Пероноспороз цибулі – заходи боротьби і лікування народними засобами

Найнебезпечніша хвороба цибулі — пероноспороз, інакше несправжня борошниста роса, яка повсюдно вражає цю культуру. Захворювання вражає не тільки листя-пір’ячко овоча. Якщо вчасно не розпочати боротьбу, то процес спускається вниз, до коренеплоду і вражає його, тим самим погіршуючи його якість. Такий овоч, як правило, погано зберігається. Захворювання вражає огірки, кабачки, всі види цибулі — ріпку, шалот, порей, та інші. Не обходить стороною і багаторічні цибулинні і квіткові культури.

peronosporoz luka – mery borby i lechenie narodnymi sredstvami44 Пероноспороз цибулі – заходи боротьби і лікування народними засобами

Сьогодні зупинимося на причинах і заходи боротьби з помилковою борошнистою росою на луці. Адже будь городник зацікавлений в тому, щоб зібрати зі своєї ділянки як можна більше великого і здорового овоча. Оскільки збудник відноситься до грибоподобным організмам – оомицетам, деякі засоби, в тому числі і фунгіциди, бувають малоефективні в боротьбі зі збудником. Тим не менш боротися з хворобою можна і потрібно. І для цього використовують фунгіциди, засоби, що підвищують імунітет рослини, народні засоби.

Підступність хвороби полягає ще в тому, що з нею дуже складно боротися. Тому що виявити хворобу на початкових етапах розвитку хвороби досить складно, оскільки вона спочатку ніяк не проявляється. І тут велику роль відіграють профілактичні заходи.

Пероноспороз цибулі – що це?

Небезпечна хвороба, збудник якої потрапивши на рослину, може за 1-2 тижні повністю знищити весь урожай. В середині липня, коли починаються дощі, починаються холодні ранкові тумани, це саме час подбати про луці. Хвороба особливо починає розвиватися, коли в ранкові години температура повітря знижується до 10-12 ? с. В цей час на рослинах утворюються краплі – роса. Цей холодний конденсат є стимулюючим фактором розвитку спір несправжньої борошнистої роси.

peronosporoz luka – mery borby i lechenie narodnymi sredstvami45 Пероноспороз цибулі – заходи боротьби і лікування народними засобами

Збудник – спори можуть поширюватися дощовими краплями і вітром на значну відстань. Одна заражена цибулина може стати джерелом зараження інших. Вражаючи сусідні рослини, врожайність овоча може знижуватися до 50% і більш. Особливо небезпечна хвороба на насінниках, насіння практично повністю виходять недорозвиненими і стають джерелом подальшого зараження.

Супроводжувати захворювання можуть і інші гриби-паразити, наприклад, стемфилий, що виявляється чорним нальотом.

Ознаки пероноспорозу:

 • Спочатку почнуть жовтіти кінчики пір’я;
 • Потім на пір’ї з’являються іржаві плями або розлучення;
 • Пізніше жовтизна поповзе вниз і перо покриється сіруватими спорами збудника. Наземна частина листя набуває сіро-фіолетовий наліт;
 • Бадилля вяне і прилягає до землі.

Як виглядає цибуля, вражений пероноспорозом, подивіться на фото.

peronosporoz luka – mery borby i lechenie narodnymi sredstvami46 Пероноспороз цибулі – заходи боротьби і лікування народними засобами

peronosporoz luka – mery borby i lechenie narodnymi sredstvami47 Пероноспороз цибулі – заходи боротьби і лікування народними засобами

Уражені пір’я вже не дають того живлення, що необхідно рослині, та й сама цибулина, що знаходиться в землі, теж уражається. З-за нестачі харчування хворої коренеплід далі розвиватися не може. Пір’я зупиняються в рості, а коренеплоди залишаються дрібними і далі не наливаються.

peronosporoz luka – mery borby i lechenie narodnymi sredstvami48 Пероноспороз цибулі – заходи боротьби і лікування народними засобами

Поширенню сприяють також холодна дощова погода, загущені посадки, волога і щільна слежавшаяся грунт. Яскраве сонце і сухий ґрунт пухкий не дають можливості збудника розмножуватися.

Заходи боротьби з пероноспороз цибулі

Чому я відразу зупинилася на профілактичних заходах? Справа в тому, що будь-яку хворобу легше попередити, ніж потім лікувати. Щоб не допустити появу хвороби, необхідний комплекс заходів, дотримуючись яких хвороба не зможе розвинутися.

 • Ще з осені необхідно відразу прибирати всі органічні залишки з грядки, в яких можуть статися збудники хвороби.
 • Під зиму перекопайте грядки, низькі температури допоможуть вбити залишилися суперечки.
 • Дотримуйтесь сівозміна, повторно висаджувати цибулю на це ж місце можна не раніше, ніж через 3-4 роки. Хороші попередники для нього будуть капуста, кабачки, томати, а сусідами — морква, суниця, редис і салат.
 • Висаджуйте багаторічні луки, посадки чорнушки, шалот, сіянку на ріпку в різні місця городу, так вони не заразять один одного.
 • Для посадки вибирайте сорти, які менш схильні до різних захворювань.
 • Перед посадкою протравлюють посадковий матеріал в розчині марганцівки, а також прогрівайте його при температурі 40?С протягом 10-12 годин, це допоможе знизити ризик розвитку пероноспорозу.

peronosporoz luka – mery borby i lechenie narodnymi sredstvami49 Пероноспороз цибулі – заходи боротьби і лікування народними засобами

З метою профілактики дуже важливий правильний догляд за посадками. Для цього висаджують цибулю на відкриті провітрювані ділянки на відстані 10-15 см один від одного, щоб була можливість провітрювання посадок. Видалення бур’янів також допоможе кращої циркуляції повітря між посадками.

Щоб не допускати перезволоження посадок, полив проводите краще в ранкові години, щоб волога встигла всмоктатися в грунт, а надземна частина встигла обсохнути під сонцем.

Як можна частіше оглядайте посадки, щоб вчасно виявити хворі рослини. При виявленні хворих цибулин їх необхідно відразу ж видалити з грядки і спалити, припиніть полив і підгодівлю органічними добривами. А ось калійно-фосфорні добрива, навпаки, допоможуть загальмувати процес.

Фунгіциди для лікування пероноспорозу цибулі

Незважаючи на те, що деякі джерела говорять про малу ефективність фунгіцидів, все-таки їх не варто скидати з рахунків. Можливо, їх неефективність пов’язана з неправильним їх зберіганням, навіть не у вас, а при транспортуванні та зберіганні на складах і в магазині. Тому, купуючи хімічні засоби, уважно читайте інструкцію.

Які фунгіциди можна застосовувати для профілактики і лікування пероноспорозу?

 1. Фітоспорин. Це натуральний сучасний препарат, що володіє великою ефективністю проти грибів і бактерій. До переваг препарату належить його більша ефективність і простота застосування. Він застосовується більше для профілактики, а для хворих рослин він буде малоефективний. Щоб препарат працював, не допускайте помилки при його зберіганні і застосуванні, уважно читайте інструкцію. Цей препарат хороший тим, у нього немає терміну очікування, тобто його можна відразу після обробки використовувати в їжу.
 2. Бордоська рідина (медьсодержащій препарат) – обприскування проводять в період вегетації 1% робочим розчином. Як розводити і користуватися, детальніше можна дізнатися, пройшовши за посиланням. Обробку проводять 3 рази, термін очікування – 15 днів. Як правильно користуватися бордоської рідиною.
 3. Фитолавин – новий засіб для захисту рослин від бактеріальних і грибних захворювань. Сумісний з більшістю відомих хімічних інсектицидів, фунгіцидів і гербіцидів, не сумісний з бактеріальними препаратами. Захисний період 15-20 днів, діє 12-24 години, тобто вже через добу цибулю можна використовувати для їжі. Важлива умова його ефективності – зберігання в темному місці при температурі +5+20?С. Робочий розчин готують безпосередньо перед застосуванням і використовують в той же день.

При обробці намагайтеся обприскувати листя з усіх боків, щоб у суперечку не було можливості залишитися, вижити і далі вражати рослини.

peronosporoz luka – mery borby i lechenie narodnymi sredstvami50 Пероноспороз цибулі – заходи боротьби і лікування народними засобами

Можна використовувати такі биофунгициды, як Биокладин, Олирин Б, Гамаїр. Або такі хімічні фунгіциди:

 • Абига-Пік,
 • Профіт Голд,
 • Квадріс,
 • Консенто,
 • Браво,
 • Ордан,
 • Курзат Р,
 • Купролюкс,
 • Сигнум,
 • Ревус,
 • Ридомилд Голд МЦ,
 • Танос.

Препарати розводять відповідно до інструкції, тобто упаковка розводиться на 5 чи 10 л води. Рослини обприскують у період вегетації мінімум 3 рази. При користуванні цими засобами необхідно дотримувати техніку безпеки.

Щоб кошти від несправжньої борошнистої роси залишалися якомога довше на поверхні листя, додайте на 10 л робочого розчину 1-2 ст. л. зеленого мила або іншого миючого засобу.

Народні засоби від пероноспорозу цибулі

Ніколи ще народні засоби не підводили городників для боротьби з хворобами і шкідниками на городі. З їх допомогою можна допомогти цибулі і захистити його від несправжньої борошнистої роси. Звичайно, тут також, як і з фунгіцидами, народні засоби краще застосовувати заздалегідь, тобто не чекаючи, коли хвороба вже вразить рослини.

 • Молоко з йодом. 10 крапель 5% настоянки йоду розводять в 1 л знежиреного молока і розводять в 10 л води. Перемішують розчин і посадки обприскують. Через 2 дні обробку повторюють. Замість молока можна використати молочну сироватку.
 • Розчин деревної золи. 2-3 склянки попелу заливають такою ж кількістю окропу, залишають на добу. Потім настій проціджують, доливають розчин до 10 л води і обприскують рослини. Обробку повторити через 2 дні.

peronosporoz luka – mery borby i lechenie narodnymi sredstvami51 Пероноспороз цибулі – заходи боротьби і лікування народними засобами

 • Марганцівка. 1,5 м (це приблизно на кінчику чайної ложки) марганцевокислого калію розводять в 10 л води. Ретельно розмішують, щоб розчинилися всі кристали, а потім обприскують рослини.

Ці кошти можна використовувати по черзі, що краще, або якимось одним із них. Обприскування проводять в безвітряну суху погоду рано вранці або ввечері, коли немає прямих сонячних променів. Під сонячними променями на листі від залишків води можуть з’явитися опіки.

На закінчення зазначу, що знаючи, як виглядає пероноспороз і як боротися з цією хворобою, можна виростити непоганий урожай цибулі навіть в умовах дощового і холодного літа. Або принаймні з меншими втратами від цієї хвороби. А ці поради, сподіваюся вам в допомогу.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради