Як позбутися від зеленого нальоту в акваріумі

На стінках акваріума час від часу з’являється наліт, який псує зовнішній вигляд і завдає шкоди мешканцям. Від такої слизу необхідно якомога швидше позбуватися. Для цього є кілька способів – вибір залежить від типу нальоту і від того, які кошти є під рукою.

Як прибрати зелений наліт на стінках акваріума

kak izbavitsya ot zelenogo naleta v akvariume112 Як позбутися від зеленого нальоту в акваріуміЩільний шар зеленого нальоту в акваріумі погіршує видимість

Причиною забруднення служать мікроскопічні водорості – Protococcus. У результаті росту і розвитку на внутрішній стороні стінок утворюється зеленуватий шар клітин. Якщо він невеликий – це нормально і рибкам ніяк не зашкодить. Але якщо наліт стає настільки рясним, що крізь нього неможливо розглянути те, що знаходиться в акваріумі, пора приймати заходи.

Позбутися від зелених водоростей просто: необхідно дочекатися, поки Protococcus не закінчить процес безстатевого розмноження зооспорами. Цикл триває 3 тижні. У цей період усі зооспори повинні осісти на стінках і стати повноцінними клітинами. В результаті неприємний зелений наліт почне поступово світлішати і відмирати.

Через 21 день можна провести чистку стекол з допомогою скребка. Від залишків мертвих клітин легко позбутися шлангом, забезпеченим системою для підміни води.

Для того щоб ситуація не повторювалася, потрібно проаналізувати причини, за якими Protococcus з’явився, і докласти зусиль до їх усунення. Найчастіше зелений наліт з’являється в ємностях, які стоять під прямими сонячними променями. Високий pH води теж сприяє зростанню водоростей. Усуньте ці причини утворення нальоту залишиться в межах норми.

Якщо очищати скло, не дочекавшись закінчення життєвого циклу, відтирати зелену масу на стінках акваріума доведеться місяцями.

Як видалити бурий наліт на стінках

kak izbavitsya ot zelenogo naleta v akvariume113 Як позбутися від зеленого нальоту в акваріуміБурий наліт на стінках і рослинах з’являється з-за діатомових водоростей

Наліт бурого кольору може з’являтися з-за розвитку діатомових водоростей. Якщо він виявлений під час запуску акваріума і ще не встиг поширитися на всю площу, позбутися від нього можна, підтримуючи правильне обслуговування. У цьому випадку вони зникнуть протягом двох тижнів. Рекомендується регулярно чистити шибки і змінювати до 30% води. При такому підході інтенсивний розвиток рослин витіснить діатомових.

Якщо поява діатомових виявилося в чинному акваріумі, слід частіше міняти рідину, 2-3 рази в тиждень підливаючи свіжої води приблизно на чверть. А також необхідно чистити шибки і елементи внутрішнього декору, використовуючи щітки, шкребки, губки.

Крім цього, слід приділити увагу фільтру. Наприклад, може знизитися швидкість фільтрації через завоздушивания або забруднення системи забору води. Також варто скоротити час світлового дня до 360 хвилин на добу, потім протягом 14 днів збільшувати його тривалість до 10 годин. Міняти лампи необхідно раз на рік.

Позбутися від бурих водоростей допоможуть і мешканці, такі як Otocinclus, равлик Theodoxus, сіамський водорослеед, Hypostomus plecostomus, Gyrinocheilus і молюски.

Боротьба з діатомовими з допомогою хімічних засобів у більшості випадків неефективна і може погіршити ситуацію. Використання профілактичної дози альгіцідов стимулює зростання акваріумних рослин, що допоможе позбутися від проблеми.

Як позбутися від чорного нальоту в акваріумі

kak izbavitsya ot zelenogo naleta v akvariume114 Як позбутися від зеленого нальоту в акваріуміТемний наліт називають “чорною бородою” з-за його характерного вигляду

Освіта темного нальоту на каменях і стінках свідчить про зараження «чорною бородою». Цей організм населяє рослини і декорації.

Позбутися його можна, застосувавши хімічні речовини і знизивши рівень освітленості. Але це дасть лише частковий ефект і не вирішить проблему. Щоб остаточно знищити «чорну бороду», необхідний комплексний підхід:

 • Регулярно замінювати чверть акваріумної води. Рідина не повинна містити сторонніх домішок, в цьому можна переконатися, застосувавши спеціальні індикатори.
 • Провести очищення ґрунту від залишків органічних речовин, таких як отмершая листя. Скоротити кількість корму, якщо воно осідає на дні.
 • Збільшити потужність освітлення до 1 Вт на 1000 мл рідини. Світло повинен горіти не більше 12 годин на добу.

При досягненні успіху чорний наліт на каменях в акваріумі почне зникати: спочатку колір водоростей стане більш світлим, а потім вони відпадуть.

Як чистити каміння у акваріумі

kak izbavitsya ot zelenogo naleta v akvariume115 Як позбутися від зеленого нальоту в акваріуміДобре очищає камені від нальоту розчин гарячої води з відбілювачем

Найчастіше водорості наростають не тільки на стінах, але і на декоративних елементах, що псують зовнішній вигляд. Відмити камені від зелені легко, для цього знадобляться інструменти:

 • щітка (можна використовувати зубну) або губка;
 • невелика ємність;
 • відбілювач.

Видалити наліт з поверхні каменів можна, виконавши кілька кроків:

 • Помістити всі камені в ємність.
 • Залити їх окропом або гарячою рідиною і залишити на чверть години.
 • Вийняти по черзі і очистити кожен камінь за допомогою губки або зубної щітки.
 • Помістити декорації в ємність і залити розчином з відбілювача і гарячої рідини в пропорції 2:1 на 20-25 хвилин.
 • Промити проточною водою.
 • Якщо всі умови очищення декоративних елементів були дотримані, при другому замочуванні водорості спочатку побіліють, а потім відпадуть.

  Методи та інструменти, використовувані для чищення

  Відмити внутрішню поверхню стінок допоможе спеціальний інвентар:

  • скребок для скла, щоб відтирати темний наліт і водорості;
  • сифон, щоб очищати грунт;
  • ємність (відро, таз);
  • сачок.


  Незважаючи на те, що народні методи вважаються більш дбайливими і безпечними, все-таки перед їх застосуванням потрібно пересадити всіх мешканців.

  Профілактика утворення нальоту на стінках і каменях акваріума

  kak izbavitsya ot zelenogo naleta v akvariume116 Як позбутися від зеленого нальоту в акваріуміРівень освітлення в акваріумі потрібно контролювати підсвічуванням

  У якості профілактичних заходів, які допоможуть запобігти повторній появі шкідників, можна застосувати:

  • регулярну зміну води, попередньо відстояною протягом 5 діб;
  • контроль тривалості світлового дня з використанням підсвічування, яка повинна працювати не більше 10 годин на добу;
  • наповнення акваріума рослинами і хороший догляд за ними;
  • запуск рибок, які харчуються водоростями;
  • контроль кількості корму: за 15 хвилин рибки повинні з’їдати весь отриманий корм, якщо він залишився і осів на каменях, то норму варто скоротити;

  Боротися з коричневим, зеленим і бурим нальотом на стінках акваріума варто не тільки для того, щоб надати йому привабливий вигляд, але й щоб зберегти життя мешканцям. Водорості можуть порушувати баланс поживних речовин у штучної екосистеми, і тоді рибкам буде там незатишно.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради