Цементно-стружкова плита (ЦСП) — застосування для підлоги

Підлога в будинку і квартирі повинен бути рівним і теплим. Можна цього домогтися заливаючи стяжку, але простіше за чорнової підлоги укласти листовий матеріал з підходящими характеристиками. Один з варіантів — плита ЦСП. Це міцний негорючий матеріал, який можна використовувати для вирівнювання, як основу під підлогові покриття.

Що таке плита ЦСП, склад

Плита ЦСП — листовий матеріал для зовнішньої і внутрішньої обробки. Може використовуватися на стінах, стелі, покрівлі, як чорнової підлоги, як основа під підлогове покриття. Склад ЦСП — деревна стружка і цемент з добавками.

cementno struzhechnaya plita csp  primenenie dlya pola148 Цементно стружкова плита (ЦСП) — застосування для підлогиТак виглядає плита ЦСП. На шляху видно стружка, хоча бічні поверхні рівні

 • портландцемент марки М500 – 60-65 %;
 • деревна (дерев’яна) стружка середньої і дрібної фракції – 24-25 %;
 • вода – 8,5-10 %;
 • добавки (хлористий кальцій, сірчанокислий алюміній, сульфат алюмінію, хлористий алюміній, силікати натрію) – 2-3 %.

cementno struzhechnaya plita csp  primenenie dlya pola149 Цементно стружкова плита (ЦСП) — застосування для підлогиПриблизний склад плит ЦСП

Плита ЦСП формується з трьох-чотирьох шарів. Внутрішні шари в ЦСП з тирси більшої довжини (товщина тирси 0,2-0,3 мм, довжина 10-30 мм), зовнішні — з більш дрібним. Внутрішній шар служить для додання міцності і пружності, зовнішній дозволяє зробити плити з гладкою поверхнею, яка вимагає мінімальної обробки. Сформовані листи подаються в прес, потім висушуються до нормальної вологості (10-12%).

Характеристики

Цементно-стружкова плита має такі характеристики:

 • Високу густину й масу. Показники коливаються в діапазоні 1000-1250 кг/м3. Це найважчий листовий матеріал. Маса листків 2700*1250-16 мм — 72,5 кг поодинці такий лист вже не понесеш. З товщиною 10-12 мм ще можна працювати одному, з більш масивними плитами, треба вже вдвох або втрьох. Маса товстих листів (24 мм і 36 мм) понад півтори сотні кілограмів. Так що обов’язково використовувати якісь підйомні механізми, хоча б звичайну лебідку.
 • Межа міцності при вигині. При товщині листа до 16 мм — 12 МПа.

  cementno struzhechnaya plita csp  primenenie dlya pola150 Цементно стружкова плита (ЦСП) — застосування для підлогиПлита ЦСП. Технічні характеристики визначають застосування

 • Межа міцності при розтягуванні у перпендикулярному напрямку до листу — 0,4 МПа. Це означає, що різко рвонувши плиту з одного боку, її можна зламати.
 • Хороші теплоізоляційні властивості — 0,26 Вт/м*град С. Не теплоізоляція, але непогані показники, що дозволяють поліпшити ситуацію з утепленням.
 • Паропроникність на рівні деревини — 0,03 мг/м*год*Па дозволяє підтримувати стабільну вологість.
 • Хороші звукоізолюючі властивості. Плита товщиною 12 мм знижує рівень шумів на 31 дБ.
 • Зміни розмірів:
  • Лінійне розширення 0,0235 мм/м*град С. Це трохи більше 2 мм на 100 метрів при збільшенні температури на один градус.
  • Влажностное розширення. Після перебування у воді протягом 24 годин, в довжину збільшується на 0,3%, в ширину на 2%.
 • Морозостійкість не менше 50 циклів (втрата властивостей не більше 10%).

Як бачите, характеристики плит ЦСП хороші. Ще один позитивний момент — висока щільність матеріалу приводить до того, що саморізи в ньому тримаються добре. Питомий опір при висмикуванні 4-7 Н/м. Це вище, ніж у ДВП і, тим більш, ніж у ГВЛ (гіпсоволокнисті лист). Але щоб встановити кріплення в дуже щільні листи, доводиться попередньо свердлити отвори. А якщо треба щоб капелюшки не стирчали, то і зенковать.

Важливі властивості

По суті своїй, цементно-стружкова плита — застиглий цементний розчин, в якому в якості армуючого речовини використана стружка. Тобто, матеріал нешкідливий в плані екологічності. Його можна різати різним інструментом. Ножівкою — складно і повільно, лобзик потрібна спеціальна пилка по бетону, а ось УШМ (болгаркою) ріжеться швидко, але процес дуже курний. Якщо є необхідність, добре фрезерується.

cementno struzhechnaya plita csp  primenenie dlya pola151 Цементно стружкова плита (ЦСП) — застосування для підлогиЯкої товщини ЦСП класти на підлогу: рекомендації виробників

Плита ЦСП не вражається грибком і комахами. Склеювати можна з деревиною, металами й полімерами (пластиком). При необхідності, можна укласти два шари один на інший. Якщо хочете щоб був моноліт, використовуйте плитковий клей на основі цементу.

Один з важливих аспектів — низька горючість. Не шамотна цегла, звичайно, але при впливі високих температур повільно обвуглюється, потім розсипається.

Область застосування

Якщо говорити про плюси ЦСП, в першу чергу варто згадати негорючість матеріалу. Він не горить і не підтримує горіння. Другий позитивний момент — відсутність синтетичних складових, які виділяють стирол і формальдегід. Цим пояснюється популярність цього матеріалу в каркасному житловому будівництві. Навіть незважаючи на солідний вага плит, з них роблять обшивку першого і другого поверху.

cementno struzhechnaya plita csp  primenenie dlya pola152 Цементно стружкова плита (ЦСП) — застосування для підлогиОбласть застосування плит ЦСП — стіни, стеля, підлога, опалубка

Плита ЦСП для підлоги теж використовується. Але варто сказати, що матеріал має нестабільну геометрію. Це пояснюється технологічними особливостями. Так що отримати ідеально рівну поверхню без «сходинок» між листами складно.

Другий момент. Плити ЦСП пластичні. У тому сенсі, що якщо їх покласти на нерівну поверхню, з часом вони приймуть форму поверхні. З одного боку, це добре — там де деякі листові матеріали на нерівностях підлоги можуть зламатися, ЦСП просто повторить форму. З іншого боку, на лаги з великою відстанню не покладеш навіть товстий лист — згодом провисне. На чорнову підлогу або іншу підставу з мінімальними зазорами, його можна використовувати без проблем.

ЦСП на підлогу: як використовувати

Підлога з ЦСП рекомендують робити із плит товщиною не менше 20 мм Теоретично, плити такої товщини можна класти і на лаги, але крок їх установки краще робити невеликим. На суцільне рівну основу (бетонну стяжку або чорнова підлога) можна використовувати і більш тонкі листи, але теплоізоляційні і звукоізоляційних характеристики будуть нижче.

cementno struzhechnaya plita csp  primenenie dlya pola153 Цементно стружкова плита (ЦСП) — застосування для підлогиЗалежність теплоізоляційного коефіцієнта від товщини плити і вага одного листа різної товщини

Як основу під укладання фінішного покриття — це один з непоганих варіантів. Можна класти як м’які (лінолеум, ковролін, плитка ПВХ, корок), так і жорсткі (ламінат, паркет, паркетна дошка) покриття. Кладуть на ЦСП і плитку. У цьому випадку беріть клей на основі цементу і дивіться, щоб основа була стабільною, не було руху. При розкладці намагайтеся зробити так, щоб шов плитки не припадає на стик двох аркушів.

Під жорсткі покриття (зокрема під плитку), можна укладати ЦСП не вздовж стін, а навскоси. Таким чином, при прямій розкладці точно уникнете збігу швів. Метушні з такою укладанням плит більше, зате навантаження на шви буде нижче. Менші шанси на тріщини по швах або розлом плитки, спучування шва ламінату.

Як закладати стики ЦСП

Так як цементно-стружкова плита має теплове розширення, плити укладають не впритул один до одного, а з зазором. Під тверде покриття стики можна не закладати (відкритий шов). Шви повинні припадати на підставу (балку, лаги, обрешітку), тому стик не буде порожнім. Для кращої ізоляції, на балку при відкритому шві, укладають смугу гідроізоляційного матеріалу. Це може бути щільна поліетиленова плівка, руберойд або більш сучасні гідроізоляційні матеріали.

cementno struzhechnaya plita csp  primenenie dlya pola154 Цементно стружкова плита (ЦСП) — застосування для підлогиЯк закладати стики ЦСП на підлозі

Якщо підлога з плит ЦСП роблять під м’яке підлогове покриття, шов заповнюють еластичним герметиком. При виборі герметика звертайте увагу, щоб після висихання він зберігав еластичність, інакше він просто розкришиться і просяде. Також він повинен бути сумісний з деревиною і цементом. Кращі в цьому плані сополімери, але вони дорогі.

Є ще один варіант заповнення стику плит ЦСП на підлозі — еластичний шнур зі спіненого поліетилену. Його прокладають в зазор, а зверху можна замазати або пофарбувати.

Чим кріпити і крок установки кріплення

Кріпити ЦСП можна цвяхами або самонарезными шурупами (саморізами). Підбір кріплення залежить від товщини плити. Довжина цвяха або саморіза повинна бути не менше триразової товщини плити. Наприклад, кріпите плиту товщиною 16 мм., Довжина саморіза або цвяха — 48 мм або більше (16 мм * 3 = 48 мм).

cementno struzhechnaya plita csp  primenenie dlya pola155 Цементно стружкова плита (ЦСП) — застосування для підлогиЗ яким кроком кріпити ЦСП

Кріплення встановлюється:

 • по периметру аркуша;
 • уздовж поперечних балок.

По периметру аркуша, саморізи або цвяхи ставлять відступивши деяку відстань від крайки. Це відстань, а також крок установки, залежить від товщини листа. Всі дані наведені в таблиці вище. Це максимально допустимі відстані. Для підлоги це не так критично, як для монтажу на вертикальні поверхні, але, все одно, рідше встановлювати кріплення можна, більше — небажано.

Два шару

При влаштуванні підлог по жорсткій основі (дерев’яна підлога, чорнова підлога, бетонна плита), рекомендують класти два шари аркушів. Сумарна товщина і використовуються теплоізоляційні матеріали (якщо вони є) повинні давати необхідний рівень теплоізоляції та шумопоглинання.

cementno struzhechnaya plita csp  primenenie dlya pola156 Цементно стружкова плита (ЦСП) — застосування для підлогиЯк класти плиту ЦСП на жорстку основу

В такому випадку плита ЦСП другого ряду укладається зі зміщенням швів. Зміщення швів має бути не менше 50 див. Шари можна скрутити між собою саморізами. Якщо промазати їх клеєм, буде практично моноліт. Це, до речі, вихід, якщо піднімати товсті плити на висоту складно. Більш тонкі можна навіть по сходах занести.

Не забуваємо по периметру приміщення залишати зазор на теплове розширення — він дорівнює 3-6 мм, Щоб при укладанні ЦСП залишити зазор вздовж стін, можна підперти монтажними клинцем, вставити прокладки між стіною і краєм аркуша. Товщина вставки — 4-6 мм. Можна по периметру розкачати демпферну стрічку. Вона ще й теплозвукоізоляційні характеристики поліпшить. Якщо бюджет обмежений, можна нарізати на смуги тонкий пінопласт і прокласти вздовж стін ці смужки.

Підлога з підігрівом з ЦСП плити під плитку.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради