Побутовий сифіліс: симптоми і як передається

Побутовий сифіліс виявлено наукою не так давно. Сама назва свідчить про те, що саме це захворювання можна отримати в побуті.

Як передається

Сама хвороба та її протягом практично не відрізняється від звичайного сифілісу. Вся різниця полягає лише в тому, що збудник його потрапляє в організм іншим шляхом: не статевим, а побутовим. В іншому захворювання ідентичні.

Збудник сифілісу — бліда трепонема, або спірохета. Це дуже підступний і надзвичайно витривалий мікроорганізм. Потрапляючи до людини, він викликає початок захворювання, яке проявляється не відразу. Перші ознаки хвороби не завжди викликають тривогу у хворого, що і робить його носієм і переносником інфекції. Знати, як передається побутовий сифіліс, просто необхідно.

Побутовим сифілісом можуть виявитися інфіковані люди з ослабленим імунітетом, а також новонароджені діти, якщо їх мати була заражена.

Спірохета виживає в будь-яких умовах, не гине при заморожуванні, і особливо добре розвивається у вологому середовищі. Тому заразитися від носія можна через предмети загального користування, якщо на шкірі є тріщини, садна та інші ушкодження. Також інфекція може передатися через користування предметами особистої гігієни (посуд, рушники, мочалки і ін), саме вони найчастіше тісно стикаються зі слизовими оболонками людини.

Ще в групі ризику знаходяться медики, якщо вони не використовують заходів. Працюючи в рукавичках, потрібно точно бути впевненим в їх цілісності. Особливо це стосується тих лікарів, що безпосередньо працюють з кров’ю хворих, з їх спермою або іншими біологічними рідинами. Тому медики повинні обов’язково запобігати ризик зараження, використовуючи одноразові інструменти та засоби особистої безпеки, навіть якщо хворому ще не поставлено діагноз.

Молода мама сама може отримати захворювання статевим шляхом, а передати його своїй дитині через грудне молоко. І якщо жінку регулярно під час всього терміну вагітності обстежують на наявність венеричних захворювань, то після пологів такої обов’язкової діагностики не проводиться — ні для мами, ні для її чоловіка.

bytovojj sifilis: simptomy i kak peredaetsya14 Побутовий сифіліс: симптоми і як передаєтьсяПотрібно знати! Побутовий сифіліс може бути виявлений у дітей. Зараження відбувається від годуючої жінки немовляті через молоко, якщо мати інфікована сифілісом.

Сифіліс передається побутовим шляхом і при поцілунку, при куріння однієї сигарети на двох.

На жаль, заразитися сифілісом побутовим шляхом можна — відповідь однозначна.

Симптоми і стадії

Потрібно знати! Ну зрозуміло, захворювання не передасться, якщо просто доторкнутися до зараженому людині. Інфікування в транспорті теж малоймовірно. Спірохета не зможе просто проникнути в організм через шкіру, якщо на ній немає пошкоджень, та й навряд чи вона зможе довго жити на кріслі трамвая або на комірі шуби.

Щоб дочекатися потенційного «донора», їй потрібно багато часу провести в несприятливому для себе середовищі. Тому зараження сифілісом побутовим шляхом — поняття досить обмежена. Шанкри на шкірі — один із симптомів сифілісу.

Вже сказано, що симптомів, що вказують на побутову форму сифілісу, не існує. Симптоми побутового сифілісу визначаються стадіями захворювання:

  • Перша стадія — найбільш небезпечна, тому що не має клінічних проявів, але ось заражати інших хворий вже не може.
  • Друга — поява так званого шанкра на шкірі, збільшення і запалення лімфовузлів.
  • Третя — ураження внутрішніх органів, майже завжди вони незворотні.

Ось тому, якщо людина раптом помітив незвичайне для себе стан або якісь симптоми, незнайомі з попереднім захворюванням, необхідно неодмінно і негайно звернутися до медиків. Оскільки наслідки можуть бути трагічні. Стадії сифілісу. При третинному сифілісі можуть вражатися життєво важливі органи, що загрожує навіть летальним результатом.

Діагностика

Ознаки побутового сифілісу проявляються досить скоро. Якщо є хоч найменша підозра, що могло статися зараження — відвідування спеціаліста та обстеження невідворотні.

Лікар теж далеко не завжди може з першого погляду визначити наявність сифілісу, навіть при тому, що він точно знає, як виглядає побутовий сифіліс.

Найбільш достовірний спосіб діагностики — аналіз крові на реакцію Вассермана. Саме це обстеження буде призначено при перших підозрах на зараження трепонемою.

Проба на реакцію Вассермана результативна лише через 6-7 тижнів після зараження.

Лікування

Побутовий спосіб зараження сифілісом та статевої відрізняються тільки шляхом зараження. А ось лікування будь-якої з цих форм однаково. Перше, що неодмінно призначить лікар — прийом антибіотиків (пеніцилін), здатних знищити спирохету.

Потрібно знати! Конкретні ліки може бути призначено лише при повному обстеженні хворого, в залежності від тяжкості та стадії захворювання, наявності інших хвороб, стійкості імунітету. Найчастіше лікування антибіотиками призначається у вигляді внутрішньом’язових ін’єкцій.

Вкрай важливо при виявленні сифілісу у пацієнта провести обстеження так званих контактних з ним осіб. Це особливо важливо при побутовій формі. Можливо навіть призначення превентивного лікування особам, що контактували з хворим. Ці особи можуть бути в сім’ї, колективі. При діагностиці сифілісу хворий повинен назвати лікаря всіх контактних людей, щоб виключити можливе зараження від нього, а також з’ясувати того, хто передав інфекцію хворому.

Профілактика

Цілком можливо, що первинний носій встиг заразити інших людей. Безумовно, на час лікування категорично виключаються статеві контакти. І це перше правило профілактики.

Якщо в колективі або в сім’ї є заражений сифілісом людина, то слід негайно використовувати засоби перестороги:

  • виключити статеві контакти;
  • виділити хворому персональну посуд;
  • ретельно обробляти місця загального користування — коло унітаз, раковину, ванну;
  • виключити користування спільним білизною і предметами особистої гігієни.

Побутовий сифіліс — дуже підступна хвороба. Підступність її в тому, що під час інкубаційного безсимптомного періоду заражений цілком може передавати інфекцію іншим людям. Адже будучи в повному невіданні про наявність захворювання, ніхто не приймає захисних засобів та запобіжних заходів, що значно підвищує ризик зараження в побутових умовах.

Важливо знати, що сифіліс передається побутовим шляхом, щоб не стати жертвою цього вкрай неприємного і небезпечного захворювання.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради