Види печей з цегли з варильною плитою: моделі сучасних конструкцій, типи і різновиди кладки

Сучасне суспільство насилу уявляє своє життя без «блакитного палива». Міські жителі, які звикли до централізованого опалення, абсолютно безпідставно побоюються печей, не маючи елементарного уявлення, як же ними користуватися. Однак це грунтовно забуте благо людства все-таки набагато ближче, ніж ми можемо собі уявити.

З давніх пір піч була центром всього будинку, його серцем. Для наших предків вона була не тільки джерелом тепла і засобом для приготування їжі. У печах лікувалися, милися, «доношували» новонароджених, надавали спокій старому поколінню, підготовляли до одруження наречених і багато іншого.

Сучасні пічні системи мають у своєму складі не лише комфортні плити та духові шафи. У них вбудовані водовместилища, що становлять основу системи будинкового опалення. В даний час існує безліч видів печей з цегли.

778ff816e7d4215b4872ed5d5d53d542 Види печей з цегли з варильною плитою: моделі сучасних конструкцій, типи і різновиди кладки

Переваги використання печі з цегли

Цегляні печі продовжують бути затребуваними, оскільки вони здатні швидко і якісно нагрівати приміщення і одночасно створювати затишне відчуття живого, домашнього тепла.

Основною перевагою пічного опалення, по праву, визнано вважати можливість цегляних структур спочатку накопичувати тепло, а потім повільно передавати його оточуючого простору, зберігаючи усередині будови затишну атмосферу. Ще однією перевагою є особливість збереження в зимову пору сухою і теплою обстановки. Одночасно пічна тяга буде грати роль природної вентиляції.

Влітку задушливий спекотний повітря виводиться в землю через пічної фундамент і в навколишню атмосферу крізь димову трубу, підтримуючи в приміщенні легку, приємну прохолоду.

До позитивних ефектів використання цегляної печі також можна віднести наступні моменти:

 • рівномірне накопичення і віддача тепла;
 • високий рівень ККД;
 • наявність нижнього підігріву, що дає можливість обігріву приміщення в цілому;
 • високий рівень безпеки;
 • можливість приготування їжі на вбудованій плиті;
 • тривалий термін експлуатації.

Конструкція печі

Перебіг горіння здійснюється в топковій камері. Скрупульозністю проходження всіма параметрами обумовлюється коефіцієнт корисної дії печі. Дрова чи вугілля складають на стійку колосникові ґрати сталевого або чавунного лиття. Крізь прорізи продукти горіння потрапляють в піддувало (вона ж камера для золи) яке потрібно систематично вичищати.

Нагревшиеся повітряні шари, отримані шляхом спалювання палива, наслідком дії тяги переміщуються в димовідвід. Рухаючись по каналах, повітря нагріває цегельні стіни, а потім виходить в трубу. Топкова камера може бути відлита зі сталі, чавуну або цегли.

Стандартна структура цегляної печі:

 • фундамент;
 • топка;
 • зольна камера;
 • колосникові грати;
 • облицювання;
 • димові канали;
 • димарі.

Топкові камери з червоних цеглин виробляються на саморобних пристроїв. Їх недоліками вважаються шви, які мають властивість тріскатися і розсипатися.

Чавунних печей властиві високі антикорозійні характеристики, і вони здатні витримувати сильний нагрів. Сталеві ж можуть деформуватися при впливі високих температур.

Для облицювання використовуються сталь, чавун, кераміка і камінь.

ККД

Зразкове опалювальне обладнання при найменшій кількості використаного палива віддає найбільший обсяг тепла. Це означає, що його коефіцієнт корисної дії більше 75%. Металеві конструкції поки що ще не мають такої продуктивності. А ось правильно спроектована цегляна піч цілком здатна на це.

Коефіцієнт корисної дії печі — це числовий показник, що пояснює, наскільки результативно використовується енергія, яка утворюється в кінцевому підсумку після згоряння палива.

Найвищий рівень ККД співвідноситься з опалювально-варильних видом пічних пристроїв. Існує реальна можливість збільшити їх ККД до 80 і вище відсотків.

Ви можете самостійно підвищити рівень ККД, слідуючи нескладним радам при закладці печі:

 1. Обов’язкова установка колосникових грат.
 2. Забезпечення довгого остигання шляхом ущільнення з’єднувальних швів.
 3. Усунення тріщин в місцях стику стіни і печі.
 4. Облицювання керамічною плиткою, плиткою або ж оштукатурювання зовнішньої частини.
 5. Систематичне очищення пічних проходів від продуктів горіння.
 6. Відсутність зайвих варіантів конструкції димоходу.
 7. Розрахунок найбільш прийнятних параметрів паливного відділення.

Види цегляних печей

Щоб отримати максимальну користь від використання пічної установки, необхідно вибирати правильний вигляд, відповідний типу і розміру вашого приміщення.

За функціональним призначенням пічні пристрою категорируют на відповідні види:

 • варильна (пічка під казан, кухонне вогнище, барбекю);
 • опалювально-варильна або комбінована (стала класикою «російська піч», плита з духовкою та опалювальним відсіком, «шведка» та ін);
 • опалювальна («голландка»).

Варильна

Варильна модель зазвичай ідеально підходить для дачних умов з метою використання під час літнього сезону. Зрідка такий пристрій можна побачити в якості доповнення до газо – або электроотопительному обладнання у власному будинку. Це робиться з метою економії в обстановці підвищення вартості на інші паливні ресурси. Стандартна модель варильної печі відрізняється компактними розмірами, однак крім основної функції вона все-таки здатна зігріти атмосферу в будинку або на дачі.

0be224d24ee4883c9be3d34975e20273 Види печей з цегли з варильною плитою: моделі сучасних конструкцій, типи і різновиди кладки

Опалювально-варильна або комбінована

Серед пічних пристроїв найбільш спросовыми на території нашої держави є мультифункціональні конструкції, абсолютно всі різновиди яких пристосовані одночасно і під готування, і для обігріву. Крім основних обов’язків, опалювально-варильні печі часто експлуатують і з іншими цілями. Вони можуть бути духовками, камерами для випікання хлібобулочних виробів, приміщення для дров, водяним котлом, лежаком. Головними користувачами комбінованих печей в наш час залишаються люди, які проживають у приватних секторах різних населених пунктів, а також господарі садових будівель. Подібний вид печей досить різний, що дозволяє кожному бажаючому вибрати саме те, що подобається йому.

Перша за популярністю серед печей цього виду виступає «шведка». Її компактність і функціональність давно оцінені користувачами по достоїнству. Звичайно її встановлюють таким чином, щоб задня поверхня виходила в житлове приміщення, а лицьова була присутня на кухні.

Найоригінальніша і разом з тим проста представниця виду опалювально-варильних пічних установок — це традиційна російська піч. Потужне будова з варильними відсіком, який знаходиться глибоко всередині, доповнено безліччю корисних для повноцінного житлового приміщення функцій. Російська піч в сучасному будинку — це лежанка для відпочинку, варильна поверхня, місце для зберігання кухонного приладдя, вмістилище для просушування та зберігання дров, сушка для ягід і грибів. У ній можна не тільки готувати їжу, випікати різні хлібобулочні вироби, але й обпалювати глиняний посуд, або всілякі hand-made вироби ручної роботи з аналогічного матеріалу. Однак у цій печі все-таки є і свій недолік — добре опалювати їй вдається тільки верхні шари повітря в приміщенні, так як прогрівається вона від припічка (місце, що знаходиться перед устям печі).

Існують види варочно-опалювальних грубок, які відмінно прогрівають всі верстви повітряного простору і одночасно можуть похвалитися компактними розмірами. Такими пристроями є «економка» та «малятко».

0ed545792d83bf9d62756b2c0933fa05 Види печей з цегли з варильною плитою: моделі сучасних конструкцій, типи і різновиди кладки

Опалювальна

Опалювальна піч виконує функції системи, призначеної для прогріву приміщення. Додаткові функції не передбачені. Виходячи з особливостей їх конфігурації, вони мають різну тепловіддачу і температуру прогріву стін. Найбільш тепломісткими числяться печі, які вкладаються в один шар цегли. Температура зовнішніх поверхонь становить приблизно 600С°.

Опалювальні печі не грають естетичної ролі, тому їх зовнішній вигляд невибагливий. Наприклад, голландська піч має стандартну прямокутну форму, масивні зовнішні стіни і вертикальний димооборот. В якості облицювального матеріалу використовуються кахлі або кахель.

Також до представників цього виду відносяться цегляна піч у вигляді тристоронньої призми, круглі печі на основі конструкції Ст. Е. Грум-Грижимайло і пічні пристрою Т-подібної форми. Всі вони вбудовуються в перегородки або стіни приміщення.

64eeb453464e16f75dcec7da49f5c3f5 Види печей з цегли з варильною плитою: моделі сучасних конструкцій, типи і різновиди кладки

Як правильно вибрати місце для грубки

Однозначних рекомендацій щодо розташування печі в приміщенні не існує. Однак найбільш розумним виходом в даній ситуації може бути розміщення конструкції в стіни приміщень, розташованих по сусідству. Це буде сприяти рівномірної тепловіддачі.

Вкрай не рекомендується розміщувати пічні пристрою поряд з зовнішніми стінами будинку. В такому випадку все ваше тепло буде «гріти повітря на вулиці», а не домашню атмосферу.

Після того, як ви вирішили встановити піч, необхідно провести ретельні виміри, врахувавши кілька важливих моментів:

 1. Ключову роль відіграє висота стелі приміщення, оскільки цегляна піч не може бути обмеженою у просторі.
 2. Фундамент за правилами техніки безпеки повинен бути більше, ніж підстава опалювальної системи на 110-120 мм.
 3. При будівництві димоходу важливо не впертися в несучі балки або стропила перекриття.

Інструменти і матеріали для будівництва печі

Для будівництва цегляної печі крім цегли і розчину необхідні і інші будівельні матеріали.

Ось перелік обов’язкової пічної фурнітури:

 • дверцята для піддувала;
 • дверцята для топки;
 • заглушки на очисні канали;
 • засувка для димоходу;
 • кільця-конфорки;
 • варильна поверхня;
 • колосникові решітки.

Також до складу входять різні сталеві елементи, що застосовуються при побудові конструкції.

До них відносяться:

 • духову шафу;
 • водогрійний бак;
 • різноманітні металеві смуги і куточки;
 • палена сталевий дріт;
 • сталеві листи і покрівельне залізо.

Ну і, безпосередньо, сам конститутивний матеріал та розчин до нього.

У цей набір входять:

 • червоні цеглини;
 • шамотні цеглини;
 • глина;
 • пісок;
 • щебінь;
 • цемент;
 • дошки;
 • руберойд;
 • бутовий камінь;
 • ссбест.

da0067bd4a8a83d32decb64de0f2ceee Види печей з цегли з варильною плитою: моделі сучасних конструкцій, типи і різновиди кладки

Розмітка і виготовлення фундаменту

Масивність цегляних конструкцій вимагає особливих умов при побудові, основним з яких є добротний фундамент. Це забезпечить її «довголіття» і якісне функціонування.

Заливку фундаменту необхідно проводити на щільних і стійких ґрунтових породах. Це робиться, щоб уникнути опади печі. З цією метою з грунту знімається близько 70 см пухкого родючого шару.

Габарити підстави повинні бути більші підстави печі на 9-15 див.

Ні в якому разі не пов’язуйте фундамент будинку та пічного пристрою. Це може привести до його руйнування.

Глибина фундаменту досягає 1 метра, а різниця між його верхнім краєм і майбутнім підлогою повинна бути близько 14 див.

Тим самим підставою і грубкою для гідроізоляції необхідно прокласти кілька шарів руберойду. Це робиться, щоб уникнути перевитрати паливного ресурсу у подальшому. Що може призвести до поглинання вологи самою піччю і її руйнування.

Також можна робити фундамент з бутового каменю або цегли. При такому рішенні немає необхідності укладати опалубок в заздалегідь підготовлений котлован. Досить буде проливати бетонною сумішшю кожен новий шар очищеного каменю. Ретельно стежите за тим, щоб при проливке не залишалося порожнеч.

Поверхня такого підстави поступово розрівнюється перед наступною фазою робіт. Далі укладаються два шари цегли, а слідом за підсихання настилаються шари гідроізоляційного руберойду.

a9770f8d5d870a622cbc24a139897356 Види печей з цегли з варильною плитою: моделі сучасних конструкцій, типи і різновиди кладки

Підготовка до кладці цегли

При будівництві печі фахівці переважно застосовують червона цегла, а днище топки та її стінки формуються вогнетривким шамотною.

Приготовлений матеріал необхідно перебрати, видаливши неякісні екземпляри. Якщо ви вибрали цеглу вторинного типу, то з них потрібно видалити сухий розчин і матеріал горіння. Далі червоні цеглини занурюються для намокання в рідину на строк не менше 12-14 годин. Шамотні цеглини необхідно просто обполоснути від пилу.

Далі йде расколка деякої кількості матеріалу на подрібнені частини, які також використовуються в процесі кладки (трехчетвертки, половинки, чверті). Також проводиться стесывание цеглин. Для тески використовуються брикети без тріщин. Стесанные поверхні труть іншим цеглою для усунення нерівностей.

При поділі цегли навпіл, беремо його в ліву руку, заміряємо ту частину, яку будемо відокремлювати, і по лінії розмітки пробиваємо борозну. Перевернувши його зворотною стороною, ударом бойка поділяємо навпіл. Якщо існує потреба відділення меншої частини, розмітка і борозна робиться по всьому периметру. Таким же способом відколюється і кутова поверхня.

У разі необхідності поділу цегли уздовж розмітку наносять по меншій поверхні, робиться борозна глибше.

Для заокруглення кутів цегли використовується спеціальний професійний інструмент — шліфувальна машина по каменю.

3eda4a39ea877578e8b60e1747df896b Види печей з цегли з варильною плитою: моделі сучасних конструкцій, типи і різновиди кладки

Замішування розчину

Однією із основних фаз по споруді печі вважається замішування глиняного розчину. Треба відзначити, що цей розчин строго заборонено використовувати при закладці димаря чи формування фундаменту. У вищевказаних фазах використовують бетонний розчин.

Товщина пічного шва не може перевищувати 8 мм. Це робиться з метою попередження появи тріщин, які можуть стати шляхопроводами для виділення в житлові апартаменти несе загрозу для життя чадного газу. Тому для замішування розчину необхідно використовувати виключно якісну глину і просіяний дрібний пісок.

На виході повинна вийти однорідна суміш, яка не має сторонніх вкраплень і грудок. В залежності від виду глини розчини класифікуються на нормальні, жирні і худі. Найбільш підходящим варіантом для пічної кладки є саме нормальна суміш. Вона досить пластична, не розтріскується після висихання не змінюється в обсязі і не дає великої усадки. Густота розчину з глини не менш важлива для процесу. Тому при приготуванні суміші орієнтуйтеся на те, що вона повинна нагадувати тісто середньої густоти і легко видавлюватися, якщо її здавити двома замоченными цеглою.

Вимоги та основні нюанси кладки цегли

Після завершення закладки фундаменту і підготовки всіх супутніх матеріалів переходимо безпосередньо до розмітки і кладці.

Поверх гідроізоляційного руберойду, враховуючи відступ від країв, всуху викладається перший цегляний ряд. Спочатку укладаються цеглу кутів і проміжні по периметру, при цьому враховуються проміжки, рівні 5-6 мм.

Точність першого ряду виключно необхідна для правильності побудови всієї споруди. Тому рекомендується після завершення укладання, обвести його крейдою.

Наступний ряд вже укладається із застосуванням розчину.

Послідовність виглядає так:

 1. На кутовий цегла викладається розчин тонким шаром, на наступний за ним — більш масивним.
 2. Зверху встановлюється «рівень», яким тиснуть на другий цегла, ідеально поєднуючи з першим по горизонталі.
 3. Аналогічно укладають третій і четвертий. І так далі.

Для підтримання технічно рівною кладки в кутах майбутньої печі з зовнішньої сторони вертикально протягують висок, закріплені між підлогою і стелею. Початківцям пічникам краще з допомогою «рівня» закріпити бруски.

fb9d020fc079ad64e05856d16f6d681a Види печей з цегли з варильною плитою: моделі сучасних конструкцій, типи і різновиди кладки

Рекомендації від професіоналів

Якщо ви все ж вирішили зайнятися зведенням печі самостійно, то поради фахівців ніколи не стануть для вас зайвими.

Просто виконуйте ці нескладні рекомендації:

 1. Щоб уникнути виникнення проблеми нерівномірного розподілу теплого повітря не рекомендується змінювати розміри камери згоряння. У пічної системі обов’язково повинні бути присутніми дверцята, сприяють прочищенню розгалужень димоходу.
 2. Якщо ви вирішили встановити у своєму будинку піч, то обов’язково врахуйте розміри приміщення, всі тонкощі його планування, внутрішній дизайн, призначення пічної системи та її вид.
 3. Зробіть вашу піч прикрасою будинку. Велику привабливість їй допоможуть додати кахлі, завдані картинки, плитка.
 4. Пічне пристрій в рівній мірі може змінити вашу вітальню. Конструювання каміна із зворотного боку печі прикрасить будь-яке приміщення в будинку. Перед ним можна відпочивати, споглядаючи «живий» вогонь.
 5. Російська піч у сучасному інтер’єрі привнесе нотки автентичності і одночасно допоможе боротися із застудою і хворими суглобами.
 6. Зробити піч своїми руками не так вже й просто, особливо, якщо немає досвіду в цій сфері. Щоб не зіпсувати загальний малюнок вашого інтер’єру, довірте створення «серця дому» професійним фахівцям. Це допоможе збільшити його ефективність і гарантує довговічність служби, а також економію ваших коштів і нервів.

Відео

У цьому відео ви можете ознайомитися із закладкою і будівництвом російської печі.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради