхи. Беремо наждачний папір із середнім зерном, забираємо все, що заважає зістикувати. Потім дрібним зерном добиваємося щільного стикування без щілин і зазорів.

  При з’єднанні плінтусів в кутку, використовують прозорий силіконовий герметик. Перед тим як встановити кріплення, на зріз наноситься шар силікону. Відразу після того як плінтус закріплений, видаляємо надлишки, що з’явилися зовні. Прибираємо до абсолютно чистій поверхні. Такий спосіб з’єднання плінтусів в кутах виглядає більш акуратно, у нього не забивається бруд і пил.

  Як запив кут плінтуса на потрібній відстані

  Другий і всі інші кути плінтусів треба робити на певній відстані. Якщо наступний кут знову внутрішній і відстань до нього менше, ніж довжина планки, використовуємо той же фрагмент, на якому вже є запил. Вимірюємо відстань за допомогою рулетки — від кута до кута. Потім це відстань відкладають на планці за допомогою все тієї ж рулетки. Початок мірної стрічки поєднуємо з виступом, відміряємо потрібну відстань, олівцем робимо позначку. Вона буде відправною точкою для різу.

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov32 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівНеобхідно знати, на якій відстані різати

  Плінтус з відміткою укладають в стусло, вибирають потрібний напрямок запила. Риску можна поєднувати з полотном ножівки або з прорізом в стуслі. Кому як зручно. Відрізають. Цей відрізок треба «приміряти» місцем. Якщо обидва куточка вперлися в протилежні стіни або зазор всього 1 мм, все нормально. Можна з нового шматка відрізати другу планку для оформлення стику. І знову огріхи прибираємо наждачним папером.

  Якщо довжина стіни більше, ніж довжина планки плінтуса, беремо нову планку. Другий кут будемо зарізати на ній. Важливо не помилитися, в яку сторону пиляти. Встановивши обидві планки уздовж стіни, на одній з них зазначити місце з’єднання, зробити прямий різ. Для прямого реза в стуслі теж є прорізи. Так що проблем не буде.

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov33 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівЯк з’єднати два плінтуса на прямій

  Але стик по прямой виглядає не завжди ідеально, так і в процесі експлуатації він часто розходиться, утворюючи видиму щілину. Якщо є бажання, можна відрізати під кутом (будь-яким) дві планки.

  Для цього спочатку зрізаємо край однієї планки під нахилом, відзначаємо на друге місце з’єднання. Відмітка ставиться по тій стороні плінтуса, яка притискають до стіни. По цій позначці отпиливаем іншу ділянку, не змінюючи положення пилки щодо стусла, але вставивши планку з іншого боку. Стик виходить з косою. Він більш акуратний. Особливо різниця помітна на дерев’яних плінтусах та МДФ. Зріз, знову-таки, довести «до розуму» за допомогою наждачного паперу.

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov34 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівВаріанти зрощування плінтусів з дерева або МДФ

  Робимо зовнішній стик

  У квартирах або будинках зустрічаються не тільки кути внутрішні, але й зовнішні. В цьому випадку спочатку підрізають найближчий внутрішній кут, допрацьовують його. Коли він готовий, можна зробити зовнішній кут на плінтусі. Ставимо планку в кут, як вона повинна бути. У місці зовнішнього кута олівцем робимо відмітку рівно на місці повороту.

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov35 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівЯк зробити зовнішній кут плінтуса

  Далі планку переносимо в стусло, вибираємо відповідне положення. Щоб не помилитися, весь час уявляйте, як плінтус стоїть біля стіни і що у вас повинно вийти.

  Другий відрізок запиливаем під 45 градусів так, щоб він стикувався з вже готовим. Для цього положення пилки міняємо на протилежне і заводимо плінтус з іншого боку.

  Як зробити кут на плінтусі більше або менше 90°

  Далеко не всі кути мають рівно 90 градусів. Якщо відхилення невелике, щілини можна прибрати за допомогою наждачного паперу. В інших випадках доведеться розмічати і різати з урахуванням реального градуси. Основне завдання в цьому випадку знайти точку на підлозі, де два плінтуса будуть стикуватися.

  Почнемо з пояснення того, як правильно зарізати зовнішній кут, якщо він не 90 градусів. Беремо планку, приставляємо її до куті з однією з сторін, щільно притискаємо до стіни — так як вона повинна стояти. Уздовж нижнього краю плінтуса олівцем проводимо лінію на підлозі. Прикладаємо планку до іншої сторони кута, робимо те ж саме. Місце перетину двох ліній і буде точкою стикування двох плінтусів.

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov36 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівЯк зістикувати плінтус якщо кут менше або більше ніж 90 градусів

  Тепер знову приставляємо плінтусну планку, виставляємо так, як вона буде кріпитися. Робимо дві позначки: вгорі на самому повороті, внизу в тому місці, де перетинаються проведені нами прямі. Тепер важливе завдання: треба зробити спіл з цих позначок. Якщо є торцювальна пила або стусло з регульованим нахилом пили — виставляємо її і ріжемо. Якщо ні, акуратно ріжемо ножівкою. Щоб не збиватися, можна олівцем нанести лінію, по якій треба пиляти. Аналогічно відзначаємо і відрізаємо другу частину. Допрацьовуємо з’єднання плінтусів наждачним папером.

  Мало хто з професіоналів обробляє стики наждачкою — це час і додаткову працю. Але якщо ви стикуете плінтуси у кутах у власному будинку, своїми руками, точно хочете, щоб все було красиво. Для цього й потрібна ця ручна доведення.

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov37 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівЯкщо кути відрізняються від 90 градусів

  З внутрішнім кутом нестандартного розміру все точно так само. Прикладаємо в кут плінтус, проводимо на підлозі пряму. Проробляємо з іншого боку. Точку перетину переносимо на планки.

  Як і чим різати пластиковий плінтус

  Все вищесказане відноситься до плінтусів МДФ та з деревини. Різати звичайною ножівкою їх не проблема. Бажано брати полотно по металу, так як у нього більш дрібний зуб і зріз виходить рівним, менше доведеться працювати наждачним папером. З пластиком справа йде інакше — при спробі відрізати шматок, деякі тонкостінні плінтуси кришаться і ламаються.

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov38 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівПластик різати не надто зручно-за тонких стінок

  Для різання нормальної якості пластикових плінтусів можна використовувати:

  • Ножівку по металу.
  • Болгарку (УШМ) з алмазним диском.
  • Оборотистую торцювальною пилою. Перед тим як різати, разгоните диск і тільки потім починайте різати.
  • Електролобзик і пилку з дрібним зубом. Тут треба пробувати — підбирати швидкість і пилку.
  • Гострий ніж.
  • Ножиці по металу. У всякому разі, прямі рези ними робити нескладно.

  Визначитися, чим вам зручніше різати пластиковий підлоговий плінтус, допоможе лише особистий досвід. Якщо є торцювальна пила, пробуйте використовувати її. Не проблема пару раз спробувати болгаркою з алмазним диском. Якщо все це не дає нормального результату, пробуйте ножівку, лобзик або ніж. Є, звичайно, спеціальні ножиці для пластмаси, але для разового застосування їх купувати занадто дорого.

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov39 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівФурнітура для оформлення кутів і стиків ПВХ плінтусів

  У пластикових плінтусах можна оформляти кути і стики за допомогою спеціальної фурнітури. Є зовнішні і внутрішні кути, заглушки та з’єднувачі. В принципі, вони дозволяють зібрати потрібну конфігурацію. Кожен виробник робить свою фурнітуру — під власний профіль, кольору. Але принцип їх використання однаковий.

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov40 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівЯк оформляти кути пластикового плінтуса

  Перше правило — всі рези роблять прямими. Строго перпендикулярно. Відмітки в кутах ставлять відступивши 1-1,5 мм від кута. Справа в тому, що у фурнітурі для жорсткості є свої перемички. Ось для них і треба відступати пару міліметрів, але не більше. Інакше з’явиться щілину або плінтуса будуть з цих куточків вискакувати.

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov41 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівОсь що виходить в результаті складання

  Треба сказати, що вид пластикових куточків подобається не всім. Можна зробити кут на плінтусі з ПВХ точно так само, як описано для дерев’яних або МДФ. Складність лише в тому, що з пластиком треба бути акуратніше — він ламається від надмірних зусиль. Є одна хитрість — перед тим, як різати пластиковий плінтус, додати із зворотного боку трохи монтажної піни і дочекатися початку полімеризації. Буде жорсткіше, простіше різати, менше деформацій. Якщо піна згодом заважає, її не проблема прибрати, а різати, і правда, легше.

  Як з’єднати з дверним лиштвою

  Як зробити кут на плінтусі акуратно ви знаєте, але це не все. У кімнаті, найчастіше, є двері. Їх, до речі, треба встановлювати до того, як кріпити плінтуси. Так ось, ще треба правильно зістикувати плінтуси з наличниками на двері. Якщо просто рівно відрізати, виходить грубо. Для пластику є заглушки — не самий елегантний спосіб, але цілком прийнятний. Дерев’яні теж можна підрізати, зрізавши «особа» навскоси. Теж «не айс», але вже щось. А що робити з плінтусами МДФ, адже спіл у них непрезентабельний? Є спосіб оформити красиве примикання до косяків. Потрібно буде зробити два різу під кутом 45 градусів (див. фото нижче).

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov42 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівЯк правильно оформити стик плінтуса і одвірка

  Якщо край не рівний, відрізаємо спочатку його строго перпендикулярно. Щодо вирівняного краю робимо рез під 45 градусів. Невеликий відрізаний шматочок нам стане в нагоді для оформлення примикання. Другий розріз робимо під 90 градусів щодо першого, але якщо опустити перпендикуляр від кута, виходить теж 45°.

  kak pravilno otrezat plintus stuslo dlya rezki uglov43 Як правильно відрізати плінтус. Стусло для різання кутівЯк зробити акуратне примикання до одвірка

  Тепер беремо перший відрізаний шматок, прикладаємо його до тільки що зробленим зрізу довгою стороною. Виходить красивий закруглений зріз. Якщо є на плінтусі фаски, виїмки, вони ідеально збігаються. У випадку з деревним малюнком, не можна бути впевненим у збігу ліній. Все одно, такий стик плінтуса і дверною обналічки, набагато естетичніше.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради