Прополіс — розкриваємо секрети правильного зберігання

Прополіс, (в деяких джерелах — уза) — будівельний матеріал житла бджіл, побічний продукт бджільництва має величезний потенціал з точки зору лікування та профілактики різних захворювань людини. Прополіс і будь-які препарати, настоянки і т. д. на його основі володіють такими яскраво вираженими діями:

 • Дезінфікуючий
 • Антибактеріальну
 • Антитоксичну
 • Протизапальний
 • Антиоксидантна
 • Імуномодулююча
 • У зв’язку з цим, людина вже багато років використовують прополіс для оздоровлення. Активним користувачем цього продукту в останні роки стала фармацевтична галузь, приймають прополіс і в чистому вигляді і у вигляді настоянок.

  В тому, чи іншому вигляді, прополіс сьогодні є майже в кожному будинку, але якщо, скажімо з аптечними препаратами питань правильності зберігання не виникає, все вказано в інструкції, то як зберігати прополіс в домашніх умовах в чистому вигляді — питання актуальне для шанувальників медотерапії.

  Термін придатності прополісу

  Щоб розібратися з терміном придатності прополісу, необхідно вивчити його склад. Він може дещо відрізнятися в залежності від сезону та географії проживання бджіл. Але в загальному випадку складається з прополіс

 • флавоноїди, ароматичні кислоти, їх ефіри,
 • воску (жирні кислоти, спирти та їх ефіри),
 • ефірні олії та ароматичний,
 • квітковий пилок,
 • інші мінеральні речовини, вітаміни, цукру.
 • Флавоноїди, ароматичні кислоти, масла є нестійкими сполуками і через певний термін випаровуються (зазвичай це займає від 1 до 3 років). При цьому корисні властивості прополісу, за умови правильного зберігання, повністю зберігаються протягом приблизно 7 років.

  04f8c34631c8ceb4bb9387e723581ffc Прополіс — розкриваємо секрети правильного зберігання

  Сьогодні прополіс можна придбати у вигляді кульок або циліндрів, які можуть бути висушені (сухий прополіс). Другий варіант у вигляді порошку або дрібних гранул зустрічається частіше. До питання як зберігати прополіс у кульках апелювати навряд чи варто. Зберігається він також близько 7 років.

  Головне перед зберіганням переконатися в якості обраного прополісу. Для цього купувати його варто в спеціалізованих точках продажу продуктів бджільництва, ознайомившись із сертифікатами відповідності на продукцію. Також якісний прополіс можна визначити за такими критеріями:

 • Консистенція: якісний прополіс подібний воску — щільний, в’язкий, липкий
 • Колір: може відрізнятися в залежності від регіону збору і рослин медоносів поширених там, але зазвичай це відтінки сірого, коричневого або зеленого кольорів.
 • Запах: Специфічний, яскраво виражений, відчуваються смоли і ефірні олії. Зникає досить швидко, сильний аромат має лише прополіс поточного сезону. Цим критерієм часто визначають свіжість продукту, чим сильніший запах, тим свіжий прополіс.
 • Смак: Гострий, терпкий з вираженою гіркотою.
 • Вчимося правильно зберігати прополіс

  Існує кілька основних правил, як зберігати прополіс в чистому вигляді. Вони засновані знову-таки на особливості складу цього продукту і зводяться до обмеження впливу світла, вологи і підвищених температур.

 • Сонячні промені руйнують органічні сполуки прополісу.
 • Підвищена вологість, як і сухість можуть негативно позначитися на цілющих якостях прополісу. Оптимально підтримувати її на рівні до 50% +(-)10%.
 • Різкі перепади температури, також позбавляють прополісу всякої корисності. Оптимальною для його зберігання буде кімнатна температура (до 25 градусів). Зберігати прополіс в холодильнику, за винятком водних екстрактів і харчових продуктів на його основі — помилка. По перше в холодильнику постійно відбувається досить різка зміна температур, по друге вологість в холодильнику вище 60%.
 • Сусідство з різко пахнуть і випаровувальними, а тим більш токсичними речовинами також не додасть корисності прополісу. Сам по собі прополіс — гігроскопічний, швидко вбирає сторонні запахи.
 • Виходячи з вищезгаданого, відповіддю на запитання, Термін придатності прополісу і як його зберігати буде наступний. Ідеальне місце зберігання прополісу — темна, холодна комора.

  Бджолярі рекомендують для зберігання прополісу використовувати паперові конверти, які в свою чергу містяться в герметичну посуд, не пропускає світло (темне скло або каструля, ящик з кришкою, що щільно закривається). В таких умовах прополіс зможе зберігатися до 7 років.

  Особливу популярність отримали настоянки прополісу на спирту. Їх використовують для лікування запалень органів дихання, захворювань ШКТ, боротьби з вірусними захворюваннями. В окремих випадках, спиртовий настій прополісу використовують у складі комплексної терапії при лікуванні туберкульозу.

  Тому актуальним є питання, як зберігати прополісу на спирту? Основні вимоги залишаються колишніми, при цьому термін зберігання скорочується до 3-4 років. Це пов’язано з властивостями спиртів, з часом вони випаровуються, а сам по собі прополіс оброблений спиртом вже не представляє користі.

  Корисні властивості прополісу безпосередньо пов’язані з його свіжістю. Максимальним ефектом володіє свіжозібраний прополіс. Особливо корисним вважається осінній, оскільки в цей час бджоли активно запасаються на зиму корисними речовинами.

  По мірі його зберігання, прополіс поступово втрачає свої властивості. Про це можна судити насамперед за улетучиванию запаху. При цьому, навіть повна відсутність запаху, у прополісу, який правильно зберігався кілька років не є показником його несвіжості або марності.

  У загальному випадку корисні властивості, практично в повному обсязі, він зберігає не менш 5 років. Може зберігатися прополіс і десяток років, але критичним моментом прийнято вважати 7 -річний вік, після нього, як правило, відбувається різка втрата цілющих властивостей. Щоб забезпечити максимальний ефект від прийому прополісу, будь прихильник медотерапії повинен чітко розуміти як зберігати прополіс і чи є у нього термін придатності, про що ми докладно розповіли в даній статті.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради