Нотатки бджоляра. Навіщо вести календар пасічника?

переглядів:
13

Життя бджіл, що життя будь-якої живої істоти на цій планеті підпорядкована деяким природним законам. Бджоли з’являються на світ, продукують мед, створюють нові сім’ї, рояться, хворіють, гинуть і т. д.

Іноді всі тонкощі і нюанси їх життя можуть пройти повз пасічника і суттєво зашкодити господарству, а іноді навпаки, зайве втручання людини в природні процеси, може погубити бджіл, або суттєво знизити їх продуктивність.

Щоб дотримати баланс між природними і антропогенними процесами в житті бджіл і зберегти максимальну продуктивність бджолиної родини, всі досвідчені пасічники ведуть календарі.

Календар пасічника

Календар пасічника річний являє собою нотатки та записки пасічника, який він порівнює від року в рік, роблячи висновки, про те, як краще облаштувати життя бджіл в майбутньому році, в які моменти їм потрібна його допомога, а в який період вони впораються з труднощами самостійно, фіксує дати, коли він здійснював втручання в життя бджіл.

Такий щоденник допомагає спрогнозувати захворювання бджіл і вчасно запобігти їх. Сьогоднішній ринок пропонує найрізноманітніші річні бланки, на яких відображені поради по догляду за бджолами, нагадування про те, що необхідно робити пасічнику в різні періоди, та відводиться місце для нотаток, спостережень, фіксації продуктивності бджіл в різний час і при різних умовах.

3b8e30ed11b7a175e087ed0969f20049 Нотатки бджоляра. Навіщо вести календар пасічника?

Однак пасічники з досвідом, не потребують загальних рекомендаціях, а орієнтуються на конкретну ситуацію в своєму господарстві, воліють вести прості блокноти. У них зручно стежити за життям і розвитком бджолиної сім’ї, виходячи з номера і року вулика. Зазвичай такі дані наносять на дахи будиночків. Більш детальну інформацію про мешканців вулика відображають вже в блокноті:

 • рік народження матки;
 • номер матки;
 • загальна продуктивність родини (для порівняльної характеристики та виявлення проблем або факторів росту, в перспективі);
 • дані про захворювання;
 • місце зимівлі;
 • інша інформація, яка на думку бджоляра, може виявитися корисною (перший виліт бджіл після зимівлі, дата початку роїння і т. д.).
 • Календарні пасечные заходи

  Складаючи календар пасічника на 2019 рік слід врахувати основні нюанси циклу життя бджіл, які є практично незмінними з року в рік. Пропонуємо вашій увазі помісячний план мінімум, який повинен виконати кожен пасічник, бажаючий отримати хороший хабарів.

  Січень

  Перший місяць року — затишшя в природі, і у бджіл зокрема. Як показує багаторічний досвід бджолярів, бджоли в цей період спокійні, практично не схильні до захворювань. Турбота про них зводиться лише в підтриманні постійного мікроклімату у вуликах:

 • Температура 0-4 градуси.
 • Вологість 80-85%.
 • Низька вологість.
 • Хороша вентиляція.
 • Вільний час пасічники зазвичай витрачають на підготовку обладнання та інвентарю до сезону медозбору.

  Лютий

  Лютий характеризується появою першого розплоду. У цей період важливо стежити за здоров’ям бджіл, розплід схильний до різних захворювань, які потім можуть винищити всю сім’ю.

  При необхідності, проводити обробку вулика і робити підживлення. Дивуватися тому, що бджоли починають робити перший обліт — не варто. Якщо лютий теплий — бджоли починають проявляти активність, це норма.

  Березень

  У березні починається активна кладка яєць. Щоб ще більше інтенсифікувати цей процес досвідчені бджолярі пропонують вдатися до наступних нескладних заходів:

 • Переміщення вулика із зимівника на свіже повітря(звичайно якщо на вулиці відлига. У разі якщо весна пізня і в березні стоять морози, необхідно зберігати вулики в зимівнику до потепління).
 • Заміна ден з мертвими бджолами з паралельним оглядом тіл на наявність захворювань. У разі необхідності проводиться обробка вулика.
 • «Ущільнення населення» — видалення незаселених і малозаселених корпусів, зменшення вічок у слабких сім’ях.
 • Забезпечення бджіл водою.
 • Квітень

  У квітні бджоли починають працювати, збирати мед з перших медоносів, будують стільники.

  Бджоляр у цей період повинен стежити за харчуванням бджіл, забезпечивши кожне гніздо 10-ма кілограмами меду і рамки з пергою.

  Травень

  Травень характеризується появою трутнів і початком сезону розмноження. У цей період всередині сім’ї відбувається процес заміни старих маток, молодими. Якщо з якихось причин цього не відбувається, необхідно втрутитися в цей процес.

  Крім того, варто задуматися про поповнення слабких сімей, але не забувати, що травень — час початку роїння, необхідно приготувати додаткові корпусу і чисті вулики для збереження потенціалу.

  Червень

  Роїння вступає в активну стадію. У зв’язку з цим бджоляр повинен:

 • Додавати нову вощину;
 • Стежити за вентиляцією;
 • стежити за новоутвореними роями;
 • вжити заходів до недопущення вторинного роїння.
 • Липень

  Пік медозбору. Необхідно перемістити бджіл ближче до виростання медоносних рослин.

  Серпень

  Останній місяць літа — найкращий час почати підготовку до зимівлі бджіл. Він характеризується зменшенням активності бджіл, звільненням від трутнів. Завдання пасічника скоротити літки, забезпечити вулики стільниками з медом і сиропом, просушити їх, оглянути на наявність збудників захворювань, контролювати чисельність сім’ї. Залишати багато бджіл на зиму недоцільно.

  Вересень

  У вересні слід продовжити роботу, розпочату в серпні, прибрати зайві корпусу вуликів, почати їх утеплення

  Жовтень

  Початок холодів. Слід подбати про ретельний утеплення вуликів, облаштуванні зимівника, в разі необхідності, якщо осінь і рання холодна, перенесення вуликів в місце зимування

  Листопад

  Перші заморозки вимагають переміщення вуликів в зимівник. Далі слідує період спостереження. Як тільки бджоли заспокояться, слід відкрити льотки і зняти кришки для повітрообміну.

  Грудень

  Вимагає від пасічника особливої уваги. Якщо бджоли, в кінці року хвилюються, значить створені умови недостатньо комфортні. Можливо варто подумати про додатковому обігріві. Ще однією причиною занепокоєння комах може стати хвороба. Грудень — фінальний акорд року, час підвести підсумки і зробити нотатки — плани на наступний рік.

  8137b9676dc75b334998006e24f7efa5 Нотатки бджоляра. Навіщо вести календар пасічника?

  Календар пасічника на 2019 рік на даний момент вже повинен бути складений, надалі в план роботи можуть вноситися коригування у зв’язку з погодними умовами, захворюваннях бджіл і т. д.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради