Дерев’яні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробити

Дерев’яні грядки на дачі своїми руками споруджують багато дачники, так як цей матеріал є доступним і простим в обробці. Конструкція являє собою короб, всередину якого завантажений грунт або пошарово органіка. Гряда виглядає акуратно, не розповзається після дощу. На ній зручно робити ранню висадку розсади, вирощувати культури навіть в болотистій місцевості.

Які дошки потрібні для грядок

Самі акуратні дерев’яні борти виходять з обрізної дошки. Однак її вартість більше, ніж за відходи пиломатеріалів. Дешевше обійдеться обапіл або не обрізна дошка. Якщо після будівництва залишився брус або вагонка, це теж відмінний варіант.

Мінімальна товщина дошки для грядок – 20 мм. Однак при великій довжині короби бічні стінки будуть прогинатися від тиску грунту. Для таких дерев’яних конструкцій краще використовувати дошки більшої товщини – від 30 до 50 мм. до того Ж вони довше прослужать порівняно з тонкими пиломатеріалами.

16bc6f411fbad68aeab44f14f4caeb7a Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиМінімальна товщина дошки для короба – 20 мм

Коли дошки є в наявності на породу дерева не звертають уваги. Використовують те, що є. При купівлі пиломатеріалів перевагу віддають заготівлях з твердих і смолянистих сортів дерева. Такі дошки довше в землі прослужать.

Найдоступнішими є пиломатеріали наступних сортів дерева:

 1. Дошки з дуба та ясена дорогі. Проте тверда деревина довго не зникає в землі. Гряди вийдуть міцні, прослужать до 10 років.
 2. Модрина дуже смолянистая. За рахунок цього дерево довгі роки лежить у землі і не гниє. Для дерев’яних огорож це відмінний вибір.
 3. Кедр відноситься до дерев хвойних порід. Деревина аналогічно смолянистая, добре зберігається в землі. Кедрові дошки за ціною доступні дачникам.
 4. Сосна теж смолянистая, але в землі швидко гниє. Перевагу віддають через дешевизну і простоту обробки. М’яку сосну легко пиляти, шліфувати, підрівнювати рубанком.
 5. Дошки з акації міцні, відмінно підходять для дерев’яного короба. Проте в обробці деревина складна.

Споруджуючи своїми руками дерев’яні грядки для городу, дачник вибирає ті дошки, на які він готовий витратити виділену суму.

Рада! Якщо гряду потрібно облаштувати на 1-2 сезони, для дерев’яного короба оптимально вибрати соснові дошки.

Плюси і мінуси дерева

Огорожі з дерев’яних бортів одним городникам подобаються, інші – проти використання цього матеріалу. У кожного є своя думка. Пов’язане воно з позитивними і негативними характеристиками дерева.

4d212987c9d89a09556feeff4d2ee2d1 Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиДошки є екологічно чистим матеріалом

Огляд варто почати з плюсів:

 1. Основний плюс, це екологічна чистота. Дерево є екологічно чистим, природним матеріалом. Гряда гарантовано не буде заражена. Навіть якщо дерево згодом почне гнити, для рослин це буде додаткове органічне добриво.
 2. Дерево вважається досить міцним матеріалом. Борт витримає великий тиск грунту, не розіб’ється від удару сапкою або лопатою.
 3. Простота обробки дерева дозволяє самостійно збирати короб для грядки з дощок людині без досвіду. Якщо дерев’яний борт зламався, його легко відреставрувати.
 4. Незважаючи на те, що дерево гниє в землі, гряди прослужать мінімум 5 років. Якщо дерев’яну конструкцію обробити захисними просоченнями, пофарбувати, то термін експлуатації збільшиться до 10 років.

3a94af794f6be86c90afc430ae4fc7c0 Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиПри контакті з вогкістю на дереві з’являється цвіль

Мінуси:

 1. Основним недоліком є нестійкість дерева до вологи, якої на гряді завжди вистачає. Дерев’яний короб покривається пліснявою, поширюється грибок, конструкція починає гнити.
 2. Обрізні пиломатеріали дорого коштують, а саме з рівних дощок найзручніше робити огорожу. Дешевше обійдеться горбиль, але зовнішній вигляд короби буде такий, що його краще сховати десь в далекому кутку городу.
 3. З-за високої гігроскопічності дерево рясно поглинає вологу і кисень. Від цього збільшується вага. Дерево здатне тріскатися, деформуватися, розбухати. Зі зміною структури відбувається ослаблення. Під тиском грунту дерев’яний короб здатний розвалитися.
 4. Горючість дерева теж вважається мінусом. У разі пожежі від огорож не залишиться сліду.

Незважаючи на наявність мінусів, дерево залишається кращим екологічно чистим матеріалом для облаштування гряд.

Як правильно зробити низькі грядки з дощок своїми руками

Коли на ділянці родючий чорнозем, заболоченість відсутня, для гряд вистачить низького дерев’яного огородження. Висота короба рідко перевищує 20 див. Зазвичай створюють таку огорожу для грядок з дощок своїми руками, щоб окультурити ділянку.

Інструменти

Щоб створити найпростішу конструкцію, знадобиться пила по дереву, молоток, рубанок, дриль, викрутка. З’єднувати дерев’яні борти можна саморізами або болтами. У другому варіанті додатково потрібні гайкові ключі.

Схема й розміри дощок

При бажанні обрамлення грядок дошками можна сколотити будь-якої форми: починаючи від трикутника, закінчуючи гратки. Фігурні борту цікаві, коли вони на загальному огляді у дворі. Звичайні гряди на городі роблять прямокутної форми.

Рада! Прямокутні дерев’яні короби простіше збирати. До того ж такі гряди легше обслуговувати.

fc29d43f3a2ec09c31a188563393e476 Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиІснує безліч схем, за якими доступний зібрати гряду різної форми: від трикутника до багатокутника

Оптимальний розмір грядок з дощок у відкритому грунті обмежується тільки шириною. Показник становить від 90 до 120 див. Гряди більшої ширини незручно обслуговувати. Довжина може бути без обмежень. Однак занадто перестаратися фахівці не рекомендують. Дошки продаються стандартної довжини, що не перевищує 6 м. Для торців огородження їх можна порізати на шматки по 90-120 див. Щоб створити дерев’яний борт довжиною більше 6 м, дошки доведеться поєднувати. У цих місцях короб ослаблений. Під тиском грунту огорожу грядки выдуется, придбає негарний вигляд.

Найкраще обмежити довжину короба 6 м. Дошку взяти товщиною 35-50 мм. Вона довше прослужить. Якщо дошки вузькі, борт нарощують з двох елементів.

Етапи установки

Простіше ніж встановити низькі грядки на дачі з дощок своїми руками, напевно, нічого немає. Процес складається з наступних кроків:

 1. Під грядки на ділянці розмічають місце. Для цього забивають дерев’яні кілки, натягають шнур. Якщо грядка не на городі, а зарослому травою ділянці, лопатою знімають шар землі товщиною 30 див. Процедура необхідна, щоб видалити коріння бур’янів.
  483f3a20ec1e61eb95f503122cd34267 Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиДля розмітки ділянки вбивають кілки, натягають шнур
 2. Дошки нарізають на заготовки, з’єднують в прямокутний короб. Стиковку здійснюють двома способами. Перший з них заснований на використанні металевих перфорованих куточків. Їх ставлять за зовнішнім кутам дерев’яного короба. До дощок прикручують саморізами або свердлять наскрізні отвори і стягують болтами. При другому способі замість металевих куточків використовують шматки бруса. Заготовки розташовують у внутрішніх кутах дерев’яного короба. Фіксацію здійснюють аналогічно болтами або саморізами.
  c5b4a538fc715a3138bf1d32194963f8 Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиСтяжку дощок здійснюють металевими кутниками або вставками з бруса у внутрішні кути дерев’яного короба

Готове огорожу грядки шліфують, розкривають захисними просоченнями, ставлять на підготовлену ділянку.

Заповнення грядки

Коли дерев’яний короб стоїть на своєму місці, приступають до його заповнення. Щоб на грядку не проникли з боку городу гризуни, дно застеляють металевою сіткою. Короб заповнюють родючим ґрунтом. Якщо на ділянці важкий грунт, спочатку насипають тонкий шар піску для дренажу, а зверху вже підготовлений ґрунт.

7bef49077e64bac3f3ced4c7390460bb Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиМеталева сітка запобіжить проникненню на грядку гризунів

Після заповнення грядці дають кілька днів устоятися. За цей час грунт трохи осяде. При необхідності роблять підсипку, після чого висаджують рослини.

f27dd350cbe4cee1e190eab00b97d403 Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиДо дерев’яних грядок забезпечують підхід доріжками з твердим покриттям

Високі грядки з дощок своїми руками: покрокова інструкція

По конструкції дерев’яного короба високі грядки від низьких аналогів відрізняються тільки висотою. Параметр залежить від того, яке буде наповнення і які передбачається висаджувати культури. Для звичайного вирощування більшості городніх культур висота грядок з дощок не перевищує 35 див. Під картоплю дерев’яні огорожі піднімають до 40 см. Для заповнення використовують дренажний шар піску і чорнозем. Користь таких високих грядок проявляється на заболочених ділянках, де при звичайному вирощуванні на городі культури вимокають.

При закладці теплих грядок з органіки висоту дерев’яних бортів збільшують від 50 см і вище. Принцип споруди будь-якої високої грядки однаковий, складається з наступних дій:

 1. Під дерев’яну огорожу розмічають кілками та мотузкою ділянку. Лопатою на глибину 30 см знімають дерновий шар.
  d3844a0a49888af431286739a7bd925b Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиПід високий дерев’яний короб розмічають ділянку
 2. З нарізаних за розміром дощок збирають огорожу. Так як висока грядка, одного ряду дерев’яних заготовок не вистачить. Дошки зшивають перемичками в 2-3 і більше ярусів, поки не досягнуть потрібної висоти.
  886a6e1dd896425d9955a5f25a33d60b Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиДля збільшення висоти дерев’яного огородження дошки зшивають у кілька ярусів
 3. Дерев’яну конструкцію встановлюють на своє місце. Дно застеляють металевою сіткою для захисту від гризунів.
  0e0ecdaff169cd2175290bd011b6100b Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиСітку на дно дерев’яного огородження укладають для захисту від гризунів
 4. На представленому фото, розміри грядки з дощок своїми руками значні. Велика кількість стиків утворюють щілини, через які при поливі разом з водою буде вимиватися грунт.
  7748d895ff2909cc7d7e5c21dc7219ba Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиГеотекстиль запобігає вимивання грунту
 5. Якщо висока грядка звичайна, її заповнюють шаром піску товщиною 10 см для дренажу та чорноземом. З шланга облаштовують крапельний полив.
  На високих грядках роблять крапельний полив
  627d0acd80a019dd667fc84d93d4004f Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиНа високих грядках роблять крапельний полив
 6. Для ранньої висадки розсади можна організувати парники. До дерев’яних бортах кріплять дуги, натягують плівку або агроволокно.
  5e5936d742a6998bdc42f1d2cb7636db Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиВстановлені дуги над високою грядкою дають можливість облаштувати парник

Коли роблять теплі грядки з дощок, для заповнення використовують органіку. Черговість шарів буває різна, наприклад:

 1. Першим шаром на геотекстиль накидають велику органіку. Підійдуть будь-які шматки дерева, гілки, пеньки.
 2. Другим шаром засипають папір, картон, траву, листя дерев та іншу дрібну органіку.
 3. Третій шар складається з суміші чорнозему з перегноєм або гноєм.
 4. Всі наповнення поливають водою, накривають плівкою, дають пару днів відстоятися.
 5. Після усадки шарів на грядку додають садову землю.

Коли органіка почне пріти, вона виділяє тепло. На грядці можна ранньою весною висаджувати розсаду або здійснювати посіви.

Важливо! У залежності від кількості шарів наповнення, тепла грядка у висоту може досягати від 50 см до 1,3 м.

88888480535f8a2321f1d9dfae19a86b Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиВисока грядка може бути навіть багатоярусна, що зручно на маленьких ділянках

Можливі помилки

По суті, побудувати грядку з дощок здатний навіть підліток. Нічого складного в дерев’яній конструкції немає. З частих помилок можна виділити тільки лінь обробки деревини захисними просоченнями. Вони повністю не врятують короб від гниття, але продовжать його термін служби.

6517063d33b2fc6e533da5d392e55e64 Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиДля теплої грядки важливо дотримуватися пошарову засипку органіки

Помилки виникають при облаштуванні теплою грядки. Тут важливо правильно укласти шарами органіку, запустити процес перепревания. Для початку потрібно вивчити всю технологію вирощування культур на таких грядах, інакше від тепла вони можуть згоріти.

Обробка деревини та догляд

Процес спрямований на те, щоб максимально продовжити термін експлуатації дерев’яної конструкції. Огородження потрібно захистити від двох важливих ворогів: волога і комахи-точильники дерева.

4f3440cc3540da09ceaba4052b4f3d56 Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиДля захисту дерева використовують просочення

Від комах дерево захищає антисептик. Склади є у вільному продажу. Добре зарекомендувала себе просочення «Сенеж». Для захисту від вологи дерев’яну конструкцію можна просто пофарбувати.

З інших захисних сполук використовують розчин з трьох частин соняшникової олії і однієї частини прополісу. Дерево розкривають розтопленим бджолиним воском, розчином вапна або мідного купоросу.

Важливо! Якщо з часом борт грядки прогнив, ділянка замінюють новими дошками.

Фото красивих дерев’яних грядок

d511427b39f8f7d16c7c6e90ecce9acc Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиБагатоярусні гряди розташовують біля паркану для прикраси двору 2fab6b68f40c0f119e1f1f5ff1205c55 Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиНевеликі пасма підійдуть для вирощування зелені 3ddda9d9d74178dc70e0d8b109ad3e48 Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиДля вирощування різних культур гряду поділяють на окремі секції 71e39fde8193f04afada48d3d6cf26e4 Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиДоріжки між грядами засипають щебенем 9573f47b882f4d371b801fec84accc3b Деревяні грядки на дачі своїми руками: фото, розмір дощок, які краще і як зробитиПідхід до грядках можна викласти плиткою

Висновок

Дерев’яні грядки на дачі своїми руками збирають максимум за день. Прослужать вони мінімум п’ять років. Чому б не виділити трохи часу, щоб поліпшити свою ділянку, спростити роботи з обслуговування вирощуваних культур.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради