Особливості пасинкування помідорів: як правильно це робити для гарного врожаю

ad124c66a7f975058429de71cb41a279 Особливості пасинкування помідорів: як правильно це робити для гарного врожаю

Дуже часто на грядках у недосвідчених дачників можна побачити густі зарості томатних кущів. Однак при такому достатку гілок на них чомусь формується зовсім скромний урожай. А відбувається це тому, що рослина витрачає запас поживних речовин не на зав’язування і ріст плодів, а на розвиток зайвих пагонів (пасинків).

Що таке пасинки і навіщо їх видаляють?

Помідорні кущі незалежно від сорту (детермінантний або індетермінатний) потребують обов’язкового формуванні шляхом пасинкування. У листових пазухах рослини в процесі його росту з’являються непотрібні відростки, з яких згодом утворюються повноцінні стовбури і гілки. Знаючі городники більшу частину з них своєчасно видаляють. І для цього є кілька причин:

 • Найважливіший привід до того, щоб обірвати якомога більше пасинків – необхідність забезпечити ефективну освітлення і дозрівання плодів. Адже при наявності великої кількості пагонів всі сили рослини будуть йти на їх зростання, а не на отримання рясного врожаю.
 • Правильно сформовані рослини набагато краще висвітлюються сонцем, а значить, успішніше розвиваються і плодоносять.
 • Кущі томатів з великою кількістю бічних пагонів формують дуже густі посадки, які погано провітрюються. В результаті виникає ризик появи всіляких грибкових інфекцій і поразки шкідниками.

Важливо! В першу чергу слід видаляти пасинки, що знаходяться в безпосередній близькості від квіткової кисті з зав’язі.

Правила видалення пасинків

Контролювати приріст зеленої маси слід починати вже на самому початку розвитку томатного куща. Усувати виявивши на рослині даремні відростки необхідно через пару тижнів після висадки томатів на грядку. При цьому, щоб не нашкодити рослині, потрібно дотримуватися певних правил:

 • Перед обрізанням переконайтеся, що ви зібралися позбутися саме від пасинка, а не від квіткової кисті. Якщо втеча росте саме з пазухи, а не прямо зі стовбура і при цьому має листочки, то його безсумнівно слід прибрати.
 • Приступайте до видалення пасинків тільки після того, як їх довжина збільшиться до 4 -5 см.
 • Не допускайте переростання пагонів понад 6-7 см. Адже довгі пасинки забирають у рослини дуже багато поживних речовин.
 • Виламувати відростки руками або обрізайте за допомогою інструменту (ножа, ножиць, секатора).
 • Якщо видаляєте пагони ножицями або ножем, то їх леза слід попередньо продезінфікувати за допомогою розчину марганцівки, спирту або хлоргексидину. Так знижується ризик зараження рослини.
 • При обрізці пасинків завжди залишайте пеньок завдовжки близько 2 см, щоб виключити повторну появу відростків в тому ж самому місці.
 • Напередодні пасинкування грядку з томатами рекомендується рясно полити, щоб процедура якомога менше нашкодила рослинам.
 • Видалення зайвих пагонів краще проводити в ранкові години, щоб за день ранка встигла підсохнути. Не слід пасинкувати томати в похмуру погоду або при підвищеній вологості повітря.

Важливо! Щоб ефективно запобігати загущення помідорових посадок, пасинкування кущів необхідно проводити регулярно з періодичністю в 10-12 днів . На тепличних рослинах пагони слід видаляти частіше, ніж на тих, що ростуть у відкритому грунті.

651c47047c3d83cdb420980de2f94a35 Особливості пасинкування помідорів: як правильно це робити для гарного врожаю

Особливості пасинкування тепличних томатів

Як правило, в теплиці вирощують високорослі індетермінантні сорти помідорів, тобто кущі, чий зріст не обмежений у висоту. Якщо не займатися формуванням таких рослин, то вони легко перетворюються на справжні помідорні дерева з вкрай низькою врожайністю. Тому при вирощуванні тепличних томатів потрібно враховувати ряд сортових особливостей:

 • Найчастіше помідорні кущі, що ростуть в теплиці, формують в 1 або 2 стебла. Щоб цього досягти, в першому випадку обрізають абсолютно всі пасинки у міру їх появи.
 • Другий варіант (формування в 2 стебла) передбачає збереження самого сильного пасинка під першим квітковим пензлем і видалення всіх інших.
 • При вирощуванні в теплиці індетермінантних сортів з невеликими плодами допускається формування рослини в 3 стебла. Тоді при першому пасинкуванні зривають всі пагони крім двох найсильніших, які перебувають під першим і третім знизу суцвіттям.
 • При формуванні в 1 стебло на рослині залишають не більше 10 квіткових кистей. На 2-му і 3-му стеблі зберігають до 5 квітконосіїв.
 • В умовах теплиці можна вирощувати також і детермінантні сорти з обмеженим ростом. Однак слід пам’ятати, що в укритті вони розвиваються більш активно і також вимагають пасинкування, але більш помірного, ніж високорослі томати.

Важливо! При визначенні кількості стебел тепличної рослини слід враховувати кліматичні особливості регіону і родючість грунту. На багатих ґрунтах в південних регіонах легко отримати рясний урожай з куща, сформованого в три стебла. У північних областях не рекомендується залишати більше одного стовбура.

Особливості пасинкування томатів у відкритому грунті

Для відкритих грядок досвідчені городники вважають за краще вибирати детермінантні або штамбові сорти помідорів. Вони менш вибагливі і формують досить компактні рослини. У детермінантних томатів зростання вгору припиняється після появи від 2 до 4 квітконосів на головному стеблі. Штамбові сорти формуються в один стовбур, даючи бічні відростки дуже пізно. Пасинкування помідорів, що ростуть у відкритому грунті, має свої особливості, які необхідно враховувати:

 • Формування детермінантних сортів має враховувати умови зростання кущів. На родючих ґрунтах і при сприятливих кліматичних умовах томатні кущі зовсім не вимагають пасинкування.
 • При необхідності детермінантні помідори обрізають помірно, залишаючи пасинки під двома-трьома найбільш нижніми квітковими китицями. Відростки, що з’явилися вище, видаляють.
 • Якщо детермінантна рослина призупинила своє зростання, сформувавши останню квіткову кисть на головному стеблі, а зав’язі з’явилося недостатньо, то необхідно стимулювати подальший розвиток куща. Для цього верхній пасинок перед квітковим пензлем не видаляють. Такий пагін заміщення слід залишити, переводячи на нього точку росту. При необхідності процедуру повторюють.
 • Відростки у штамбових сортів з’являються на пару тижнів пізніше, ніж у детермінантних. Вони розвиваються дуже слабо і не забирають у рослини багато поживних речовин. Саме тому штамбові томати зовсім не вимагають пасинкування, відрізняючись при цьому високою врожайністю.

Важливо! Якщо верхні пасинки на штамбових рослинах надмірно загущають крону, то їх рекомендується видаляти до досягнення розміру в 3-4 см.

Специфіка пасинкування великоплідних сортів

Багато городників мріють виростити надзвичайно великі помідори і тому садять спеціальні великоплідні сорти. Однак найчастіше результат тривалих зусиль не виправдовує очікувань. А винні в цьому невірні агротехнічні прийоми. Адже, щоб отримати дійсно величезні плоди, слід знати кілька секретів:

 • Рослини великоплідних сортів завжди формують тільки в одне стебло, своєчасно видаляючи всі пасинки.
 • Одночасно з пасинкуванням у рослини видаляється перше суцвіття.
 • У високорослих сортів в кінці липня – початку серпня для прискорення дозрівання і підвищення якості плодів прищипують верхівку, а в подальшому обов’язково видаляють і пагони заміщення.
 • Найбільші томати виростають на нижніх кистях, а тому верхні суцвіття в процесі пасинкування доцільно видалити, залишивши на стеблі не більш 5-7 штук.

Важливо! Пріщіпивша точку росту, завжди зберігайте на стовбурі 2-3 листа над останнім пензлем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради