Капустяна муха — методи боротьби з нею. Личинки, фото мухи, і народні засоби

Молода капуста – дуже смачне ласощі для багатьох шкідників. Капустяна муха, про яку сьогодні піде мова в цій статті, не менш небезпечна, ніж хрестоцвіті блішки або слимаки. Боротися з цим шкідником дуже важко, тому краще взагалі не допускати її поява на ділянці. Тут важливо знати, коли у неї починається років, щоб вчасно вжити необхідних заходів. Ну, а якщо вона все-таки вже влаштувалася на грядках, розповім, якими засобами можна з нею боротися.

kapustnaya mukha  metody borby s nejj lichinki, foto mukhi, i narodnye sredstva22 Капустяна муха — методи боротьби з нею. Личинки, фото мухи, і народні засоби

Першими ознаки присутності личинок у корінцях рослини – це затримка його в рості, в’янення листя, купують синювато-свинцевий відтінок.

Цей шкідник дуже небезпечний тому, що личинки можуть знищити врожай буквально за 2 тижні, якщо терміново не розпочати боротьбу. Початок літа комахи збігається з цвітінням берези, вишні і кульбаб. Але самий розпал припадає на час цвітіння бузку. Саме в цей час треба бути особливо пильними і перевіряти посадки капусти щодня, щоб не пропустити, коли мухи почнуть відкладати свої яйця, а ненажерливі личинки не знищать весь урожай.

Капустяна муха та її личинки (фото, як виглядають)

Шкідник буває двох різновидів: весняна і літня капустяна муха. Зовні вони мало чим відрізняються один від одного, так і простому городникові це ні до чого. Для нього важливіше знати деякі нюанси їх розвитку, щоб ці знання застосувати в боротьбі з нею.

Шкідник зимує в грунті в стадії лялечки. Їх масовий виліт збігається з цвітінням вишні, берези і бузку. Відразу ж після вильоту з зимівлі комаха кілька днів харчується на бур’янах, а потім перелітає на висаджену розсаду. Незабаром після народження відбувається спарювання дорослих особин. І вже через 8-10 днів самка відкладає білі яйця по 2-3 штуки на нижній частині рослини або біля основи шийки стовбура на землі. Одна самка за своє життя може відкласти до 100 штук яєць.

Спостереженнями встановлено, що під одним рослиною можуть бути відкладені яйця різними самками. Муха відкладає яйця під більш розвинені рослини і дуже рідко під розсаду, мають менше трьох листків. Недолік вологи уповільнює розвиток яєць і навіть в масі їх губить.

Як зовні виглядає шкідник? Подивіться на фото. У самця на спинці чітко видно три поздовжні темно-бурих смуги і одна на черевці.

kapustnaya mukha  metody borby s nejj lichinki, foto mukhi, i narodnye sredstva23 Капустяна муха — методи боротьби з нею. Личинки, фото мухи, і народні засобиСамець капустяної мухи

Самка має світло-сірий колір, смужки на її спині ледве помітні.

kapustnaya mukha  metody borby s nejj lichinki, foto mukhi, i narodnye sredstva24 Капустяна муха — методи боротьби з нею. Личинки, фото мухи, і народні засобиСамка капустяної мухи

Відкладання яєць починається через 4-6 днів після цвітіння черемхи і починається при температурі +10+12 ? с. Самки воліють грунт грудкувату, грубозернисту і уникають розпорошеного грунту. Яйця розміром 1-1,1 мм, білі, довгасті, сигароподібні. Один кінець притуплений з глибокою борозенкою, розширено до тупого кінця.

kapustnaya mukha  metody borby s nejj lichinki, foto mukhi, i narodnye sredstva25 Капустяна муха — методи боротьби з нею. Личинки, фото мухи, і народні засоби

Через 3-5 до 10 днів з яєць починають отрождаться безногі личинки, так звані білі кореневі хробаки довжиною до 8 мм. Вони заглиблюються в грунт і впроваджуються у корінь або нижню частину стебла розсади. Личинки в залежності від температури повітря живуть до 20-30 днів. Три рази линяють і потім перетворюються на лялечки – ложнококон. Розвиток лялечки триває 10-20 днів, після цього вилітає друге покоління шкідника. Личинки другого покоління з’являються на початку липня і, як правило, вони вже мало небезпечні для самої капусти.

У північних і середніх смугах Росії шкідник весняної мухи розвивається в двох поколіннях, на півдні – в трьох.

Ознаки ураження рослин капустяної мухою

Як дізнатися, що капуста уражена личинками капустяної мухи? Личинки – черв’ячки, проникаючи в стебло рослини, виїдають у них звивисті ходи. Рослина починає хворіти, в’янути, і виглядають так, як ніби їм не вистачає води. Однак, навіть при налагодженому поливі нічого не змінюється. Пошкоджене рослина відстає в рості, у спеку в’яне. Листя набувають фіолетового відтінку. Пошкоджені корені стають вхідними воротами для проникнення хвороботворних бактерій і грибів, тому коріння починають загнивати.

Першою ознакою присутності личинок в корені рослини – це затримка в рості і в’янення листя.

Крім того, личинки пошкоджують внутрішню частину кореня, порушують надходження поживних речовин у наземну частину рослини. Це веде до ослаблення і загибелі капусти.

kapustnaya mukha  metody borby s nejj lichinki, foto mukhi, i narodnye sredstva26 Капустяна муха — методи боротьби з нею. Личинки, фото мухи, і народні засоби

Найбільш шкідливі личинки першого покоління. Друге покоління не так небезпечно, оскільки рослина вже до цього часу буває зміцнілим.

Методи боротьби з мухою капустяної

Це шкідник всіх хрестоцвітих культур – редиски, редьки, брукви. Коли на грядках ще не висаджена капуста, муха спочатку ласує сурепкой або гірчицею, яка була посаджена як сидерата під зиму. Ну а коли вже буде висаджена розсада, вона тут як тут!

Щоб не допустити відкладання яєць на розсаді, краще заздалегідь подбати і вжити профілактичні заходи.

 • Ще з осені ретельно приберіть всі капустяні залишки з грядки, це в рази скоротить ризик появи весняних різновидів.
 • Дотримуйтесь сівозміну, не садіть хрестоцвіті культури на теж місце, що і в попередній рік.
 • При посадці насіння капусти на розсаду, не використовуйте грунт з городу, адже в цьому грунті можуть залишитися з минулого року лялечки мухи. А насіння перед посівом замочити на 1-2 години в слабо-рожевому розчині марганцівки.
 • Регулярно перекопуйте грядки, де росли хрестоцвіті культури, це також скоротить кількість лялечок в ґрунті.
 • Частіше розпушуйте ґрунт близько посадок, забирайте всі бур’яни, це позбавить нормальних умов для життєдіяльності лялечок.
 • Після висадки розсади на постійне місце прикрийте посадки тонким покривним матеріалом. Це стане заслоном для відкладання яєць у ґрунті близько рослин. Знімайте спанбонд тільки після того, як розсада зміцніє і підросте. Здоровим і великим рослинам муха вже не буде страшна.

kapustnaya mukha  metody borby s nejj lichinki, foto mukhi, i narodnye sredstva27 Капустяна муха — методи боротьби з нею. Личинки, фото мухи, і народні засоби

Ну а якщо, незважаючи на всі профілактичні заходи, ви помітили, що ваша капуста стає кволою, перестає рости, а листки набувають фіолетового відтінку, вибери одне хворе рослина і подивіться, ніж пошкоджений корінь. Якщо помітили на корені присутність личинок, доведеться вдаватися до застосування інсектицидів. На допомогу прийдуть і народні засоби боротьби, ефективність яких перевірена часом і багатьма городниками.

Капустяна муха – як з нею боротися

У боротьбі з капустяними шкідниками у продажу в садівничих магазинах є цілий арсенал різних хімічних препаратів – інсектицидів. Їх дія спрямована на відлякування комах та їх знищення. Ось список найбільш затребуваних препаратів.

 • Землін, Медветокс, Мухоїд. Засіб вносять на поверхню грунту при висадці розсади з одночасним розпушуванням.
 • Топаз -1 ампулу препарату розводять у 10 л води і обробляють розчином розсаду капусти за 2 дні до висадки на постійне місце.
 • Актеллік. Для приготування робочого розчину 2 мл препарату розводять у 0,7 мл води. Витрата засобу – 1 л на 10 кв. м. обробку проводять двічі з інтервалом в 14 днів.
 • Актара. Засіб більш прийнятним для знищення дорослих особин, ніж для личинок. Пакетик із засобом в 1,4 г розводять у 15 л води. Ампула (1,2 мл) розводиться в 20 л води. Обробку проводять двічі з інтервалом 1-2 тижні. Витрата 1/3 відра готового розчину на 100 кв. м.

kapustnaya mukha  metody borby s nejj lichinki, foto mukhi, i narodnye sredstva28 Капустяна муха — методи боротьби з нею. Личинки, фото мухи, і народні засоби

 • Антитлин – 500 г розводять водою у співвідношенні 1:20 і обприскують рослини в період вегетації з розрахунку 10 л на 100 кв. м.
 • Фуфанон-Нова. 13 мл засобу розводять в 10 л води і обприскують по листю з розрахунку 1 л на 10 кв. м. Обробку проводять 2 рази.
 • Тютюнова пил – запилення проводять з розрахунку 500 г порошку на 100 кв. м
 • Террадокс – 40 г на 100 кв. м. порошку вносять на поверхню грунту при висадці розсади, застосовується для середньо-і пізньостиглих сортів капусти.
 • Почин, Грім – кошти вносять на поверхню грунту в районі кореневої шийки при посадці розсади з одночасною заробкою в грунт.
 • Немабакт, Энтонем F -вносять разом з поливною водою одноразово при висадці розсади на постійне місце. Витрата – 2-4 л на 100 кв. м.
 • Табазол – 200 г порошку розпилюють на 100 кв. м. у період вегетації.
 • Базудин – засіб використовують у період закладки мухами яєць.

Іноді разом із засобами боротьби з шкідниками і доводиться одночасно проводити обробку і від хвороб. Знайте, що такі засоби, як Актеллик, Актара, Фуфанон сумісні з усіма фунгіцидами та інсектицидами. Однак, ці препарати не можна одночасно використовувати із засобами, що містять мідь (Бордоська рідина, мідний купорос, хлороокись міді). А також можна їх використовувати разом із засобами, що містять кальцій і лужною реакцією (Епін, Циркон).

Непоганий результат також у боротьбі з капустяної мухою дають такі засоби, як Фітоверм, Бітоксибацилін, Лепідоцид, Дипел, Карбофос, Іскра, Інтавір та ін.

Але яке б засіб ви не вибрали, завжди уважно читайте інструкцію по застосуванню і користуйтеся засобами індивідуального захисту при роботі з ними.

Народні засоби проти личинок капустяної мухи

Народні засоби давно і ефективно зарекомендували себе в боротьбі з багатьма хворобами і шкідниками рослин. Їх дія від шкідників направлено для відлякування, знищення і підтримання захисних властивостей капусти. Що пропонують досвідчені городники?

 • Перед висадкою розсади на грядку промийте корінці розсади слабо-рожевим розчином марганцівки.
 • У міжряддях капустяних посадок посадіть рослини, що володіють різким запахом – чорнобривці, часник, кріп, шавлія, селера, настурція, календула.

kapustnaya mukha  metody borby s nejj lichinki, foto mukhi, i narodnye sredstva29 Капустяна муха — методи боротьби з нею. Личинки, фото мухи, і народні засоби

 • Посипте розсаду після висадки сумішшю тютюнової пилу, гострого червоного перцю і гірчичного порошку в рівних пропорціях.
 • Опудрите рослини просіяної золою. Це одночасно буде і підживлення капусти – вона дуже любить деревну золу.

Обробляючи рослини сухими порошками, майте на увазі, що обробки доведеться проводити кожні 5 днів або відразу після дощу.

 • Навколо кореневої шийки посипте землю нафталіном, камфорою, гашеним вапном або деревною золою, змішаної з махоркою.

kapustnaya mukha  metody borby s nejj lichinki, foto mukhi, i narodnye sredstva30 Капустяна муха — методи боротьби з нею. Личинки, фото мухи, і народні засоби

 • При перших ознаках шкідника приберіть землю біля корінця і стебла, і замініть її на іншу, не заражений шкідниками.
 • При посадці розсади посипте зверху рослини подрібненої висушеної шкірки цитрусових фруктів.
 • Приготуйте оцтовий розчин. 1 ст. л. 70% оцтової есенції розведіть у 10 л теплої води і обприскати рослини у ясну теплу погоду.
 • Розведіть пухирець настоянки валеріана в 3 л води, додайте 1-3 ст. л. рідкого мила і обприскати капусту.
 • Нашатирний спирт. Для наведення робочого розчину до 1 л води додають 1 ч. л. розчину аміаку. Розмішують і отриманим розчином обробляють капусту, намагаючись їх обприскувати зверху і з нижньої сторони листків. Повторні обробки проводять не раніше, ніж через 10 днів ще 2 рази
 • Покрийте поверхню землі під рослинами грубої мульчею, наприклад, паперові листи з-під шредера, дерев’яні ошурки, картонні або пластикові листи. Важливо, щоб вони були щільними і щільно прилягали до землі.
 • При посадці розсади умочіть корінці рослин в глиняну бовтанку. Для цього глину або суглинок розведіть водою до сметаноподібного стану і додайте туди будь-інсектицид.

Дорогі читачі, як ви зрозуміли зі статті, капустяна муха – дуже небезпечний шкідник. Але якщо вчасно вжити профілактичних заходів і почати лікування при перших ознаках шкідника, ви зможете врятувати урожай. І він вас в кінці літа порадує міцними і соковитими качанами.

Гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради