Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

Вже більше сотні років на картоплі хазяйнує фітофтора. Щорічно городники і фермери втрачають від неї до четвертої частини свого врожаю. При оптимальних умовах розвитку збудника хвороби втрати збільшуються до 50-80%. Фітофтороз на картоплі приносить в світі величезні фінансові втрати – кожен рік у межах 10 млрд євро. Незважаючи на всі зусилля, людство поки що не знайшло гарантовано успішних способів боротьби з нею, а захворювання набуває все більшого поширення. Поєднання небезпечного патогена, сприйнятливою культури і вологого клімату призводить до вибухового розвитку і поширенню хвороби.

18635b9164ee8be36cb057545c03273d Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

Труднощі боротьби полягає в тому, що збудник в даний час здатний до адаптації, постійно мутує, долає стійкість до нових фунгицидам. Часом і погодні умови сприяють подальшій життєдіяльності і розмноження збудника. Якщо раніше захворюванням дивувався тільки листовий апарат, то тепер інфекція спустилася на стебла і коренеплоди.

Картопля – це наш другий хліб, без нього рідко обходиться приготування нашої звичайної їжі. Тому завдання кожного городника, не тільки вилікувати уражені рослини, але і не допустити появу хвороби на сусідніх овочах. Як це зробити, про це далі в статті.

Фітофтороз – що це за хвороба, що вражає

Фітофтора – це збірне поняття багатьох грибкових захворювань, збудником яких є міцеліальні організми, нижчі гриби. В процесі свого розвитку вони пристосовуються до паразитичному способу життя і виявляють патогенні властивості численних рослин – траві, деревах, чагарниках.

Уражуються грибами частіше пасльонові – картопля, томати, баклажани. Але не рідкість появи ознак хвороби на перцях, цибулі, полуниці, капусти. І навіть можна помітити ознаки хвороби на хроні. Симптоми хвороби на всіх культурах однакові, але захворювання називається на різних культурах по-різному. Так, наприклад, у огірків, цибулі та капусти – пероноспороз, на винограді – чорна плямистість або мильдь, у картоплі – сіра гниль.

93084198f1293ae1040cd7fafa351bb5 Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

Фітофтора картоплі – ознаки, як виглядає, фото листя

Оскільки сьогодні мова піде конкретно про фітофтори на картоплі, то будемо говорити про ознаки хвороби і як саме боротися з інфекцією на цьому головному овоче нашого столу.

Джерело хвороби – це грибниця з фитоспорами, яка мешкає в грунті. Для її подальшої життєдіяльності і розмноження необхідні певні умови. Часті мрячать дощі, що чергуються з сонячною погодою в середині дня, прохолодні ночі і рясні роси – ось що треба для швидкого її зростання. За допомогою вітру, деяких комах (мошок) спори міцелію з хворої рослини переносяться на інші кущі.

Ознаки хвороби на картоплі вже починаються на початку сезону і проявляються протягом літа, залежно від погодних умов:

 • температури і вологості повітря,
 • стійкості сорту до фітофторозу,
 • ступеня зараженості грунту.

У вологе дощове літо уражені рослини можна помітити в середині літа, в сухе літо – ближче до осені.

Спочатку на стеблах і листках заражених рослин з’являються невеликі темно-бурі плями, які дуже швидко збільшуються в розмірах.

35581500a9289b2bdd13fa6368432719 Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

fda74dbab0a84728d8aff41983b8d547 Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

Іноді на уражених листках можна помітити сірий наліт – це спори.

fa109920dc39fdc5ed6bc424713bad33 Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

Поступово листя чорніють, стебла засихають і відмирають.

feddbea58cd7bc8eb18708ea53316dcf Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

 

Якщо не вжити жодних заходів, але патогенний процес назад йде в грунт, вражаючи там бульби. Вони в кращому випадку не набирають масу, втрачають споживчі властивості. В іншому – починають гнити вже в землі.

92c5dfd56356cb3661cd68a5a501265f Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

На розрізі хворих картоплин видно ділянки ураженої тканини. Такий овоч вже не придатний в їжу, а при зберіганні він починає швидко гнити і вражати гниллю сусідні бульби.

Чим небезпечна фітофтора для картоплі і людини

Головна небезпека хвороби саме в її швидкому поширенні, вона розмножується в геометричній прогресії. Спорові форми (ооспоры) досить живучі, вони мають щільну оболонку і тому легко переносять низькі і високі температури. І не гинуть в грунті протягом 3-4 років, а то й довше.

У XX столітті фітофтора активізувалася при потеплінні понад +8 градусів, майже завмираючи при +24 і вище. Хвороба XXI століття шкідлива в більш широкому температурному діапазоні – від +3 до + 27 градусів.

Потрапляючи в сприятливе середовище (помірна температура і вологість), ооспоры проростають конідії, які легко розносяться вітром і дощем на сусідні рослини, вражаючи всі великі площі на ділянці. В теплій волозі конідії швидко проростають у рухливі зооспори, які проникають в тканини рослини і починають там паразитувати, поступово руйнуючи їх. У результаті листя чорніють, порушується живлення всього рослини, в тому числі і зароджуються бульб.

Фітофтора на картоплі – це вхідні ворота для різних гнилей на інших рослинах. Найбільше страждають помідори і баклажани. Намагаючись врятувати врожай, городникам доводиться застосовувати різні хімікати, що веде до їх накопичення в овочах. Вживаючи овочі з такою добавкою, навряд чи принесуть користь для здоров’я.

0b165489283b6c38235dee9df104ddb1 Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

Лікування картоплі від фітофтори – препарати для обробки у відкритому грунті

При фітофтори хвороба починається з нижніх листків. І якщо ви вже помітили перші бурі крапочки і пожовтіння нижніх листків негайно приступайте до обробки рослин.

Важливо проводити обприскування рослин, ретельно зрошуючи нижні листки і стебло, ну а верхні листки – само собою.

Чим можна обробити картоплю? Існують контактні і системні фунгіциди. Контактні – дешевше, але якщо ними обробляти в дощове літо, то доведеться провести мінімум 6 обробок. Один-два легких дощику або один сильний злива зведе всі зусилля нанівець. Тому краще використовувати системні, вони дорожчі, але надійні. З системних можна використовувати фунгіциди фірми Байєр Консенто і Інфініто.

Консенто

Препарат активізує ріст рослин, оберігає їх від різних інфекцій і надає лікувальну дію. Застосовується як для профілактики, так і для лікування захворювань на різних стадіях розвитку. Серед його переваг:

 • ефективний на різних стадіях розвитку захворювання і на всіх етапах росту рослини;
 • дає швидкий і тривалий ефект;
 • мінімальна ймовірність звикання патогена до засобу;
 • не змивається при поливах і дощах тривалий час.

232133914110d4d18619bcc5df63d073 Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

Інфініто

Системний фунгіцид, у складі активні діючі речовини – флюопиколид та пропамокарб гідрохлорид. Після потрапляння флюопиколида на рослину, засіб міжклітинними проміжками проникає всередину тканини і викликає загибель рухомих зооспор і подальший розвиток міцелію. А пропамокарб гідрохлорид діє як стимулятор росту. Захисна дія препарату триває до двох тижнів, залежно від ступеня інфікованості та погодних умов. Крім того засіб

 • володіє короткочасним токсичною дією,
 • не токсичний для птахів, бджіл, дощових черв’яків, для мешканців водойм;
 • підвищує врожайність картоплі.

Квадріс

Засіб швейцарського виробництва. Активна діюча речовина – азоксистробин. Він руйнує грибок і не дає йому поширюватися. Володіє широким спектром дії, згубно діє на всі гриби за винятком корисних. Крім того,

 • не має згубного впливу на навколишнє середовище, не накопичується в листках і відповідно у плодах;
 • безпечний для корисної ґрунтової мікрофлори та її мешканців;
 • не перешкоджає іншим приводу біопрепаратів підвищувати родючість грунту;
 • більша частина препарату після обробки залишається у вигляді незмивною плівки, тобто є і контактним і системним препаратом.

23a649e7cc0d1e88f6c211966fcc1cfb Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

Енергодар-Укравіт

Новий фунгіцид українського виробництва з стимулюючими зростання властивостями для захисту овочевих і баштанних культур від комплексу небезпечних хвороб. Активна діюча речовина – пропамокарб гідрохлорид і фосетил-алюмінію. Застосовують, коли які-небудь профілактичні заходи проводити вже пізно.

Переваги препарату:

 • Надає позитивний вплив на зміцнення імунітету рослин і стимулює його зростання;
 • Не викликає звикання патогенів до препарату;
 • Забезпечує захист необроблених частин рослин та нового приросту;
 • Зручний в застосуванні протягом всього періоду вегетації.

Застосовуючи препарати для профілактики і лікування фітофтори на картоплі, перед використанням уважно читайте інструкцію. При обробці користуйтеся засобами захисту.

Як позбутися від фітофтори на картоплі

Фітоспорин

Прекрасний засіб для профілактики фітофторозу. Обприскування рослин починають проводити з середини травня, коли рослини досягнуть висоти не більше 20 див. Враховуйте, що пік хвороби починається з середини червня, а коли проявляться перші ознаки обробку фитоспорином проводити вже пізно.

Спочатку з пасти роблять маточний розчин. Не допустите помилки при приготуванні розчину. З маточного розчину готують робочий розчин. Для цього 2 ст. л. маточного розчину розводять в 10 л води і проводять обприскування. Профілактичне обприскування проводять у фазі змикання рядків. Повторну обробку проводять через 7-10 днів. Повторну обробку потрібно провести обов’язково, так як живим бактеріям фітоспорину необхідно окупувати весь простір грунту і почати боротися з фітофторою.

Проводьте обробку тоді, коли під рослинами немає бур’янів. Інакше частина кошти буде потрапляти на бур’яни, а не на рослину.

Мідний купорос

До цвітіння обробку проводять 1% розчином мідного купоросу (2 ст. л. на 10 л води, але не більше!). Для профілактики обприскують 1 раз. Якщо захворювання вже з’явилося, обробляють 2-3 рази за сезон. За 2 тижні до збору врожаю обприскування припиняють. На бадиллі, опрыснутой мідним купоросом, конідії не можуть проростати і заражати інший картоплю.

d8cd4da051047c7dc22d85d2be4bb48f Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

Бордоська рідина

Фітофтора живе в ґрунтах, бідних міддю. Тому при першому підгортанні можна зробити профілактичне обприскування бордоською рідиною, яка у своєму складі має також мідь, стримує зростання фітофтори. Вона важче змивається дощем, захищає картоплю протягом тижня.

Другу обробку проводять при появі перших ознак хвороби, наступну, третю, через тиждень.

Прилипачі (рідке мило) можна додавати, коли йдуть часті дощі. У суху погоду обходяться без них, або капнути 1-2 краплі рідкого мила на 10 л води.

Народні засоби від фітофтори на картоплі

Добре зарекомендувало застосування молочної сироватки з йодом у боротьбі з фітофторозом. Розчин готується наступним чином. 2 л молочної сироватки (краще перебродившей у теплому місці) + 20 крапель настойки йоду і розводять до 10 л води. Обробляти можна не лише картоплю, але й помідори, баклажани, огірки і т. д. Обприскують 1 раз в тиждень. Якщо йдуть дощі і знижується температура, обприскують частіше – кожні 4 дні.

Обробку проводять рано вранці і пізно ввечері, щоб не було жарко. Щоб за 0,5-1 годину на рослинах до спеки розчин не висох і проник всередину листа і почав свою дію.

3 обробка- дріжджова підживлення. На 10 л беруть 100 г пресованих дріжджів або 50-60 г сухих. Для активізації процесу дріжджі спочатку розводять у невеликій кількості теплої води з додаванням 1-2 ст. л. цукру. Через 1-2 години закваску виливають у теплу воду і розчин для підгодівлі готовий. Дріжджові грибки пригнічують ріст патогенних грибів, і є стимулятором росту. Підгодівлю дріжджами проводять 1 раз на 10 днів, якщо жарко, в дощі – кожні 4 дні. Для проведення підживлення на великих площах використовують мелкодисперстные розпилювачі.

5e915fadc78a99ce296a9edbd2592104 Фітофтора на картоплю (картоплю) – препарати та народні засоби для боротьби з фітофторою

Профілактика фітофторозу і що робити з картопляним бадиллям

Щоб захистити картоплю від фітофтори, важливо своєчасно проводити профілактичні заходи на різних етапах вирощування аж до збирання врожаю. Краще попередити захворювання на початкових стадіях, ніж потім витратити більше часу і коштів на лікування.

 • Фітофтора з’являється в другій половині літа, тому зараз багато городників віддають перевагу раннім сортам. Такі сорти як раз встигають дозріти до її появи.
 • 2-3 рази за сезон необхідно підгортати картоплю. Це робиться не тільки для створення додаткових коренів і поліпшення живлення рослини. Справа в тому, що високе підгортання перешкоджає змиканню рослин і цим можна запобігти зараженню сусідніх кущів. А також вода накопичується в поглибленнях між рядками, тим самим волога накопичується біля коріння, н не на листках рослин.
 • При посадці картоплі не загущайте посадки. Залишайте достатньо місця між рядками для гарної вентиляції. При загущених посадках зберігаються умови для розмноження фітофтори. Оптимальна ширина між рядками не менше 70 см, а в деяких випадках і більше. Такий прийом допоможе уникнути зараження в дощове літо.
 • В період цвітіння не можна підживлювати органічними добривами, так як органіка теж може дати поштовх для розвитку фітофтори.
 • За 2 тижні до збирання врожаю, зрізають бадилля, щоб зооспори з бадилля не перейшли на бульби. Всю бадилля прибирають з ділянки або краще її спалити. Крім того, цей прийом робить толстой шкірку бульби, тому картопля буде краще зберігається взимку.
 • Дотримуйтесь сівозміну. По можливості міняйте місцями овочеві культури, в тому числі і картопля. Бажано повторно висаджувати на це місце овочі лише через 3-4 роки. Якщо такої можливості немає, вибирайте насіннєвий матеріал, стійкий до фітофтори.
 • Дорогі читачі, ось ті деякі засоби для профілактики і лікування фітофторозу. Може бути, ви знаєте ще якісь інші засоби і способи, тоді напишіть про них у коментарях. Буду вам вдячна.

   

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради