Трихомоніаз у жінок: симптоми і лікування

Збудником трихомоніазу у жінок є піхвова трихомонада (клас джгутикових найпростіших). Відмінною особливістю цього мікроорганізму є можливість його тривалого існування у вологому середовищі (до 20 годин). Враховуючи даний факт, створюється загроза зараження побутовим шляхом-наприклад, у лазні. Збудником є одноклітинний мікроорганізм, який локалізується в піхву або тканинах уретри.

Особливості збудника тріхомоноза

Піхвова трихомонада має три форми різновиди:

 • округла;
 • амебовидная;
 • атипова (цистная) форма.

Потрапляючи в піхву, бактерії виділяють речовини, що допомагають закріпитися на слизовій оболонці і почати розщеплення її клітин. Відповідною реакцією є запалення тканин, що призводить до їх набряку, дрібних крапкових крововиливів, почервоніння та відчуття печіння в піхву.

У вологому середовищі сечостатевих органів трихомонада, має джгутики, легко переміщається і поширює по всьому організму інших збудників (хламідіоз, гонорея, герпес).

Особливості перебігу хвороби

Після зараження трихомоніазом у жінок прояв симптомів відбувається не відразу. Перші ознаки захворювання спостерігаються через 2-4 тижні від початку інкубаційного періоду.

trikhomoniaz u zhenshhin: simptomy i lechenie24 Трихомоніаз у жінок: симптоми і лікуванняВажливо! До основної причини передачі інфекції відноситься незахищений статевий акт. Повітряно-крапельним шляхом збудник не передається.

Важливо! Захворювання проявляється в залежності від місця ураження органів сечостатевої системи. Причому, тільки в третій частині жінок присутні симптоми трихомоніазу.

Серед основних симптомів можна зазначити:

 • поверхневі виразки на статевих губах;
 • рясні виділення, що мають неприємний запах, різного відтінку (зеленуватого, жовтуватого) і консистенції (від рідкої до пінистої);
 • часте сечовипускання, заподіює дискомфорт;
 • відчуття тягне біль внизу живота;
 • переддень піхви набуває червонуватого відтінку і набрякає;
 • свербіж і подразнення зовнішніх статевих органів і всередині піхви;
 • під час статевого акту відчувається дискомфорт;
 • ерозія шийки матки, набряк, кровоточивість.

Важливо! Навіть якщо у зараженої жінки відсутні симптоми тріхомоноза, вона все одно є джерелом розповсюдження захворювання.

Оскільки одноклітинний паразит поглинає мікроорганізми інших інфекцій, часто трихомоніаз діагностується спільно з хламідіоз, гонорею та іншими недугами.

Через кілька місяців можливий перехід в хронічну форму, що характеризується періодами загострення, пов’язаними з порушенням роботи яєчників і зниженням захисних сил організму.

Ураження матки, шийки матки і яєчників відбувається в рідкісних випадках. Піхвова трихомонада може проникнути у ці органи під час пологів, абортів або в період менструального циклу. У цьому випадку можливі серйозні наслідки.

Примітка. Часто до симптомів трихомоноза у жінок додається порушення мікрофлори піхви, що ускладнює діагностування і лікування, оскільки збільшується кількість спірохет, стрептококів, грибів, стафілококів і інших патогенних мікроорганізмів.

Запальний процес в гострій формі викликає свербіж у піхві, який може поширюватися на внутрішню частину стегон

Діагностування

Крім огляду і виявлення основних ознак трихомоніазу у жінок, лікар призначає здачу аналізів, які визначають патологічні агенти, які викликали запальні процеси:

 1. Світлову мікроскопію. Загальний мазок, дозволяє визначити ступінь вираженості запальної реакції і загальна кількість мікробів.
 2. Полімеразну ланцюгову реакцію, выявляющую ДНК збудника. Для взяття аналізу підійде будь рідкий біологічний матеріал (зішкріб зі слизової, слина, сльоза, кров). Перевага методу визначення наявності збудника при хронічній формі захворювання.
 3. Культивування секрету з цервікального каналу шийки матки), сечівника і заднього склепіння піхви. Вміст мазків з трьох місць засівається на спеціальні живильні середовища. Розмножені колонії трихомонади піддаються микроскопическому дослідження. Аналіз дозволяє визначити чутливість збудника до медичних препаратів, що забезпечує ефективність лікування.
 4. Бактеріологічне дослідження мазка і виділень з піхви (посів на флору).

При попаданні збудника в організм відбувається вироблення специфічних антитіл, які служать маркерами наявності інфекції і визначаються за допомогою аналізів.

trikhomoniaz u zhenshhin: simptomy i lechenie25 Трихомоніаз у жінок: симптоми і лікуванняВажливо! Аналізи проводяться протягом півгодини з моменту їх взяття, інакше збудник загине.

Фахівці рекомендують здавати аналізи в ранковий час. Перед процедурами небажано проводити спринцювання піхви.

Основні етапи боротьби з недугою

Після виявлення симптомів та діагностування трихомоніазу у жінок проводиться лікування, що включає комплекс заходів:

 1. Позбавлення від мікроорганізмів за допомогою протитрихомонадних препаратів.
 2. Нормалізація роботи органів сечостатевого тракту.
 3. Відновлення імунної системи організму.
 4. Усунення супутніх патологій, прихованих трихомонадами.

Спільно з використанням медикаментозних препаратів, можливе застосування не менш дієвих і щадних засобів народної медицини.

При призначенні лікувальних заходів лікар враховує особливості організму пацієнта, стадії захворювання та наявність супутніх патологій.

Важливо! Для досягнення позитивного результату слід проводити лікувально-профілактичні процедури спільно з статевим партнером.

Способи позбавлення від недуги

Виходячи із симптомів тріхомоноза, виявлених у жінки, призначається медикаментозне лікування й підтримуюча терапія. В першу чергу лікар призначає антибіотики, наприклад, Трихопол і Ністатин. При цьому він розраховує тривалість прийому препарату та дозування. У медикаментозне лікування включаються спринцювання, антибактеріальні, противопротозойные та імуностимулюючі засоби, свічки, вітаміни, а також препарати, що нормалізують кишкову флору.

Для успішної боротьби з патологією потрібно виконати кілька умов:

 1. Лікування трихомоніазу у жінки повинно проводитися разом із статевим партнером.
 2. До повного одужання статеві стосунки виключаються.
 3. Вимагається дотримання інтимної гігієни:
 • регулярна гігієна зовнішніх статевих органів, використовуючи туалетне мило або слабкий розчин фурациліну, перманганату калію;
 • щоб уникнути поширення інфекції в сечовипускальний канал, руху при гігієнічному догляді виробляють спереду назад;
 • предмети особистої гігієни повинні бути строго індивідуальні;
 • кожен день міняти нижню білизну.
 1. В терапевтичний курс включають противотрихомонадные препарати (Тинідазол, Метронідазол).
 2. Супутнє позбавлення від наявних патологій сечостатевих органів.

У період лікування забороняється вживати алкоголь. Рекомендується зміцнювати організм застосуванням імуномодуляторів (настоянка Ехінацеї, Іммунал).

trikhomoniaz u zhenshhin: simptomy i lechenie26 Трихомоніаз у жінок: симптоми і лікуванняПам’ятаєте! Самостійне припинення терапевтичних процедур при зникненні симптомів трихомоніазу загрожує появою у жінок рецидиву.

Для лікування трихомоніазу у жінок застосовується ряд схем з використанням протитрихомонадних препаратів залежно від тяжкості ураження.

 1. Тинідазол. Можливі 2 схеми застосування: 4 таблетки одноразово або по 1/3 двічі на день протягом тижня.
 2. Метронідазол (Трихопол). Перший день необхідно прийняти 4 рази по 1 таблетці. Далі 3 рази також по 1 таблетці. Тривалість курсу тиждень.
 3. Кліон—Д. Вагінальні свічки. Використовують перед сном по 1 шт. на протязі 10 днів.

Оскільки медикаменти мають різний механізм дії і протипоказання, щоб не завдати шкоди організму, вживання повинно проводитися під наглядом фахівця.

Для контролю ефективності проведеної терапії протягом пари місяців на 1-3 добу після менструального циклу перевіряється наявність вагінальних трихомонад за допомогою взяття мазка.

Пам’ятаєте! У разі розвитку стійкості до активних речовин антибактеріального засобу, лікар підбирає заміну.

Терапевтичні методи місцевого застосування

Чим лікувати трихомоніаз у жінок у разі протипоказань до застосування ліків, що вживаються перорально? Для позбавлення від інфекції можуть використовуватися препарати місцевої дії.

Для позбавлення від трихомоніазу у жінок допомагають:

 • сидячі ванночки з додаванням трав’яних настоїв (ромашка, шавлія);
 • спринцювання (щоденний введення в піхву або сечівник протягом двох тижнів суміші препаратів: урогиронин-гексаметилентетрамін (0,05 г), борна кислота (0,1 г), левоміцетин (0,2 г));
 • тампони, змочені в розбавленому соку ріпчастої цибулі;
 • аплікації 1%-ного водного розчину мефенамінової кислоти або антитрихомонадних коштів. Розчин можна замінити 2%-ної пастою;
 • Цидипол—КВ для затягування ерозій;
 • Метрагіл. Вводиться в піхву 2 рази на день.

При хронічній формі захворювання місцева терапія обов’язкове. Пацієнтці призначають вагінальні таблетки, креми або промивання лікарськими розчинами (Коларгол, Нітрат срібла).

Одужання залежить від приведення мікрофлори організму в норму. Нерідко представницям прекрасної статі призначають імуномодулюючі препарати.

Важливо! Після застосування медикаментів піхвова мікрофлора потребує відновлення. Для цієї мети підходять Гинофлор, Ацилакт, Гинолакт.

Народна медицина

Народна медицина в лікуванні трихомоніазу у жінок допомагає зняти симптоми при використанні лише в якості додаткової терапії. Серед рецептів існує кілька найбільш ефективних:

 1. Вичавити сік з 2-3 зубчиків часнику і приймати по ? ч. ложці 3 рази в день.
 2. Подрібнити лист алое, віджати сік і приймати по 1 ч. ложці за 30 хвилин до їжі. Соком також можна обробляти уражені ділянки статевих органів.

Знаходження інфекції в організмі тривалий період ускладнює процес одужання, тому при виникненні підозрілих симптомів трихомоноза у жінки необхідно відвідати лікаря. Вчасно вжиті заходи дозволять уникнути серйозних ускладнень, позбувшись від основної інфекції та супутніх хвороб. Щоб лікування за допомогою народних рецептів було ефективним, воно повинно бути строго індивідуальним і застосовуватися одночасно з місцевим лікуванням.

Профілактичні заходи

Дії, спрямовані на захист від венеричних захворювань, що передаються статевим шляхом, схожі між собою і включають ряд принципів, що знижують вірогідність зараження:

 1. Виняток безладних статевих зв’язків.
 2. Використання презерватива.
 3. При підозрі можливого інфікування необхідно звернутися за консультацією до венеролога. Прийняття необхідних заходів на ранній стадії значно збільшує ефективність лікування.
 4. Щоб уникнути передачі інфекції членам сім’ї, потрібно проводити контроль излеченности.
 5. Потрібне повне дотримання всіх рекомендацій лікаря, інакше можливий перехід патології в атипову безсимптомну форму.

З-за того, що трихомоніаз у жінок протікає приховано, найчастіше зараження партнера стає несподіванкою для обох. Щоб уникнути стресу, пов’язаного з виникненням венеричного захворювання, рекомендується дотримуватися профілактичних заходів.

За результатами досліджень найчастіше від трихомоніазу страждають чоловіки і жінки репродуктивного віку. Особливу небезпеку патологія представляє для майбутніх мам. Незнання про присутність інфекції в організмі може призвести до передачі збудника плоду. У цьому випадку профілактика проводиться для майбутньої дитини, щоб убезпечити його розвиток.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради