Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтаж

Вибір димовідводу для котла – завдання непросте, але цілком здійсненне. Будь-який споживач бажає, як можна довше користуватися системою опалення без ремонту. Таким вимогам відповідає припливно-витяжної метод виведення продуктів горіння. Дотримуючись правила установки коаксіального димоходу для газового котла, можна продовжити термін служби обладнання.

e0a0ec9e88fda8dfee802b723a4408a6 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажДвуконтурний метод забору повітря і відводу продуктів горіння ефективніше традиційного

Що таке коаксіальний димар для газового котла

Метод полягає в двухрядном розташуванні труб, через які виходять продукти горіння, і надходить свіже повітря при роботі двокамерних котлів. Класична система димовідводу примусово витягує повітря з приміщення в камеру згоряння. Коаксіальна модель забирає повітря з вулиці і заганяє його в топку.

Продукти горіння виходять по внутрішній трубі на вулицю, а в бік котла рухається потік свіжого повітря. Відбувається ефект теплообміну.

767db8ea3269110a8d38573ab9adecb4 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажПринцип роботи димовідводу побудований на тяжінні потоку зовнішнього повітря і відводу продуктів горіння

Свіже повітря потрапляє в топку в прогрітому стані, це підвищує ККД роботи газового котла. За рахунок теплообміну гаряче повітря на виході холоне і виходить назовні не гарячою, а теплою, що значно знижує температуру труби і дозволяє віднести конструкцію димовідводу до безпечним.

Конструкції розрізняють за видами:

 1. Зовнішнє і внутрішнє розташування димоходу.
  7a38812a8d4719e4d057136af5615d66 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажЗовнішні пристрої кріплять до зовнішньої частини стіни будівлі, для внутрішніх будують канал всередині приміщення
 2. Утеплені і не утеплені конструкції. У регіонах з холодними суворими зимами фахівці рекомендують утеплювати канал. Однак це призводить до зниження ефективності роботи за рахунок того, що скорочується подача кисню в топку. Утеплені системи димовідводу забезпечують безперервну роботу опалювального обладнання при низьких температурах повітря.
  39d7505105d25fe3a653254660c9f5ef Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажУтеплення димоходу – обов’язкове дію для північних регіонів
 3. Колективні та індивідуальні системи димовідводу.
  b511bcfdad2c8924fa0c0669534288e9 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажКолективні розміщують у випадках, якщо по стояку розташовано декілька опалювальних приладів
 4. Горизонтальне та вертикальне розміщення.
  3e1e3be88f8b2a5ed8a23bd67e07b850 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажМетоди встановлення підбирають для кожного будинку індивідуально

Важливе гідність коаксіального способу в тому, що забір повітря для топки відбувається з вулиці. В результаті при монтажі знижуються вимоги до необхідної вентиляції в приміщенні котельні.

Переваги системи:

 • швидкий монтаж;
 • підходить для будь-якого типу опалювального пристрою;
 • хороші показники тяги при дотриманні всіх правил установки;
 • можливість використання в багатоповерхових будинках;

Недоліки:

 • при монтажі потрібно додаткове погодження з Санэпиднадзором; Увага! При роботі двоканальної системи виділяється токсичний конденсат, що вимагає правильної утилізації. Ізоляція труби запобіжить його освіту.
 • неправильний монтаж може призвести до обмерзання оголовка і зниження тяги.
  baa13cbe4cc176387c68e3d88df7d984 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажЗаледенение оголовка – наслідок неправильної організації димовідводу

Пристрій коаксіального димоходу для газового котла

Вся конструкція складається з:

 • основного корпусу – прямих труб;
 • декоративних накладок;
 • трійників;
 • ущільнювачів;
 • з’єднувальних муфт, які служать відводами на 90 0 і 45 0;
 • арматури, перехідників, комплектуючих, хомутів і кронштейнів;
 • оглядових вікон;
 • пристрої для видалення конденсату.

9e0a2bef98903db3ffb873ec4430ee3c Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажПристрій коаксіального димовідводу включає в себе кілька складових

Зовнішній канал виступає пристроєм охолодження, який знижує температуру трубопроводу на поверхні. Це дозволяє не споруджувати додаткові конструкції для захисту від пожежі.

Розміри коаксіального димоходу для газового котла

Згідно нормам безпеки, що регламентуються в СП 60.13330, важливо дотримувати наступні правила:

 • рекомендують робити ухил горизонтального елемента на 3 0 у бік газового приладу;
 • найбільша довжина від 3 до 5 м;
 • поворотні кути дозволено використовувати не більше 2 разів;
 • при розміщенні в цегляній стіні виконують зазор 1 см;
 • щілина закривають безпечної накладкою;
 • канал димовідводу в дерев’яному будинку розширюють на 5 см від ширини димовідводу і зашпаровують базальтовим утеплювачем або вогнестійкою монтажною піною;
 • для прочищення встановлюють трійник з конденсатозбірників;
  7e6d74c025de3d925ce23fa9174072ca Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажВимоги до розміщення димовідводу обов’язкові до виконання
 • найменша відстань виходу не нижче 2 м від грунту.

Фахівці рекомендують встановлювати систему димоходу строго у відповідності з інструкцією, що поставляється в комплекті з трубою.

Нахил коаксіальної труби газового котла

На думку одних майстрів ухил для відведення конденсату необхідно робити в бік приміщення, а інші стверджують, що він повинен бути у бік землі. Однак ці суперечки призвели до того, що виробники створили пристрій для збору конденсату. При цьому нахил необхідно встановлювати в бік опалювального приладу.

Увага! При нахилі труби назовні в зимовий час виникає обледеніння оголовка, що веде до зниження тяги ефективності роботи котла.

Фахівці-виробники настійно рекомендують робити ухил всередину, оскільки тривала робота газового приладу при обледенілому патрубку призводить до серйозної поломки пристрою.

У разі ухилу в бік котла в камері горіння збирається конденсат. Виробники розробили конденсатосборник, який встановлюють всередині топки. Також фахівці розробили комплект, який містить подовжуючу насадку для внутрішньої труби димовідводу. У неї вбудована захисна спіраль. При установці цього комплекту рекомендують отвори для забору повітря розташовувати знизу.

Правила установки коаксіального димоходу для газового котла

Висвітлює порядок встановлення коаксіальної труби для двоконтурного газового котла СНиП 2.04.08-87 і 2.04.05-91. Недотримання рекомендацій призведе до того, що працівники газової служби відмовляють у прийманні невірно встановленого обладнання.

СНиП регламентує:

 1. При зовнішньому розміщенні димоходу необхідно розташовувати оголовок не нижче 2 м від землі. Розмір отвору перевищує діаметр труби на 1 см цегляної стіни, на 5 см – у дерев’яних.
 2. Канал димовідводу монтують на відстані 0,5 м від вікон і дверей. Вікно, яке розміщується над трубою, розташовують на відстані вище 1 м.
 3. Стіна знаходиться в 30 см від димовідводу. Для турбірованних котлів значення збільшують до 1 м.
 4. Обов’язкова установка звужує діафрагми.
 5. Від сусідніх будинків трубу димоходу розташовують на відстані 1,5 м. Також неприпустимо присутність дерев, господарських будівель і інших об’єктів.
 6. В якості утеплювача рекомендують використовувати базальтову плиту.
 7. Неприпустимо попадання конденсату на землю. Горизонтальну частину монтують під кутом до котла і встановлюють комплект конденсатозаборника. У разі встановлення колективного димовідводу виникає необхідність узгодження утилізації конденсату зі службою Санепіднагляду.
 8. При влаштуванні колективного димовідводу правила забороняють здійснювати з’єднання в єдину мережу з примусовою і природною системами відводу.
 9. Необхідність додаткової прокладки ділянки допустима через службове приміщення, в якому проживають люди. Довжина нарощенного елемента при природному відвід становить до 3 м, при примусовому – до 5 м.
 10. Обслуговування димоходу необхідно забезпечувати кожен опалювальний сезон восени і навесні. При перевірці особливу увагу приділяють герметичності стиків. При виявленні скупчення конденсату його видаляють.

Схема коаксіального димоходу для газового котла

На фото представлені креслення коаксіального димоходу для газового котла:

26de0d08fd00fcaec4f3ffcd5cd67af1 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажПорівняння традиційного і двоконтурного методу димовідводу c015c7b5f6b10456a9b0670333752939 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажРобота припливно-витяжної системи строго регламентована d00cc5c0fb008b99389002720b365b79 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажГоризонтальний метод приточно-витяжного димовідводу edf33143b1feb90d013c4ba5bfa3ab42 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажВаріанти колективного розміщення димовідводу для газової колонки 5fd6d79bb177543e2c5f1f9401d5a12f Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажЗбірка димовідводу для традиційної колонки a8a979bacb5c86b236cb2f05efb20fe5 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажРозміри коліна димоходу – важливий параметр 0b1e05c8ebe373ae43d29064151e638c Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажНайпростіший приклад монтажу димовідводу під силу навіть початкуючим будівельникам a5e815180168e6fe6b481ffd67b29fb5 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажПовітряні потоки при роботі припливно-витяжної конструкції

Варіанти установки коаксіального димоходу для газового котла

Виділяють горизонтальний і вертикальний методи монтажу обладнання. Вибір залежить від приміщення котельні. Одна з важливих умов: на стіні монтажу не повинно знаходитися жодних сторонній предметів.

83fc76fb1146a10fdad38cf565108e32 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажУ дерев’яному будинку всі елементи опалювальної системи кріпляться на металевий захисний лист

Горизонтальний монтаж коаксіальної труби газового котла

Перед монтажем з’ясовують:

 • наявність споруд і насаджень поблизу з установкою;
 • наявність дверних і віконних прорізів у сусідів;
 • близькість вікон та дверей в будівлі;
 • відстань від патрубка до отвору;
 • кількість поворотних елементів;
 • необхідність наростити трубу.

Зібравши всі зазначені дані, свідчення звіряють з правилами СНиП. Якщо всі вимоги здійсненні, то переходять до безпосереднього монтажу коаксіального димовідводу. Якщо виконати вимоги неможливо, то вибирають вертикальний спосіб установки системи димовідводу.

Кут нахилу фахівці радять виконувати, дотримуючись рекомендацій виробника газового котла. Для двоконтурного типу рекомендують робити ухил в бік котла, для класичного пристрою його виконують у бік землі. Якщо виробляють нахил труби назовні, то фахівці радять утеплити канал.

Вертикальний монтаж коаксіального димоходу для газового котла

У випадках, коли горизонтальним способом неможливо звести опалювальну конструкцію, застосовують вертикальну установку коаксіального димоходу для газового котла. Коли виникає необхідність споруди шахти через покрівельну конструкцію, слід пам’ятати про питання пожежної безпеки і застосовувати в монтажі ізолюючі патрубки і захисні кожухи. В якості ізоляційного матеріалу застосовують вогнестійкі ізолюючі елементи.

Увага! Фахівці рекомендують залишати повітряний зазор між ділянкою покрівельного перекриття і трубою. Однак місце виходу ретельно закрити і накрити щільним кожухом.

079f89ef822c793fae0780142ab89ab1 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажВаріанти вертикального монтажу труби наконечника

Монтаж виробляють одним з 2-х способів: зовнішнім або внутрішнім. Фахівці рекомендують робити теплоізоляцію будь-яким з обраних методів.

Як зібрати коаксіальну трубу для газового котла

Складання системи виконують в наступному порядку:

 • основу з’єднують з виведенням з котла;
 • фіксують нижню частину труби за допомогою хомута;
 • кріплять елементи;
 • стики обробляють герметиком;
 • перевіряють працездатність конструкції і виробляють перший запуск.

a2d029a49f24024a38794571e2f77744 Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажВнутрішня частина коаксіального димоходу

Згідно з правилами, на відрізок труби в 3 м встановлюють 3 фітинга або 2 коліна. Всі місця стиків щільно і ретельно притискають один до одного. Чим менше місць з’єднань, тим надійніше система.

Як правильно встановити коаксіальний димохід газового котла

Кожен виробник коаксіального димоходу для газового котла забезпечує комплект інструкцією по експлуатації для споживача. Помилки, чинені при монтажі, можуть привести до поломки обладнання. Монтажні роботи проводять в послідовності:

 1. Встановлюють котел, вымеряют центр димоходу, просвердлюють отвір в стіні, при необхідності заповнюють простір базальтової плитою або вогнестійкою монтажною піною.
 2. Збирають коаксіальну систему.
 3. Назовні виводять трубу і перевіряють кут нахилу.

519b47558815c37d95fb888838e6f17f Коаксіальний димохід для газового котла: правила установки, розміри, складання і монтажПісля завершення процесу монтажу обов’язково перевіряють герметичність стиків

Поради професіоналів

Надійне з’єднання труб забезпечать перехідні вузли. Всі стики необхідно покривати герметиком і захисним кожухом.

Щоб газове обладнання було прийнято на гарантію сервісним центром, необхідно встановлювати рекомендовану коаксіальну систему димоходу для вибраного котла.

Не слід нехтувати допомогою фахівців і проводити установку самостійно без належного досвіду.

Невірний розрахунок приводить до зміни температури на виході і підвищення утворення конденсату. В результаті чого на оголовку накопичується лід. Обов’язково встановлювати металеві щити у дерев’яних приміщеннях.

Захисні вузли збільшують вартість конструкції, при цьому підвищують її продуктивність. При вертикальному способі монтажу завжди встановлюють клапан для збільшення тяги і комплект збору конденсату.

Горизонтальні системи забезпечують додатково модулем антизледеніння, вітрової захистом і діафрагмою.

Висновок

Дотримуючись правила установки коаксіального димоходу для газового котла, можна продовжити термін дії опалювального обладнання. Зручний в монтажі пристрій здатне спростити проживання в приватному будинку.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради