Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Коли-небудь спостерігали, як ніжний кущик петунії благополучно росте і розростається там, куди насіння потрапило випадково? Це дивно! Адже часом всі старання по посадці і догляду за цією рослиною виявляються марними. Милі квіточки вперто не ростуть там, куди їх висадили. От і деякі дачники стверджують, що характер цих рослин примхливий, рослини перебірливі, їм потрібні особлива грунт, сусіди, клімат. У той же час, інші садівники показують свої розкішні клумби на доказ простоти вирощування цих квітів. Давайте розберемося.

Хочу зізнатися, що, як на мене, краще петуній немає, і бути не може, якщо говорити про практичність цих рослин:

 • Відмінно себе почувають при самій неймовірній спеці.
 • Вони відмінно уживаються в квітнику з різними рослинами, в тому числі з вимогливими трояндами та вибагливими ліліями.
 • Рослини активно відгукуються на догляд та підживлення. Але, якщо раптом ви вирішите провести відпустку десь в іншому місці, вам не доведеться нікого просити поливати або прополювати квітник, рослини легко обійдуться без всього цього.

Звичайно, як і багато інші рослини, петунії хочуть, щоб були створені для їх існування якісь умови. Але деколи вони ростуть, як бур’ян там, де їх ніхто не висаджував.

Коротко поділюся однією історією. Коли ми з родиною відпочивали в одному приморському містечку, де половину населеного пункту складали приватні будинки. У жителів цих будиночків немов був якийсь негласний вирок… ні, змагання. Вони прагнули ділянки біля свого будинку зробити якомога красивіше. Там були такі мальовничі клумби, яких мені і в Європі не доводилося бачити. І ось, бачу картину: біля одного будинку господиня нещадно висапуємо гарні квітучі кущі. В чому справа? Виявляється, вона роками висаджувала там інші культури, але петунія всі «глушить». І це при тому, що саме петунію вона і не садила!!!

Тому, давайте навчимося вирощувати цю квітку так, щоб йому і нам було добре. І знову поради знавців нам допоможуть у всьому розібратися.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Як правильно садити і коли сіяти петунію

Ви коли-небудь бачили насіння петунії? Вони настільки малі, що, як вода, «тікають», не тримаються в долоньці. Чому я почала з розміру насіння? Є правило: глибина посадки залежить від розміру насіння. Повірте, мною ж перевірено це правило разів сто! Я давно насіння салату на висаджую, а розкидаю по поверхні, а зверху тільки проводжу граблями. А в результаті, маю відмінний урожай.

Так і з цією квіткою. Його не варто поглиблювати. Максимум – 0,3 сантиметра. А це нам підказує час висадки культури у відкритий грунт. Грунт має бути добре прогріта, але при цьому зберігати вологу, необхідну для «прокльовування» насіння.

У південних регіонах це термін з кінця березня до середини квітня. У середній смузі – з середини квітня до середини травня.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh1 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Я почала вже говорити про один спосіб висівання насіння. Але, насправді, їх 2:

 1. Поверхневе розкладання. Сіємо насіння і розрівнюємо грунт граблями.
 2. З легкої закладенням. Висівають рядами на відстані 4-8см один від одного. Зверху присипаємо піском, зовсім трохи.

Після посіву варто полити грунт. Але зробити це потрібно не струменем води, а методом дощування. В ідеалі така посадка повинна ховатися на кілька днів спеціальним матеріалом.

Вирощування з насіння в домашніх умовах – як і коли сіяти

Якщо ви плануєте отримати до початку літа «квітучі» підвіконня, балкони або клумби, пора подумати про висівання на розсаду петунії. Але насправді, обмежень висівання в домашніх умовах немає взагалі по часу. Тільки потрібні 3 умови:

 • Якщо ви в змозі забезпечити рослинам потрібний температурний режим (10-20 градусів).
 • Якщо можете подбати про хорошому освітленні. При недоліку світла рослина цвісти і нормально розвиватися не в змозі.
 • Молода розсада потребує помірного поливу. При сухому грунті або сильно зволоженою вона просто гине.

Якщо всі три умови дотримані, ви отримаєте можливість на протязі всього року милуватися гронами квітів. Якщо таких можливостей немає, тоді дочекаємося, коли сама природа нам допоможе світлом і теплом.

Отже, що нам треба зробити:

 • Підготувати насіння;
 • Підготувати ґрунт;
 • Подбати про місце для висівання насіння.

Насіння

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh2 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Щоб підготувати насіння, потрібні 3 етапи. Перший з них – стратифікація. За 1,5-2 місяці до висівання, варто помістити насіння в холодильник. Ця процедура загартує посівний матеріал.

Для другого етапу, знезараження, зазвичай потрібен світло-рожевий розчин марганцівки. У нього опускаємо насіння на 20 хвилин. Після чого можна сподіватися отримати здорові сходи.

Останній етап – стимулювання. За добу до висівання насіння обробляємо стимуляторами росту.

Я зазвичай нехтую цим етапом, так як насіння у мене багато і навіть якщо якісь будуть погано сходити — не біда.

Грунт

Для вирощування розсади петунії потрібна волого – і повітропроникна грунт, легка і харчова. Вона повинна складатися з:

 • Перегній – 1часть;
 • Дерен – 1 частина;
 • Торф – 1 частина;
 • Річковий пісок – 0,5 частини.

Відповідні грунту продаються в готовому вигляді, або їх можна скласти самостійно. Якщо ж ви купуєте землю, то її додатково удобрити золою (на 1кг землі 50гр золи).

Полив

Перед посівом можна полити грунт окропом, так насіння зійде швидше і буде більше конденсату, який допоможе підтримувати необхідну вологість до появи сходів.

Місце

Куди краще садити, в окремі горщики, лотки або торф’яні таблетки? Вибір за вами. Якщо вам потрібно засадити невелику клумбу і скласти з різних квітів петунії візерунок, краще скористатися окремими контейнерами і таблетками. Якщо потрібно багато розсади, тоді висіваємо в лотки. На дно бажано помістити дренаж.

Коли сіяти петунію на розсаду в 2020 році

Высевание насіння для розсади залежить від часу, коли ви хочете висадити культуру в грунт. У 2020 році березень обіцяє бути ще прохолодним, тому, раніше середини квітня пересадити на клумби рослина не вийде навіть на півдні. А в середній смузі Росії відповідним може виявитися кінець квітня, початку травня.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh3 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

З моменту висівання і до пересаджування розсади в ґрунт проходить у середньому 3-3,5 місяця. А значить, почала-середина лютого – це той самий відповідний час в 2020 році, коли варто висівати насіння на розсаду. У більш холодній кліматичній зоні можна висівати пізніше, аж до самого березня.

За місячним календарем:

Лютий – 7-8, 11-12, 16-17, 22-28.

Березень– 1,2, 10-12, 15, 16, 23-29.

Вирощування і догляд за розсадою петунії

Ось важливі умови при вирощуванні молодої розсади:

 • Перше і найголовніше умова у вирощуванні розсади – не допустити пересушування грунту.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh4 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

 • Насіння повинні залишатися на поверхні землі. Можна відзначити смужки на відстані 3 см один від одного, щоб розкласти насіння рівне. Розкладаємо на відстані 3-5 один від одного. Для цього зручно користуватися змоченою у воді зубочисткою.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh5 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

 • Після посадки насіння накриваємо ємності плівкою. При температурі 20-25 градусів наші сходи будуть готові дружно зійти.
 • Коли з’являться сходи, знижуємо температуру до 18-20 градусів. У плівці протикаємо зубочистками отвору, щоб вони дихали.
 • Протягом 1-2 тижнів молоді сходи забезпечуємо додаткове освітлення протягом 24 години (добу). Для цього виставляємо на підвіконня.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh6 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

 • В цей час дотримуємося режиму вологості, щоб грунт був не сухий, але і не мокрою, а весь час вологим.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh7 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

 • Коли рослини починають затінювати одна одну, варто посадити розсаду. Відстань між саджанцями після пікіровки має становити близько 5см. і на такій же відстані слід робити ряди.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh8 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

 • Після пікіровки можна підгодувати рослини фосфором або укоренителем, щоб допомогти розвиватися здорового саджанця.
 • Коли рослини знову розростаються, пересаджуємо їх в окремі контейнери. Заглиблюють паростки до семидольных росточков.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh9 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

 • Після другої пікіровки удобрюємо саджанці комплексним добривом і укоренителем.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh10 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

 • Поливати доросле розсаду потрібно помірно, в режимі: підсихання-полив.
 • Досвічувати вже не потрібно.Але варто почати розпушування ґрунту в ємностях.
 • Температурний режим: вдень – 20 градусів, вночі – 16-18.
 • Наступна підживлення комплексними мінеральними добривами. Кореневі – нітроамофоска 20гр на 10л води, у міру росту рослини. Листові – брексил. Удобрювати не частіше 10-14 днів.
 • Коли розсада підросте і зелена маса знову буде затінювати сусідні паростки, збільшуємо простір, розставляючи контейнери на далеку відстань один від одного.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh11 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Кожна пікіровка відбувається в результаті наростання зеленої маси, коли листям рослини затінюють один одного.

Сильні заморозки минуть, можна висаджувати в грунт або балконний ящик розсаду.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh12 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Дорослі кущі петунії можна зберегти до весни, якщо перенести їх у світле і непромерзаемое приміщення. Там повинно бути світло, досить волого, оптимальна t= 10-15°C (але згодиться і менше, головне, щоб температура не опускалася нижче 0°С). Відповідні умови бувають на закритих верандах, утеплених або південних лоджіях, на підвіконнях під’їздів.

Кущі викопують, пересаджують в горщики і заносять в приміщення. Потрібно встигнути зробити це до заморозків, тобто у вересні-листопаді. У рослини обрізають сухі листя, пошкоджені, зіпсовані гілки. Практикується і кардинальна стрижка: всі гілки обрізають до 10-15 див.

Посадка і догляд за ампельної петунією

Саме высевание насіння аналогічно з сеянием на розсаду насіння звичайної петунії. Ось тільки, пікіровку ми вже робимо в кашпо. Але потім треба буде ще формувати розсаду. Як це зробити:

 • Можна прищипнути верхівку рослин по 1-2см.
 • Але можна відрізати у найбільш розвинених рослин 5см відросток. А сам живець можна буде посадити і висадити в подальшому в якості розсади.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh13 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Що ми добиваємося цим методом? У нас виростають не просто рідкі гілочки, ми даємо рослині розгалузитися: під кожним листочком є сплячі бруньки. Коли ми обрізаємо верхівку, ці бруньки пробуджуються і на одній гілці виростає кілька відростків. Виходять пишні кущики.

А у живців видаляємо листя (залишаємо 3-5) і бутони. Змочуємо стеблинка в порошку «Корневін» і висаджуємо в касети, ущільнюємо грунт, поливаємо, потім ці касети поміщаємо в тепличку (або під плівку).

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh14 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Таким чином, купивши одну ампельну петунію можемо виростити собі цілу клумбу.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh15 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Коли і як садити на розсаду каскадну петунію

Так як сорти каскадної петунії більш вимогливі до світла, то рекомендується садити їх у другій половині лютого-на початку березня, коли світловий день довший. Звичайно, це не скасовує додаткову підсвітку.

В посіві каскадного сорту немає відмінності від будь-якої іншої.

У каскадної петунії теж прищипують край втечі, як у ампельної. Таку процедуру потрібно проводити щомісяця, формуючи саджанці, а потім і дорослі кущі.

Деякі початківці квітникарі не бачать різниці між кущової і каскадної. Але насправді вона є. У ампельної всі пагони дивляться вниз. Якщо вона росте в підлоговому кашпо, то швидко «лисіє» на маківці. Тому її краще садити в підвісний горщик.

Каскадна ж росте вгору, потім ті пагони, які стали довгими опускаються вниз. Але з’являються нові пагони, які ростуть з середини вгору. Таким чином отримуємо пишний кущ. Пагони можуть бути до метра завдовжки і звисають у бік і вниз. До того ж у неї більш тривале цвітіння, ніж у ампельної.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh16 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Хитрощі посіву насіння на розсаду петунії

І знову повернуся до розміру насіння. Сіяти такі дрібні насіння жах, як незручно. Завжди виявляється, що в одне місце більше потрапило насіння, а в іншого – зовсім не потрапило. Що робити?

Є 4 способи сіяння насіння.

1. Перемішавши їх з піском. Тоді, якщо цю суміш рівномірно розподілити по ґрунті, можна забезпечити рівномірний розподіл насіння на ділянці. Змішуємо добре.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh17 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Чим краще размешаете, тим рівномірніше вийде посіяти.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh18 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

2. Висіваючи на сніг. Дива не буде, і насіння самі не розподіляться. Але, є перевага цього методу. Виклавши сніг на поверхню землі в контейнері, сіємо насіння. kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh19 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Тепер ми легко побачимо, як ми посіяли. І за допомогою щипців або зубочистки, розподіляємо дрібні насіння. Зверху насіння нічим не присипаємо, просто вкриваємо плівкою.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh20 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

3. Зубочисткою. Дуже простий спосіб! На аркуш паперу висипаємо насіння. Змочуємо самий кінчик зубочистки у воду. Підносимо до грунті і стряхиваем насіння/-ена в землю другий, сухий зубочисткою. Якщо вийде, то можна впоратися і однієї. Не забуваємо вкривати плівкою.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh21 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

4. Равликом. У статті про баклажани ми вже говорили про принцип розсади за допомогою скрученої туалетного паперу і плівки. Цей метод можна застосувати і зараз. Подивіться, яка чудова розсада виходить.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh22 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Коли вона досягне такої зрілості, як на фото, то її можна пікірувати. Висаджуємо кожна рослина в окрему ємність.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh23 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Верхній листочок після пересадки зрізаємо.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh24 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Якщо знаєте якийсь свій метод, діліться! Буду вам за це вдячна!

Петунія на балконі — посадка і догляд

Залишилося з’ясувати, як своїми зусиллями виростити на балконі петунію.

Варто вирощувати розсаду основним способом. Висаджувати на балконі з настанням тепла без загрози заморозків, десь з середини квітня. До висадки потрібно загартувати розсаду, регулярно виставляючи на балкон розсаду. Спочатку хвилин на 5-10, поступово збільшуючи час.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh25 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Петунії каскадного і ампельного типу потребують більшої кількості підживлення, тому ємності повинні бути об’ємнішим: від 3 до 5 л грунту на рослину. Для особливо великих сортів Тайфун і Торнадо рекомендований обсяг землі від 7 до 10 л.

По праву рослина названо королевою балконів. І дійсно, з цієї квітки так просто створити справжні композиції з різних квітів, що поєднують різні форми. Як створити візерунок? Використовуйте лавочки, драбинки, подвешивайте в кашпо на перилах.

kak i kogda seyat sazhat petuniyu na rassadu v 2019 godu khitrosti po vyrashhivaniyu i ukhodu za petunejj v domashnikh usloviyakh26 Як і коли сіяти (садити) петунію на розсаду в 2020 році? Хитрощі по вирощуванню і догляду за петунією в домашніх умовах

Сподобалася стаття? Мені дуже хочеться, щоб вона надихнула вас на вирощування цих квітів! Розкажіть про теми нашої розмови своїм друзям. І кращим способом зробити це буде посилання в соцмережах на мій сайт.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради