Сифіліс у дітей: симптоми і лікування, наслідки для дитини

Сифіліс у дітей зазвичай протікає несприятливо. У таких дітей хвороба вражає багато органів і системи, вони зазвичай відстають у фізичному і розумовому розвитку. Тому вагітні жінки, хворі на сифіліс, часто задаються питанням: чи можливо, що їх дитина народиться здоровим. У хворих матерів можуть народжуватися зовні здорові діти з прихованою формою хвороби, яка до певного віку ніяк себе не проявляє. Але потім виникають прояви пізнього вродженого сифілісу, і діти в більшості випадків гинуть незабаром.

Види

Щоб виключити таку хворобу потрібна профілактика. Тоді не виникне питання: чи буде дитина після сифілісу матері здоровий? Що робити, якщо на момент зачаття захворювання носило прихований характер і не було виявлено вчасно? Безумовно, призначають лікування, хоча воно може негативно вплинути на плід.

Дитячий сифіліс поділяється на декілька видів:

  1. Вроджений. Виникає під час виношування дитини. В цей період плід беззахисний, при сифілісі антитіла дитини недостатньо ефективні, щоб захистити його. Буває, що трапляється викидень і настає смерть плода. Ця форма захворювання підрозділяється на ранній і пізній вроджений сифіліс. Про пізньому вродженому сифілісі кажуть, якщо малюк народжується зовні здоровим, ознаки венеричної хвороби можуть проявитися у віці від 1 до 4 років.
  2. Придбаний. У дітей набутий сифіліс, як правило, характеризується побутовим шляхом передачі.

І вроджений і набутий сифіліс може якийсь час бути прихованим, коли клінічні прояви хвороби відсутні, але збудник знаходиться в організмі і може виявлятися лабораторними методами. Прихований сифіліс, незважаючи на відсутність симптомів, потребує лікування, так як він рано чи пізно переходить в активну форму.

Причини

Безпосередньою причиною розвитку сифілісу у дитини є проникнення в організм збудника даного захворювання — блідої трепонеми, або спірохети.

sifilis u detejj: simptomy i lechenie, posledstviya dlya rebenka11 Сифіліс у дітей: симптоми і лікування, наслідки для дитиниПотрібно знати! Може сифіліс передатися дитині під час вагітності? Так. Інфікування відбувається внутрішньоутробно через плаценту або під час пологів (такий шлях передачі називається вертикальним). Джерелом зараження служить мати. Навіть якщо вагітна жінка зовні здорова, а реакція Вассермана буде позитивною, дитина народиться з сифілітичними ознаками.

Проникнення спірохет до плоду відбувається через судини пуповини.

Під час пологів діти заражаються при проходженні по родових шляхах і контакті зі слизовими оболонками і виділеннями матері. Відбувається ураження тканин організму. У результаті цього можуть виникнути суттєві порушення в роботі всіх внутрішніх органів і нервової системи. Дитина заражається сифілісом від матері внутрішньоутробно через плаценту.

Важливо! Реальний і аліментарний шлях зараження новонародженого дитини венеричним захворюванням: через грудне молоко від хворої матері.

Симптоми

Після пологів дитина може на вигляд цілком здоровий, тому що в ряді випадків прояв основних симптомів сифілісу у дітей починається лише через кілька тижнів після народження.

Потрібно знати! Вроджений сифіліс впливає на багато системи та органи організму: шкіри, скелет, нервову систему та ін.

Внутрішні органи

Найбільш схильними до важких змін є печінка і селезінка. Вони збільшуються в розмірі, змінюється їх структура. Можливий розвиток інтерстиціального гепатиту, некроз клітин печінки. Сильне здуття живота стає причиною підозри на наявність сифілісу у дитини. В такому випадку бажано якомога швидше провести тест, що допомагає визначити наявність цієї хвороби. Сильне здуття живота може бути ознакою сифілісу у дитини.

Ураження дихальної системи проявляється розвитком пневмонії з інфільтратами в легенях, утрудненим диханням. Сифілітична пневмонія може призвести до смерті немовляти в перші дні життя.

Уражається і судинна система, що призводить до посиніння кінцівок — ціанозу. Можливий розвиток запальних захворювань серця: міокардит, перикардит.

Можуть зустрічатися і зміни у функціонуванні і структуру нирок: сифілітичний гломерулонефрит.

Шкірні покриви

Характерним проявом сифілісу у дітей є ураження шкірних покривів. Наприклад, поява на стопах і кистях бульбашок, розмір яких порівнянний з горошиною, наповненої гнійною рідиною, — це ознака, по якому можна майже точно поставити діагноз.

sifilis u detejj: simptomy i lechenie, posledstviya dlya rebenka12 Сифіліс у дітей: симптоми і лікування, наслідки для дитиниСифілітична висипка на тілі: бульбашки наповнена гнійною рідиною. Важливо! Відсутність таких висипань не виключає зараження.

Можлива поява сифілітичної екзантеми. Ця висипка, що локалізується в основному на лобі, стопах і кистях, має бордово-коричневий відтінок. Провокує лущення шкіри. Брови покриваються корочками. В подальшому може призвести до розвитку екземи.

Інша різновид екзантеми — дифузна, проявляється потовщенням окремих ділянок шкіри, що призводить до їх надмірної твердості і, як наслідок, ламкості. Шкіра на ногах червоніє, в деяких випадках — синіє, при цьому спостерігається сильний блиск підошов.

В області куточків губ з’являється виражене лущення і великі тріщини, які залишають після себе сліди. Ще одним наслідком сифілісу для дитини є брудно-блідий відтінок шкіри обличчя.

Слизові

Одним з найбільш поширених ознак вродженого сифілісу є сильний нежить, що виникає відразу після народження.

Зміни кісткової тканини

Класичним наслідком сифілісу у дітей вважають порушення розвитку скелета: провалився або сідлоподібний ніс; періостіти довгих трубчастих кісток.

Центральна нервова система

Спостерігаються судоми, які з часом можуть перерости у епілепсію або психічні відхилення. Нерідкі і раптові викрики малюка в тих випадках, коли немає ніяких причин для переляку і занепокоєння. Крім цих, легенях, порушень з боку ЦНС можливий розвиток менінгіту і менінгоенцефаліту, що часто призводить до смерті дитини. Не є рідкістю і сифілітична гідроцефалія.

Набутий сифіліс у дітей

Діти можуть також заразитися набутим сифілісом побутовим шляхом через предмети побуту або при безпосередньому контакті зі шкірою та слизовими хворих (у родині, в школі, в дитячому саду). У підлітків інфікування сифілісом може відбутися і статевим шляхом (при будь-якому вигляді інтимного контакту).

sifilis u detejj: simptomy i lechenie, posledstviya dlya rebenka13 Сифіліс у дітей: симптоми і лікування, наслідки для дитиниОсновний шлях зараження набутим сифілісом у дітей — не статевий, як у дорослих, а гематогенний, через кров (при переливанні зараженої крові та її компонентів, при поганій стерилізації медичних інструментів і ін).

Клінічно набутий сифіліс протікає у дітей так само, як у дорослих.

По закінченню інкубаційного періоду в місці проникнення трепонем з’являється ранка з щільним инфильтрированным дном і підритими краями. Вона безболісна і не доставляє дитині занепокоєння. Це утворення називається «твердий шанкр», а період, коли він виникає — первинний сифіліс.

Через деякий час шанкр проходить самостійно, а захворювання переходить у вторинний період, в якому з’являються поліморфні (розеолезние, папульозні, пустульозні) висипання по всьому тілу, включаючи долоні і підошви. Якщо батьки не відвели дитину до лікаря, то висип проходить без лікування, а через кілька років захворювання переходить в третинний період з виникненням у підшкірно-жировій клітковині ущільнень — гумм.

З часом ці ущільнення руйнуються, а на їх місці з’являються глибокі виразки, які заживають дуже довго з утворенням шрамів.

Важливо! При набутому сифілісі може вражатися центральна нервова система з запаленням головного мозку (енцефаліт) і його оболонок (менінгіт). Таке ураження називається «нейросифілісом».

Діагностика

Реакція Вассермана — один з достовірних методів діагностики сифілісу

Діагностика сифілісу у дитини дається не завжди легко, так як клінічна картина може бути неявній. Реакція Вассермана є інформативною тільки при доповненні її реакціями Сакс-Георгі, Кана. Ще одним, не менш важливим методом є серологічне дослідження ліквору, а також знаходження спірохет в шкірних, конъюнктивальных і носових виділеннях. Рентгенографія трубчастих кісток дитини демонструє наявність періоститу або остеохондрита.

Важливо знати! Показано періодично повторювати аналізи і вести ретельне спостереження за малюком.

Лікування

Етіотропне лікування сифілісу у дітей передбачає обов’язкове застосування антибіотиків. Препаратом вибору є пеніциліни. У разі їх непереносимості використовують цефалоспорини, еритроміцин. При третинному сифілісі призначають, крім антибіотиків, препарати вісмуту (Бисмоверол, Бийохинол).

Також використовуються імуномодулятори, вітаміни, загальнозміцнюючі засоби та симптоматична терапія. У терапії сифілісу у немовлят застосовують пеніцилін.

Прогноз

У дітей з вродженим сифілісом необхідно відразу ж після виявлення захворювання починати лікування, тоді шанси на одужання дитини будуть досить високі. У разі, коли до основного захворювання приєднуються супутні інфекції; якщо є ураження внутрішніх органів і нервової системи, — прогноз може бути невтішним, аж до летального результату.

Набутий сифіліс у дітей при проведенні адекватної терапії прогностично цілком сприятливий.

Заходи профілактики

Однією з найбільш ефективних профілактичних заходів вважається лікування матері дитини. Воно повинно відбуватися з перших місяців вагітності, причому його проведення є обов’язковим і для жінок, які перенесли сифіліс в минулому, і для дружин хворих чоловіків. Ймовірність того, чи може дитина заразитися сифілісом, при застосуванні таких заходів значно зменшується.

Обов’язково для всіх вагітних регулярне відвідування жіночої консультації, де своєчасно можна визначити можливі причини для занепокоєння.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради