Як почистити спліт-систему в домашніх умовах

Оскільки в більшості сучасних будинків, квартир і офісів змонтовані пластикові віконні конструкції, що створюють глибоку теплоізоляцію, в таких приміщеннях низький рівень природної вентиляції повітря. Щоб забезпечувати достатній повітрообмін, в них встановлюються системи кондиціонування, завдяки яким здійснюється примусова вентиляція. Цю функцію виконує спліт-система.

Причини та ознаки засмічення

e753c344a29eb0f2a0f55c43a1ccbd19 Як почистити спліт систему в домашніх умовахБрудний кондиціонер небезпечний для здоров’я

Спліт-система охолоджує і фільтрує повітря. По мірі її експлуатації неминуче відбувається забруднення деталей, що негативно позначається на рівні їх функціонування. Деталі можуть бути з наступних причин:

 • Сильно забруднене повітря ззовні – при очищенні вся бруд накопичується у внутрішньому і зовнішньому блоках кондиціонера.
 • Підвищена вологість повітря – волога з нього конденсується і осідає всередині апарату, стаючи джерелом утворення цвілі і живильним середовищем для розвитку хвороботворних мікроорганізмів.
 • Низьке розташування пристрою сприяє надходженню в нього великих обсягів забруднених повітряних мас.
 • У літній час кондиціонер може засмічуватися тополиним пухом, скупчення якого може повністю блокувати роботу системи.

Накопичуючись всередині, бруд призводить до того, що повітря, проходячи через кондиціонер, не тільки не очищається, але стає ще брудніше. При перевищенні допустимого рівня забруднення з’являються наступні ознаки:

 • від апарату починає виходити неприємний запах;
 • знижується ефективність роботи;
 • пристрій стає нездатною підтримати температуру повітря, відповідну сміття режиму;
 • з внутрішнього блоку починає виділятися рідина;
 • при включенні приладу його роботу супроводжують сторонні шуми.

Все це свідчить про те, що кондиціонер пора чистити. Виконанням цієї операції займаються співробітники спеціальної служби.

Якщо власнику необхідна чистка домашнього кондиціонера, ціни на процедуру в залежності від моделі і ступеня забруднення складуть від шестисот до півтора тисяч рублів. Однак людина, що вміє поводитися з технікою, може заощадити ці гроші і почистити спліт-систему в домашніх умовах самостійно.

Чищення кондиціонера

bcc95341cb4eb8408cd9146e032d83ac Як почистити спліт систему в домашніх умовахЧистка фільтрів внутрішнього блоку кондиціонера

Чистити необхідно як внутрішній, так і зовнішній блоки агрегату. Чистка зовнішнього блоку повинна проводитися не рідше одного разу на рік за допомогою пилососа. Процедура внутрішнього очищення відбувається після розбирання кондиціонера і включає наступні дії:

 • Очищення повітряних фільтрів – їх знімають, обробляють миючим засобом і замочують у воді на півгодини, потім ретельно промивають і просушують.
 • Очищення вентилятора – на деталі наноситься миючий засіб, потім пристрій включається в мережу в режимі охолодження при мінімальній потужності. Після цього з отворів почне виділятися бруд. Через 10-15 хвилин прилад вимикається. Залишки бруду видаляються за допомогою губки або пензлика.
 • Вентиляційні отвори, розташовані у верхній частині внутрішнього блоку, через які проходить очищений повітря, протираються ганчіркою, змоченою в розчині миючого засобу.
 • Теплообмінник, знявши грати, чистять пилососом, при сильному забрудненні промивають мильним розчином.

Періодичність проведення чистки різна для різних частин кондиціонера. Фільтри бажано чистити щомісяця, інші деталі – раз у півроку.

Промислова хімія для чищення кондиціонера

49b8dd9c28012aeb162b71f280cd1a6f Як почистити спліт систему в домашніх умовахПри клінінговому обслуговуванні внутрішнього блоку кондиціонера застосовуються наступні засоби:

 • RTU (Англія) – високоефективний спрей-очищувач. Очищає від усіх поширених видів бруду і сміття, може використовуватися для спліт-систем, що знаходяться всередині приміщення. Не вимагає промивання після використання. Ціна балончика ємністю 0,25 л – 730-750 рублів.
 • Pulita Pratico (Італія) – концентрат універсальний. Призначений для очищення зовнішніх і внутрішніх блоків. Перед застосуванням розвести водою у відповідності з інструкцією. Вартість 0,5-літрового флакона – 1430 рублів.
 • EasyClean (Англія) – аерозоль для очищення спіралі кондиціонера. При роботі з ним потрібні захисні засоби для очей і рук. Допускається до використання при гарній вентиляції повітря в приміщенні. Після обробки деталі потрібно промити водою. Ціна флакони ємністю 0,5 л – 1250 руб.
 • Pulita Duro (Італія) – концентрат від засмічень. Є готовим продуктом і не розводиться водою. Нешкідливий для дренажної системи кондиціонера. Вартість півлітрової пляшки – 1800 руб.
 • VerteX (Англія) – концентрат для чищення внутрішнього блоку. Видаляє жири, іржу і неорганічні відкладення, захищає від корозії металу, нейтралізує неприємні запахи. Фасується в 5-літрові каністри вартістю 6500 руб.
 • Всі перераховані речовини вимагають обережного поводження. Обробка ними проводиться в добре провітрюваних приміщеннях, руки при цьому повинні бути захищені гумовими рукавичками, очі – окулярами. При попаданні на шкіру або в очі, їх необхідно промити проточною водою і звернутися до лікаря.


  Народні способи

  0869911b38b2363f7c0ec218c335ca8c Як почистити спліт систему в домашніх умовахДля дезінфекції кондиціонера можна використовувати хлоргексидин

  Можна самому промити спліт-систему будинку, використовуючи народні засоби:

  • Господарське мило слід настругати або натерти на крупній тертці і залити гарячою водою. Отриманим розчином обробити фільтри, потім ретельно промити в проточній воді і добре просушити.
  • Столовий оцет – просочивши м’яку серветку оцтово-водним розчином у співвідношенні 1 до 3, промити вентиляційні отвори, після чого протерти їх тканиною, змоченою в теплій чистій воді і обсушити.
  • Лимонна кислота – розчинивши порошок у воді (1 ст. ложка на склянку), залити розчин у пульверизатор і розбризкати на деталі вентилятора.

  Народні засоби рекомендується застосовувати лише при незначній мірі забруднення агрегату. Впоратися з великою кількістю бруду здатна тільки промислова хімія. Щоб не допускати надмірного засмічення, яке здатне вивести агрегат з ладу, за його станом необхідно регулярно стежити і вчасно виконувати профілактичне очищення.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради