Чим прибрати вапняний наліт в унітазі, як прибрати водний камінь

Необхідність відмити унітаз від вапняного нальоту виникає після тривалого використання, особливо якщо його не чистили регулярно. Спроба видалити сильне забруднення з поверхні ножем або металевим зубилом може закінчитися глибокими подряпинами та інших непоправних пошкодженням сантехніки. Але якщо застосувати відповідні засоби і безпечні інструменти, можна легко впоратися з будь-якими плямами, нічого не зіпсував.

Чому з’являється наліт на унітазі

chem ubrat izvestkovyjj nalet v unitaze, kak ubrat vodnyjj kamen23 Чим прибрати вапняний наліт в унітазі, як прибрати водний каміньНа унітазі часто утвориться вапняний і іржавий наліт

На сантехніці зазвичай утворюється вапняний або іржавий наліт. Зустрічаються відкладення водного каменю. Кожне з забруднень викликано своїми причинами.

Корозія утворюється завдяки високому вмісту розчиненого заліза та його сполук, а також із-за руйнування чавунних труб. Проблема актуальна для районів радянської забудови, де досі використовують водопроводи застарілих моделей.

Утворення вапняного нальоту пов’язано з великою кількістю розчиненого у воді кальцію та магнію. У різних регіонах і навіть районах одного міста відсоток вмісту мінеральних речовин може відрізнятися. Стандартна система фільтрації не видаляє мінерали і важкі соляні з’єднання. Вода, що подається в квартири через централізовану систему, проходить тільки базову очищення, тобто видаляється великий сміття, шкідливі домішки і бактерії.

Водний камінь – це висохлі відкладення сечовини. Біологічні відходи проникають в мікрощілини, утворюють нарости і плями забруднення. Їх нашарування відбувається поступово. Часте використання унітазу веде до швидкого утворення сечового каменю.

Прискорене забруднення стінок, як правило, викликана низькою якістю матеріалу сантехніки. Пори і мікротріщини створюють сприятливу середовище для швидкого розмноження мікроорганізмів. Неприємні запахи з туалету нерідко пов’язані з продуктами життєдіяльності цих істот.

Хімічні способи видалення вапняного каменю в домашніх умовах

Позбутися від нальоту можна препаратами, що містять кислоту, хлор або абразивні частинки. Користуватися ними потрібно правильно, щоб не пошкодити сантехніку.

Кошти на кислотної та хлорного основі

chem ubrat izvestkovyjj nalet v unitaze, kak ubrat vodnyjj kamen24 Чим прибрати вапняний наліт в унітазі, як прибрати водний каміньСоляна кислота видаляє навіть щільний застарілий наліт на унітазі

Це кращі очисники унітазу в домашніх умовах від стійкого забруднення, вапняного осаду і водного каменю. Однак без захисту шкіри та органів дихання їх застосовувати не можна. Під час обробки унітазу перебування людей і тварин поруч з місцем прибирання необхідно обмежувати. Зберігати хімікати потрібно в спеціальних закритих ящиках або відділеннях, недоступних для дітей і домашніх тварин.

Від серйозних забруднень, начебто багатомісячних кальцієвих нашарувань, щільних засмічень та інших, існує «суперхимия». Її можна знайти на полицях господарських і будівельних магазинів:

  • Розчин соляної кислоти 33%. Дуже ефективне, але разом з тим небезпечне для здоров’я засіб хімічної очистки поверхонь. Кислоту акуратно нанести на стінку унітазу і вилити на дно в обсязі 100-200 мл. Змивати воду і протирати сантехніку можна через 20 хвилин.
  • Електроліт акумуляторний. З хімічних засобів очищення це найнебезпечніше для здоров’я речовину. Основа рідини – суміш води і сірчаної кислоти. При випадковому вдиханні парів може короткочасно відключитися свідомість аж до непритомності, а при попаданні електроліту на шкіру виникають сильні хімічні опіки. Застосовувати його потрібно строго по інструкції, яка додається до препарату.
  • Миючі засоби на основі хлору. Допомагають ефективно боротися із забрудненням і при цьому вичищають унітаз від сильного вапняного каменю з першого разу. В основному виробляються у вигляді густого гелю. Потрібно нанести засіб на 20-30 хв, почекати, поки воно почне роз’їдати відкладення на унітазі, а потім змити.

Під час роботи з будь-якими хімічними розчинами необхідно повністю закривати відкриті ділянки тіла і очі, одягати респіратор. Руки потрібно захищати гумовими рукавичками. Намагатися не вдихати повітря над місцем нанесення розчину.

Луги

chem ubrat izvestkovyjj nalet v unitaze, kak ubrat vodnyjj kamen25 Чим прибрати вапняний наліт в унітазі, як прибрати водний каміньБілизна містить луг, яка швидко видаляє наліт

У Росії чистячі засоби на основі гідрохлориду натрію відомі під торговою маркою «Білизна». Підходять для очищення в домашніх умовах поверхонь від вапна, водного каменю, іржі.

Засіб наносять на стінки та дно. Для обробки одного унітазу достатньо 300 мл рідини. Перед нанесенням вода повинна бути вычерпана. Потім необхідно почекати від 3 до 6 годин. Чим довше вбирається луг, тим чистіше стає поверхню.

Істотним плюсом кошти є ціна лужних препаратів – у роздрібній мережі вона коливається від 20 до 30 руб. за літр.

Абразивні очисники

Основа цих засобів – тверді речовини дрібного помелу, наприклад, кварцовий пісок, гранітна крихта, пемза і т. д. Нанесення на поверхню відбувається з використанням щільних тканин, спеціальних губок з жорсткою стороною або щіток з товстої щетиною.

Головним недоліком абразивних засобів є їх здатність зчищати поверхневий шар санфаянса або сантехнічного фарфору, з яких виготовлені унітази і раковини.

Народні засоби від мінеральних відкладень та іржі на унітазі

Існують альтернативні та недорогі способи видалення стійкого забруднення сантехніки.

Порошок лимонної кислоти

Це кристаллизованные гранули, які зазвичай застосовуються для очищення чайників і металевих каструль від накипу. Засіб обережно насипається на забруднену поверхню і в воду на дні унітазу. Обмежувати себе не варто – чим більше, тим краще. Потім необхідно зробити перерву на 2 або 3 години, поки гранули не розчиняться. Після закінчення зазначеного часу внутрішня поверхню унітазу обробляється жорсткої неметалевою щіткою.

Цей метод ефективний, якщо очищення сантехніки відбувається хоча б раз в тиждень, а сам унітаз не має великої кількості мікропор і тріщин із-за неякісного матеріалу або тривалого використання.

Щавлева кислота

chem ubrat izvestkovyjj nalet v unitaze, kak ubrat vodnyjj kamen26 Чим прибрати вапняний наліт в унітазі, як прибрати водний каміньSarma антиржавчина містить щавлеву кислоту

Засіб виготовлено у вигляді порошку. Здатне видаляти старі мінеральні відкладення разом з іржею. Ефективність цього очисника вище, ніж у лимонної кислоти або оцту. Перед нанесенням засобу вода видаляється з унітазу. Час витримування – близько 2 годин.

Щавлева кислота – їдка речовина з різким запахом. Перед нанесенням порошку на поверхню обов’язково надягайте респіратор і гумові рукавички.

Щавлеву кислоту в чистому вигляді знайти непросто. Але вона входить в порошок «Sarma антиржавчина», тому можна придбати його.

Харчова оцтова кислота

Перед початком робіт потрібно видалити воду і дати стінках унітазу висохнути. Потім 70% оцтову кислоту об’ємом від 200 до 400 мл необхідно розігріти до 40-50 °C і акуратно, можна через ложку, нанести на внутрішню поверхню унітазу. Якщо оцту недостатньо, потрібно просочити відслужила бавовняну тканину кислотою і накласти її на забруднені ділянки.

Для очищення і одночасної профілактики необхідно обробити всі внутрішні поверхні і ободок сидіння. Термін витримування оцтової кислоти – не менше 4 годин. Цю процедуру краще проводити перед сном. Потім унітаз відчистити щіткою з жорсткою щетиною або губкою з абразивною стороною. Ділянки з товстим шаром нальоту або сечового каменю можна обробити пластиковими або дерев’яними шкребками.

Харчова сода

chem ubrat izvestkovyjj nalet v unitaze, kak ubrat vodnyjj kamen27 Чим прибрати вапняний наліт в унітазі, як прибрати водний каміньСода – ефективний засіб від невеликого нальоту

Коли під рукою немає магазинних очищувачів, сода допоможе швидко і ефективно позбутися від нальоту за умови, що унітаз до цього регулярно оброблявся. Перед чищенням емалі необхідно злити всю воду. Насипати Соду на губку, ганчірку або серветку і застосувати як абразивний засіб: ретельно потерти нею всю поверхню.

Перевага використання соди – швидкість, економічність і нешкідливість для здоров’я. Однак обробка унітазу цим народним засобом не дасть потрібного ефекту, якщо мінеральні відкладення або сечовий камінь затверділи і наросли.

Газовані напої

Відомі нам «Pepsi», «Sprite», «Coca Cola» та інші напої володіють не меншою ступенем агресивності, ніж раніше перераховані «кислотні» засоби очищення. Для ефективного пом’якшення жорсткого нальоту необхідно вилити в унітаз і на його стінку близько 2-2,5 л солодкої рідини. Через 2 або 3 години можна змити воду з бачка і залишки забруднень зчистити з поверхні йоржиком або жорсткою губкою.

Профілактика утворення іржі, вапняного осаду і водного каменю

chem ubrat izvestkovyjj nalet v unitaze, kak ubrat vodnyjj kamen28 Чим прибрати вапняний наліт в унітазі, як прибрати водний каміньТаблетки-пом’якшувачі води перешкоджають утворенню нальоту на унітазі

Якщо мити сантехніку регулярно, відкладення бруду все одно будуть з’являтися. Але шар буде набагато тонше, і тоді не доведеться використовувати агресивну хімію для очищення.

Дотримуйте кілька простих правил:

  • Встановлюйте якісну сантехніку, необов’язково дорогу. Поверхню унітазу не повинна містити мікропор, тріщин або сколів.
  • Застосовуйте таблетки-пом’якшувачі. Розчиняючись в бачку, вони пом’якшують воду і допомагають боротися з мінеральними наростами.
  • Якщо проживаєте в заміському будинку, встановіть систему фільтрів грубої і тонкої очистки, а також пом’якшувач води, що надходить зі свердловини.
  • Регулярно робіть в туалеті хорошу вологе прибирання – не менше одного разу на тиждень. Чим більше людей користується унітазом, тим частіше його потрібно відмивати.
  • Застосовуйте йоржик після відвідування туалету, постійно видаляйте з’являються темні нальоти.

Намагайтеся лити менше води. Її надлишок в бачку сприяє швидкому утворенню мінеральних відкладень та іржі. Якщо регулювання об’єму рідини утруднена конструкцією зливу, візьміть бачок меншого розміру. У пристроях поплавкового типу кількість води, що надходить можна настроїти самостійно, помістивши під кришку порожню пластикову пляшку або зігнувши тримач поплавця.

Профілактичні заходи і регулярний догляд за сантехнікою відвернуть утворення щільного нальоту і допоможуть зберегти чистоту надовго.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради