Чи можна позбутися від панічних атак назавжди і як з ними боротися правильно

Від періодичних нападів панічних атак страждає до 3% людей. Як правило, це жінки. Багато людей не звертаються до лікаря, інші безуспішно лікуються у кардіолога або невролога. Але позбутися такого стану можна лише за допомогою комплексної терапії.

Панічні атаки – це напади незрозумілою тривоги, пов’язані з порушенням роботи вегетативної нервової системи. Самі по собі вони не небезпечні, але можуть призвести до серйозних наслідків для здоров’я.

Симптоми, за якими можна зрозуміти, що у тебе панічна атака

Панічна атака – це безпричинний страх, сильна тривога. Виникає вона несподівано, зазвичай в ситуації стресу або при нервовому напруженні. Але початися напад може навіть уві сні. Страждають від панічних атак в основному підлітки і молоді люди, за статистикою в 2-5 разів частіше вони зустрічаються у жінок.

Паніка завжди супроводжується іншими ознаками, які можуть нагадувати серцевий напад або гіпертонічний криз. Кожна людина, схильний до такого стану, має розумітися, як зрозуміти, що у нього панічна атака. Це допоможе швидше впоратися з неприємними симптомами.

mozhno li izbavitsya ot panicheskikh atak navsegda i kak s nimi borotsya pravilno9 Чи можна позбутися від панічних атак назавжди і як з ними боротися правильно

Симптоми панічних атак

Основні прояви цієї патології – сильний незрозумілий страх, тривога. Людина боїться збожеволіти, втратити свідомість або зганьбитися. Деяким здається, що вони вмирають. Думки у хворого сплутані, виникає відчуття нереальності того, що відбувається. Він може втратити орієнтацію в просторі і часі, не може ні на чому зосередитися.

Людина втрачає контроль, йому хочеться втекти і сховатися. У жінок симптоми паніки можуть виявлятися яскравіше, чоловіки ж частіше страждають від вегетативних проявів. Причому вони з’являються раптово.

Додаткові ознаки у жінок і чоловіків

Сильний страх призводить до викиду великої кількості адреналіну в кров, із-за чого частішає серцебиття і виникає гіпервентиляція легенів. Такий стан завжди супроводжується 3-4 вегетативними симптомами.

Симптоми та ознаки у жінок і чоловіків схожі, нагадують серцево-судинні патології. Багато хворі намагаються впоратися з ними таблетками, але нічого не допомагає, адже не усунена причина симптомів. Якщо знати, як проявляються панічні атаки, можна швидко позбутися від них.

mozhno li izbavitsya ot panicheskikh atak navsegda i kak s nimi borotsya pravilno10 Чи можна позбутися від панічних атак назавжди і як з ними боротися правильно

Панічна атака може бути симптомом однієї з перелічених проблем

Можуть виникнути такі симптоми:

 • почастішання пульсу;
 • підвищена пітливість;
 • задишка, відчуття нестачі повітря;
 • ком у горлі;
 • біль і відчуття стиснення в грудях;
 • озноб, тремтіння кінцівок, судоми;
 • запаморочення, переднепритомний стан;
 • слабкість у м’язах ніг, нестійкість ходи;
 • оніміння, відчуття мурашок ” або поколювання в різних частинах тіла;
 • нудота, болі в животі, розлад стільця;
 • підвищення або зниження артеріального тиску.

Згодом у хворого виникає страх повторного появи такого стану. Це призводить до депресії, безсонні, агорафобії та інших розладів.

Скільки триває пароксизм

Не можна однозначно відповісти, скільки триває напад паніки. Він може тривати кілька хвилин. Найчастіше через 10-15 хвилин людині стає легше. У найважчих випадках паніка не минає кілька годин. Після її припинення деякий час зберігаються болі в грудях, м’язах, слабкість.

Напади можуть виникати рідко – кілька разів на рік або багато разів в місяць, навіть кожен день. Якщо людина не проходить лікування, але постійно зустрічається з провокуючими факторами, вони можуть виникати до 3-4 разів на день.

mozhno li izbavitsya ot panicheskikh atak navsegda i kak s nimi borotsya pravilno11 Чи можна позбутися від панічних атак назавжди і як з ними боротися правильно

Що відбувається при панічної атаки

Які діагностичні тести існують

Складність діагностики панічних атак в тому, що хворі рідко звертаються до лікаря. При появі нападу зазвичай запам’ятовуються тільки фізіологічні симптоми, тому стан приймається за серцевий напад або іншу патологію.

Людина з такими симптомами найчастіше спочатку звертається до терапевта. Але обстеження зазвичай не виявляє порушень у роботі серця, судин, нервової системи. Хороший лікар направить хворого до психотерапевта. Для постановки правильного діагнозу він розмовляє з хворим, проводить психологічне тестування.

Клінічний тестів на визначення у людини панічних розладів не існує. Психотерапевт, встановлюючи діагноз, виходить з опитування пацієнта, враховує негативні результати обстежень на соматичні захворювання. Можуть бути використані комплексні тестові методики, що дозволяють побудувати психологічний профіль особистості.

Причини виникнення

Під час бесіди з пацієнтом лікар намагається з’ясувати, чому виникають панічні атаки. Вони залежать від гормонального фону, спадковості, способу життя хворого. Причини виникнення панічних атак можуть бути різними. Вони виникають після різкої зміни способу життя, переїзду, звільнення з роботи. Причиною може стати серйозне захворювання, прийом деяких лікарських препаратів, вікові зміни, перевтома або стрес.

mozhno li izbavitsya ot panicheskikh atak navsegda i kak s nimi borotsya pravilno12 Чи можна позбутися від панічних атак назавжди і як з ними боротися правильно

Коли виникають панічні атаки

Залежно від причин розрізняють кілька видів атак:

 • спонтанна – з’являється раптово і безпричинно;
 • ситуаційна – пов’язана з певною ситуацією або стресом;
 • умовно-ситуаційна – викликана провокуючими хімічними чи біологічними факторами.

Якщо з’ясувати, чому бувають напади, можна постаратися уникати таких ситуацій. У кого-то вони виникають тільки на вулиці або в натовпі, інші не переносять самотності, транспорту, гучної музики, конфліктів. З’являтися вони можуть вранці або вночі, під час сну або фізичного навантаження.

Психогенні

Найпоширенішими причинами нападів є психогенні. Це можуть бути будь-які стресові ситуації: смерть близької людини, важка хвороба, розлучення, нещасний випадок. Провокуючими факторами стають конфлікти, проблеми на роботі або в особистому житті. Причини можуть лежати в минулому, зазвичай в дитинстві. Схильні до патології люди, що піддавалися раніше насильства або живуть в атмосфері гіперопіки.

У вразливих людей або при деяких розладах психіки спровокувати напад може перегляд фільмів, читання книг, що викликають сильні емоції.

Психосоматика

Іноді викликають атаки фактори, які відносяться до психосоматики. Цей напрямок медицини, яка розглядає зв’язок соматичних захворювань з характером, стилем поведінки людини. Його емоційні реакції, думки, ставлення до подій в житті можуть стати причиною панічних атак. Для хвороби немає фізіологічних передумов, лише особливості психіки людини.

mozhno li izbavitsya ot panicheskikh atak navsegda i kak s nimi borotsya pravilno13 Чи можна позбутися від панічних атак назавжди і як з ними боротися правильно

Психосоматика панічних атак

Біологічні

У жінок причинами нападів часто стають гормональні зміни. Тому схильні їм дівчатка-підлітки, дівчата з порушенням менструального циклу. З’являються такі напади також при вагітності, після закінчення лактації, перед клімаксом.

Физиогенные

Часто поява нападу пов’язане з фізіологічним станом людини. Тому з’являються панічні атаки після алкоголю, наркотиків, їм схильні палять люди. Вони бувають у людей, які займаються важкою фізичною працею або спортом через виснаження і сильної втоми. Також причиною може стати акліматизація при зміні умов проживання.

Панічні атаки вночі і уві сні

У деяких хворих виникають нічні панічні атаки. Коли темніє, у людини виникає неконтрольований страх. З-за цього хворий боїться лягати або страждає від безсоння. Напади можуть з’явитися під час сну, усвідомлює їх людина тільки на піку, коли прокидається в страху. Зазвичай вони розвиваються з 2 до 4 години ночі. Можуть бути пов’язані з травмуючими подіями, що відбулися напередодні.

Причому тут шийний остеохондроз

Іноді подібні симптоми з’являються при шийному остеохондрозі. Нервові сигнали, що виникають при цій патології, неправильно інтерпретується мозком. В кров викидається адреналін, зростає тривожність.

mozhno li izbavitsya ot panicheskikh atak navsegda i kak s nimi borotsya pravilno14 Чи можна позбутися від панічних атак назавжди і як з ними боротися правильно

Прояви остеохондрозу шиї

Чому виникають у дітей та підлітків

Панічні атаки у дітей можуть розвиватися при генетичній схильності, психічних порушеннях. Причиною розладу може стати нейроінфекція, родові травми, стресова ситуація в сім’ї. Часто патологія розвивається у підлітків. Спровокувати її може статеве дозрівання, гормональні порушення, конфлікти з батьками або однолітками, проблеми в школі.

У підлітків ознаки панічних атак можуть трохи відрізнятися. Вони бурхливо реагують на такі відчуття. Тому часто проявляється напад криком, сльозами, може мати місце агресія або істерика.

Як впоратися з панічним станом

Люди, схильні до нападів паніки, повинні знати, як позбутися від них. Для початку потрібно зрозуміти індивідуальні причини цього порушення. Найкраще з цим завданням впорається психотерапевт.

Що робити під час нападу

Є кілька порад, що робити в момент нападу. Вони допоможуть подолати паніку і швидко купірувати напад. Найчастіше для того, щоб самостійно впоратися з таким станом, рекомендують дихати в паперовий пакет або складені долоні.

mozhno li izbavitsya ot panicheskikh atak navsegda i kak s nimi borotsya pravilno15 Чи можна позбутися від панічних атак назавжди і як з ними боротися правильно

Перша допомога при панічної атаки

Поради психотерапевта допоможуть зрозуміти, як боротися з панікою і страхом.

 1. Рекомендується переключити увагу. Потрібно зосередитися на тому, що є навколо, постаратися подумки описати всі предмети.
 2. Комусь допомагає улюблена книга або фільм, інші роблять в розумі арифметичні дії, вважають проїжджаючі машини або будь-які предмети.
 3. В залежності від причин, що викликають напад, рекомендується усамітнитися або, навпаки, піти туди, де багато людей.
 4. Допомагають дихальні вправи. Наприклад, повільно глибоко вдихнути, потім видихнути, або, навпаки, зробити швидкий вдих, а видихати поштовхами.
 5. Ефективний аутотренінг. Потрібно повторювати собі, що паніка скоро пройде, це не небезпечно, причин для тривоги немає.
 6. Є вправи, які допоможуть зупинити напад. Можна інтенсивно масажувати вушні раковини, пальці рук. Допомагає стискання і розтискання кулаков, напруга і розслаблення м’язів.

Як боротися в домашніх умовах

Щоб самостійно боротися з панічними атаками, рекомендується крім лікування, призначеного лікарем, додатково застосовувати народні методи. Зазвичай це відвари трав з заспокійливою дією. Всередину приймаються ромашка, м’ята, меліса, пустирник, липа, валеріана. Робляться хвойні ванни з морською сіллю, чебрецем.

Ефективні лікувальна фізкультура, аутотренінг, йога, медитація.

Як зупинити нічний напад

Нічний напад може бути пов’язаний зі стресовою ситуацією або кошмарним сном. Як заспокоїтися при цьому: треба постаратися уявити себе в приємному місці, а сон «прокрутити» до кінця, завершивши його благополучно. Часто напад посилюється з темряви і самотності. Тому потрібно увімкнути світло, телевізор, відволіктися.

Як допомогти людині заспокоїтися

Часто оточуючі теж починають переживати і нервувати, якщо поруч у когось панічна атака. Цим вони ще більше погіршують ситуацію. Головне – їм самим заспокоїтися, а потім заспокоїти хворого.

mozhno li izbavitsya ot panicheskikh atak navsegda i kak s nimi borotsya pravilno16 Чи можна позбутися від панічних атак назавжди і як з ними боротися правильно

Допомога при панічної атаки

Ось як можна допомогти людині при нападі панічної атаки: рівним голосом поговоріть з ним, якщо відомі причини, усуньте їх. Можна порадити хворому, як зупинити напад, порекомендувати дихальні вправи, промасажувати руки.

Чи можна померти під час нападу

Основним симптомом нападу є сильний страх, до відчуття жаху. У багатьох хворих – це страх смерті. Їм здається, що вони вмирають, тому деякі викликають швидку допомогу. Але коли люди задають запитання, можна померти від панічної атаки, їм відповідають, що немає.

Сам по собі не небезпечний напад. Але він призводить до різкого звуження судин, в тому числі коронарних, що може провокувати стенокардію, а в окремих випадках і інфаркт міокарда.

Як позбутися самостійно раз і назавжди

Щоб самостійно позбавитися від панічних атак назавжди, необхідний комплексний підхід. Обов’язково приймати препарати, призначені лікарем або заспокійливі відвари трав.

Рекомендується займатися фізичною культурою в будь-якому її вигляді, кинути палити, не вживати алкоголь, налагодити харчування. Прибрати з раціону фаст-фуд, всі продукти, що містять цукор. Потрібно відмовитися від міцного чаю, кави та інших тонізуючих напоїв. Займатися йогою, медитацією, аутотренінгом.

mozhno li izbavitsya ot panicheskikh atak navsegda i kak s nimi borotsya pravilno17 Чи можна позбутися від панічних атак назавжди і як з ними боротися правильно

Комплексний підхід до лікування панічних атак

Лікування панічних атак

На жаль, не всі отримують психотерапевтичну допомогу при панічних атаках. Тільки лікар зможе визначити, як впоратися з таким станом. Зазвичай призначаються антидепресанти, транквілізатори. Але основним методом лікування є психотерапія. Застосовується аутотренінг, когнітивно-поведінкова терапія, психоаналіз.

Висновок

 1. Панічні атаки – це поширена патологія, що виражається в нападах паніки і супроводжується соматичними симптомами. Причин такого стану може бути багато. Звернувшись до лікаря, можна визначити, чим викликане розлад, і зрозуміти, як з ним впоратися.
 2. Без лікування можливий розвиток патологій серцево-судинної системи, поява неврозу, депресії. У рідкісних випадках напад панічної атаки може закінчитися інфарктом міокарда.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради