Нашатирний спирт – як застосовувати для підгодівлі рослин і боротьби з шкідниками

Всім відомий нашатирний спирт — світла прозора рідина з різким запахом. Зараз навряд чи знайдеться сім’я, де в аптечці у них не було б цього препарату. Це найперший засіб, коли потрібно людину вивести з непритомного стану або викликати блювоту при отруєнні алкоголем. У складі мазі він застосовується при укусах комах, міозиті і невралгії. І в побуті йому знайшлося застосування для миття вікон, дзеркал, кришталю, виведення плям на одязі. А садівники і городники знайшли йому застосування для підживлення рослин та боротьби з шкідниками.

nashatyrnyjj spirt – kak primenyat dlya podkormki rastenijj i borby s vreditelyami Нашатирний спирт – як застосовувати для підгодівлі рослин і боротьби з шкідниками

Не слід плутати його з нашатирем – хлоридом амонію і складається з нього мінералом. У багатьох слово «нашатир» асоціюється саме з нашатирним спиртом. Це харчова добавка Е510, але в цій якості вкрай рідко використовується.

Для азотної підгодівлі і боротьби з шкідниками на городі і дачі використовується 10% водний розчин аміаку, інакше це і є нашатирний спирт. Проте, використовують не в чистому вигляді, його перед застосуванням потрібно розводити у воді. Однак, для кожної рослини і в залежності від мети застосування препарат використовується по-різному. Ось про це і піде сьогодні мова.

Нашатирний спирт – як добриво в саду та городі

Азот, як хімічний елемент, вкрай важливий для розвитку і росту рослин, особливо на початку вегетації. Він зачіпає всі життєво важливі процеси в рослині – харчування та обмін речовин. Він є важливим компонентом у складі клітин, амінокислот, хлорофілу, рослинних гормонів, вітамінів. І на початку розвитку молоде рослина особливо мають потребу в азоті. Особливі сполуки азоту необхідні для гарного росту розсади і листя. Рослини, які отримують достатню кількість азоту, мають гарну зелену забарвлення листя, краще розвиваються. З часом потреба в цьому мікроелементі знижується, і на перший план виходять фосфорно-калійні добрива.

Роль азоту полягає ще в тому, що він безпосередньо впливає на якість і кількість врожаю. Судіть самі, від поганого і чахлого рослини чи ви дочекаєтеся хорошого врожаю. Тому, починаючи з ранньої весни, необхідно вже піклується про те, яким буде урожай до осені. І якщо з якихось причин ви не можете забезпечити підживлення органічними або мінеральними азотними добривами, вам на допомогу прийде нашатирний спирт.

Різкий запах аміаку вкрай неприємний для шкідників. Тому водні розчини допоможуть позбутися від таких злісних комах, як тля, прихованохоботник, мурахи, які є рознощиками попелиці, а також капустянка, колорадський жук та ін

nashatyrnyjj spirt – kak primenyat dlya podkormki rastenijj i borby s vreditelyami1 Нашатирний спирт – як застосовувати для підгодівлі рослин і боротьби з шкідниками

Однак, при роботі з розчинами аміаку необхідно дотримуватися обережності. Оскільки це отруйна летюча речовина, при вдиханні засіб викликає сильне роздратування і навіть опіки слизових оболонок, працювати з ним треба в респіраторах або на відкритому повітрі. Пам’ятайте також, що це вибухонебезпечну речовину і розводити його потрібно тільки далеко від відкритих джерел вогню.

Застосування нашатирного спирту для підживлення цибулі та часнику

Ознаками нестачі азоту у цибулі та часнику є їх пожовтіння листя. Це відбувається з наступних причин:

  • Наслідки поворотних заморозків,
  • Брак живлення (азоту),
  • Наявність шкідників, яких у цибулинних рослин дуже багато, але найчастіше це цибульна муха.

Якщо листя у цибуля або часник пожовкли від заморозків, реанімувати їх можна за допомогою антистресових препаратів – Циркону, Епіне або перекису водню.

Брак азоту можна заповнити підгодівлею зеленого добрива або сечовиною. Зазвичай до цього часу вже є кропива і бур’яни, з них цілком можна приготувати поживну підгодівлю. Але якщо такої можливості немає скористайтесь розчином аміаку. Але пам’ятайте, що користуватися азотними підгодівлями слід тоді, коли температур навколишнього повітря підніметься вище +10?С, інакше просто засвоєння поживних речовин не буде відбуватися.

nashatyrnyjj spirt – kak primenyat dlya podkormki rastenijj i borby s vreditelyami2 Нашатирний спирт – як застосовувати для підгодівлі рослин і боротьби з шкідниками

Підгодівлю проводять розрахунком, приготовленим з розрахунку 2 ст. л. на 10 л води. Підгодовують тільки по вологому ґрунті, тобто спочатку необхідно пролити грядки простою водою, і тільки після цього поливають по листу розведеним розчином. Або це роблять після дощу.

Одночасно з підгодівлею проводять боротьбу з шкідниками, яких у цибулі дуже багато. Найбільш злісні з них цибульна муха і прихованохоботник. Найкраще цибулю (сіянка) садити восени під зиму. Навесні цибулю рано пускає перо,у нього швидко розвивається коренева система, тому цибульна муха до моменту літа не має можливості відкладати личинки в дінці цибулини. З профілактичною метою добре полити грядки розчином нашатырки. Для цього 2 ст. л. розводять в 10 л води і поливають по кущу. Обробку треба провести не менше 3 разів з інтервалом у 10 днів.

Як застосовувати нашатирний спирт від шкідників на капусті

Найбільш злісними шкідниками на капусті, коли вона починає зав’язуватися в качани – слимаки. Це сухопутні черевоногі молюски харчуються тільки молодими соковитими частинами рослин, люблять капусту і полуницю. Особливо багато плодиться в сире і дощове літо. Вони здатні не тільки знищити урожай, але і занести віруси і бактерії. Є багато методів боротьби зі слимаками, але тут хочу приділити увагу обробки з допомогою нашатирного спирту.

Для наведення робочого розчину до 1 л води додають 1 ч. л. розчину аміаку. Розмішують і отриманим розчином обробляють капусту, намагаючись їх обприскувати зверху і з нижньої сторони листків. Повторні обробки проводять не раніше, ніж через 10 днів ще 2 рази. Не забудьте посипати грунт навколо качанів деревною золою або яєчною шкарлупою. Слимаки не зможуть пролізти через них, не поранивши свої ніжні черевця. Це теж їх відлякує.

В якості підгодівлі чи допоможе нашатирний спирт, оскільки в момент зав’язування качанів, це вже не так актуально.

nashatyrnyjj spirt – kak primenyat dlya podkormki rastenijj i borby s vreditelyami3 Нашатирний спирт – як застосовувати для підгодівлі рослин і боротьби з шкідниками

Застосування нашатирного спирту для полуниці

Як доглядати за полуницею ранньою весною, я вже розповідала. Але хочу звернути увагу на підгодівлю і обробку від шкідників, в першу чергу від суничного довгоносика з допомогою нашатирного спирту.

В одному з джерел було сказано, що азот полуниця засвоює слабо. Але зате як запобіжний засіб від довгоносика, мурах і слимаків розчин аміаку просто не замінимо. Причому, обробку проводять по мульчі, оскільки в ній, особливо в скошеній траві теж можуть бути шкідники. Робочий розчин готують з розрахунку 2 ст. л. 10% розчину аміаку на 10 л води, добре перемішують і поливають грядку суцільно. На грядку довжиною 5 метрів, має піти не менше 10 л розчину. Обробку полуниці проводять по вологій землі після поливу або дощу.

Підгодовувати і обробляти від шкідників полуницю під час цвітіння і плодоношення не рекомендується. Але після збору врожаю кущики можна провести ще одну підгодівлю.

nashatyrnyjj spirt – kak primenyat dlya podkormki rastenijj i borby s vreditelyami4 Нашатирний спирт – як застосовувати для підгодівлі рослин і боротьби з шкідниками

Підгодівля нашатирним спиртом розсади помідорів, огірків і перцю

Висаджуючи розсаду помідорів, огірків і перцю в необігріваєму теплицю, навіть з полікарбонату, вона відчуває сильний стрес, коли виникає загроза поворотних заморозків. При низьких нічних температурах азот з грунту не може засвоюватися рослинами, тому вони відстають у рості, у них жовтіє листя. Тому, як тільки погода встановиться, і зникне загроза заморозків, рослини в теплиці необхідно терміново підгодувати. І першу азотну підгодівлю краще всього провести обприскуванням розчином аміаку.

Вже після першої підгодівлі ви помітите перетворення рослин: листя придбають насичений зелений колір, почнеться активний ріст рослини. Така підгодівля дає сильний поштовх для росту і розвитку рослини. Крім того, це прекрасний засіб від шкідників, яких і в теплиці, теж не мало. Це попелиця, галова нематода, тютюнові трипси, мокриці і слимаки і т. д.

Для першого підживлення розведіть 2 ст. л. розчину аміаку на 10 л води, якщо використовуєте 10% розчин, 1 ст. л., якщо концентрація вихідного препарату 25%. Добре розмішуємо робочий розчин і поливаємо по вологій землі розведеним розчином з розрахунку 1 л на кожен кущ.

Всього на початку вегетації потрібно провести 2-3 підживлення, але до початку цвітіння і плодоношення. Захоплюватися такою підгодівлею теж не слід, інакше рослини зажируют і вся сила піде на зростання гички. Не забудьте через 10-12 днів після азотної підгодівлі провести підживлення калійними добривами.

nashatyrnyjj spirt – kak primenyat dlya podkormki rastenijj i borby s vreditelyami5 Нашатирний спирт – як застосовувати для підгодівлі рослин і боротьби з шкідниками

Як розводити нашатирний спирт від шкідників

Попелиця – це жахливе зло практично для всіх рослин у саду та на городі. Існує близько 1,5 тисяч представників небезпечного шкідника, які можуть зіпсувати весь врожаю смородини, аґрусу, яблунь, вишні, полуниці, винограду, багатьох овочевих (капуста, огірки, морква, томати) і квіткових культур (троянди, клематиси) і ще багатьох інших культур.

Комахи живляться соком молодих листочків і пагонів, викликаючи їх зневоднення та подальшу загибель. На листочках з’являється солодкий липкий наліт, що викликає грибкові ураження. Крім того, цей наліт приваблює мурах, які потім є переносниками грибкових інфекцій і цієї ж попелиці.

Деколи городникам доводиться докласти чимало зусиль, щоб позбутися від попелиці, і від мурах. Одним із способів боротьби з ними є обприскування розчином нашатирного спирту. Для цього, як тільки стає сніг, до початку цвітіння потрібно рясно обприскати рослини наступним складом:

  • рідке зелене мило – 3 ст. л.,
  • 10% розчин аміаку – 1,5-2 ст. л.

nashatyrnyjj spirt – kak primenyat dlya podkormki rastenijj i borby s vreditelyami6 Нашатирний спирт – як застосовувати для підгодівлі рослин і боротьби з шкідниками

Змішайте компоненти і дуже рясно обприскати за допомогою дрібного розпилювача листочки з усіх боків, буквально змивайте комах. Обробку проводьте кожні 1,5-2 тижні 3 рази. Встигніть це зробити до початку цвітіння рослин.

nashatyrnyjj spirt – kak primenyat dlya podkormki rastenijj i borby s vreditelyami7 Нашатирний спирт – як застосовувати для підгодівлі рослин і боротьби з шкідниками

А від мурах зробіть склад із зеленого мила, оцту і рослинної олії, і полийте цим складом грунт навколо кущів і дерев.

Боротьба з медведкою з допомогою нашатирного спирту – це старий перевірений спосіб. Принцип дії полягає в тому, що шкідник не переносить різкі запахи і йде з цих місць. Для приготування розчину в 10 л води розчиняють 3 ст. л. 10% розчину аміаку (або 10 мл). Робочим розчином поливають міжряддя. Дозування потрібно строго дотримуватися, інакше можна нашкодити і самій рослині.

Можна змочити ганчірочки концентрованим (10%) розчином і засунути їх в ходи, де мешкає капустянка. А щоб запах довго не вивітрювався, ганчірочки можна покласти в поліетиленовий пакет, проколоти в ньому декілька отворів і покласти в ходи-тунелі.

Нашатирний спирт для кімнатних квітів

Пересадивши кімнатні рослини в живильний субстрат, запасу поживних речовин йому вистачає максимум на 2 місяці. Корисні речовини поглинаються рослинами, а частина з них вимивається з горщика через дренажні отвори при поливі. Недолік азоту у кімнатних квітів призводить до того, що листя втрачають насичений зелений колір, молоді листки жовтіють та відмирають, рослини втрачають здатність до цвітіння. Рослини не можуть чинити опір хворобам і шкідникам. Кімнатні квіти відчувають нестачу харчування і найбільше вони потребують азоту. Якщо у рослини настає період спокою, то воно вимагає постійних підживлень під час росту і цвітіння.

Простий і ефективний спосіб врятувати рослини, це полити їх розчином нашатирного спирту, забезпечивши їх необхідною кількістю азоту. Для цього зробіть розчин у таких пропорціях (на вибір в залежності від потрібного об’єму рідини):

  • на 10 л води – 5 ст. л. нашатырки, або
  • на 5 л води – 1,5-2 ст. л. розчину аміаку, або
  • на 1 л води – 1 чайна або 1 десертна ложка.

nashatyrnyjj spirt – kak primenyat dlya podkormki rastenijj i borby s vreditelyami8 Нашатирний спирт – як застосовувати для підгодівлі рослин і боротьби з шкідниками

Добре розмішайте робочий розчин і полийте рослину. Скільки налити води, залежить від обсягу горщика і віку рослини, але не більше 25 мл на маленьке і не більше 200 мл – на більше рослина.

Кімнатні рослини також страждають від попелиці, яку, швидше за все, заносять з садової грунтом. Для боротьби з попелицею і мошками наведіть розчин: на 2 л води додайте 3 ст. л. нашатырки. Обробки проводите 1 раз в 7-10 днів, поки не зникне проблема. Для обробки грунту від мошок-дрозофіл обробіть розчином 1 ст. л препарату на 1 л води.

І ще один важливий момент. Перед тим, як посадити рослину в новий горщик, не забудьте продезінфікувати його гарячим розчином нашатирного спирту. Для цього натріть 100 г господарського мила, розчиніть стружку в 5 л гарячої води і додайте 60 мл 10% розчину аміаку. Розчин ретельно розмішайте, промийте їм горщики і добре промийте під проточною водою.

На закінчення хочу сказати, що нашатирний спирт — не панацея. Це всього лише один з варіантів вирішення якоїсь проблеми в саду або городи. Все-таки аміак — отруйна речовина і воно може бути згубним при надмірному його вживанні. По можливості вибирайте альтернативні способи підживлення рослин та боротьби з шкідниками. І дуже рекомендую до перегляду відео.


Нашатирний спирт для підгодівлі і боротьби з шкідниками можна купити в аптеці або садівничих магазинах. Ціна його невелика, але залежить від регіону та цінової політики. І від себе додам, що вартість пляшки 10% розчину аміаку об’ємом 50 мл в аптеці коштує стільки ж, скільки пляшка 0,5 л в садівничому магазині.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради