Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Якщо скільки-небудь значна книжкова колекція лежить де попало і як попало, значить, пора замислюватися про придбання сховища для неї. У цій статті розберемо різні нюанси, пов’язані з цим видом меблів. А оскільки мова йде про розміщення передусім домашньої бібліотеки, зупинимося на книжкових шафах зі скляними дверцятами, які для дому є більш затишними, ніж просто відкриті стелажі.

944c3884f58f64cc81978683ff3c81bc Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Переваги книжкових шаф зі скляними дверцятами

Книжкові шафи зі скляними дверима стоять помітно дорожче відкритих стелажів, але мають ряд переваг. Вони створюють в кімнаті багатий і затишний інтер’єр.

Книги за дверцятами будуть в більшій цілості, тому що:

 • у закритому просторі постійно підтримується оптимальна вологість;
 • книги захищені від пилу та сонячних променів і, як наслідок, сторінки книг довго не будуть жовтіти;
 • палітурки книг будуть довго зберігати первозданний вигляд;
 • у них можна зберігати цінні старовинні книги, які забороняється зберігати на відкритих полицях;
 • якщо в сім’ї є маленькі діти, вони з меншою ймовірністю доберуться до книг за дверцями;
 • завдяки скляним дверцят можна переглядати книги, не доторкаючись до них.

f17fcc3c7f7079997ad4824b131abe7d Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Недоліки

У розглянутого виду сховища для книг є і мінуси, але їх менше.

Вони носять передусім естетичний характер:

 • на скляних дверцятах чітко видно відбитки пальців та інші забруднення і пил, з-за чого шафа вимагає регулярного догляду;
 • шафи зі склом стоять мінімум на третину дорожче простих відкритих стелажів;
 • потрібно подбати про солідному вигляді бібліотеки, розставляючи книги по томів зібрань творів, серіям, кольорами та іншими ознаками для їх оптимального поєднання.

e917f549dddffc0ff318e3f07127f096 Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Розміри

Габарити розумно підбирати, керуючись розмірами кімнат у квартирі.

Для квартир з невеликою площею кімнат і невисокими стелями підійдуть шафи з невеликою глибиною. Для розстановки книг лише в один ряд передбачена глибина 30-32 див. Скляні дверцята візуально розширять простір кімнати.

Якщо шафа високий, під стелю, то буде досягнутий ефект збільшення висоти стелі. У два і три ряди книжки можна розставити при глибині 60-65 див. Такі полки також підходять для розміщення видань особливого формату, наприклад, атласів і альбомів.

bcabb7ea9273af5a0d27a9e8d3f4839b Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Види шаф за матеріалом виготовлення

На вибір матеріалу сховища для книг істотно впливають два фактори: товщина гаманця та естетичні пристрасті.

Пластикові

Елемент інтер’єру з пластику буде недорогим і легким у догляді. Його легше пересувати. Можливі кольори, які не допускають вироби з природних матеріалів. Для його чищення можна користуватися мильними розчинами. Мінус цього матеріалу: він нестійкий до подряпин.

З МДФ, ДСП або ЛДСП

МДФ — дрібнодисперсна фракція дерева, вироби з нього дуже схожі на вироби з масиву дерева, але дешевше. Структура МДФ дозволяє прикрашати меблі витонченими дрібними деталями. Цей матеріал більш екологічний порівняно з ДСП, так як не виділяє формальдегід.

ДСП — деревно-стружкова плита більше економічна в порівнянні з МДФ. Вона буває покрита шпоном натурального дерева або ламінатом, імітує різні породи дерева, або певного кольору, наприклад, чорного або білого (ЛДСП).

6d37a45b4c27291479b185aae649a591 Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Масив

Більш дешеві екземпляри з сосни та берези. Більш дорогі — з ясена, бука, дуба та екзотичних порід дерева. Середній варіант — з більш дешевої деревини, але покритої шпоном більш дорогої породи (наприклад, основа з сосни, покрите шпоном дуба). Меблі з масиву завжди виглядає розкішно і надає приміщенню неповторний затишок. Шафи з масиву можна знайти як сучасного виробництва, так і антикварні (до 1960-х років це основний матеріал для виробництва).

3d1c9284be1763870fb809db930b5328 Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Скляні

З загартованого скла виготовлені не лише дверцята, але і бічні сторони (це називається ще й «вітрина»). Дозволяє бачити вміст з усіх сторін. Однак необхідно особливо ретельно стежити за його чистотою: відбитки пальців та інші забруднення зводять нанівець весь вигідний візуальний ефект від цього предмета інтер’єру.

Різновиди шаф типу дверей

Серед сучасних пропозицій можна знайти кілька різних моделей, що розрізняються типом дверей, так як у більшості випадків вони виготовлені не з одного лише скла. Стулка з дерева або іншого раніше описаного матеріалу, в яку вмонтовано скло, може по-різному кріпитися на корпусі і тому по-різному відкриватися.

05c70d222c640cb478331349f7f0d91b Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

З розпашними і відкидними дверцятами

Щоб відкрити (закрити) розпашні дверцята, досить взятися за ручки і потягнути їх до себе (від себе). Це сама придбана модель. Часто до дверки прикріплені магніти для запобігання мимовільного відкривання. У той же час орні двері вимагають місця для відкривання.

Відкидні дверцята відкриваються зверху вниз або знизу вгору, як дверки барного відділення в секції. Ця модель набагато менш затребувана в порівнянні з моделлю з орними дверцями.

cc28662428551a2f8775599bfd911b12 Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

З дверцятами-купе

Розсувні дверцята-купе завойовують все більшу популярність. Вони досить прості в експлуатації, вимагають менше місця при відкриванні, тому майже впритул до книжкової шафи можна поставити інші предмети меблів і інтер’єру.

Помічено, що при відкриванні та закриванні розсувних дверцят люди менше доторкаються до скла, а беруться за дерев’яні або пластикові рамки дверцят. Крім того, шафа з розсувними дверцятами виглядає дуже красиво.

95e9856fef2203e836939c24aee59ea4 Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Типи шаф для книг по наповненню

Вони можуть відрізнятися по передбачуваному розміщення книг.

Отже, розрізняються і типи внутрішніх елементів в них:

 • довгі полиці висотою в середньому 30 см, розраховані на книги стандартного розміру;
 • окремі невеликі відсіки, в які поміщається одна або декілька книг, що цінується колекціонерами раритетних видань;
 • високі полиці, в які поміщаються книги великого формати, атласи, альбоми і тому подібні видання;
 • окремі шафки з дверцятами — як зі склом, так і суцільні, в яких можна зберігати не лише книги, але й інші предмети;
 • висувні шухлядки, в яких досить рідко поміщають книги.

Нерідкі варіанти, в яких можна міняти висоту полиць, закріплюючи їх на утримувачах, розташованих на потрібному рівні.

cccf8947f058ef136b4b46b6a6b779b6 Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Моделі книжкових шаф

Вибір моделі в основному продиктований площею і особливостями планування житла. Наприклад, є в кімнаті для бібліотеки ніші, достатньо протяжності стіни по обидві сторони від вікна чи двері, інші особливості.

Вбудовані шафи

Вбудовані моделі зазвичай розташовуються від підлоги до стелі, часто в ніші, якщо вона є в кімнаті, і дозволяють найбільш оптимально використовувати простір. Останнім часом вбудовані шафи все частіше виготовляються з розсувними дверима.

Природно, вбудовані шафи — найстійкіші. Їх найчастіше роблять за індивідуальним замовленням.

Корпусні

Корпусні шафи являють собою незалежні один від одного і від іншого меблів предмети, і їх можна поставити в будь-якому місці будь-якої кімнати. Можна поставити їх поруч один з одним, а можна і на відстані: по різних сторонах від вікна чи двері, також між ними можна розташувати комод або інший предмет меблів. Варіантів для комбінацій розміщення — море.

36905129a2a020a51390236726bf7a5d Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Кутові

Кутові моделі відмінно підходять для невеликих приміщень. Незважаючи на те, що вони займають мало місця, вони досить місткі, книги в них можна розмістити більш ніж в один ряд. Часто кутові моделі обладнані закритими відділеннями і висувними ящиками.

f55a875e868e9e6e1a4c641096c5f207 Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Вузькі

Найчастіше являють собою одностулкові «пенали» і також підходять для приміщень з невеликою площею. Але вузькі корпусу можна скомбінувати і зі стандартними, щоб найбільш оптимально зайняти простір уздовж стіни.

Крім того, зустрічаються бібліотечні системи з пересувними корпусами: зовнішній корпус зсувається в сторону (зазвичай на коліщатках), а за ним відкривається інший. Такі моделі дозволяють істотно заощадити простір при розміщенні великих книжкових колекцій.

Критерії вибору

Найважливіші критерії, за якими вибирають шафи для книг — їх розміри, колірні рішення, матеріали виготовлення і стиль.

Як підібрати під стиль інтер’єру

Розмір вибирається виходячи з величини книжкової колекції і площі кімнати, в якій вона буде розміщена. Для невеликої кімнати і невеликої кількості книг підійдуть два варіанти. Перший: невисокий, на який можна встановити й інші предмети, наприклад, телевізор. Другий: вузький або кутовий. Якщо ж книг багато, то краще всього буде досить вузький, але високий.

3a7287c35cd49846e07f3621e4af0044 Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Тепер про колір:

 1. Завдяки білому кольору приміщення буде здаватися більше. Білий колір буде дуже вдалим для розміщення в спальні.
 2. Темні кольори, навпаки, візуально зменшують простір, тому шафа, наприклад, чорного кольору доцільніше поставити у великій кімнаті.
 3. Сірий колір підійде для використання в інтер’єрі стиль хай-тек.
 4. І, нарешті, різнокольорові варіанти, в яких переважають яскраві кольори, можна використовувати в дитячій.

Матеріал виготовлення частіше інших факторів диктується доходами майбутнього володаря. Натуральне дерево — найдорожчий матеріал. Якщо грошей на таку покупку вистачає ледь-ледь, то шафа з натурального дерева можна придбати для розташування у вітальні.

Якщо Ви не можете дозволити собі натуральне дерево, то градаціям ваших доходів відповідають:

 • МДФ;
 • ДСП;
 • пластик.

Стиль визначається призначенням кімнати, у якій буде розміщена книжкова колекція. Так, для вітальні більше інших підходить класичний стиль: натуральне дерево, різьба, оригінальні металеві ручки. Те ж саме актуально і для домашнього кабінету, щоправда, з одним застереженням: якщо його площа значна.

ee13cb7cc64ef23cdadc7ac5c4829bbf Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Варіанти розміщення

Цей чинник визначається не тільки особливостями планування квартири, але і тим, в якій з кімнат мають намір розмістити бібліотеку. Крім того, на варіанти розміщення впливає і кількість книг.

Вздовж стіни

Ширина і модель сховища для книг, що розміщується вздовж стіни, визначається кількістю книг в колекції. Але у вітальні найбільш солідно виглядає бібліотека, встановлена вздовж всієї стіни. Якщо у вітальні є камін, то корпусу можна поставити по обидва боки каміна. Якщо задатися метою заощадити простір у вітальні, можна розмістити бібліотеку по обидві сторони від дверей — у просторі, яке без неї напевно залишалося б порожнім.

У центрі кімнати

Для цього варіанту дуже підходить модель, в якій скляні двері поєднуються з іншими відсіками, наприклад, відкритими полицями для різних дрібниць. Крім своєї прямої функції цей предмет інтер’єру може виконувати також функцію зонування приміщення.

dc6ccbbb02c6584c9536894eba275933 Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

У кутку

Для невеликої кімнати вдалою буде кутова модель. Якщо дозволяє простір і чимало книг, то можна доповнити кутовий корпус і поставити на одну або обидві його сторони вузький одностулковий пенал — цей варіант все ж економніше розміщення уздовж стіни.

Рекомендації по догляду

Догляд за розглянутим видом меблів визначається насамперед матеріалом виготовлення.

Для масиву:

 • постійно підтримувати в приміщенні режим вологості і температури, при якому вологість — приблизно 65 %, а температура — не нижче 15 градусів тепла;
 • оберігати від постійного попадання сонячних променів;
 • очищати м’якими мийними засобами та засобами на восковій основі;
 • для прибирання від пилу використовувати м’яку суху тканину або серветки.

Наступна група матеріалів менш примхлива, ніж масив, але догляд за нею також має свої тонкощі.

Для МДФ і ДСП:

 • шафи, виготовлені з МДФ, можна очищати вологими тканинами, так як цей матеріал найбільш вологостійкий;
 • у свою чергу, ДСП, навпаки, боїться вологи, тому ганчірочку для прибирання слід як можна більш ретельно віджати.

Пластик — самий стійкий до миття матеріал.

Для пластика:

 • можна використовувати будь-які мильні розчини;
 • уникати використання жорстких щіток і тканин, так як цей матеріал легко дряпається.

Раз в 1-2 місяці бажано очистити внутрішню частину від пилу за допомогою фена або пилососа.

42678f8e24f9cc0d22c1c45934c40d5c Книжкова шафа зі скляними дверцятами: різновиди дверей і критерії вибору відповідної моделі шафи для книг, варіанти розміщення в кімнаті

Відео

У більш стислому вигляді з процесом вибору домашніх сховищ для бібліотек можна познайомитися в наступному відео.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради