Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Щавель — багаторічна трав’яниста рослина, яка широко використовується в кулінарії. Зараз неможливо уявити весняне меню без цих кислих листочків. Як тільки зійде сніг, з землі з’являються перші сходи. І ми поспішаємо швидше їх зрізати, щоб приготувати зелені щі або окрошку, начинити ними пиріжки і навіть зробити заготовку на зиму. Його вирощування – справа мало клопітка, і з цим легко впорається навіть починаючий огородник.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike17 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Про давньої городній культурі свого часу писали давньоримські автори Виргиний і Пліній-старший. У каноні лікарської науки описані цілющі властивості щавлю кислого, Авіценна називав його садовим, і дикого, який на думку автора у всіх відносинах сильніше садового.

Багато хто розуміє, що ця перша зелена культура на городі дуже корисна. Хімічний склад рослини включає практично всі відомі вітаміни і мікроелементи, органічні та амінокислоти, флавоноїди, цукри, дубильні речовини. Вживаючи кислянку в їжу, вона приносить чималу користь для здоров’я. У рослині міститься дуже багато вітаміну С, а це міцний імунітет і здорові судини. Він добре зупиняє кровотечу і має антисептичну дію. І це далеко не повний перелік його корисних властивостей. Ось таке корисне рослина ми сьогодні будемо вчитися вирощувати на городі і в домашніх умовах.

Вирощування щавлю в домашніх умовах

Щавель – холодостійка вологолюбна рослина, одна з найбільш ранніх зеленних культур. Це багаторічна культура і на одному місці вона може рости поспіль 3-4 роки. Надалі листя дрібнішають і грубішають. У них збільшується вміст щавлевої кислоти, формується багато квітконосних стебел, врожай різко знижується. Рослина добре зимує під снігом і витримує заморозки до -7?С. Насіння проростає при температурі +2-3? тепла. Оптимальна температура для його вирощування 4-20 градусів тепла.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike18 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Терміни посадки

Сіють насіння рано навесні, можна під плівку, або в липні, щоб до осені можна було ще збирати ніжні листочки. Хтось сіє щавель під зиму, в цьому випадку можна отримати ранній урожай корисної зелені.

Оскільки рослина не боїться холодів і зворотних весняних заморозків, то на зелень його можна посадити на грядку, як тільки стає сніг. У центральних і південних районах – це можна зробити в середині березня, в північних районах Сибіру і – не раніше середини квітня. Саме в цей час буває оптимальна температура для проростання насіння.

Підготовка грядки

Для посіву вибирайте невелику грядку, достатньо площі не більше 1 кв. м. Розташуйте її на високому місці. Культура добре приживається на торф’яних і суглинних ґрунтах з хорошим дренажем. Протягом літа культуру можна підсівати не один раз.

Перед перекопуванням грядки додайте в грунт перепрілий гній, компост або перегній. Родюча земля буде дуже до речі. Якщо таких не виявиться, пролийте грунт теплою водою з додаванням добрив. На відро води додайте 2-3 г аміачної селітри, 40 г сечовини і 4-5 г суперфосфату. Розмішайте, щоб гранули розчинились і полийте грунт перед посівом насіння.

Як виростити щавель з насіння

На виділеній під щавель грядці зробіть борозенки глибиною не більше 1,5 см на відстані 10-15 см один від одного.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike19 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Розкладіть насіння через кожні 5-7 см і прикрийте зверху землею.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike20 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Добре полийте теплою водою, якщо ґрунт сухий.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike21 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Перші сходи з’являться через 10-14 днів. Для прискорення появи сходів прикрийте грядку поліетиленовою плівкою або покривним матеріалом. Як тільки з’являться перші сходи, укриття приберіть.

Розмножується насінням або поділом куща, яке можна проводити не раніше, ніж через рік після посіву насіння.

Догляд за щавлем у відкритому грунті

Рослина дуже вимоглива до вологи, тому поверхневий шар повинен завжди бути злегка вологим. Тому його поливають навіть частіше, ніж інші овочеві культури. Недостатній полив призведе до викиду квітконосів, листочки будуть брутальними і дуже кислими.

Розпушування – корисна процедура, яка перешкоджає появі на поверхні ґрунту товстої кірки. Вона буде перешкоджати доступу кисню до кореневої системи, який необхідний для стимулювання зростання та наливу листової маси.

Для підгодівлі у відкритому можна використовувати трав’яний настій з розрахунку 1 л настою на 10 л води.

Збирати врожай можна, як тільки листя підростуть до 5 див. Оптимальна величина листя не більше 10-12 див. Зрізання листя проводять перед безпосереднім використанням і краще робити це вранці або в похмуру погоду, так листя будуть більш соковитими. Завчасне зрізування зелені призведе до втрати більшої частини вітамінів. Листочки зрізають гострими ножицями або зриваючи вручну, при цьому намагаючись не пошкодити ростові бруньки.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike22 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Як виростити щавель будинку взимку на підвіконні

У холодну пору року людський організм більш гостро відчуває нестачу вітамінів і мікроелементів. Для цього багато вирощують на своїх підвіконнях різну пряну зелень, наприклад, рукколу, базилік, зелена цибуля. Серед них можна з успіхом виростити і щавель.

Для облаштування грядки в міській квартирі краще всього підходять підвіконня з західної чи східної сторони, оскільки яскраве сонячне світло потрібен культурі тільки в період проростання насіння. Надалі вона комфортно себе почуває в тіні або півтіні в умовах короткого світлового дня, який характерний для похмурого осінньо-зимового періоду.

Підвіконня рекомендується обладнати приладами додаткового освітлення – фитолампами або лампами денного світла. Вони повинні знаходитися над рослинами на висоті 50-60 див. Оскільки щавель – культура холодостійка, необхідно забезпечити їй оптимальну температуру в межах 4-20 градусів тепла. Це дозволяє успішно культивувати рослину на заскленій лоджії або веранді.

Ємності для посадки можна використовувати будь – горщики для кімнатних квітів, контейнери або пластмасові ящики для розсади. Важливо, щоб вони були обладнані дренажними отворами і мали глибину для повноцінного розвитку кореневої системи не менше 20 див.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike23 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Ґрунтову суміш можна придбати в спеціалізованих магазинах. Якщо берете землю з городу, перед посівом насіння її слід піддати обробці, щоб попередити розвиток грунтових бактерій.

Насіння висівають в ємності на глибину 1-1,5 см на відстані 5-7 см, закладають зверху землею, поливають теплою водою і прикривають плівкою, щоб сходи швидше з’явилися. Після появи сходів плівку прибирають.

Догляд зводиться до своєчасного помірного поливу. Підживлення будь-якими проводяться комплексними добривами, які застосовують для кімнатних квітів. Добрива розводять у відповідності з інструкцією по застосуванню і підживлення проводять 1-2 рази в місяць.

Вирощування щавлю в теплиці

У статті було вже зазначено, що щавель – холодостійка рослина. Тому для домашнього вжитку немає сенсу вирощувати його в теплиці, де температура іноді піднімається до високих цифр, особливо коли зовні світить сонце. На кожному дачній ділянці знайдеться квадратний метр землі, де можна посіяти зелень. Як мережу і доглядати за культурою, вже вам розказано вище.

Але якщо для вас вирощування щавлю протягом усього року – це бізнес, то без теплиці не обійтися. Головні умови для його вирощування:

  • родючий грунт,
  • оптимальна температура в межах 4-12 градусів тепла, при необхідності теплицю провітрюють.
  • досвечивание фитолампами, особливо в умовах короткого світлового дня,
  • регулярний полив,
  • підживлення мінеральними добривами,
  • своєчасне зрізання листя, коли вони виростуть не більше 12-15 див.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike24 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Шкідники щавлю при вирощуванні у відкритому грунті та теплицях

Щавель люблять багато шкідників, які не проти поласувати соковитими листям.

Жук-листоїд — невеликі жучки чорно-зеленою блискучою забарвлення і розміром 5-10 міліметрів. Перезимувавши в землі, з приходом весни вони починають відкладати яйця на нижній стороні листа і поїдати зелень. Щоб з ним впорається,

  • розсипте на посадки деревну золу або тютюнову пил.
  • Обприскайте рослини мильно-часниковим розчином. Для цього в 3л води розведіть стружку від однієї пачки господарського мила, додайте часникові стрілки або листя, настоюйте 10-12 годин. Після процідіть і обробіть посадки. Зелень можна використовувати в їжу через 2-3 дні.
  • Змішайте 1 склянку деревної золи, 1 ст. л. сухого гірчичного порошку і 1 ст. л. червоного пекучого перцю. Опудрите сумішшю посадки щавлю.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike25 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Дротянка. Для щавлю страшні личинки жука-щелкуна, саме вони харчуються корінням, завдаючи тим самим шкоди рослині. Щоб з ним справитися, своєчасно пропалывайте і розпушуйте грядки. Якщо цей шкідник вас здолав, тоді раціональніше кожен рік проводити посів заново з насіння. Наявність дротяників – це індикатор кислого грунту, тому щоб позбутися шкідника необхідно вапнувати грунт. Як позбутися від дротяників.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike26 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Капустянка. Немає більш шкідника на городі, ніж капустянка. Підсохлі кущики щавлю, легко дістаються з землі – ознаки його появи на городі. Впоратися з шкідником складно, але необхідно, інакше можуть постраждати і сусідні овочі на ділянці. Допоможуть впоратися з шкідником народні кошти. Якщо вони виявляться неефективними, тоді доведеться бігати до більш радикальних заходів і застосовувати хімічні препарати.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike27 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Слизняки, як бачите, люблять поласувати не тільки соковитими капустяними листочками. Як з ними боротися? Зазвичай роблять пастки, які наповнюють пивом чи солодкою водою, а також розсипають яєчну шкаралупу, деревну золу, вапно або суперфосфат. Покладіть дошку або лист шиферу, через деякий час підніміть їх і зберіть шкідників. Можна обприскати щавель 10% нашатирним спиртом. Не допускайте загущення посадок, оскільки слимаки мешкають в місцях з підвищеною вологістю.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike28 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Попелиці – дрібні жучки зеленого або чорного кольору, що висмоктують соки з молодих листочків. Рослина поступово марніє, в’яне і гине. Впоратися з попелиць допоможуть обприскування настоєм лушпиння цибулі, тютюну, часнику, бадилля помідорів, кульбаби. Детальніше – як боротися з попелицею.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike29 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Озима совка. Якщо ви побачили на щавлі, як літають сіро-бурі метелики, значить є і її личинки – гусениці. Саме вони люблять ласувати ніжною зеленню, прогризаючи листя наскрізь. Впоратися допоможуть обприскування настоєм лопуха. Нарвете піввідра листя лопуха, додайте доверху води і настоюйте 3 діб, потім обприскуйте рослини. Зробіть солодкі пастки, наприклад, з забродженого варення, розташуйте їх на висоті 1 м від землі.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike30 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Щавлевий пильщик до того ненажерливий, що потрапивши на посадки здатний залишити від листя тільки одні прожилки. Обприскуйте посадки 1 раз в 7 -10 днів відваром ромашки аптечної, змішаного з розчином господарського мила.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike31 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Хвороби щавлю

У щавлю є і численні хвороби, кожні з них мають свої характерні ознаки і методи лікування. Найбільш часто рослина схильна до борошнистої та несправжньої борошнистої роси, білої плямистості, іржі, сірої гнилі.

Щоб не було можливості розвитку хвороб, необхідний правильний догляд. Не загущайте посадки і своєчасно прибирайте бур’яни, а також не допускайте надмірного перезволоження грунту. У разі появи ознак хвороби застосовуйте фунгіциди і народні засоби.

vyrashhivanie shhavelya i ukhod v otkrytom grunte i doma na podokonnike32 Вирощування щавлю і догляд у відкритому грунті і вдома на підвіконні

Дорогі читачі, на закінчення скажу, що незважаючи на численні корисні властивості щавлю, його вживання не рекомендується хворим з сечо – і жовчнокам’яної хворобою, порушенням сольового обміну, панкреатитом і підвищеною кислотністю шлунка. А всіх інших нехай він радує свіжою ранньою зеленню. Гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради