Древо життя: значення символу — що означає слов’янський оберіг

Символ древа життя — один із найстаріших знаків, які зустрічаються в різних письмових джерелах. Про талісман згадували і представники найдавніших цивілізацій, слов’яни і жителі середньовічної Європи. Багата історія дозволяє найбільш точно вказати значення амулета, сферу впливу і магічні сили.

22286efc4afe04be08b0d5ecb3a227c8 Древо життя: значення символу — що означає словянський оберіг

Древо життя в народному уявленні

З давніх часів жерці зверталися до допомоги Древа життя в обрядах. Цей символ допомагав лікарям, використовувався хворими при лікуванні для посилення дії медичних препаратів. Багато прикрашені рослини були невід’ємним символом молодят.

Вважалося, що воно символізує щасливе і благополучне сімейне життя.

Вагітні жінки вишивали деревце на носові хусточки, а також пелюшках для майбутнього малюка. Символ повинен був зберегти новонародженого від недуг, пристріту і псування.

В народному уявленні існувало 4 підвиди цього магічного знака.

 • Весняний варіант — дерево життя з тільки що з’явилася листям і навіть квітами. Воно асоціювалося з весною, новим життям і пошуком себе. Такий амулет — символ поклоніння перед богинею весняної оранки Ладою. У символу було значення появи почуттів — любовних або дружніх. Такий подарунок часто дарували один одному обвенчавшиеся пари, як символ прихильності. Також весняне дерево було пов’язано з початком історії — з утворенням перших слов’янських племен. Коріння і стовбур означали мудрість предків, гілки — життя сучасних людей, а тільки з’являються листя — нащадків і їх долі. Тому амулет часто передавали в сім’ї від старшого покоління до молодшого, щоб зберегти традиції і знання батьків і прадідів.
 • Літній варіант — дерево в розквіті сил. На картинах воно часто зображено з блискавками, так як покровителем цього варіанту зізнавався Перун. Вважалося, що саме цей Бог оберігає посіви селян, підтримує їх з допомогою регулярних дощів або, навпаки, висушує за гріхи. При тривалому голод жителі поселень прикрашали таким амулетом свої будинки, скатертини і рушники, щоб завоювати прихильність всемогутнього покровителя блискавки. Моряки часто брали з собою дерево життя, вважаючи, що символ захистить їх від шторму корабель і гніву Перуна. Якщо ж рибалки вирушали в далеку подорож, знак вирізали прямо на карму або на щоглі.
 • Осінній підвид символізував родючість, тому покровителькою древа була Макоша. Зазвичай такий варіант зображувався поруч з полем, рясно засіяних пшеницею або житом. Примовляли, що мати — зростаючі колосся, а батько — могутнє дерево. Разом таке зображення давало людям надію на світле майбутнє, щастя і багатство. Старі люди говорили: добре попрацюєш — збереш великий урожай, допоможе Макоша і Дерево життя. Тому перед виходом на сінокіс або посів, селяни кланялися в бік символу з проханнями про безбідного життя.
 • Зимовий варіант був у слов’ян символом довголіття, мудрості та надійності. Він асоціювався з Велесом, який є антагоністом Перуна, тому Боги і відповідають за різні пори року. Завдяки такому символу люди намагалися нагадати собі про неминучість деяких подій в житті. Навесні важливо було пам’ятати про швидкої зими, щоб докласти максимум зусиль до праці. В молодості потрібно замислюватися про старості, щоб не залишитися біля розбитого корита. Протягом життя не варто забувати про смерть, піклуватися про стан душі, не грішити. Про все, про це нагадувало зимове дерево життя.
 • Одним з найбільш популярних зображень було древо життя у всіх чотирьох варіантах одночасно. В народних переказах це було наймогутнішим оберегом. Вважалося, що такий символ поєднав в собі міць кожного з часів року і готовий допомагати господареві. Могутність знака поширюється на всіх членів сім’ї.
 • Слов’янський оберіг за багато століть встиг полюбитися простому народу. Всі благання і вимоги виконувалися, а сім’ї задовольнялися хорошим урожаєм, міцним здоров’ям кожного з домочадців. Однак якщо хоча б один з Богів-покровителів гнівався на сім’ю, то дія символу було неповним.

  Значення символу

  Багато з слов’ян поєднували древо життя з іншими талісманами, закликаючи допомогу всіх чотирьох богів. Завдяки цьому дія усіх амулетів посилювалося в рази. Значення символу також безпосередньо залежало від того, з якими оберегами або ідолами він з’єднувався.

  • З молотом Перуна. Господар наділявся великою фізичною силою, міг протистояти будь у битві. Часто такий союз амулетів використовували чоловіки, яким належало захищати свою честь в кулачному бою або битися з ворогами на полі бою. Древо життя, посилене молотом, допоможе сучасним бізнесменам знайти свою справу і досягти успіхів у ньому.
  • З щитом Перуна. Разом з життєвим древом вони створювали навколо людини незриме захисне поле. Ні злий очей, ні плітки, псування не могли здолати власника. Негативна енергія також не зможе вплинути на енергетичне поле. Завдяки захист вищих сил з’являється впевненість у майбутньому благополуччі, що необхідно сучасним метушливим жителям міст.
  • З печаткою Велеса. У симбіозі з древом знак вкаже на шляху розвитку. Антагоніст Перуна подарує власникові шанс проявити себе в тій чи іншій сфері. У людини з’являться можливості для самореалізації. В подальшому це позитивно вплине на кар’єрне зростання, статус і рівень знань працівника.
  • З Лунницей. Це жіночий союз оберегів. Завдяки амулетам у дами з’явиться час на всі справи — на роботу, сім’ю, на власні турботи. З допомогою великого обсягу сил і енергії вдасться подолати всі труднощі, взяти на плечі велику відповідальність і при цьому не перетрудиться. Талісман подбати, щоб психічне здоров’я не страждало від перевтоми або вигорання.
  • З Яровиком. Цей талісман закликає до допомоги Ярило. У теплі дні у власника буде гарний настрій, а всі справи стануть самі собою. Добрий настрій перейде до сусідів, колег і членів сім’ї, що стане причиною загального життєрадісного настрою. Саме з цього почнеться біла смуга.
  • З Рожаницей. Цей амулет здавна допомагав сім’ям з вирішенням фінансових проблем. Ні криза, ні борги, ні незаплановані витрати не зможуть завдати серйозної шкоди загальному бюджету. Кожен з членів сім’ї помітить за собою економічність і раціональність у покупки, що не може не позначитися на добробуті сім’ї.
  • З оберегом Макоша. Завдяки заступництву богині в родині завжди буде затишок. Побутові проблеми не зіпсують життя домочадців. Діти виростуть слухняними, в той час як між подружжям більше не буде конфліктів. Дружня атмосфера взаєморозуміння і допомоги стане невід’ємною частиною сімейного життя.
  • З Алатырем. Цей магічний предмет дозволяє виявити в людині таємні здібності. Безліч талантів відкриються за короткий проміжок часу. Більш того, у власника з’являться сили і час на те, щоб розвиватися і стати справжнім професіоналом. Головне — вчасно прикласти зусилля.
  • З Кресом. Талісман оберігає господаря від негативного впливу недоброзичливців. Заздрісники не зможуть зіпсувати репутацію або створити проблеми на роботі, адже людина буде під захистом вищих сил. Це означає повну свободу від сорому і страху зради.

  b4deb7b98303ef1dfb78ab44ecdeb766 Древо життя: значення символу — що означає словянський оберіг

  Значення оберегу

  Значення давнього дерева життя можна сформулювати, виходячи з матеріалу, який використовувався при створенні амулета.

  • Кам’яний. По традиції дідів, талісман рекомендують виготовляти з пластин перлів або кварцу. На заміну можна взяти будь-самоцвіт з високою твердістю. Ще більш оригінальним варіантом буде підібрати кристал, відповідний зодіакальному знаку. Тоді до народних вірувань в божества приєднається сила астрології, збільшивши потужність оберега.
  • Металевий. Таке древо життя буде менш дієвим, так як залізо, за уявленнями слов’ян, далеко від природи і природного життя. Щоб посилити оберіг, необхідно поєднати його з каменем, з природного дірочкою або з не синтетичною ниткою.
  • Дерев’яний. Такий талісман вийде максимально зарядженим енергією. Його вплив на власника буде в два рази більше. Магічний вплив торкнеться різних сфер життя, завдяки чому людина відчує себе дійсно щасливим.
  • Золотий. Древо життя приверне в життя багатство і добробут. Однак разом з тим у власника з’являться скупість, упереджене ставлення до оточуючих, з-за чого господар дорогого прикраси втратить дружні зв’язки з оточуючими.
  • Срібний. Світлий оберіг буде допомагати тільки в тому випадку, якщо надягати його під час зростаючого місяця. Тоді людина буде відчувати прилив сил і бадьорості, а в довгостроковій перспективі ювелірний виріб позитивно вплине на здоров’я і тривалість життя.
  • З дорогоцінним камінням. Якщо підібрати дорогий камінь, який рекомендований астрологами для певних знаків Зодіаку, то амулет стане іменним. Він допоможе справлятися з конкретними проблемами власника, полегшуючи йому життя.
  • Саморобний з гудзиків. Цей варіант підійде для дітей або як сувенір у квартирі. Тоді від древа життя буде виходити позитивна енергія, що позитивно впливає на настрій і відносини з близькими людьми. Амулет у машині захистити автомобіль від великих аварій або дрібних дорожніх пригод.

  Кому підходить цей символ

  Підібрати символ можна з того, в якій сфері діяльності задіяний людина. Древо життя підходить:

 • Педагогам і організаторам. Завдяки постійним припливи енергії та позитивних емоцій господар зможе швидше і краще справлятися з професійними завданнями.
 • Людям, задіяним у вивченні нових сфер життя. Завдяки магічним властивостям дерева у власника з’являться незвичайні ідеї та гіпотези, які допоможуть у загальному науковому процесі.
 • Які навчаються у школах або вузах. Завдяки доброзичливості і чуйності, які з’являться після регулярного застосування амулета, студент або учень зможе завоювати прихильність з боку викладачів і однокласників. Це позитивно вплине на успішність і участь у навчальному процесі.
 • Всім, хто негайно потребує допомоги. Древо життя починає діяти на життя людини вже в перші години, а з кожним днем це вплив розширюється.
 • Древо життя супроводжує людство ще з часів розквіту Стародавнього Єгипту. У гробницях фараонів знайдено таємничі руни, схожі з цим символом. У міфах інших народів також зустрічається таке поняття. А завдяки значущості знака у давніх слов’янських племен, інформація про життєвий дереві дійшла до наших днів.

  Могутність талісмана в сучасному світі залишається таким же великим, яким воно було багато століть тому, тому власник може розраховувати на довгострокову підтримку. Головне — правильне поєднання оберегів та вибір матеріалу.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради