Чищення монет в домашніх умовах

Збирання і вивчення металевих грошових знаків різних країн і часів, або нумізматика – один з найпоширеніших видів колекціонування. У давнину вони карбувалися з дорогоцінних металів – золота і срібла, а також з бронзи і міді. Зараз звичайні монети частіше бувають алюмінієвими або нікелевими, або виготовлені з мідно-нікелевого сплаву. Існують також біметалічні монетні знаки, у яких серединна частина складається з одного металу, а навколишній її обідок – з іншого. Особливий інтерес для колекціонерів-слідопитів представляють старі монети, які іноді знаходять в землі.

Що важливо знати при чищенні монет

3c62ac1e7c1216ee51ae7518b1718d24 Чищення монет в домашніх умовахПри виборі способу чищення потрібно враховувати сплав монети, тип і вік забруднення

Чим краще стан примірників нумізматичної колекції, тим вище їх колекційна вартість. Проте в процесі обігу монети неминуче зношуються і втрачають новизну. Якщо вони сильно потемніли, покриті брудом або іржею, перед тим як помістити грошові знаки у склад колекції, їх треба ретельно очистити. Щоб зробити все правильно, необхідні певні знання і досвід – це допоможе не зіпсувати цінний предмет при очищенні. Тому початківцям нумізматам важливо ознайомитися з основними правилами такої обробки.

При виборі способу очищення потрібно враховувати такі фактори:

 • Тип монети – регулярний чекан для звичайного ходіння або так званий Proof – спосіб карбування монет високої якості, спочатку призначених насамперед для зберігання колекції. Для кращого збереження їх покривають шаром хрому, завдяки цьому вони стають міцніше і красивіше.
 • Матеріал, з якого виготовлена монета – мідь, нікель, мідно-нікелевий сплав, алюміній, срібло і т. д.
 • Вид забруднення – патина, корозія, сліди окислення, земля, відбитки пальців, різні рідини та ін.
 • Ступінь забруднення.

Для кожного з цих варіантів є свої способи і рецепти засобів для чищення монет. Щоб почистити монету від звичайної бруду, що з’являється при експлуатації, досить використовувати теплий мильний розчин і м’яку пензлик. Прибрати сліди іржі або оксиду на металі набагато складніше – для цього потрібно застосовувати різні агресивні сполуки, або методику електролізу. При цьому чистити металеві грошові знаки необхідно дуже акуратно.

Не можна поєднувати застосування при очищенні кислот і лугів навіть з незначним механічним впливом, щоб при видаленні небажаних нашарувань не пошкодити рельєф, інакше примірник може сильно постраждати і втратити колекційну цінність.

Інструменти для очищення

Чищення монет в домашніх умовах вимагає підготовки відповідного інструментарію – користуватися з цією метою випадковими підручними засобами, а також торкатися до монеті незахищеними руками не рекомендується. У набір інструментів для очищення, який потрібно підготувати перед тим як приступити до процедури, входять:

 • пінцет з гумовими губками, за допомогою якого можна утримувати грошовий знак, не ризикуючи його пошкодити – продається в нумізматичних магазинах;
 • пластиковий шприц без голки об’ємом 20 мл;
 • рулон відривних одноразових ганчірок із синтетичних матеріалів;
 • маленька кисть з м’яким ворсом;
 • ємність для миючого складу;
 • дві пластикові ємності-коритця – одна для відмивальної, інша для чистої води.

При чищенні використовується тільки дистильована вода, оскільки до складу звичайної водопровідної входять різні елементи, здатні негативно впливати на якість поверхні монети. При цьому в процесі чищення воду і одноразові ганчірки слід достатньо часто міняти, щоб не допустити повторного забруднення.

Професійні засоби для очищення

Професійні миючі розчини, розроблені з урахуванням специфічних властивостей кожного металу, що продаються в магазинах побутової хімії. Для очищення поверхні металу від бруду та корозії допустимо застосовувати:

 • Гідроксид натрію – може використовуватися при чищенні грошових знаків, які карбувалися з міді, у тому числі як засіб для чищення мідних копаных монет. Видаляє корозію, сліди органіки, знежирює поверхню. Щоб приготувати розчин для очищення, необхідно розвести 50-80 г NaOH в 1 л холодної води, потрошки всипаючи засіб і ретельно перемішуючи до повного розчинення. Монети витримуються в розчині від декількох хвилин до години, в залежності від ступеня забруднення.
 • «Еталон» – у продажу є чотири різновиди складу, призначені для чищення предметів з нікелю і бронзи, а також золотих і срібних. Засіб не потребує додаткового розведення водою. Щоб почистити монету, її занурюють у розчин на термін від декількох секунд до декількох годин – залежно від стану грошового знака.
 • Трилон-Б – допоможе прибрати іржу з регулярного карбування монет, випущених в Радянському Союзі, і видалити оксиди з грошових знаків цього типу, викарбуваних в інших країнах, не зачіпаючи метал. Для приготування розчину 100 г засобу розводять в 1 л теплої води, потім занурюють в нього колекційний предмет на декілька хвилин/годин.
 • Нанотрилан – універсальна паста, якою можна чистити не тільки моно-, але і біметалічні монети, у тому числі випущені в СРСР. Паста розмішати до однорідності, наноситься на металеву поверхню і акуратно розрівнюється щіточкою. При загусанні в процесі зберігання Нанотрилан розбавляють водою до необхідної консистенції.


Всі ці засоби допомагають якісно очищати монети, але коштують вони досить дорого – від 200 до 350 рублів за флакон ємністю 50-100 м, тому їх має сенс набувати власникам досить дорогих колекцій. Тим, хто почав займатися нумізматикою не так давно, варто спробувати привести їх у порядок більш простими способами. Це справедливо, якщо йдеться про поширені види грошових знаків.

Позбутися від іржі і окислів на монетах, викарбуваних з недорогоцінних металів, можна з допомогою доступних і недорогих складів

Народні засоби

a20b28c363e113395d6ffa93351fbaf8 Чищення монет в домашніх умовахЧистка монети електролізом

Чистка нікелевих, алюмінієвих і мідних монет в домашніх умовах можлива за допомогою підручних засобів. До їх числа відноситься:

 • Мильний розчин – самий м’який і безпечний для будь-яких металів. Мило (краще дитяче) натирають на тертці, потім розводять теплою водою до пастоподібного стану. В цю пасту на кілька годин опускають монету, періодично виймаючи її і контролюючи процес очищення.
 • Лимонна кислота – ретельно розводять 1 чайну ложку «лимонки» у склянці теплої води і опускають у розчин монету. Уважно спостерігають за процесом, перевертаючи диск, щоб не допустити надмірного впливу кислоти на метал.
 • Нашатирний спирт добре очищає мідні монети, але це досить агресивна засіб, тому діяти треба акуратно. Предмет занурюють у водний розчин нашатирю не більше ніж на одну хвилину, при цьому перевертаючи з одного боку на іншу кожні 10-15 секунд.

Електроліз – ще один поширений спосіб чищення мідних монет, але він підходить лише за умови відсутності сильних пошкоджень і каверн на поверхні металу. В іншому випадку всі ці недоліки стануть особливо сильно помітні.

Для процедури знадобиться блок живлення. Можна використовувати стару зарядку від мобільного телефону, з якої зрізається штекер. Потім провід розділяється надвоє, і кожна частина оголюється на 5-7 див У склянку наливають тепла вода, в якій розводять сіль і соду. Блок включається в мережу і дроти опускаються в воду. Біля позитивно зарядженого проводу вода починає вирувати і шипіти. Запам’ятавши розташування плюса і мінуса, блок вимикають з мережі.

До негативного проводу кріпиться металева скріпка – вона буде служити затиском для кріплення грошей. До плюса кріпиться якийсь металевий предмет. Щоб уникнути замикання проводу розводяться в сторони і кріпляться затискачами до країв ємності з соляним або содовим розчином. Після цього блок живлення включається в мережу.

Процес електролізу триває від 30-40 хвилин до декількох годин. Потім система відключається, і очищення монети завершується за допомогою губки і миючого засобу.

Використовувати електроліз для очищення латунних монет не можна. Латунь в цьому випадку може змінити колір з жовтого на червоний, і колекційний предмет буде зіпсований.

Уникнути появи оксидів та іржі на монетах простіше, ніж позбутися від них. Для цього потрібно не торкатися до них голими руками, а використовувати для цього пінцет, і своєчасно чистити колекційні грошові знаки, не допускаючи їх сильного забруднення.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради