Чавунні або алюмінієві батареї: які краще, докладне порівняння, як зробити вибір

Чавунні або алюмінієві батареї – саме між цими двома варіантами зазвичай вибирають покупці. Опалювальна централізована система є у всіх сучасних будинках, оскільки температура повітря в зимовий час року частіше опускається нижче критичних позначок. Порівняння потрібно проводити по ряду основних показників – це тиск, ціна, дизайн, робочі температури. І чавунні та алюмінієві моделі мають свої сильні сторони, переваги, вирішують ті чи інші завдання.

У чому різниця між чавунними і алюмінієвими радіаторами

Чавунні батареї високо затребувані з часів СРСР, зараз їх рідше, але теж встановлюють. Спочатку такі вироби були в дефіциті, і новосели, які отримали житло, стояли в чергах, щоб купити чавунний радіатор.

Панельні сталеві – варіант базової комплектації – цінувалися набагато нижче чинності найгірших експлуатаційних параметрів.

Важливо! Чавунні батареї – самий довговічний варіант, незважаючи на велику кількість інших систем у продажу, він є більш популярним.

Якщо порівнювати зі сталлю, у чавуну є ряд переваг. Перше – такі вироби не течуть, друге – до корозії матеріал практично не схильний. Чавунні радіатори майже вічні, легко прослужать 50 років і більше. Недоліки є – це низька теплова віддача в порівнянні з іншими видами батарей. Внутрішній об’єм значний (приблизно 3 л на ребро), та загальна вага системи, відповідно, теж.

b79c6165d53ecde489fc27bdbf3a6102 Чавунні або алюмінієві батареї: які краще, докладне порівняння, як зробити вибірПравильно обрані якісні радіатори – запорука затишку і тепла в будинку

Із-за значного обсягу внутрішнього простору нагрів батареї з чавуну займає багато часу. Швидко відрегулювати температуру в житловому приміщенні буде, відповідно, непросто. І все одно чавунні радіатори – одні з самих затребуваних на сучасному ринку. Міф про те, що чавун – це пережитки минулого, неактуальний, некрасивий варіант, залишається міфом.

Алюмінієві радіатори – рішення більш сучасне та прогресивне. Вони красиві, легкі, мають високу теплову віддачу, приблизно в 4 рази більше, ніж у чавуну. Тобто гріє алюміній набагато краще і швидше при рівному з чавуном розмірі секції. Мінуси теж є, основний – корозія. Всередині алюмінієвих радіаторів часто непомітно запускаються руйнівні процеси, пов’язані з конструктивними та іншими особливостями системи. Грає свою роль низька якість води у централізованій системі водопостачання. Нагрівають приміщення такі моделі швидко, достатньо 20 хвилин для досягнення комфортних умов.

Важливо! Алюмінієві батареї залишати надовго з перекритими кранами ні в якому разі не можна. Якщо робити це, корозія за рік «з’їсть» не менше 0,1 мм матеріалу.

Через схильність до корозії потрібно досить часто замінювати радіатори з алюмінію, середній інтервал обслуговувань складає 15-20 років.

765f9655b18773405a32c42f58bda692 Чавунні або алюмінієві батареї: які краще, докладне порівняння, як зробити вибірАлюміній – варіант більш сучасний, але по ряду параметрів він поступається чавуну

Представлені у продажу моделі алюмінієвих радіаторів розрізняються в плані параметрів продуктивності, зовнішнього вигляду. Тому дуже важливо зробити правильний вибір, він визначить дизайн виробу, комфортність експлуатації, показники економічності.

Порівняння чавунних і алюмінієвих радіаторів

Оскільки батареї з чавуну і алюмінію розрізняються за рядом ключових параметрів, їх порівняння потрібно провести окремо. Правильний вибір можна робити, тільки вивчивши усі характеристики.

Які батареї краще гріють: чавунні та алюмінієві

Кращого варіанту в плані досягнення необхідних температурних показників повітря в приміщенні немає, обидва типи радіаторів досить ефективні. При цьому чавун довго «кочегарится», щоб прогріти кімнату, потрібні годинник. Алюміній – варіант комфортний в експлуатації з тієї причини, що він забезпечує максимально швидкий обігрів. Буквально за 20 хвилин після включення в кімнатах стане достатньо тепло.

Важливо! Алюмінієві радіатори часто встановлюють в сучасних будинках з опаленням автономного типу. Регулювати подачу тепла і витрату носія в таких системах просто і зручно.

12c35298c3b4d93bb2f8ea051f328d2f Чавунні або алюмінієві батареї: які краще, докладне порівняння, як зробити вибірАлюміній гріє швидше, чавун краще тримає тепло

Алюмінієві радіатори, незважаючи на всі переваги, мають певні недоліки. Так їх слід частіше, ніж чавунні, замінювати, перепадів тиску всередині системи такі вироби схильні сильно, в критичних ситуаціях їх може просто розривати.

Важливо! Головний конкурент алюмінію – біметал, найсучасніший і досконалий сплав. Мінус у нього один – ціна.

Які батареї краще тримають тиск

В останніх моделях радіаторів з чавуну дуже товсті стінки, близько 4-5 мм. На практиці це означає, що такі вироби відмінно витримують тиск носія тепла в системі, якщо воно перевищує стандартні значення 8 атмосфер. І навіть якщо параметр зросте до 12 атмосфер, загрози для стінок це все одно не створить.

Алюмінієві радіатори виготовляють із сплавів з різними параметрами теплової провідності. Вони нормально протистоять тиску теплоносія усередині системи, але, звичайно, гірше, ніж чавунні. Більш старі моделі були розраховані на 7-8 атмосфер при товщині стінок в 2-5 мм, сучасні експлуатують при 12-15 атмосферах.

40111d57956f53b964a67a33faebaa08 Чавунні або алюмінієві батареї: які краще, докладне порівняння, як зробити вибірЧавун і алюміній приблизно рівні у плані здатності витримувати перепади тиску в системі

Порівняння максимальної температури теплоносія

Максимальна температура теплоносія для алюмінію становить близько 100 °С, чавун спокійно виносить 120 °С і більше. Цей параметр для будинків старого фонду не особливо актуальне, оскільки в них гостро стоїть проблема недостатньо якісного нагріву в принципі. Але якщо плануються підвищені навантаження, ставку надійніше буде робити на чавун.

cac06d692e44c551a1ce89c8ff9458a6 Чавунні або алюмінієві батареї: які краще, докладне порівняння, як зробити вибірЧавунні радіатори – на 100% надійний вибір, але за зовнішнім виглядом алюмінієвим він поступається виробам

Довговічність і термін експлуатації

Чавун практично вічний – за умови грамотного догляду, нормальної якості теплоносія час роботи виробів складе не менше 50 років. Алюмінієві батареї потрібно замінювати через кожні 15-20 років, оскільки вони схильні до корозії і руйнування.

8c105550dd6f7aa45745671b7594ce46 Чавунні або алюмінієві батареї: які краще, докладне порівняння, як зробити вибірГоловний мінус алюмінієвих сплавів – схильність до корозії

Простота установки

Чавунні радіатори встановлюють із застосуванням технології зварювання. Дозволено використовувати газозварювання, але цей метод коштує дорожче. Платити більше чи ні, вирішує власник житла, головний плюс газозварювання – виняткова довговічність системи, висока стійкість до зношування, перепадів тиску.

Алюмінієві заготовки при монтажі батареї опалення з’єднують один з одним з застосуванням аргоновому зварювання. Метод дає міцне довговічне з’єднання. У результаті вийдуть конструкції феноменальною міцності.

6fa92f69c6ede5fbf69e38e5aa022636 Чавунні або алюмінієві батареї: які краще, докладне порівняння, як зробити вибірВстановити батареї опалення можна своїми силами

Порівняння вартості радіаторів

Чавунні батареї коштують дорожче більшості алюмінієвих, хоча дизайнерські моделі останнього типу знаходяться нарівні з виробами з чавуну. Високий цінник повністю окупається в ході експлуатації. Секція алюмінієвого радіатора коштує близько 350 рублів і більше, чавунного – вдвічі дорожче.

43bd0d2cad09289e6d95d0c48dc757c2 Чавунні або алюмінієві батареї: які краще, докладне порівняння, як зробити вибірЧавун – вибір на роки, зате алюміній коштує дешевше

Порівняння зовнішнього вигляду

Чавунні батареї – класика, але на велику кількість дизайнів тут розраховувати не варто. З алюмінієвими можна втілювати в життя проекти різної складності. Ексклюзивне виконання зазвичай призводить до різкого збільшення вартості секції.

6e489f7579651447923b02a5b15b0da4 Чавунні або алюмінієві батареї: які краще, докладне порівняння, як зробити вибірПобажання до зовнішнього вигляду обов’язково слід враховувати при виборі батарей

Як зробити правильний вибір

Знаючи сильні і слабкі сторони центрального опалення в квартирі, будинку, а також переваги і недоліки сталевих, алюмінієвих батарей, можна буде зробити оптимальний вибір.

Також враховують такі параметри:

  1. У всіх радіаторів заявлене виробником тиск повинен перевищувати робочий всередині системи хоча б у півтора рази. Якщо не робити запас, зростуть ризики розривів під час експлуатації, а це дуже небезпечно.
  2. Можливість протистояти гідроудару дуже важлива. У квартирі на 100% захиститися від перепадів тиску неможливо, але легко запобігти появі неприємності. При регулярних клацанні і гудінні всередині батарей опалення потрібно буде звернутися в курирують будинок комунальні служби – у системі щось не в порядку, і коли все вийде з ладу, заздалегідь передбачити складно.
  3. Якість води в міських опалювальних системах низька, і матеріалів виготовлення радіаторів належить стійко витримувати контакт з агресивними речовинами, не руйнуючись. Опціонально застосовувати радіатори зі спеціальним покриттям з внутрішньої частини або нейтральними в хімічному відношенні стінками. Товщина повинна бути такою, щоб дрібні камені, частинки піску не протерли матеріал подібно наждачним папером.
  4. Основна функція будь батареї – гріти. Тобто краще вибирати ті радіатори опалення, які мають максимальну віддачу тепла.
  5. Дизайн теж має значення. Страшні чавунні монстри старого покоління не надто гармонійно вписуються в сучасні дизайни інтер’єрів.

Останнє – термін служби виробу. Бажано, щоб він був максимальним, а батарея необслуживаемой.

22610324d6993b86aacedd7d841cff41 Чавунні або алюмінієві батареї: які краще, докладне порівняння, як зробити вибірОскільки батареї опалення встановлюють на довгі роки, потрібно врахувати кожен момент

Висновок

Чавунні або алюмінієві батареї – важливо вирішувати з урахуванням доступного бюджету, побажань до дизайну, довговічності. Обидва варіанти сучасні, мають високу якість, але чавун великоваговий, а алюміній схильний до корозії. Також є біметалічні моделі – найдосконаліші і при цьому дорогі.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради