Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

В приватному заміському будинку без сходи на другий поверх не обійтися. Визначитися з видом, дизайном і матеріалами моделі кращого всього на етапі будівництва житла. Вписати її в обмежений простір, коли будинок вже готовий, значно складніше.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi45 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Конструкція сходів

Сходи в житловому будинку — це ґрунтовні конструкції, які кріпляться до підлоги, стін чи перекриття. Головна їх функція — забезпечення переміщення мешканців між поверхами.

Крім виконання основного призначення споруда повинна:

 • бути зручним і безпечним;
 • гармонійно вписуватися в інтер’єр;
 • відповідати єдиній кольоровій гамі.

Сьогодні існує необмежений вибір сходових будівель з різних матеріалів.

Вибір конфігурації залежить від:

 • розмірів приміщення;
 • стилю і дизайну;
 • побажань власників.

Вони поділяються в залежності від призначення, функціональності та інших критеріїв.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi46 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Види сходів

При проектуванні конструкції й визначенні її розмірів у першу чергу орієнтуються на площу житла.

В будинку з великою площею споруду можна розмістити в центрі вітальні, якщо місця мало — в холі або в кутку житлового приміщення.

Виділяють три основних види сходів для будинку:

 • спіральні, або гвинтові;
 • на больцах;
 • маршові.

Гвинтові або спіральні

Принцип їх будови дуже простий: сходи у вигляді клинів кріпляться навколо стійки або стовпа. Вона являє собою трубу і виконується з металу. Вузькою стороною сходинки приєднуються до стовпа, а широкою — до стійки поручнів або стіні. Подступенніков зазвичай немає.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi47 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Основні плюси:

 • ефектність;
 • компактність;
 • невеликі розміри;
 • чудовий вид.

Важливі моменти про гвинтових сходах:

 1. Для зручності і безпеки підйому центральну ширину сходів проектують не менше, ніж 20-25 см. Широка частина повинна складати не більше 40 див.
 2. Матеріалами для виготовлення найчастіше є дерево або метал.
 3. Конструкцію можна розташувати і стіни, і в середині приміщення. Встановлюють такі моделі рідше, ніж прямі. Рух по гвинтовому примірнику досить складна, вимагає акуратності і уважності.
 4. Такі сходи підходять в якості допоміжних для спуску або підйому на цокольний поверх і горище. Вони гарні для приміщень, де звичайним прямим конструкціям немає місця. Рідко можна зустріти екземпляри з діаметром більше 3 метрів. Досвідчений майстер використовує великий отвір для маршових моделі.
 5. Моделі досить компактні, простору займають небагато, але необхідно враховувати, що чим менше отвір, тим крутіше сходи.

Головна причина, по якій спіральні споруди поступаються маршовим — труднощі при пересуванні через відсутність міцної опори.

Не рекомендується встановлювати в будинку, де проживають:

 • діти;
 • літні люди.

Незважаючи на складність виготовлення, гвинтову модель можна вважати відмінним варіантом як для сучасного, так і класичного стилів.

На больцах

Моделі отримали свою назву від німецького слова, що в перекладі означає штир або болт. Встановити в центрі кімнати конструкцію цього типу не вийде. Щаблі й огородження монтують за допомогою бильців. З однієї сторони обов’язково повинна бути стіна. Або ступені лежать на сталевих опорах у вигляді стержнів.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi48 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Такий примірник хороший для приміщень, де потрібна:

 • компактність;
 • невагомість;
 • легкість конструкції.

Важливі моменти сходів на больцах:

 1. Болти прикріплюють за допомогою гумових прокладок, вони дозволяють регулювати висоту ступенів після монтажу. Цей варіант привабливий тим, що дозволяє проникати максимуму світла в приміщення.
 2. Моделі оснащуються витонченими вигнутими поручнями, наявність косоурів або тятиви для них не характерно.
 3. Незважаючи на візуальну легкість конструкції, подібні екземпляри дуже надійні і міцні. Одна щабель витримує вантаж вагою понад 1500 кг.

Створити унікальний варіант для будинку допоможуть експерименти:

 • з основою;
 • формою;
 • освітленням.

Будови отримують все більше поширення. Особливо популярні вироби з поручнями, які забирають частину навантаження на себе.

Маршові

Поширений і затребуваний варіант сходів, спроектованих з урахуванням біомеханіки рухів, що забезпечують зручне та безпечне пересування. Ідеальні для приміщень, де місця достатньо.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi49 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Основні переваги:

 • надійність;
 • відносно невелика вартість.

Важливі моменти про маршових сходах:

 1. Моделі складаються з маршів, кількість яких залежить від планування та кількості поверхів у будинку. Призначення приміщень теж має значення.
 2. Кожен проліт містить від 3 до 15 ступенів. Якщо не дотримуватися цих правил, то підніматися такої конструкції буде важко.
 3. Зазвичай сходовий марш дорівнює 10-11 сходами. Більш довгі будови діляться на 2 частини спеціальними проміжками. Розміри їх кратні кроку. Такі екземпляри називають вже двохмаршеві.

При визначенні параметрів необхідно враховувати площу і висоту стелі кімнати. Важливу роль відіграє розташування другого поверху.

Такі сходи розрізняються за формою і бувають:

 1. Прямими. Є самими міцними і зручними. Відрізняються простотою конструкції.
 2. Поворотними (Г-образної або П-подібної форми). При кількості ступенів більше 18, марш треба розділити на дві частини і встановити майданчик. Конструкція називається поворотною. Такі моделі встановлюються уздовж стін, під ними можна розмістити комору або підсобку.
 3. Вигнутими. Особливість цієї форми в тому, що ширина вузького кінця східців має бути не менше 10 см. По сходах з забіжними ступенями підніматися і спускатися незручно, ноги не відчувають необхідну опору.

Щодо способів кріплення ступенів виділяють два види виробів:

 1. На косоурах — ступені укладаються зверху балки, з торця монтують подступенки. Екземпляри цього типу не так популярні, як тетивні. Виготовлені з дерева, вони виглядають ідеально. Гарні такі конструкції для приміщень в стилі кантрі.
 2. На тятивах — з внутрішньої сторони опорного елемента робляться пази для кріплення ступенів. Основою несучою деталлю конструкції — є похилі балки, що проходять по всій довжині маршів. Товщина балок становить понад 6 див. В основному габаритні будови тетивні (їх ширина буває 2 метри і більше).

Вибирати доведеться також вид ступенів:

 1. Деталі з подступеннікамі — масивні і відмінно впишуться в класичний інтер’єр.
 2. Без них — підійдуть для сучасного стилю з-за легкої конструкції.

Варіант маршової конструкції можна підібрати навіть для малогабаритних приміщень.

Проектування і норми

До спорудження сходів на другий поверх приватного будинку потрібно поставитися з особливою увагою.

Процес створення включає три етапи:

 • розробку креслень;
 • виготовлення деталей і вузлів;
 • монтаж конструкції на місці установки.

Вимоги, яких необхідно дотримуватися при проектуванні:

 • максимальна надійність;
 • безпечний ухил;
 • безпека підходу і пересування;
 • зручне розташування перил;
 • правильне співвідношення ширини і висоти сходинок;
 • достатнє освітлення.

Оптимальний кут нахилу дорівнює 30-45 градусів. Більш круті примірники небезпечні для спуску.

До розробки креслення необхідно вивчити будівельні норми для сходів:

 1. Висота, ширина, глибина сходинок не повинні змінюватися по всій довжині конструкції. Це забезпечує безпеку і зручність руху.
 2. Якщо сходи виходить до дверей, то обладнується майданчик шириною не менше метра.
 3. Рекомендоване число ступенів для одного маршу — 18 шт., забіжних — 16 шт.
 4. Розмір проступи вимірюється по середній лінії сходинки. При ширині сходів — 1000 мм, а проступи по середній лінії — 200 мм, радіус повороту повинен бути не менше 1000 + (200 х 2) = 1400 мм.
 5. Просвіт, або відстань від сходинки до стелі, повинен становити не менше 2 метрів. У цьому випадку високий чоловік не стане пригинатися.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi50 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Якої ширини повинна бути сходи

Перед будівництвом сходи в котеджі на другий поверх необхідно ознайомитися з правилами.

Вибираються розміри з урахуванням рекомендацій Сніпа 31-02-2001:

 • ширина прорізу для прямих маршів повинна бути від 900 мм, для гвинтових — від 800 мм;
 • огорожа вибирається висотою 900 мм, при конструкції висотою більше 6 метрів — від одного метра. Краще передбачити його з обох боків будови.

Споруджуючи будова, в кресленнях слід враховувати розміри елементів сходинок:

 1. Ширина проступей вибирається в межах від 260 мм до 350 мм, щоб на них містилася ступня дорослої людини. Це зніме напругу литкових м’язів при підйомі по маршу.
 2. Висота сходинок становить від 125 мм до 200 мм. Оптимальний варіант — креслення з шириною 300 мм, висотою — 150 мм.
 3. Рекомендована глибина прямих сходинок — від 200 до 400 мм (оптимальна — від 250 до 320 мм). Для моделей з забіжними ступенями від вузької частини до широкою — від 100 до 400 мм, посередині 200-250 мм Можливо нависання проступей до 50 мм.
 4. Сумарний розмір проступи і двох висот сходинок повинен становити довжину середнього кроку, приблизно 650 мм.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi51 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Матеріали виготовлення

Для виготовлення сходових конструкцій для котеджів або багаторівневих квартир використовуються різні матеріали і їх комбінації.

Метал

Метал в якості матеріалу для виготовлення сходів відрізняється міцністю і тривалим терміном служби. Примірники з нього доречні в будь-якому інтер’єрі незалежно від площі приміщення.

Матеріал незамінний при монтажі зовнішньої конструкції:

 • на верхній поверх;
 • мансарду;
 • горище.

Сходові споруди можуть виготовлятися повністю з металу або мати тільки підстава з нього.

Металеві моделі бувають:

 • зварні;
 • ковані.

За типами споруди:

 • на двох косоурах;
 • на 1 косоуре.

В основі конструкції — міцна балка з металу, двотавр або швелер, на яку припадає максимальне навантаження. На неї кріпляться сходинки.

Сильні сторони таких сходів:

 • довговічність;
 • компактність;
 • невагомість.

Примірники з нержавіючої сталі не піддаються корозії і прослужать півстоліття, зберігши первісний зовнішній вигляд. Хромовані або забарвлені варіанти володіють обмеженим строком експлуатації — не більше 6-7 років.

Метал часто комбінують з іншими матеріалами:

 • деревом;
 • склом;
 • бетоном.

Пластичність основи дозволяє надати будові і її деталей будь-яку форму. Вінтажна сходи з кованими поручнями виглядає легко і витончено.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi52 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Скло

Скляні моделі покликані служити домінантою інтер’єру і його окрасою. Якщо на перше місце виходить дизайн, цим конструкціям немає конкурентів. Для щоденної експлуатації рекомендується побудувати ще одну, функціональну та зручні сходи.

Примірники зі скла стануть важливою частиною інтер’єрів в стилях:

 • біоніка;
 • хай-тек;
 • мінімалізм;
 • техно.

За допомогою такої моделі можна гармонізувати предмети і поверхні з металу, дерева і каменю, присутні в будинку.

Переваги будови:

 • оригінальний зовнішній вигляд;
 • міцність.

Конструкції діляться на 2 види:

 1. Збірні — кріпляться до стіни за допомогою металевої опори. Зі скла виготовляються сходи, вони монтуються на больцах або використовуються на гвинтових спорудах. Оформлення сходів на другий поверх в тандемі з металом дуже гармонійно. Матеріал підсилює ефект глянцю і надає надійність крихкому виробу.
 2. Зварні — надійніший, витримують великі навантаження. Сходинки будівель тримаються на косоурах. Для безпеки поверхню слід оснастити антиковзаючим покриттям.

Скляні споруди можуть пошкодитися при сильному ударі, на їх поверхні з часом з’являються помітні подряпини. Для більшої міцності краще встановлювати загартовані або ламіновані різновиди. Більш надійним вважається акрилове скло, але воно має властивість темніти з часом.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi53 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Деревина

Дерево вважається найкращим матеріалом для сходів, призначеної для установки в приватному будинку. Матеріал підійде для будь-яких будівель, як маршових — виглядає найбільш органічно. Для кантрі або американського стилю подібне рішення незамінне.

Дерево володіє масою позитивних властивостей, таких як:

 • екологічність;
 • природність;
 • доступність;
 • довгий термін служби;
 • мала вага у порівнянні з іншими матеріалами;
 • можливість комбінування.

Представляючи сходи в будинку, виникає образ міцній дерев’яній конструкції з фігурними поручнями і красивою глибокої текстурою. Це може бути розкішне венге, дуб або деревина простих порід.

Оптимальними варіантами вважаються:

 • бук;
 • горіх;
 • ясен.

Сосна недостатньо міцний для необхідної навантаження.

Лакове покриття захистить дерево від негативного впливу навколишнього середовища, але його доведеться регулярно оновлювати. Цей вид виробів до душі цінителям натурального дерева і простоти конструкції.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi54 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Камінь

Камінь — кращий матеріал для створення зовнішніх і внутрішніх сходових споруд. Такий примірник доповнить інтер’єр приміщення, в якому панує розкіш.

Конструкція може бути виконана з:

 • граніту;
 • сланцю;
 • мармуру різних відтінків;
 • кварциту або вапняку.

Сходові марші з граніту відрізняються:

 • міцністю і стійкістю до несприятливих впливів ззовні;
 • надовго зберігають первозданний зовнішній вигляд.

Будови зі сходами, виготовленими з крихти натурального каміння, міцні і довговічні.

Мармур володіє приголомшливою глибокої текстурою, підходить для будь-якого інтер’єру. Як сходового покриття він швидко зношується, буквально через кілька років.

Переваги будови:

 • міцність;
 • простота установки;
 • привабливий вигляд;
 • компактність;
 • відносно доступна ціна.

Вироби з граніту або кварциту прослужать довше. Більш економічний і полегшений варіант — примірник з кам’яними накладками для ступенів.

Моделі з каменю часто комбінують з металевими поручнями, їх можна вписати в багато стилі.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi55 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Розрахунки і розміри

Щоб зрозуміти, скільки місця займе будова, необхідно зробити грамотний розрахунок і виявити, як і де краще його розташувати. При складанні креслення не варто забувати про товщину матеріалу. Виконана робота інакше буде виконана некоректно.

Для отримання додаткових даних використовують кілька формул:

 1. Теорема Піфагора. a2 + b2 = c2. З її допомогою визначають довжину прольоту для прямих моделей. Де a, b — висота отвору і довжина проекції сходів ( метри для неї по підлозі), c — довжина прольоту.
 2. Розрахунок кількості ступенів (K) виробляють, відштовхуючись від запланованої висоти щабля (h) і отвору (М): K = H/h. Параметр h вибирається з урахуванням зручного підйому ноги на висоту.
 3. Формула комфортного переміщення. В основі її середньостатистичний крок людини 600-640 мм (P), планована висота східця (h) і глибина проступи (t): Р = 2h + t. Застосовують формулу для пошуку показника габаритів щаблі у зв’язці з іншим.
 4. Розрахунок довжини прольоту © с = К?t можна отримати, визначивши кількість і глибину ступені в результаті множення.
 5. Висота проходу — важливий показник для безпечного та комфортного пересування. З висоти отвору віднімається рекомендована цифра (1900-2000 мм). Результат ділиться на плановану висоту подступенка, збільшену на товщину проступи. Виходить число ступенів, що знаходяться в зоні перекриття другого поверху. Інші розташовуються під отвором.

Обмежень в області дизайну і підбору матеріалу для конструкції немає.

Гвинтові сходи

Розрахунок даних для спіральних сходів ведеться за іншою формулою, але вимоги до ергономічності залишаються колишніми.

Для зручності він розглядається на прикладі: висота отвору Н = 2800 мм (2,8 м), ширина сходів S = 1000 мм (1 м), діаметр стовпи для опори d = 200 мм (0,2 м):

 1. Вираховується діаметр моделі (D=2?S+d): 1?2+0,2= 2,2 м.
 2. Чертится коло з таким діаметром. Розраховується радіус R (R=D/2): 2,2/2=1,1 м.
 3. У центр кола вписується коло з діаметром d = 0,2 м. Визначається її радіус r 0,2/2=0,1 м.
 4. Прокреслюють окружність з радіусом R1. Це середина ступенів або середня лінія сходження по сходах. R1=S/2+r: ?+0,1=0,6 м. Завширшки для забіжної проступи s на цій відстані рекомендують встановлювати 200-250 мм (0,2-0,25 м). У прикладі — s= 0,25 м.
 5. Вважається кількість сходинок n=2?R1/s: n=2?3,14?0,6/0,25=15,072. У підсумку — 15 шт.
 6. Окружність з радіусом R1 ділиться на 15 рівних частин.
 7. Висота проходу (повний виток) Н1. Діапазон по нормі 1900-2000 мм. Візьмемо для прикладу 2000 мм (2 м) і товщину ступені 50 мм (0,05 м). Висота повного витка Н1 буде дорівнює: 2+0,05=2,05 м.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi56 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Маршова

Визначити розміри і можливість установки сходів в тій або іншій кімнаті дуже легко. Ширина моделі залежить від побажань власника домоволодіння.

Маршові примірники поділяються на:

 • прямі;
 • поворотні з майданчиками;
 • сходи з забіжними ступенями.

Прямі. Найпростіша конструкція для розрахунку і монтажу, зробити креслення зможе навіть недосвідчений столяр.

Вираховується:

 • довжина прольоту:
 • кількість ступенів:
 • їх глибина і висота;
 • визначається ширина.

Від кількості ступенів залежить, скільки буде маршів. У експлуатації ці конструкції — найбільш зручні і безпечні. Установка таких будівель вимагає великого простору.

Для прямих маршів застосовуються способи кріплення:

 • косоури;
 • тятива;
 • больцовое.

Довге будівлю потрібно розділити на дві частини і зробити поворот забіжними ступенями або майданчиком.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi57 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Поворотні з майданчиками. Конструкції встановлюють для економії площі та забезпечення комфортного переміщення. Поворотний майданчик, на якій можна перепочити при підйомі, забезпечує зручність. Її габарити не повинні бути менше ширини прольоту. Поворот здійснюється на 90 або 180.

Сходи такого типу бувають двох – або трьохмаршові.

Рекомендовані системи кріплення:

 • косоури;
 • тятива;
 • больцовое, поєднане з опорною стійкою.

Розрахунки ведуться за раніше поданим формулами.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi58 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Сходи з забіжними ступенями. Різновид попередньої моделі, тільки замість майданчиків монтуються ступені. У таких конструкціях проступи мають форму усіченого трикутника.

Конструкції дозволяють заощадити зайві 1,5–2 кв. м. Для самостійного проектування вони дуже складні. Можна скористатися проектними програмами або онлайн-калькулятором, який видасть креслення і деталізацію. Робити прив’язку схеми до плану приміщень доведеться вручну.

Основна проблема — розрахувати кількість і форму забіжних ступенів. Їх конфігурація іноді не збігається. Способи кріплень аналогічні попередньому варіанту.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi59 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Яку сходи краще вибрати на другий поверх

Сьогодні ринок надає необмежені можливості для вибору сходових конструкцій. Акцент слід зробити на формі споруди. Головне, врахувати всі важливі моменти.

Серед власників приватних будинків популярність придбали моделі наступних видів:

 • прямі одномаршові;
 • двохмаршові;
 • поворотні, або забіжні;
 • гвинтові;
 • модульні на косоурах або на больцах.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi60 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Рекомендації по монтажу

Монтаж сходів можна розділити на етапи.

Спочатку проводиться ряд важливих дій:

 1. Визначається місце для розташування конструкції.
 2. Вибирається тип споруди, дизайн і матеріал, з якого буде зведено будівлю.
 3. Вважається кількість ступенів, їх висота і ширина.
 4. Встановлення проводять після завершення будівельних та оздоблювальних робіт, зовнішніх і внутрішніх. Драбина повинна бути включена в проект будинку. Слід розрахувати розташування балок і які будуть опори.
 5. Необхідно виміряти розмір отвору для неї і визначити кут нахилу.
 6. Враховуються всі заходи з безпеки (огородження).
 7. Важливо продумати зміцнення будови, вибрати найбільш оптимальне. Коли стіна знаходиться далеко, конструкцію і кріплять знизу, і зверху. Щоб вона не скрипіло і не розхитувалася, потрібні металеві кріплення.
 8. Після цього можна приступати до монтажу. Краще довірити роботу професіоналам.

lestnicy na vtorojj ehtazh v chastnom dome: kakuyu vybrat, varianty oformlenie na malenkojj ploshhadi61 Сходи на другий поверх в приватному будинку: яку вибрати, варіанти оформлення на маленькій площі

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради