Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

У металевих меблів для сидіння завжди були дві основні переваги. По-перше, вона практично не ламається і витримує самі екстремальні навантаження, служить вірою і правдою протягом декількох десятків років. Зробити стільці з металевої труби цілком доступно навіть починаючому майстрові, потрібно просто правильно підібрати матеріал, вміти користуватися інструментом і вибрати найбільш цікаву модель.

a56d321195b5ccf2ec6f14e093e15139 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми рукамиСтільці з металевої труби, зібрані без зварювання, їх надійність приблизно втричі менше зварних конструкцій

Особливості виготовлення стільців з труб

Якщо вибирати підходящий матеріал для виготовлення, то краще всього робити стільці з профільної труби 20 на 20 мм. Товщина стінки у такого профілю становить 1-1,5 мм, у результаті виходить міцна і не надто важка конструкція.

З іншого боку, використання тонкостінної металевої труби тягне і додаткові складності:

 • З-за невеликої товщини стін потрібно буде використовувати вуглекислотну або плазмове зварювання, мало того, перш ніж намагатися зробити стільці з труби, потрібно певна практика виконання зварювальних швів;
 • Збирати окремі деталі у готовий каркас потрібно буде за допомогою струбцин, будь-якого іншого аналогічного інструменту;
 • Крім металевої профільної труби, потрібні як мінімум сталеві куточки, болти, гайки, кріплення, все, що потрібно буде для монтажу сидіння, підлокітників і спинки.

Рада! Зрозуміло, що в даному випадку меблі для сидіння виготовляється не для гаража, а для інтер’єру квартири або будинку. Завжди хочеться зробити дизайн більш привабливим і стильним, тому по можливості при виборі відповідної моделі бажано відмовитися від прямих кутастих форм і переходів.

8bf8182f9da77f550655e8b512a03f30 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми рукамиБез особливих проблем можна зігнути тільки безшовну металеву трубу

Найбільш складними у виготовленні вважаються стільці з круглої труби. З практики добре відомо, що несоосное з’єднання круглих профілів не завжди виходить досить міцним, тому доводиться додатково використовувати механічне кріплення – болти і гайки. Тому по можливості краще використовувати заокруглений профіль, прямокутний або квадрат, в цьому випадку дизайн хоча б не буде зіпсований стирчать гайками.

Що потрібно, щоб зробити стілець з профільної труби

Процес виготовлення меблів зі сталевим каркасом на основі квадратного або прямокутного профілю не представляє нічого складного або незвичайного, більшість операцій знайомі всім, хто любить займатися слюсарної роботою або гаражними саморобками.

2f5b14a57b38d9a675ff608a007e4911 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми рукамиБез трубогиба зробити елегантний по дизайну стілець не вийде

52b252a564424af146946aca2b2a7368 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Для роботи знадобиться:

 • Зварювальний напівавтомат. Обладнання досить важке, тому немає сенсу брати його навіть в оренду, для того, щоб зварити саморобні складні стільці з профільної труби. Завжди можна приїхати на автосервіс або в слюсарну майстерню, де виконають роботу за невелику плату;
 • Кутова машина — болгарка з відрізними колами по металу;
 • Набір струбцин або стабільних власників, з їх допомогою фіксують окремі відрізки металу, перш ніж зварити шви;
 • Точило з “грубим” каменем для зняття задирок;
 • Електродриль з комплектом свердел;
 • Гибочний верстат або прес, на якому потрібно буде зігнути заготовки криволінійної форми, перш ніж розрізати трубу і з’єднати зварюванням. Зазвичай це пристрій вагою 10-15 кг, тому верстат можна взяти в оренду або позичити в друзів на пару днів.

До відома! Найбільш складним вважається надання необхідної кривизни і профілювання саме у випадку круглої труби.

Зазвичай перші спроби прокатати круглу трубу в криволінійну секцію призводять до отримання некондиційних спіралей і косих дуг. Тому з круглого профілю найкраще робити невеликі секції, які можна легко вирівняти і підігнати за розміром.

Працювати зі зварювальним напівавтоматом досить просто, потрібно лише попрактикуватися в поєднанні різних варіантів труб, на це піде максимум кілька годин, перш ніж буде підібраний режим і витрата газу. Альтернативою полуавтомату може бути інверторний зварювальний апарат. Він також дозволяє виконувати зварювання швів з досить високою якістю, але для роботи з обладнанням потрібні дуже хороші електроди і певний досвід зварника.

Розміри стільців з профільної труби

Перевагою використання металевої профільної труби є те, що тепер стільці і табурети можна робити більш високими і вузькими. В результаті дизайн виходить більш стильним і вишуканим. Якщо стандартний стілець з дерева або пластика виготовляється не вище 50 см, то табурет або місце для сидіння можна виготовити заввишки до 80 см, при цьому вся конструкція не втратить стійкості і не буде “грати” під вагу сидячого.

Креслення стільців з профільної труби

Як приклад ефективного використання можливостей сталевого каркаса можна навести невеликий креслення барного стільця.

3d28c701b381559543134b623f1807b3 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

У даній конструкції є свої особливості:

 • Задні ніжки відхилені під кутом від вертикалі 15о, це забезпечує хорошу стійкість для незвично високої посадки;
 • Передні ніжки звужені, але при цьому мають розбіжність під кутом до 20о в нижній частині конструкції;
 • Наявність горизонтальної перекладини на висоті 30 см робить стілець більш зручним, так як решта 50 см дозволяють безперешкодно ставити ноги на підставку.

Конструкція виходить з високо розташованим центром ваги, тому звертатися з барними табуретами і стільцями потрібно вкрай обережно, металевий каркас при падінні може травмувати ступні ніг.

a33de5568db8bf489dc7a7af2ec41549 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми рукамиВаріант стільця з круглого профілю

Якщо потрібно абсолютно безпечний варіант табурета з профільованої труби, то можна скористатися схемою, наведеною на фото нижче.

1d4edd773be22017c0d55e048541bdb0 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми рукамиЗовнішній вигляд і дизайн меблів явно застарів, але зате виходить дуже міцно і надійно

eb96b1449c7ecd489163a8d55e1cdc43 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Варіант стільця для домашньої майстерні

Конструкція виходить трохи вище стандартів 50 см, але така посадка найбільш зручна в ситуації, коли доводиться працювати за столом або за верстатом. Проста рамна конструкція з квадратної труби забезпечує величезну міцність. Майстри люблять такі стільці, так як в разі необхідності його можна використовувати в якості підставки або переносного столика.

Ще один приклад, на цей раз стілець універсального призначення з профільної труби. Схему підгледіли у спортивного тренажера для заняття зі штангою. Подібний проект сподобався дачникам і любителів заміського відпочинку.

82fb3aa77f00791ade36fee659125ed8 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Наявність додаткового елемента з тильного боку робить стілець дуже зручним при обробці врожаю, а міцний і жорсткий каркас з квадратної металевої труби 40?40 мм гарантує термін служби не менше 20 років навіть в умовах дачі.

До відома! Плануючи певну схему конструкції стільця, необхідно враховувати обмеження, що накладаються на мінімальний радіус вигину, для того щоб труба в момент прокатки роликом не деформувалася і не зігнулася, буде правильним заздалегідь виконати орієнтовний розрахунок за умов критичної деформації.

Загальні вимоги наведено на схемі нижче.

490f09c7f222e4dde48a06c2f72ae82c Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Як з профільної труби зробити стілець

Найбільш складним елементом підготовки є правильне згинання окремих відрізків труби. Справа в тому, що порожнистий металевий профіль при обробці роликовим пресом легко деформується, на поверхні з’являються хвилі і брызжи. Тому при виборі моделі стільця найкраще віддавати перевагу тим проектам, які не передбачають вигин у занадто малому радіусу.

Стілець з хромованою труби

Наявність декоративного покриття з хрому або нікелю істотно покращує зовнішній вигляд саморобної меблів з металевої труби. З іншого боку, при спробі зігнути трубу хром легко відшаровується від мідного підшару, нанесеного на чорний метал.

bf28e471e57ada3122b9fa4485f2a293 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми рукамиСтільці з готового набору хромованих деталей збираються однієї викруткою і пилкою

Найбільш простий варіант — зробити стільці з круглої або профільованої труби без вигинів. В цьому випадку всі з’єднання деталей між собою виконуються з допомогою внутрішніх пробок з різьбленням і шпильок. Найкраще підходить кругла меблева труба, з неї легко зібрати найпростіший варіант стільця або табурета, приблизно такого, як на фото.

c78464da06dbeaed5c9bc3037f945bce Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Другий варіант передбачає використання металевої труби без хромованого покриття, такий матеріал можна без особливих проблем зігнути по потрібного радіусу з допомогою ручного трубогиба. Перед складанням деталі стільців потрібно буде піддати гальванічному хромуванню.

Тонкостінну металеву трубу можна зігнути ручним інструментом

Для виготовлення потрібно зігнути трубогибом:

 • Спинку із задніми ніжками;
 • П-подібну рамку передніх ніжок;
 • Кільце, яке посилює жорсткість всієї конструкції.

Зрозуміло, що з’єднувати всі деталі доведеться зварювальним напівавтоматом. Сидіння виготовляється з фанерного кола, обтягується поролоном і тканиною, після чого кріпиться на металевій трубі за допомогою звичайних шурупів.

Стілець з плоскоовальной труби

Матеріал являє собою металевий профіль овального перерізу. Як правило, у такої труби шов розташований на одній з плоских поверхонь. Матеріал може бути пофарбований або мати гальванічне покриття на основі нікелю і хрому. Товщина стінок плоскоовальной труби зазвичай не перевищує 0,5-1,0 мм, тому гнути такий профіль надзвичайно складно навіть при наявності відповідного обладнання. Радіус вигину для стандартної труби під виготовлення стільців не повинен перевищувати 12-15 див.

d75492ff296f65cbdd97644b5d15ee1d Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми рукамиХромований металевий профіль дуже примхливий в обробці

Якщо намагатися зробити саморобний стілець з плоскоовальной труби, то краще за все в якості прототипу використовувати стандартний варіант офісних меблів, як на фото.

9f2ac67abe4e6a305f3e08bb1cf7028d Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Для виготовлення найпростішої моделі потрібно зігнути П-подібні рамки для ніжок. Спинку доведеться гнути двічі, перший раз для того, щоб сформувати несучий профіль, другий раз, щоб забезпечити кут 120 градусів між горизонтом підстави сидіння і площиною для підтримки спини.

Стілець з квадратної труби

Відразу потрібно зазначити, що будь-яка меблі, зібрана з металевого квадратного профілю, має не самим видатним дизайном. З квадратної труби найчастіше роблять службову меблі, підставки, каркаси верстаків та робочих столиків.

Найпопулярніша модель з квадратного металлическогопрофиля

В якості прикладу вдалого використання всіх переваг квадратного профілю можна привести цю схему шкільного стільця з регульованою висотою сидіння.

 

Незважаючи на спрощений дизайн, стілець з металевої труби вийшов неймовірно міцним, невибагливим і простим у виготовленні своїми руками. Для складання потрібно зігнути дві дуги з квадратної труби під сидіння і спинку.

c0289f85b8625ee9d1cc9390556af54b Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Ніжки виготовляють з двох розмірів квадратного профілю, нижня частина зварюється у вигляді двох Т-подібних опор з горизонтальною перемичкою. Між сидінням та ніжками буде потрібно встановити перехідну частину з двох шматків металевої труби зі стороною 15 мм.

Стілець з гнутої труби

Конструкції, виготовлені з гнутого профілю, відрізняються дуже ефектним дизайном, вираженим стилем і лаконічними формами. Процес виготовлення такого стільця своїми руками передбачає створення каркасу з одного неразрезанного відрізка металевої труби.

Наприклад, на виготовлення найпростішої моделі з двох стільців, наведених нижче, в середньому потрібно не менше 3,5 м тонкостінної металевої труби діаметром 25 мм

a807797d874f9833179cdf9a891cf6ce Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Більшу частину каркаса центральної дуги і ніжки вигинають на верстаті, перехідні зони в районі сидіння і спинки часто доводиться виготовляти з допомогою ручного трубогиба. Якщо планувати виготовити повноцінний стілець з гнутої металевої труби, то краще всього вибирати моделі більш простого дизайну, або використовувати проекти з прямокутними вставками.

Табурет з профільної труби

З усіх проектів і схем металевих меблів для сидіння виготовлення табурета можна вважати найкращим варіантом для першої спроби. Конструкції дуже прості, і найчастіше можуть бути зібрані навіть із залишків профільної труби після виготовлення верстата або стелажу.

Майже завжди основою табурета є прямокутний каркас з квадратної або круглої труби, зварений пірамідою або звичайним прямим способом. В якості сидіння найчастіше використовується фанерний лист, обшитий пінополіуретаном та шкірозамінником.

Барний стілець з профільної труби

Найбільше металевих стільців і табуретів виготовляють саме у форм-факторі барною меблів. Попит на подібні вироби з профільованої труби досить високий, тому було придумано чимало моделей і схем, зазвичай з квадратного профілю з дерев’яним сидінням.

33b5744bfd1b07b19b2a70bdd205070b Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми рукамиОсновний матеріал для стільця – квадратний профіль металевий

3532381463a65b67564df1ce0f7c964e Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Конструкція і способи виготовлення такого стільця нічим не відрізняються від раніше наведеного табурета з металевої труби. Єдиним істотною відмінністю є висока посадка приблизно на рівні 80-85 см від рівня підлоги і наявність спеціальної підставки для ніг. Всі деталі зварюються за допомогою звичайної зварки, не треба використовувати навіть напівавтомати. Іноді замовники спеціально вибирають для барної меблів табурети і стільці, зварені з нержавіючої труби.

Стілець з профільної труби в стилі лофт

Предмети меблювання в стилі Лофт завжди користувалися популярністю і попитом, тому можна спробувати виготовити найпростіший варіант стільця з металевої труби. В якості прикладу буде правильно використовувати моделі, наведені на фото нижче.

17858de2803837b72f8aeee4c87d8c55 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

1bd0fd64c470fc23ecc60a5cbae83823 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Подібна конструкція відрізняється від звичайної металевих каркасних меблів і тим, що шви і деталі з’єднань не захищаються і не ховаються під шаром декоративного покриття або облицювання, а спеціально залишаються на поверхні, для того щоб посилити враження від саморобного стільця або табурета.

Колінний стілець з профільної труби своїми руками

З усіх варіантів меблів для сидіння цей проект вважається наймолодшим, ідея виготовлення офісного стільця з додатковими опорами для колін прийшла з промислового виробництва. На конвеєрних лініях, де доводилося виконувати безліч складальних операцій, нахиливши корпус далеко вперед, колінний стілець був справжнім порятунком, так як дозволяв перенести частину навантаження на коліна.

Але практика використання металевих стільців з колісними опорами показала, що не все так добре і гладко, як виглядає в теорії:

 • Металеві меблі, як правило, стає причиною появи хронічних захворювань менісків колін;
 • Неправильне, неприродне розподіл ваги в опорно-руховому апараті людини позначалося на перенапруженні м’язів спини.

Для того щоб зрозуміти, наскільки зручний колінний стілець, можна подивитися схему, наведену нижче.

bbfe7f0b8ea2f6949009fe3858c356f5 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Іноді для того, щоб переконатися на власному досвіді в окремих переваги і недоліки стільців і табуретів з профільної труби, можна спробувати зібрати хоча б один екземпляр з металевого профілю, використовуючи в якості прототипу промисловий зразок, наведений на фото.

97d88900be5f36822ca59ad3642db9d5 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Каркас стільця збирається з трьох деталей. Більшу частину навантаження сприймає Т подібна траверса, вона виконує функції задніх опор, аналогічна схема використовується для заміни передніх ніжок стільця. На рамі встановлений регульований по висоті шток, що підтримує сидіння зі спинкою. Вся конструкція виходить з досить високим центром тяжіння, тому металевий стілець виявляється нестійким. Ще гірше, якщо замість металевого профілю використовуються дерев’яні бруски і рейки, що знижує жорсткість всієї конструкції.

Розкладний стілець із профільної труби

Це, напевно, єдиний проект, в якому металевий профіль ідеальний для виготовлення каркасу. Навіть якщо міркувати формально, то краще, ніж квадратна або прямокутна труба, знайти матеріал для стільця неможливо. Дерев’яні та пластикові конструкції виходять або надто слабкими, або нестійкими і нежесткими, тому всі нормальні саморобні складні стільці робляться з профільної труби.

Простий і доступний проект для виготовлення своїми руками наведено на фото нижче.

9710a789cc1add3f98aafbf4824bb514 Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми рукамиКопія фабричної моделі розкладного стільця, але замість круглої труби використовується металевий квадратний профіль

В даному випадку використовується класична схема з Х-подібними підпорами і відкидним сидінням. Стілець може мати підтримку спини, або бути оформлений у вигляді табурета з м’яким сидінням.

04d185bfea122ef7ac12a47f78ed4d2e Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Дуже популярні моделі розкладних стільців з алюмінієвого плоськоовального профілю, конструкція виходить легше і простіше в перенесенні.

e20431920578a8a86434f62bfe241dbb Стільці з металевої труби: креслення, розміри, як зробити своїми руками

Оформлення стільців з труб

Використання металу меблів одночасно спрощує і ускладнює завдання декоративного оформлення. Зазвичай металеві деталі піддають анодуванню або фарбування порошковими покриттями, наносять нікель або хром.

Все це дозволяє приховувати шви, хвилі і брижі, що утворилися після вигину металевої труби на спеціальному пристосуванні. Основна частина декоративної обробки припадає на оформлення спинки і сидіння. У цьому випадку облагородити меблі можна, використовуючи плівку і тканина, з допомогою яких вдається приховати і задекорувати фанерну частина металевого стільця.

Висновок

Стільці з металевої труби справедливо вважаються надійними і зручними, але в той же час переставляти і носити їх не так легко, як дерев’яні меблі. Використання каркаса з металу спрощує конструювання, але одночасно додає приміщенню дуже утилітарний і навіть технологічний вигляд. Для інтер’єру офісу це не має значення, а для житлового приміщення металеві меблі скоріше винятком, ніж правилом.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради