Як виростити цикламен перський: особливості розвитку і правила догляду в домашніх умовах

kak vyrastit ciklamen persidskijj: osobennosti razvitiya i pravila ukhoda v domashnikh usloviyakh7 Як виростити цикламен перський: особливості розвитку і правила догляду в домашніх умовахЯкби існував рейтинг найбільш непересічних оранжерейних рослин, у ньому точно знайшлося почесне місце для цикламена перського. І справа не тільки в його ефектних бутонах і яскравому забарвленні. У квітки справді нестандартний життєвий цикл: взимку, поки більшість його колег відпочивають, цикламен починає цвісти, а влітку – переходить у стан спокою. Але щоб не порушити циклічність і підтримувати життєдіяльність рослини на кожному етапі, необхідно забезпечити йому якісний догляд. Далі розповідаємо, який комплекс заходів слід виконувати і яким особливостям розвитку цикламена приділяти пильну увагу.

Біологічні особливості

Перський цикламен – багаторічник з сімейства Первоцветних або Марсиновых. Друга назва, поширене серед садівників, – альпійська фіалка. Батьківщина квітки – територія Східного Середземномор’я.

Стандартна висота дорослої рослини 30 див. Але також зустрічаються мініатюрні види висотою до 15 см і середньорослі гібриди до 20 см у висоту. Стебло подовжений і м’ясистий. Листя серцеподібної форми зібрані в розетку і кріпляться до стебла буро-зеленими черешками. Їх діаметр – 12-14 див. Листові пластини пофарбовані в глибокий зелений колір. На поверхні чітко простежуються жилки сріблястого відтінку, які формують оригінальний візерунок.

kak vyrastit ciklamen persidskijj: osobennosti razvitiya i pravila ukhoda v domashnikh usloviyakh8 Як виростити цикламен перський: особливості розвитку і правила догляду в домашніх умовах

Довжина квітконоса не перевищує 18-20 див. На ньому розпускаються радіальні бутони, кожен з яких має по п’ять великих загострених пелюсток, нижній кілька загнутий назад. Колірна гамма цього виду цикламена різноманітна: всі тони білого, рожевого, червоного, фіалкового, лілового і пурпурного.

Рада. Цикламен рекомендується купувати в період його цвітіння, на початку бутонізації. Вибирайте примірник з найбільшою кількістю нерозпустилися бутонів.

Умови вирощування

Головне підмога здорового розвитку цикламена перського в домашніх садах – якісний догляд, який передбачає дотримання наступних умов:

 • Освітлення. Рослині подобається яскравий, але трохи розсіяне світло, тому його краще розмістити на східній стороні.
 • Температура. Під час цвітіння кімнатному цикламену потрібна прохолода: вдень температура повинна знаходитися в межах 12-15 градусів, а в нічний час достатньо буде 10 градусів. Після скидання бутонів та листя слід забезпечити стабільну температуру на рівні 21-23 градуси.
 • Вологість повітря. Рекомендований показник – 50%. Взимку зону навколо цикламена потрібно обприскувати по 2 рази на добу, не зачіпаючи при цьому листя і бутони.

Увага! Повітря в кімнаті має бути не тільки вологим, але і свіжим. На рослину негативно впливає загазованість і дим тютюну. Приміщення потрібно регулярно провітрювати, але таким чином, щоб не було протягів.

 • Полив. На фазі активного розвитку цикламену потрібен помірний, але регулярний полив: 1 раз в 2 дні. Не зачіпаючи листя, бульбу і бутони. На фазі спокою необхідно поступово скоротити зволоження до 1 разу в 10 днів.
 • Грунт. Рослині потрібен родючий субстрат. Це може бути суміш 1 частини садової землі і 1 частини дрібного піску, або суміш листового грунту з перегноєм, дрібним піском і торфом у співвідношенні 3:1:1:1.
 • Підгодівля. Цикламен удобрюють в три етапи: через 3 тижні після посадки; під час росту листя – 1 раз в 10 днів; у період цвітіння – 1 раз у 14 днів. Використовуйте суміші з великим вмістом фосфору і малою часткою азоту.

kak vyrastit ciklamen persidskijj: osobennosti razvitiya i pravila ukhoda v domashnikh usloviyakh9 Як виростити цикламен перський: особливості розвитку і правила догляду в домашніх умовах

Обслуговування під час спокою

Якщо всі умови для вирощування рослини дотримані, то вже на початку зими він порадує цвітінням, яке триватиме 3-4 місяці. А після стартує фаза спокою – листя пожовтіє і почне поступово опадати. Нові квіти більше формуватися не будуть. На цьому етапі потрібно видалити бутони і залишити рослину в прохолодному місці, поступово зменшуючи поливи.

У липні рекомендується пересадити цикламен:

 • Підготуйте новий горщик – у діаметрі він повинен бути більше попереднього на 2-3 див.
 • Насипте дренаж у вигляді дрібних камінчиків, а зверху – шар грунтосуміші.
 • Викопайте кореневище і перенесіть його.
 • Досипте субстрат. Виконайте перші полив рослини.
 • Рада. Бульба заглиблюється в грунт лише на 2/3 – 1/3 його верхній частині повинна бути вище рівня грунту.

  Що стосується розмноження цикламена, то його практикують тільки досвідчені садівники. У домашніх умовах ця процедура досить трудомістка і навіть травматична для самої рослини, тому далеко не завжди дає очікувані результати.

  Захворювання і боротьба з ними

  Всі хвороби, до яких схильні кімнатні цикламени, проявляються зовні. Якщо вчасно помітити ознаки проблеми, рослину можна реанімувати з найменшими наслідками:

  • Листя різко пожовкли – повітря в приміщенні загазоване або перенасичений тютюновим димом.
  • На листках з’явилися опіки – цикламен перебуває під палючими прямими променями сонця.
  • Листя стала липкою – рослина уражена попелиць. Потрібно обробити інсектицидами.
  • Бульба почав гнити – надлишковий полив. Потрібно скоротити зволоження й видалити пошкоджену ділянку бульби до здорових тканин, а потім присипати його деревним вугіллям.

  kak vyrastit ciklamen persidskijj: osobennosti razvitiya i pravila ukhoda v domashnikh usloviyakh10 Як виростити цикламен перський: особливості розвитку і правила догляду в домашніх умовах

  • Молоде листя дуже дрібні – недостатня підживлення добривами.
  • На листі утворилася сіра цвіль – цикламен заражений грибком. Для боротьби з паразитом слід обробити пошкоджені листя фунгіцидами.
  • Листки зморщуються – в приміщенні занадто душно.

  Перед вами головні тонкощі догляду за цикламеном перською, дотримання яких дозволить виростити даний садове диво. Якщо вас не відлякають труднощі вирощування многолетника, ви не один рік з настанням зими зможете спостерігати у своєму будинку пишні квіти надзвичайно яскравого забарвлення.

  А ви пробували вирощувати цикламен?

  Перський цикламен: відео

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради