Штукатурка для камінів та печей: відгуки, ніж штукатурити камін

Штукатурка для камінів та печей сильно відрізняється від тієї, яку наносять на стіни і інші елементи конструкцій будівлі. Суміш володіє особливим складом, стійким до екстремальних перепадів температур. Приготувати її можна самостійно. Якщо досвіду немає, то оптимально придбати готову штукатурку в сухому вигляді, яку перед використанням досить замісити на воді.

Для чого потрібно штукатурити камін зовні

В першу чергу зовнішня обробка надає конструкції завершений вигляд. При використанні для кладки звичайного червоної цегли складена піч або камін виглядають не естетично. Проте краса є не єдиним фактором важливості оштукатурювання.

ec4ca9ef417c16f91cb65369e9c2bc5a Штукатурка для камінів та печей: відгуки, ніж штукатурити камінШтукатурка надає цегляної конструкції завершений вигляд

Необхідність оштукатурити з цегли камін або піч пояснюється ще двома важливими нюансами:
1. Під час горіння цегляна кладка печі сильно нагрівається від вогню. Аналогічний процес характерний для каміна. Після згасання полум’я відбувається охолодження. Перепади температур призводять до цегла маленьким зміщень, в процесі яких з’являються тріщини на швах. Розчин поступово висипається, і дим з камери згоряння проникає всередину приміщення. Штукатурка утворює герметичний шар, який запобігає угару заполонити житлову кімнату.
2. Печі у багатьох приватних будинках складені на глині. У натуральному матеріалі люблять оселятися комахи влітку, коли потреби в опаленні немає. Штукатурка виступає в ролі гігієнічного шару, що захищає приміщення від шкідників.
Штукатурка просто надає акуратність каміна або тієї самої печі. Без оздоблення розчин з глини поступово висипатися на підлогу, пилом переміщатися по приміщенню.

Особливості оштукатурювання камінів і печей

Незважаючи на однорідність процесу, оштукатурювання стін будівлі сильно відрізняється від дій, що вживаються для каміна або звичайної печі. В першу чергу особливістю є використання спеціального розчину. Звичайна суміш на основі цементу і піску тут не підходить.

Важливо! Зовнішня поверхню цегляної кладки каміна або класичної печі здатна нагріватися в деяких місцях до температури вище 100 оС.

Із-за сильного нагріву цегляної кладки відбуваються температурні розширення. Проста цементна штукатурка тріскається і обсипається. Те ж саме стосується звичайної глини. Щоб оштукатурена поверхня довго зберігала свою цілісність, до розчину для печей і топящихся дровами камінів пред’являють ряд важливих вимог:
• навіть у затверділому стані штукатурка протягом усього терміну служби повинна зберігати еластичність;
• на одній позиції з еластичністю варто термостійкість, тобто, стійкість до сильного нагрівання;
• від міцності і зносостійкості залежить, яке час декоративний шар збереже свою естетичність.
Штукатурку можна приготувати самостійно, але вона буде лише частково задовольняти вимоги. В її основі використовують глину та пісок. Цемент відсутній або присутній в малій кількості. З добавок використовують вапно і азбест.

Важливо! Азбест є небезпечною речовиною для здоров’я людини. При нагріванні він виділяє шкідливі речовини.

Існує кілька варіантів розчинів. Пропорції для його самостійного приготування вказані в таблиці:

dc6f4d1905271a4964520163601b6455 Штукатурка для камінів та печей: відгуки, ніж штукатурити камін

Глину для розчину протягом доби вимочують. Рідину з усіма добавками перемішують міксером, щоб виключити залишення грудочок.

4750f708ee62d2b8e47bf9fb81707245 Штукатурка для камінів та печей: відгуки, ніж штукатурити камінКращими якостями володіють жаростійкі штукатурки заводського виготовлення

Оптимальною вважається термостійка штукатурка для печей і камінів заводського виготовлення. Суміш складається зі спеціальної глини з усіма потрібними додатками. Перед застосуванням її досить просто замісити на воді, дотримуючись інструкції виробника.
Однак навіть сама якісна штукатурка сама по собі не здатна протистояти великим тепловим розширенням. Щоб декоративний шар не обсипався з каміна або цегляної печі, його потрібно армувати. Для цих цілей застосовують дві технології:
• додають в розчин при замішуванні спеціальні армуючі волокна;
• натягують на цегляну кладку сітку або дріт.
Який варіант краще, відповісти важко. Все залежить від складності форми споруди. Піч зазвичай виконана класичної прямокутної форми з рівними стінами. Тут простіше закріпити сітку. У камінів часто складні вигнуті форми стін. Сітку закріплювати важко. Простіше натягнути дріт або використовувати добавку в розчин армуючого волокна.

Необхідні інструменти та пристосування

Для штукатурних робіт кельми, шпателі і терки недостатньо. Тут потрібно розширений набір інструментів.

03ba2e9cfba2dd944f288a4822e8fb7a Штукатурка для камінів та печей: відгуки, ніж штукатурити камінІнструменти потрібні не тільки для штукатурки, але і ті, які допоможуть закріпити армуючу сітку

Знадобляться два молотка: штукатурний і кулачок. Першим забивають спеціальні штукатурні цвяхи, а другим вдаряють по зубилу та іншим пристосуванням для відколювання цегли. Для різання армуючої сітки потрібні ножиці по металу. Додатково буде потрібно зубило, щітка по металу, висок, рівень, рулетка.
З штукатурних приладдя готують тертку, полутерек, гладилку, шпателі різних розмірів, кельма або кельму.

Приготування суміші для штукатурення камінів і печей

При використанні штукатурки заводського виготовлення з приготуванням розчину не повинно виникати питань. На упаковці виробник завжди надає докладну інструкцію. Зазвичай суху суміш просто розводять водою, замішують будівельним міксером.

8d575becc7f0d9c67f9d48c5ee88a7b7 Штукатурка для камінів та печей: відгуки, ніж штукатурити камінШтукатурну суміш заводського виготовлення перед застосуванням замішують міксером

Коли самостійно роблять жаростійку штукатурку для печей і камінів, то спочатку входить до її складу кожен компонент просіюють крізь сито від твердих домішок. Другою важливою умовою є правильний вибір основного в’яжучого речовини і розрахунок пропорцій. Для штукатурки використовують шамотну і звичайну глину. Вона відрізняється жирністю. Чим вище показник, тим більше додають піску.

6dacc23428db41e087a34e1822ef283c Штукатурка для камінів та печей: відгуки, ніж штукатурити камінРозчин по консистенції нагадує густу сметану

 

Рада! Досвідчені пічники розчин з глини додають трохи солі, яка запобіжить поселення комах.

Глину перед замешиванием обов’язково замочують на добу. Краще, якщо процес триватиме дві доби. За цей час розчиняться всі тверді грудочки. Пісок додають просіяний і обов’язково сухий. Це важлива умова допоможе дотримуватися правильність пропорцій. Вапно з добавок найчастіше обирають. Речовина є своєрідним пластифікатором. З вапном збільшується в’язкість розчину, адгезія з цеглою.
Якщо додаток ще обраний цемент, то використовують марку М-400. Така штукатурка почне тверднути на печі або каміні через 4 години. Повне схоплювання настане через 12 годин. Остаточну міцність штукатурка набере через місяць.

Штукатурка каміна своїми руками: покрокова інструкція

Коли з розчином всі роботи завершено, настає час перейти до основної процедури. Однак відразу оштукатуривать камін або цегляну піч не можна. Спочатку потрібно виконати ще кілька підготовчих заходів, від яких буде залежати якість обробки.
Підготовка поверхні
В першу чергу перед оштукатурюванням підготовляють поверхню цегляної кладки. Якщо камін або піч не нова, а вже її використовували, то на стінах залишиться стара штукатурка, фарба або інша обробка. Її все потрібно зчистити. По максимуму усувають всі нерівності, ремонтують тріщини. Шви між цеглинами злегка поглиблюють кельмою або зубилом.

d87f3fc0c637e1f389aa36fa96ebe9eb Штукатурка для камінів та печей: відгуки, ніж штукатурити камінПри товстому шарі штукатурки кріплення армуючої сітки на стіну печі і каміна є обов’язковою умовою

Після очищення стін каміна або звичайній печі правилом перевіряють їх рівність. Великі перепади зажадають нанесення товстого шару штукатурки. Щоб вона не тріскалася, доведеться кріпити армосетку.
Армуючу сітку фіксують дюбелями або цвяхами, просвердливши під них попередньо отвори. На цвяхи одягають широкі шайби. Вони краще зафіксують сітку. Однак вона не повинна щільно прилягати до стіни печі або площині каміна. Для цього під сітку підкладають підкладки з будь-якого матеріалу товщиною 3 мм Фінальним етапом підготовки є обробка поверхні складом грунтовки глибокого проникнення.

Важливо! Зазор між армосеткой і цегельною кладкою необхідний для повного занурення сітки в розчин. Від цього штукатурка стає набагато міцніше.

Нанесення штукатурки

Перед оштукатурюванням виконують дві дії. По-перше, поверхня печі або площину каміна змочують водою. Без зволоження штукатурка погано приклеїться. По-друге, розчину готують таку порцію, якої вистачить на одноразове застосування. Залишати на наступний день замішаний розчин не можна.

e819dafdc124fda698302473b54ab66f Штукатурка для камінів та печей: відгуки, ніж штукатурити камінПершим шаром рідкий розчин накидають

Процес обробки складається з декількох етапів. Першим ділом на стіни печі або площину каміна накидають рідкий розчин. Процес спрямований на заповнення всіх порожнеч. Товщина першого шару штукатурки не більше 5 мм. Якщо піч або поверхню каміна обтягнута сіткою, то рідкий розчин накидають лопаткою, кельмою. Кидки роблять різкі, щоб штукатурка прилипла до цегельній кладці, заповнюючи пустоти на швах. При відсутності армосетки відпадає необхідність такої технології. Розчин на стіну печі або площину каміна наносять широким полутерком. Натяжку здійснюють з нижньої частини, рухаючись по напряму вгору. Надлишки по товщині зрізують. На западинах додають більше розчину.
Після нанесення першого шару трохи очікують його схоплювання. Для таких робіт готують густий розчин. Другий шар штукатурки вважається основним. З його допомогою ідеально вирівнюють стіни печі або площині каміна.
Другого шару аналогічно дають час схопитися. Для фінальної обробки готують особливо якісну штукатурку без жодної грудочки. Розчин наносять широким шпателем або кельмою. Домагаються ідеально рівній площині.

2645c03f7576be2cf082fd235b2e3f39 Штукатурка для камінів та печей: відгуки, ніж штукатурити камінОштукатурена поверхня вимагає затірки

Коли третій шар штукатурки на поверхні печі або каміна застигне, але не повністю, приступають до затірки. Роботу виконують теркою, рухаючи її різкими круговими рухами по оштукатуреній площині. Горби зрізають бічною частиною інструменту. При виявленні западин, додають розчин. Сила натискання на тертку залежить від рельєфу. На западинах інструмент слабкіше притискають, а в області опуклостей – натискають сильніше.

Увага! Затірку можна робити насухо. Тертку постійно змочують водою.

Декорування

Нанесена штукатурка вважається чорновим шаром оздоблення каміна або печі. Тепер потрібно виконати декорування. Найчастіше використовують декоративну штукатурку для печей і камінів, має в складі кам’яну крихту або інші наповнювачі. Наносять декоративний шар на затверділу поверхню. Основна штукатурка повинна до цього часу покритися скоринкою, але не повністю висохнути. Для перевірки можна притиснути пальцем. Від хорошого зусилля з’явиться слабка вм’ятина.

Спосіб нанесення декоративного шару залежить від обраного складу і описаний в інструкції виробником
При бажанні стіни печі або поверхню каміна фарбують. Фарби застосовують спеціальні, на водній основі. Якщо ЛКМ містить хімічні речовини, при нагріванні вони будуть виділятися в атмосферу.
На відео приклад декорування штукатуркою:

Висновок

Штукатурка для камінів та печей після нанесення повинна вистояти не менше місяця. Відразу розводити вогонь не можна. Від різкого нагріву розчин висохне, так і не набравши покладеної фортеці. Від цього він швидко покриється тріщинами і осиплеться.

Відгуки про штукатурці для камінів та печей

Василь Миколайович Фурцев, 59 років, Барнаул Перший раз камін оштукатуривал сам. Суміш купував спеціальну у магазині. Зробив все по інструкції. Однак після сезону активного користування каміном його зовнішній вигляд сильно змінився. Навіть армуюча сітка не врятувала від тріщин. Довелося наймати фахівців. Після ремонту два сезони камін прослужив. Місцями виявляються дрібні тріщини, але поки терпимо. Олексій Володимирович Донченко, 37 років, Волгоград Штукатурки не люблю. Двічі намагався обробити піч, але з часом вона тріскається і обсипається. Облицював керамогранітом. Піч виглядає красивіше. Обійшлося дорожче, але керамограніт надійно тримався, не відпадає.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради